Jump to content
zafevolution

Vw Polo Bluemotion

Recommended Posts

"με μία σχέση χαμηλότερα" σε σχέση με τι; Με αυτό που προτείνει το ίδιο το αυτοκίνητο στις ενδείξεις για καλύτερη κατανάλωση ή στην αίσθηση του οδηγού για να τραβά το αμάξι;

δεν ξέρω για το fiesta, γιατί δεν το έχω οδηγήσει. αλλά όσον αφορά το polo bluemotion προσωπικά είμαι ευχαριστημένος τόσο από κατανάλωση όσο και από δύναμη, χωρίς να έχω "μία σχέση χαμηλότερη" για να κινηθώ.

είναι diesel δεν έχει το ξεπέταγμα ενός tsi, αλλά από την στιγμή που κινηθείς από τις 1500 στροφές και μετά αυτό δεν το αντιλαμβάνεσαι. Όσον αφορά την ροπή, η μέγιστη τιμή της εμφανίζεται στις 2.000 στροφές, κάτι που κάνει το αυτοκίνητο να κινήται απροβλημάτιστα.

αυτά....

Link to comment
Share on other sites

Με ένα γέμισμα (βενζίνη) πόσο σας έχει βγάλει αυτονομία το περισσότερο ? Έχω ακούσει για νούμερα πάνω από 1000 χιλιόμετρα!

Link to comment
Share on other sites

Πρώτα να ζητήσω συγγνώμη (τώρα που βρήκα πάλι το περιοδικό) διότι τελικά το άλλο αυτοκίνητο δεν ήταν το Fiesta όπως είχα γράψει εκ μνήμης αλλά ένα Corsa 1.3DTE ecoFLEX, (το οποίο βέβαια μικρή σημασία έχει για μένα διότι δεν με ενδιαφέρουν οι καταναλώσεις του άλλου αυτοκινήτου)

"με μία σχέση χαμηλότερα" σε σχέση με τι; Με αυτό που προτείνει το ίδιο το αυτοκίνητο στις ενδείξεις για καλύτερη κατανάλωση ή στην αίσθηση του οδηγού για να τραβά το αμάξι;
επι λέξη το άρθρο έλεγε οτι "στη διαδρομή στον επαρχιακό δρόμο το ράθυμο μοτέρ του Polo, σε συνδυασμό με το πολύ μακρύ κιβώτιο, ανάγκασε τον οδηγό του να κινείται, μονίμως με μία σχέση κάτω..."
ισχυει.. μου εχει βγαλει 1100 με πολη χαλαρη οδηγηση ομως...cruise control. χωρις προσπερασεις κτλ

δηλαδή περίπου 4 lt/100 km το οποίο δεν είναι κακό (αν και είναι κοντά στην maximum τιμή). στο άρθρο όμως βγάζανε πραγματική κατανάλωση σε λτ/100km:

επαρχιακός δρόμος 81,8 km Corsa = 5,8 Polo= 6,1

αστικό περιβάλλον 114,5km Corsa =6,7 Polo= 8,8 !!!!

αυτοκινητόδρομος 230 km Corsa =5,5 Polo= 5,5 (...πάλι καλά που πήρε και ένα... x)

σημειώστε οτι το άρθρο μιλαγε με τα καλύτερα λόγια για όλα τα υπόλοιπα χαρακτηριστικά το Polo...

