Jump to content
zafevolution

Vw Polo Bluemotion

Recommended Posts

πως πανε τα bluemotion Του φορουμ? γραφουμε χιλιομετρα??

Γειά χαρά "tatas"!

Διάβασα όλα τα posts σου και εντυπωσιάστηκα από αυτά που λες για την απόδοση του μικρού (και πολύ οικονομικού πάνω απ'όλα) 1.2ΤDI του Polo. Όμως... διαβάζοντας το πόσο εντυπωσιασμένος είσαι με τη ροπή του και την πεποίθησή σου ότι κάνει "κηδείες" σε ατμοσφαιρικά 1.400άρια και 1.600άρια :blush: και όντας κάτοχος Fabia 1.2Tsi ήθελα να κάνω κάποιες παρατηρήσεις (προς Θεού όχι για να σε αποκαρδιώσω ή να υποτιμήσω το πολύ καλό μοτεράκι σου! :) ) αλλά να πω κι εγώ τί "ένιωσα" σε σχέση με ανταγωνιστικό turbodiesel μοντέλο. Πριν λίγες μέρες με πήγε βόλτα γείτονάς μου με Corsa 1.3 Cdti. Έχοντας αυτός μπει στο δικό μου (Fabia) ακόμα κι όταν ήταν νορμάλ (με τα 105ΗΡ ονομαστικά και τη ροπή των 17,8Kg.m, αφού τώρα έχω κάνει remaping) και με δεδομένο ότι το δικό του έχει 20Kg.m και 95ΗΡ, ΕΙΛΙΚΡΙΝΑ δεν εντυπωσιάστηκα από τη ροπή του diesel όπως περίμενα, ακούγοντας για τα χαμηλόροπα μοτέρ πετρελαίου -ειδικά αν αναλογιστείς ότι το 1.3Cdti είναι πιο δυνατό από το δικό σου- ΑΛΛΑ ΚΙ ΑΥΤΟΣ ΕΙΠΕ ΟΤΙ TO TD του είναι λιγότερο ροπάτο από το βενζινοκίνητο. Δε μιλάμε βέβαια για δύναμη φυσικά όπου κακά τα ψέματα ο συγκεκριμένος μικρός turbo βενζίνης είναι τηρουμένων των αναλογιών πιο δυνατός αλλά περίμενα το dieselάκι να έχει καλύτερη ροπή και ευστροφία στα χαμηλά τουλάχιστον. Στα δε πολλά Km/h μου είπε, μετά τα 150Km/h "λαχανιάζει" μέχρι ξενερώματος. :heart:

Η ΕΡΩΤΗΣΗ ΜΟΥ ΕΙΝΑΙ Η ΕΞΗΣ: Είσαι τόσο σίγουρος ότι ΚΑΙ ΨΗΛΑ ο 1.2TDI έχει τόση ροπή και ευστροφία, ώστε να ανταγωνίζεται βενζινοκίνητα αρκετά μεγαλύτερου κυβισμού; Εγώ ήθελα να το πάρω αυτό το Polo -έστω κι αν ήταν αρκετά ακριβότερο και στενοχωριόμουν που δεν το επέλεξα- αλλά επειδή κάνω και ταξίδια με αυτό, βλέποντας την απόδοση του 100αριούΗΡ ΤDI της ΟPEL σε σχέση με αυτό που βιώνω με τον Tsi, είπα <<ευτυχώς που δε το πήρα>>. Επίσης σίγουρα καίει σαφώς πιο πολύ το βενζινοκίνητο εντός πόλεως (βλέπω 8-8,5Lt/100Km) αλλά τουλάχιστον στο ταξίδι που συνήθως βιάζεσαι σε αποζημιώνει με την απόδοσή του, καίγοντας πολύ λίγο! Σε σχέση βέβαια με το 1.2TDI δεν τίθεται θέμα αλλά απλά μιλάμε για την απόδοση όπου λες "μεγαλειώδη" πράγματα! Μακάρι να ισχύουν αλλά εγώ πάντως είτε με 122ΗΡ και 20Κg.m πραγματικής ροπής (ΠΡΙΝ) είτε με 140+ΗΡ και 23Kg.m σταθερά (με full boost από 2.000rpm) (TΩΡΑ), ομολογώ πως δυσκολεύομαι να κάνω "κηδεία" π.χ σε Fiesta 1.6S ή ΒΜW 116i(στα ψηλά πάντα!) ΕΣΥ ΤΙ ΕΝΝΟΕΙΣ; Πάντως αν εννοείς ότι διαθέτει μια "καλοδιαλεγμένη" 4η που μέχρι τα 150Κm/h μπορεί να επιταχύνει το αμάξι σαν δυνατό ατμοσφαιρικό 1.600άρι, είσαι κοντά στην πραγματικότητα, αφού έτσι θα κάνει δυνατά προσπεράσματα. Πιο ψηλά όμως τα 1.400/1.600άρια 200/200+αρίζουν... :clapping:

