Jump to content
zafevolution

Vw Polo Bluemotion

Recommended Posts

Εμενα παντως φαινεται οκ,ειναι 3 χρονων και 7 μηνων,αψογα δουλευει!!!Κατι λιγο ασχετο,εχει δοκιμασει κανεις τους παραλληλους εγκεφαλους σε 1.2 TDI blumotion?Πχ στο ebay εβλεπα το racechip,λενε κατι για

90 περιπου αλογα απο 75,αυξηση ροπης ......?Παιζουν αυτα ειναι ειναι πειραματα??

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια δυο ερωτήσεις για μπαταρία και για exide start stop μου κάνουνε τιμή 90 ευρώ (μου είπαν ότι κάνουν γέφυρα στην τοποθέτηση και δεν θέλει ενημέρωση ο ργκέφαλος). Αλήθεια τι μπαταρία φοράνε από την μάνα τους. Έριξα μια ματιά αλλά έπρεπε να βγάλω καπάκια για να δω μάρκα. Ολα αυτά διοτι το σταρτ εντ στοπ μία μου λειτουργεί, εννιά όχι και υποθέτω ότι είναι μπαταρία.

Link to comment
Share on other sites

Έκανα μια δυο ερωτήσεις για μπαταρία και για exide start stop μου κάνουνε τιμή 90 ευρώ (μου είπαν ότι κάνουν γέφυρα στην τοποθέτηση και δεν θέλει ενημέρωση ο ργκέφαλος). Αλήθεια τι μπαταρία φοράνε από την μάνα τους. Έριξα μια ματιά αλλά έπρεπε να βγάλω καπάκια για να δω μάρκα. Ολα αυτά διοτι το σταρτ εντ στοπ μία μου λειτουργεί, εννιά όχι και υποθέτω ότι είναι μπαταρία.

fotski οταν λες δεν σου δουλευει το σταρτ στοπ,σου βγαζει καποια ενδειξη στο καντραν πχ start stop imposible/error??Η απλα δεν σβηνει οταν πρεπει και ενδειξη καμια?

Link to comment
Share on other sites

μου βγαζει μηνυμα start and stop not possible. Συμφωνα με την καρεντα ειναι η μπαταρια (ο ελεγχος στ μηχανημα εβγαλε μηνυμα για αλλαγη μπαταριας.

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Καταρχας χρονια πολλα να ευχηθω.Ε τοτε εισαι για μπαταρια.

Ασχετο,αρχισε να μου παιζει η πλατη καθισματος στο bluemotion μου.Κανει ενα ελαφρυ τικ τακ αλλα πολυ ενοχλητικο για εμενα.Κοιταξα απο κατω μηπως εχει λασκαριε κατι,αλλα τιποτα.Εχει αντιμετωπισει κανεις καμαι τετοια κατασταση???

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά παιδιά!

 

 Άψογο απλά, το 'χω από Μάρτη 2012 με 46.000 χλμ, no problemo!! Σκέφτομαι σιγά σιγά την αλλαγή ελαστικών, καθώς αρχίζω τα βουνά για snowboard ;) . Σε ίδιες διαστάσεις 185/60/R15 και λέω ή Dunlop BluResponse ή Michelin Energy saver + . Αν έβαλε κάποιος, κάποια απ' τα 2 θα θελα τη γνώμη σας.  Αν έχετε να προτείνεται κάτι άλλο ρε αλάνια πείτε!

Link to comment
Share on other sites

Καλή χρονιά παιδιά!

 

 Άψογο απλά, το 'χω από Μάρτη 2012 με 46.000 χλμ, no problemo!! Σκέφτομαι σιγά σιγά την αλλαγή ελαστικών, καθώς αρχίζω τα βουνά για snowboard ;) . Σε ίδιες διαστάσεις 185/60/R15 και λέω ή Dunlop BluResponse ή Michelin Energy saver + . Αν έβαλε κάποιος, κάποια απ' τα 2 θα θελα τη γνώμη σας.  Αν έχετε να προτείνεται κάτι άλλο ρε αλάνια πείτε!

 

Για τα Dunlop δε ξέρω, πάντως για τα Michelin έχω γνώμη καθώς αυτά ακριβώς έχω βάλει στο TSI που έχω και τους έχω κάνει περίπου 40.000km. Ένα θα σου πω, μακριά! Σε σχέση με τα Bridgestone που είχε πάνω όταν το αγόρασα, τα Michelin γλιστράνε περισσότερο! Σε ανηφορικά σημεία που με τα Bridgestone δεν είχα πρόβλημα, με τα Michelin οι μπροστά τροχοί χορεύουν.

 

Την επόμενη φορά δεν πρόκειται να ξαναβάλω αυτά τα λάστιχα, ότι "καλό" και να λένε γι' αυτά...

Edited by Z3RatuL
Link to comment
Share on other sites

Τα energy ανεκαθεν δεν αξιζαν τα λεφτα τους.