Edited by greekfrixos
Link to comment
Share on other sites

να σου πω την αληθεια. αυτο που λες με την πιο χαμηλη σχεση μπορει και να ισχυει. απλα αυτο που καταλαβενω ειναι οτι για να επιτυγχανεις την βελτιστη καταναλωση ειναι να κινισαι με 2000 στροφες ακριβως.. ειτε αυτο επιτυγχανετε με 4η ειτε με 5η. στις 2000 στροφες ειναι το σημειο που ξυπναει το αυτοκινητο οποτε και λιγο ανηφοριτσα να βρεις εχει να δωσει.. δεν εχει σημασια η σχεση που εχεισ στο κιβωτιο αλλα η δυνατοτητα να επιταχυνει εκεινη την στιγμη πραγμα που πετυχενετε στις 2000+ στροφες. οι καταναλωσεις που λεει το περιοδικο ειναι λιγο υπερβολικες.. 8.8 αστικο κυκλο αποκλειται.. ενασ ηρεμος οδηγος σε συνδιασμο με το start stop εχει καταναλωσει εντος πολης γυρω στο 6.5.. στο φορουμ εχω δει και 5.5 και 5 νομιζω αλλα ουτοπικο μου φενετε. 700 χιλιομετρα με ενα ρεζερβουαρ νομιζω βγενουν στην πολη. απο κει και περα. αν θεωρησω αυτοκινητοδρομο το αθηνα κορινθο.. με ταχυτητες 120.. και καμια φορα 140. ειχα μεση καταναλωση 4.5λ/100 με cruise control . και τελος στον επαρχιακο τα παντα εξαρτονται απο την οδηγηση.. αν πας με 80km/h mporeis na exeis kai 4.5 αν μπενεις στις στροφεσ κατεβαζεις ανοιγεισ κτλ θα εισαι στο 6.5.... τα παντα ειναι θεμα οδηγησης. τελος του χρονου η revo βγαζει προγραμα που πιστευω θα διορθωσει το προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Έχω κάνει 1100 χιλιόμετρα με ένα ρεζερβουαρ. Στην πόλη δεν έχω μέΣη κατανάλωΣη πάνω από 6, το Σύνηθες είναι γύρω Στα 5 με 5,5. Στην περίμετρο της αττικής (Π.ράφτη, λούτΣα, ανάβυΣΣο κλπ) δεν ανεβαίνω ποτέ πάνω από τα 4,5 με 5

αυτό το 8.8 δεν το έχω δει καν να γράφετε Στο ταμπλό. το αυτοκίνητο έχει Στο καντράν και την δυνατότητα να Σου δείχνει μέΣη κατανάλωΣη ακόμα και Σε βάθος 1000 χιλιομέτρων, οπου οι τιμές Στο δικό μου είναι από 5 έως 5,4

το corsa είναι καλό , αλλά μιλάμε για μεγαλύτερο κινητήρα και η κατάληξη Στην κατανάλωΣη είναι πολύ μικρή.

Link to comment
Share on other sites

και στην τελικη.. το corsa βαρεθηκα να το βλεπω με το ιδιο σουλουπι 8 χρονια τωρα... ενω το polo με την κλειστη του μασκα και το κατι διαφορετικο κανει εντυπωση οπου παρκαρω χεχεχε. βλεπω στα χειλη ολων που το κοιτανε μια απορια bluemotion? xaxaxa

Edited by tatas
Link to comment
Share on other sites

dunlop sp01 185.60 r15. τα λαστιχα που φοραει το polo ηρθε ο καιρος να τα αλλαξω. το γνωστοτερο καταστημα στην πατρα με λαστιχα.. 390 ευρω.

συνοικιακο καταστημα 320.. τιμη απο αθηνα 300... αν ειναι δυνατον 90 ευρω διαφορα???

Link to comment
Share on other sites

ψάξε τα λάστιχα να δεις και παραγωγή. κάνε μια αναζήτηση στο διαδίκτυο υπάρχουν σελίδες που αναλύουν όλα τα γράμματα που έχουν στο πλάι τα λάστιχα. Πολλές φορές η διαφορά στην τιμή έχει να κάνει και με το πότε παράχθηκαν (φυσικά και με την δουλειά που έχει το κατάστημα).

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια! θα ηθελα να κανω μια ερωτηση για το Bluemotion!!!! το ταμπλο του ειναι απο σκληρο πλαστικο αλα trendline η εχει αφρωδη αφη σαν τα comfortline & highline? διοτι ακουω διαφορα κουλα! οτι και καλα στην αρχη ηταν οντως σκληρα πλαστικα αλα trendline αλλα πλεον τωρα τα εχουν αναβαθμιση και ειναι απο αφρωδη αφη σαν τα comfortline & highline! ισχυει η λενε αερολογιες ωστε να κλεισουνε την παραγελλια?

ευχαριστω πολυ για της πληροφοριες!!!

Link to comment
Share on other sites

σε ευχαριστω παρα πολυ για την πληροφορια φιλε tatas! αληθεια πριν ποσο καιρο το αγορασες το αυτοκινητο?

υπαρχει καποιοσ με παραλαβη εντος του τελευταιου διμηνου ωστε να μας πει εαν υπαρχει καποια αλλη αλλαγη?

Link to comment
Share on other sites

Με προχειρους υπολογισμούς. Το τελευταιο εννιαμηνο εχω κανει 50.000km στο polo μου.