Πάντα φιλικά και να το χαίρεσαι! Καλό 15αύγουστο!

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

εγω φιλε καθε 15 κανω για να νιωθω πιο "σιγουρος". ετσι μου λεει αλλοστε και η αντιπρωσοπεια.. με βαση το longlife υπαρχει ενημερωση απο το αυτοκινητο? τουλαχιστον λαδακια φιλε πρεπει να αλλαξεις αν και απο οτι με βλεπω καθε 15 θα αλλαζω και φιλτρο πετρελαιου.. οταν το αλλαξα στα 30.000 ειδα διαφορα στις καταναλωσεις στισ χαμηλες ταχυτητες και στροφες...δηλαδη μεσα στην πολη. το ερωτημα μου ειναι το εξης.. η αντιπροσωπεια μου χρεωσε το λαδι slx castrol long life 16+ ευρω με την εκπτωση και καλα.. και το βρηκα στο internet απο μαγαζι απο αθηνα 11 ευρω μαζι με το φπα. σκεφτομαι να το αγοραζω απο κει καθως στα 5 λιτρα που χρειαζετε ο κινητηρας(4.3) ειναι ενα 30αρι κερδος...

Ευχαριστώ για την απάντηση.

Για την ιστορία , σε επίσημη γραπτή απάντηση από την kosmokar αναφέρθηκε πως αποφασίζω εγώ μεταξύ των 15.000-1χρόνο ή το long life που σε ειδοποιεί με βάση πολλές παραμέτρους.

Link to comment
Share on other sites

φιλε G.PET.VF34 χαιρομαι πολυ που ανοιγεις μια ωραια συζητηση συγκρισης. :pardon:

για να βαλω καποια πραγματα στην θεση τους... οταν εννοω συναγωνιζετε 1400αρι και 1600αρι ατμοσφαιρικο εννοω οτι χαμηλα μεχρι και τα 100 - 120 κμ/h αντε μεχρι και τα 150 .απο κει και πανω τα ατμοσφαιρικα 200αριζουν οπως ειπες. ας πουμε τα εστησα για πλακα σε ενα φαναρι με εναν φιλο με ενα golf 1.4 fsi οπου του εφυγα μεχρι το επομενο φαναρι. ειμαι οντως εντυπωσιασμενος απο την ροπη του αυτοκινητου. απο κει και περα ειναι τι ζητας απο το ταξιδι σου.. δυστηχως οι καιροι ειναι περιεργοι και η βενζινη στο θεο. με το συγκεκριμενο αυτοκινητο χωρις να χασω απολαυση οδηγησης και επιδοσεις απο το προηγουμενο Golf 1.4 fsi που ειχα εχω μειωση την καταναλωση μου παραπανω απο το μισο. απο κει και περα για το opel που λες. οδηγησα το 95αρι 1.3cdtι οσο μπορεις να το testareis σε ενα τεστ drive. αυτο που παρατηρησα ειναι οτι εχει λιγοτερο νευρο απο το δικο μου αλλα σχετικα πιο αποδοτικο κινητηρα. ειναι και 20 αλογα διαφορα αυτα. και ναι θα επερνα το corsa αλλα δεν μου αρεσε το πολυφορεμενο σχεδιο του. (χεχε)