Ηταν και πρωτη τοποθετηση σε πολλα golf v και ηταν κακης αποδοσης ελαστικο σε σχεση με τα λεφτα τους

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Z3Ratul σε ευχαριστώ πολύ και να προσεχείς τοτε! Μάλλον για Dunlop θα δω λοιπον αφού πηγαίνω κ βουνό. Απο μαμά φόραγε Dunlop sp sport και είναι μια χαρά μέχρι τώρα.. Thanks και παλι

Link to comment
Share on other sites

Καλυτερα επαναπρογραμματισμο.

Τα εχουμε συζητησει ξανα περι παραλληλου κανε ενα search

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Πηρα ενα τηλ στηn chiptronic και μου ειπαν για το συγκεκριμενο μοντελο ΜΟΝΟ παραλληλο εγκεφαλο,προς το παρον.Γι αυτο ρωταω,ζητανε 450 ευρω και με 170 παιρνω απο ebay το racechip γερμανικο που εγγυαται κιολας και δινει

σαν αποδοση τα ιδια αλογα-ροπη με την chiptronic.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο μοτερ εχεις το 1.2tdi 75ps?

Υπαρχουν ηδη εταιριες στο εξωτερικο που κανουν remap.

Περιπου υπολογιζε 100-105ps και 220-230nm.

Αν περιμενεις λιγο καιρο εταιριες οπως revo, unitronic αλλα και custom θα παρουσιασουν τα αντιστοιχα προιοντα.

Κανε υπομονη δεν αξιζει ο παραλληλος.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Edited by nikdev
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ναι 1.2 tdi bluemotion..75ps.Αυτο μου ειπαν αυτοι λιγο υπομονη με το συγκεκριμενο μοντελο,αλλιως παραλληλο αμα βιαζομαι..Το θεμα ειναι τι παιζεται και δεν το εχουν φιξαρει ακομα,μιλαμε για μοντελο 2011...

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα,ερωτηση γνωριζει καποιος ιμαντας-κινησης-δυναμο στα ποσα χλμ αλλαζονται?Μιλαω για Polo 1.2 tdi bluemotion.

Link to comment
Share on other sites

Σωπα,τι λες τωρα?Τοσα πολλα χλμ ανοχη δινει ο κατασκευαστης?Εγω νομιζα στα 100-150 θελει αλλαγη,ειδικα αυτο του χρονισμου.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια το 12αρι bluemotion τι λεει; Βγηκε καλο; Το θελω κυριως για πολη(λιγα χλμ)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια, και εγω ενδιαφερομαι για μεταχειρισμενο bluemotion κυριως για πολη αλλα διαβαζω πολλά αρνητικα για τα dpf όχι συγκεκριμένα των bluemotion αλλα γενικά των diesel, όπως οτι μόλις ανάβει λυχνία για αυτοκαθαρισμό του dpf πρεπει ο κινητηρας για κανα 20λεπτο να τρεχει με πανω απο 2500 στροφες και οτι σχεδον σιγουρα αμα καποιος δεν χρησιμοποιει το αμαξι σε ενα μεγαλο ποσοσο των μετακινησεων του εκτος πολης τοτε το εν λογω εξαρτημα θα μπουκωσει και θα χρειαστει αλλαγη (το κοστος της οποιας καλυτερα να μην αναφερω). Η ερωτηση μου ειναι, 1ον καθε ποσα χλμ. αναβει η εν λογω λυχνια; και 2ον οσοι κατοχοι bluemotion χρησιμοποιουν τα οχηματα τους κατα κορον για μετακινησεις εντος πολεων εχουν αντιμετωπισει καποιο προβλημα με το dpf; (παρεπιπτοντως καπου διαβασα οτι ακομα και το συστημα start-stop που εχουν τα bluemotion μπουκωνει ακομη περισσοτερο το dpf, κατι τετοιο ισχυει; Αμα ολα αυτα ισχυουν τοτε η αγορα ενος diesel για μετακινησεις κυριως εντος πολεων οχι απλα δεν συμφερει αλλα βγαζει καποιον και πραγματικα ζημιωμενο. Τελος καθε ποσα χλμ. χρειαζεται αλλαγη το dpf υπο κανονικες συνθηκες;

Edited by thanos32
Link to comment
Share on other sites

Θανος32,λοιπον ψαχνεις λαθος αυτοκινητο.Εντος πολης και ξεκινα σταματα πρωτη δευτερα αντε τριτη τι να σου κανει το diesel?Εξοικονομιση φιλε μου εχεις κανοντας πορειες με diesel.Σε ξεκινηματα σταματηματα ειναι σχεδον μια η αλλη οπως

η βενζινη.Οποτε κοιτα για βενζινατο που θα σου βγει και πιο οικονομικα.Τωρα εγω ενα χρονο που το εχω ουτε ενδειξεις αναβουν ουτε ουτε τπτ.Ειχα κατι θεματακια αρχικα αλλα λυθηκαν.Μιλαω για Polo 1.2 bluemotion.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.