Με μέση καταναλωση 5.5 λιτρα ανα 100 χιλιομετρα καθως τα περισσοτερα απο αυτα ειναι εκτος πολης.

Σύνολο 2750 λιτρα diesel με μεση τιμη 1.45. Συνολικο κοστος σε ευρω 3987 ευρω.

Αν ολα αυτα τα χιλιομετρα γινοταν με το παλιο μου golf 1.4 fsi το οποιο με πολυ δυσκολια το εφερνα κατω απο 8 καταναλωση ακομα και στο ταξιδι υπολογιζοντας με μεση καταναλωση 9λιτρα στα 100 χιλιομετρα

Συνολο 4500 λιτρα βενζινης με μεση τιμη 1.65. Συνολικο κοστος σε ευρω 7425 ευρω

7425-3987=3438 ευρω κερδος μεσα σε εννια μηνες.

Συνεπως στα 5 χρονια ξεχρεωνοντας το αμαξι το εχω βγαλει απο το κερδος σε βενζινες....

THIS IS DIESEL BLUEMOTION!

Link to comment
Share on other sites

Με προχειρους υπολογισμούς. Το τελευταιο εννιαμηνο εχω κανει 50.000km στο polo μου.

Με μέση καταναλωση 5.5 λιτρα ανα 100 χιλιομετρα καθως τα περισσοτερα απο αυτα ειναι εκτος πολης.

Σύνολο 2750 λιτρα diesel με μεση τιμη 1.45. Συνολικο κοστος σε ευρω 3987 ευρω.

Αν ολα αυτα τα χιλιομετρα γινοταν με το παλιο μου golf 1.4 fsi το οποιο με πολυ δυσκολια το εφερνα κατω απο 8 καταναλωση ακομα και στο ταξιδι υπολογιζοντας με μεση καταναλωση 9λιτρα στα 100 χιλιομετρα

Συνολο 4500 λιτρα βενζινης με μεση τιμη 1.65. Συνολικο κοστος σε ευρω 7425 ευρω

7425-3987=3438 ευρω κερδος μεσα σε εννια μηνες.

Συνεπως στα 5 χρονια ξεχρεωνοντας το αμαξι το εχω βγαλει απο το κερδος σε βενζινες....

THIS IS DIESEL BLUEMOTION!

Σε 9 μήνες 50.000χλμ!! Πραγματικά μεγάλο το όφελος από την επιλογή του συγκεκριμένου αυτοκινήτου. Κάποια στιγμή σκεφτόμουνα την αγορά ενός τέτοιου VW Polo, όμως με προβλημάτισε το αν θα είναι αξιόπιστος ο τρικύλιδρος 1.2 σε σχέση με τους μεγαλύτερους diesel της εταιρίας (1.6, 1.9 και 2.0).

Ειδικά οι 1.9 που βλέπω σε TAXI, καταπίνουν τα χιλιόμετρα με μικρά προβλήματα αξιοπιστίας.

Link to comment
Share on other sites

Ουσιαστικά "μπερδεύει" το σήμα του εγκεφάλου ώστε να βγάζεις μεγαλύτερες πιέσεις. Προσωπικά δεν θα έβαζα ποτέ παράλληλο εγκέφαλο. Αν θέλεις να βελτιώσεις το μοτέρ καλά είναι να βάλεις κανονικό πρόγραμμα (remap). Η εγγύηση δεν χάνεται εφόσον δεν μπορεί να εντοπιστεί και καλά είναι μην τους πεις (αντιπροσωπία) ότι έβαλες πρόγραμμα. Αν και το παράδοξο είναι ότι πολλές αντιπροσωπίες συνεργάζονται με προγραμματιστές για να πουλάν δικά τους προγράμματα. Πρόβλημα δεν προκαλεί καθώς δεν θα είναι "τσίτα" πιεσμένο. Από κατανάλωση θα δεις καλύτερη όταν πηγαίνεις "χαλαρά" και μεγαλύτερη όταν το πιέζεις... Αυτά!! :give_rose:

Link to comment
Share on other sites

μαλιστα... δειχνει ενδιαφερον παντως γιατι 20 αλογα παραπανω και αρκετα κιλα ροπης περισσοτερα θα κανει το αυτοκινητο να πηγαινει πιο στρωτα... σε ευχαριστω πολυ