σιγουρα δεν μπορεις σε καμια περιπτωση να συγκρινεις με τα διαολακια τα tsi τα οποια εχουν γκαζι νευρο και τα σχετικα.. απο κει και περα στις επιλογες ειναι καθαρα τι ζηταει ο καθενας απο το αυτοκινητο του. πλησιαζω τα 40.000 km και πιστευω εχω σιγουρα κανει αποσβεση τις διαφορας μεσα σε ενα εξαμηνο. απο κει και περα θα ηθελα να σου μιλησω για τις επιδοσεις και τις "ανεσεις" του αυτοκινητου μετα τα 150 που μου ζητας.. αλλα παλι θα πεταχτουν ολοι και θα μου λενε οτι ειμαι κινδυνος στον δρομο... οποτε αν θες σε Prive μπορουμε να συζητησουμε πολλα.

το μονο το οποιο με στεναχωρει στο polo μου ειναι αυτο που απο τισ 1000-2000 στροφεσ το αυτοκινητο ειναι ψωφιο με αποτελεσμα σε ανηφορες απο σταματημενος να πρεπει να φαω δισκο πλατο για να φυγω... πραγμα που πιστευω να διορθωθει με νεα χαρτογραφηση τελος του χρονου απο οτι εμαθα.

Τελος.. η αδερφη μου εχει το πολο το προηγουμενο μετα 85 αλογα νομιζω το οποιο ναι μεν ειναι πιο σβελτο καθως πιο ελαφρυ αλλα η αισθηση μιας μουρης να σερνετε συγκριτικα με ενα σπρωξιμο που νιωθεις με την ροπη δεν την αλλαζω πλεον..

Μην συγκρινουμε τον 1.2tsi με το 1.2tdi. αλλα αυτοκινητα. θα μου αρεσε να εχω τον 1.2 tsi αλλα δεν θα το αντεχε η τσεπη μου. οποτε ειμαι εντυπωσιασμενος που με την αναλογη καταναλωση εχω αναλογα καλες επιδοσεις που ναι μπορω να τις συγκρινω με ενα 1.4 ισως και με καποια 1.6. ελπιζω να εγινα κατανοητος

Link to comment
Share on other sites

φιλε G.PET.VF34 χαιρομαι πολυ που ανοιγεις μια ωραια συζητηση συγκρισης. :pardon:

για να βαλω καποια πραγματα στην θεση τους... οταν εννοω συναγωνιζετε 1400αρι και 1600αρι ατμοσφαιρικο εννοω οτι χαμηλα μεχρι και τα 100 - 120 κμ/h αντε μεχρι και τα 150 .απο κει και πανω τα ατμοσφαιρικα 200αριζουν οπως ειπες. ας πουμε τα εστησα για πλακα σε ενα φαναρι με εναν φιλο με ενα golf 1.4 fsi οπου του εφυγα μεχρι το επομενο φαναρι. ειμαι οντως εντυπωσιασμενος απο την ροπη του αυτοκινητου. απο κει και περα ειναι τι ζητας απο το ταξιδι σου.. δυστηχως οι καιροι ειναι περιεργοι και η βενζινη στο θεο. με το συγκεκριμενο αυτοκινητο χωρις να χασω απολαυση οδηγησης και επιδοσεις απο το προηγουμενο Golf 1.4 fsi που ειχα εχω μειωση την καταναλωση μου παραπανω απο το μισο. απο κει και περα για το opel που λες. οδηγησα το 95αρι 1.3cdtι οσο μπορεις να το testareis σε ενα τεστ drive. αυτο που παρατηρησα ειναι οτι εχει λιγοτερο νευρο απο το δικο μου αλλα σχετικα πιο αποδοτικο κινητηρα. ειναι και 20 αλογα διαφορα αυτα. και ναι θα επερνα το corsa αλλα δεν μου αρεσε το πολυφορεμενο σχεδιο του. (χεχε)

σιγουρα δεν μπορεις σε καμια περιπτωση να συγκρινεις με τα διαολακια τα tsi τα οποια εχουν γκαζι νευρο και τα σχετικα.. απο κει και περα στις επιλογες ειναι καθαρα τι ζηταει ο καθενας απο το αυτοκινητο του. πλησιαζω τα 40.000 km και πιστευω εχω σιγουρα κανει αποσβεση τις διαφορας μεσα σε ενα εξαμηνο. απο κει και περα θα ηθελα να σου μιλησω για τις επιδοσεις και τις "ανεσεις" του αυτοκινητου μετα τα 150 που μου ζητας.. αλλα παλι θα πεταχτουν ολοι και θα μου λενε οτι ειμαι κινδυνος στον δρομο... οποτε αν θες σε Prive μπορουμε να συζητησουμε πολλα.

το μονο το οποιο με στεναχωρει στο polo μου ειναι αυτο που απο τισ 1000-2000 στροφεσ το αυτοκινητο ειναι ψωφιο με αποτελεσμα σε ανηφορες απο σταματημενος να πρεπει να φαω δισκο πλατο για να φυγω... πραγμα που πιστευω να διορθωθει με νεα χαρτογραφηση τελος του χρονου απο οτι εμαθα.

Τελος.. η αδερφη μου εχει το πολο το προηγουμενο μετα 85 αλογα νομιζω το οποιο ναι μεν ειναι πιο σβελτο καθως πιο ελαφρυ αλλα η αισθηση μιας μουρης να σερνετε συγκριτικα με ενα σπρωξιμο που νιωθεις με την ροπη δεν την αλλαζω πλεον..

Μην συγκρινουμε τον 1.2tsi με το 1.2tdi. αλλα αυτοκινητα. θα μου αρεσε να εχω τον 1.2 tsi αλλα δεν θα το αντεχε η τσεπη μου. οποτε ειμαι εντυπωσιασμενος που με την αναλογη καταναλωση εχω αναλογα καλες επιδοσεις που ναι μπορω να τις συγκρινω με ενα 1.4 ισως και με καποια 1.6. ελπιζω να εγινα κατανοητος

Εγώ από όσα λες συγκρατώ -επειδή έχω και Αstra Turbo οπότε έχω μέτρο συγκρίσεως των ανταγωνιστικών τεχνολογιών- ότι ο 1.2 ΤDI πρέπει, λόγω καλύτερης τεχνολογίας από "Οπελίσιο" (ουσιαστικά ο ιταλικός multijet! του Grande Punto :heart: )να είναι καλύτερος παρά τα -100 c.c- ειδικά αν σκεφτώ ότι ο 1.2Τsi είναι σχεδόν ισάξιος ή και λίγο καλύτερος σε απόδοση από τον παλιό ιταλικό 1.4 Τ-Jet 120HP που έχω οδηγήσει. Τώρα για το κενό ροπής που λες είναι πλέον συνηθισμένο φαινόμενο αφού μπήκαμε στην εποχή των turbo και το "κουσούρι" αυτό το έχουν όλα. Απλά αν έχεις κάποιο "τέρας" 2λίτρων με πολύ μεγάλη ροπή με εργοστασιακή ρύθμιση για εμφάνιση από 1.750-5.500rpm όπως στα νέα 2λιτρα twinscroll της ΒΜW, τί να καταλάβεις υστέρηση;;; :heart: Μιας και μιλάς πάντως για πρόγραμμα εμένα στον 1.2Tsi αυτό εξαλείφθηκε σε σημαντικό βαθμό (αν και για 100% ίσως θα ήθελε sprint booster). Όμως αν μπεις στο "τρυπάκι" της βελτίωσης να ξέρεις ότι θα ανεβάσει κάπως κατανάλωση (όχι τραγικά πράγματα) αλλά αν σκοπός σου ήταν με την αγορά η ΜΕΓΑΛΗ ΟΙΚΟΝΟΜΙΑ, θα πρέπει να το σκεφτείς (δηλαδή που το χρησιμοποιείς περισσότερο, ώστε να δεις αν σε συμφέρει γιατί στον ανοιχτό δρόμο θα είναι το ίδιο οικονομικό. Στην πόλη το "φοβάμαι"!. Τώρα βέβαια αν από 5-5,2 lt/100Km στη πόλη σου πάει 5,6, θα μου πεις "σιγά τα αυγά" προκειμένου να "μεταμορφωθεί" από πλευράς δύναμης στο ταξίδι, αλλά λέμε τώρα!...