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα και χρόνια πολλά καλά με υγεία ! καλως σας βρήκα ^_^ Ενδιαφερόμουν και εγώ για το Bleumotion αλλά υπολόγισα ότι με τα χιλιόμετρα που θα κάνω το χρόνο (περισσότερα από 6-7 000 δεν θα είναι) σε σχέση με το tsi 90 ίππων θα κάνω απόσβεση σε 8.5 χρόνια. Στο θέμα της οικονομίας καυσίμου δεν με συμφέρει. Σε θέμα εξοπλισμού-επένδυσης κλπ κλπ δηλαδή μακροπρόθεσμα αξίζει την αγορά του? (Με δεδομένο οτι η διαφορα τίμης ντιζελ- βενζίνης θα μείνει τόσο οτι δεν θα παρουσιαστούν πολλά τεχνικά προβλήματα και ότι τουλάχιστον για 5 χρόνια θα κάνω τα ίδια η και περρισοτερα χλμ)

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερες κι απο μενα και χρονια πολλα σε ολους!

Σημερα παρηγγειλα εδω στην Αθηνα το Polo 1.6 TDI 90ps DSG7 Comfortline σε κοκκινακι.

Στην αρχη σκεφτομουν να το παρω με το 5αρι χειροκινητο κιβωτιο (ωστε να ειναι Bluemotion) αλλα μετα ξανασκεφτηκα οτι οι πιο πυκνες σχεσεις του 7αριου DSG θα διαχειριστουν καλυτερα τα 90 αλογα του TDI σε θεμα αποδοσης και οικονομιας. Βεβαια στα pdf της VW το 1.6 ΤDI με DSG7 καιει παραπανω απο το ιδιο με χειροκινητο κιβωτιο και start & stop (bluemotion).

Ηθελα να ρωτησω μηπως καποιος απο εσας εχει στην κατοχη του (ή εχει ακουσει απο καποιον αλλο) την εκδοση που παρηγγειλα ωστε να μου πει εντυπωσεις απο το DSG7 στον 1.6 TDΙ 90ps ???

Ευχαριστω εκ των προτερων!

Καλη χρονια!

Link to comment
Share on other sites

ΑΔΕΡΦΕ ΚΑΛΩΣ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΕΙΣ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΟΥ. Η VW μεχρι τωρα δεν εφερνε τον 1.6 tdi στο polo. με την απελευθερωση του diesel στην αθηνα εφερε νεους κινητηρες στην ελλαδα. δυσκολα θα βρεισ καποιον να το εχει...για μενα diesel και αυτοματο κιβωτιο.. ειναι ο ιδανικος συνδιασμος..στην καταναλωση δεν νομιζω να δεις μεγαλες διαφορες... φανταζομαι οτι ο 1.6 tdi ειναι αψογος κινητηρας που διωρθωνει οτι προβληματα αποδοσης εχει ο 1.2

Link to comment
Share on other sites

ΑΔΕΡΦΕ ΚΑΛΩΣ ΝΑ ΤΟ ΔΕΧΤΕΙΣ ΤΟ ΑΥΤΟΚΙΝΗΤΟ ΣΟΥ. Η VW μεχρι τωρα δεν εφερνε τον 1.6 tdi στο polo. με την απελευθερωση του diesel στην αθηνα εφερε νεους κινητηρες στην ελλαδα. δυσκολα θα βρεισ καποιον να το εχει...για μενα diesel και αυτοματο κιβωτιο.. ειναι ο ιδανικος συνδιασμος..στην καταναλωση δεν νομιζω να δεις μεγαλες διαφορες... φανταζομαι οτι ο 1.6 tdi ειναι αψογος κινητηρας που διωρθωνει οτι προβληματα αποδοσης εχει ο 1.2

Καλη χρονια φιλε και σε ευχαριστω! Τελικα τελευταια στιγμη ακυρωσα το DSG7 και το παρηγγειλα με το χειροκινητο κιβωτιο για 2 λογους.

Πρωτον με το DSG7 ξεπερνα τα 100gr/km οποτε πληρωνεις κανονικα τελη κυκλοφοριας και δευτερον γιατι σε ενα review που διαβασα στο ιντερνετ, με το DSG καιει παραπανω 0.9 L/100km.

Ασε που με το χειροκινητο ειναι bluemotion ενω με το DSG δεν ειναι...

Αυτα απο μενα... Σε 3 μηνες θα το εχω πρωτα ο Θεος... σε κοκκινακι!

Edited by GT-R
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.