Edited by G.PET.VF34
Link to comment
Share on other sites

Γίνεται, απλά θέλει να αγοράσεις το κουμπί της απενεργοποίησης, να γίνει η δουλειά στο καντράν ώστε να μπει το κουμπί και να γίνει η κωδικοποίηση στον εγκέφαλο για την απενεργοποίηση του αερόσακου.

Για πιο λόγο να θες να απενεργοποιήσεις τον αερόσακο παιδιά; Αξίζει να το βάλεις στην αγορά ή μετά; Απορώ γιατί να μην είναι στανταρτ...

Link to comment
Share on other sites

Για πιο λόγο να θες να απενεργοποιήσεις τον αερόσακο παιδιά; Αξίζει να το βάλεις στην αγορά ή μετά; Απορώ γιατί να μην είναι στανταρτ...

Προφανώς για να βάλεις παιδικό κάθισμα στη θέση του συνοδηγού... Τώρα γιατί δεν είναι στάνταρ έχεις ένα δίκιο σ' αυτό!

Link to comment
Share on other sites

Προφανώς για να βάλεις παιδικό κάθισμα στη θέση του συνοδηγού... Τώρα γιατί δεν είναι στάνταρ έχεις ένα δίκιο σ' αυτό!

Κατάλαβα... Με το κόστος να είναι γύρο στα 50ευρο;;; Ελεος ρε VW...

Link to comment
Share on other sites

Οι έχοντες κάνει αλλαγή λαδιών τι μάρκα χρησιμοποιήσαν;

Αν πάω σε Castrol έχει κανείς γνώση για την διαφορά μεταξύ EDGE SAE 5W30 VW 1 ή SLX Professional Powerflow LL III SAE 5W30 VW ;

Link to comment
Share on other sites

Καινουργιος στο φορουμ και με καινουργιο Polo Bluemotion εδω και 15 μερες.

:thumbsup:

Μεχρι στιγμης και με μονο 250 km ειμαι ευχαριστημενος με το αμαξι και το συστηνω σε ατομα που τους ενδιαφερει πρωτα η μικρη καταναλωση και μετα η ταχυτητα. Οδηγηση ,φρεναρισμα , χωροι , αμαξωμα κτλ. εννοείται οτι ειναι αψογα. Οποτε το μονο θεμα για την επιλογη αυτου του μοντελου ειναι αν αξιζει να δωσεις κατι παραπανο για πετρελαιοκινητήρα και γι αυτη την εκδοση ΣΕ ΣΧΕΣΗ ΜΕ ΤΟ ΑΝΤΙΣΤΟΙΧO TSI . Για μενα που ηθελα χαμηλη καταναλωση με φυσιολογικη επιταχυνση και τελικη ταχυτητα ειναι υπερ του. Δοκιμαστηκε σε δυσκολες ανηφορες της Αθηνας (Πετρουπολη , Περαμα) και δεν ειχα προβλημα αρκει να μαθεις λιγο το τροπο λειτουργιας του. Επειδη εχει φτιαχτει για χαμηλη καταναλωση ο υπολογιστης σου δειχνει ταχυτητες που πρεπει να βαλεις για να εχεις χαμηλη καταναλωση δεν σημαινει οτι πρεπει να βαλεις αυτην. Οποτε πολλες φορες ειναι πολυ καλο βοηθημα (σε γρηγορα κομματια του δρομου ή σε κατεβασματα) αλλα κατα αλλα το ελεγχο τον εχεις εσυ. Σταρτ-Στοπ και Cruise Control δουλευουν αψογα και ειναι πολυ χρησιμα. Το προηγουμενο αμαξι που οδηγουσα ειναι ενα Citroen C1 που ταν πιο ελαφρύ και με λιγα παραπανω αλογα το λατρεψα μεσα στη πολη αλλα οδηγωντας το Polo καταλαβα οτι ειχα κατι πιο ασφαλη με λιγοτερη καταναλωση και με καλυτερο ρεπριζ.Αν προσθεσω οτι απο τελη Σεπτεμβρη το πετρελαιο θα επιτραπει και στη πρωτευουσα θα χω κανει μια πολυ καλη επιλογη.

Δυο πραγματα με χαλανε μεχρι στιγμης , ενα οτι τα προσκεφαλα ρυθμιζονται μονο καθ υψος και οχι μπρος πισω και δευτερον τα παραθυρα δεν κλεινουν με το κλειδι .

Link to comment
Share on other sites

και δευτερον τα παραθυρα δεν κλεινουν με το κλειδι .

κλείνουν. Όπως και ανοίγουν. Πάτα παρατεταμένα το κουμπί κλεισίματος του αυτοκινήτου (ή το άνοιγμα αν θες να ανοίξουν)

Link to comment
Share on other sites

Δυο πραγματα με χαλανε μεχρι στιγμης , ενα οτι τα προσκεφαλα ρυθμιζονται μονο καθ υψος και οχι μπρος πισω και δευτερον τα παραθυρα δεν κλεινουν με το κλειδι .

Τα παράθυρα κλείνουν με το κλειδί, αν κρατάς παρατεταμένα το κλείσιμο αυτά θα αρχίσουν να κλείνουν.

Edited by Z3RatuL
Link to comment
Share on other sites

το δοκιμασα πανω απο 10 φορες και με τα 2 κλειδια και το πατουσα και συνεχως για 10 δευτερα !!! Δεν ανοιγουν ουτε κλεινουν απεξω. Πιθανον να θελει ρυθμιση ο εγκεφαλος στο δικο μου... τι να πω

Link to comment
Share on other sites

Ας υποθέσουμε ότι έχεις το αυτοκίνητο κλειστό. Πατάς μία να ξεκλειδώσει και αμέσως μετά ξαναπατάς παρατεταμένα το ξεκλείδωμα και τα παράθυρα ανοίγουν.

Το ακριβώς αντίθετο αν θες να κλείσουν. Πατάς το κλείσιμο μία φορά και αμέσως μετά το ξαναπατάς παρατεταμένα και τα παράθυρα ανεβαίνουν.

Link to comment
Share on other sites

ποπο το εχω το αμαξι εναμισι χρονο σχεδον κ τωωρα χαρις εσενα το βρικα!!!!!!!!! ευχαριστω!!! κ ειχα δοκιμασει αρκετες φορες!!!!

εμενα παντως δεν λειτουργησε αυτο το κολπο , οποτε θα το παω καποια στιγμη στην αντιπροσωπεία.

Link to comment
Share on other sites

Έχει πάρει κανείς την απόφαση να κάνει τα σερβις και τις αλλαγές λαδιών σύμφωνα με τις ενδείξεις του long life service ή όλοι πάτε σε σχέση με τα χιλιόμετρα;

Link to comment
Share on other sites

προσωπικά περιμένω να μου βγάλει μήνυμα. Τσεκάρω τα λάδια, έχω προσθέσει λίγα και συνεχίζω. Έχω κάνει 17500 χλμ (τα 10.000 είναι ταξίδια και τα υπόλοιπα κυρίως εθνική οδό και Αττική).

Link to comment
Share on other sites

αν εχω καταλαβει καλα το μηνυμα θα στο βγαλει στα 30.000 km αν πεξεις με το κουμπακι διπλα στο μηδενισμο του κοντερ θα σου βγαλει ποσα Km απομενουν.. ποσο σου χρεωσαν τα λαδια στο service και εβαλες αυτα τα castrol slx professional?

απ ακυρο.. ειπες δεν πηγες για service.. περιμενεις.. :shifty:

Link to comment
Share on other sites

αν εχω καταλαβει καλα το μηνυμα θα στο βγαλει στα 30.000 km αν πεξεις με το κουμπακι διπλα στο μηδενισμο του κοντερ θα σου βγαλει ποσα Km απομενουν.. ποσο σου χρεωσαν τα λαδια στο service και εβαλες αυτα τα castrol slx professional?

απ ακυρο.. ειπες δεν πηγες για service.. περιμενεις.. :)

το μήνυμα δεν θα το βγάλει απαραίτητα στα 30.000 km. σύμφωνα με τις οδηγίες που μου δόθηκαν και από την kosmokar εξαρτάται από το τρόπο οδήγησης, ταχύτητες, θερμοκρασίες κλπ Σίγουρα δεν θα αφήσει να περάσει τα 30.000 km ή τον 1 χρόνο. Μου ανέφεραν απλά ότι να κοιτώ το επίπεδο λαδιών γιατί μπορεί να χρειαστεί να προσθέσω λίγο, όπως και έχω κάνει (0,5 λίτρο περίπου).

Link to comment
Share on other sites

δεν μου εχει καψει ουτε σταγονα ποτε... απο το αυτοκινητο δεν εχω παραπονα.. απο την vw εχω παραπονα ομως.. μου ζητησαν για τακακια μπροστα 125 ευρω... πληρωνω το μπουκαλι το λαδι 16.50 ευρω κανοντας μου λεει εκπτωση 25% και θελω και 5 μπουκαλια οχι τπτ αλλο.. επισης αλλαγη των δυο φιλτρων πετρελαιου 110 ευρω... θα με οδηγησουν σε πολλα aftermarket.. τα λαδια τα βρηκα 11 ευρω.. τα τακακια 45+10 εργασια.. φιλτρα δεν εβγαλε ακομα καμια εταιρια...

Link to comment
Share on other sites

δεν σου έχει κάψει γιατί τα αλλάζεις το αργότερο στα 15000. Εγώ έχω φτάσει τα 17500

Λάδια και εγώ θα τα αγοράσω μόνος μου και θα τα πάρω αγκαλιά στο συνεργείο

Link to comment
Share on other sites

να παν να πνιγουν.. με κοροιδευουν μπροστα στα ματια μου... ακου με κανουν και εκπτωση 25% και ειναι 5 ευρω πανω στο μπουκαλι απο αυτα που βρηκα.. στα 5 μπουκαλια που θελω ειναι 25 ευρω.. δεν τα κανω σουβλακια καλυτερα? :)

Link to comment
Share on other sites

Τις προάλλες διάβασα σε ένα περιοδικό του ειδικού τύπου, σε ένα συγκριτικό τεστ του polo bluemotion και του αντίστοιχου πετρελαιοκίνητου ford fiesta, οτι συνολικά το fiesta ήταν πιο οικονομικό σχεδόν σε όλες τις οδηγικές συνθήκες.

Προσπερνόντας πιθνές υστεροβουλίες εκ μέρους του συντάκτη, αυτό που πραγματικά με προβλημάτισε ήταν μία άποψή του που είχε περάσει κι εμένα σαν σκέψη από το μυαλό μου πριν διαβάσω το άρθρο:

Ότι δηλαδή για να μπορέσει να αντεπεξέλθει το αναιμικό μοτέρ σε μία αξιοπρεπή απόδοση θα πρέπει να το πας "με μία σχέση χαμηλότερα" με αποτέλεσμα η κατανάλωση να είναι πάντα μεγαλύτερη από αυτή που δίνει το εργοστάσιο.

Παρακαλώ οι κάτοχοι ας μας καταθέσουν (σε μας τους...υποψήφιους κατόχους) την δική τους εμπειρία μετά από πραγματική χρήση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.