Jump to content
Anas@S

Golf V Gti Problem

Recommended Posts

Καλημερα παιδια...χρειαζομαι λιγο την βοηθεια σας, τεσπα ας ξεκινησουμε. Λοιπον εχω ενα golf V GTI μοντελο 2007 με σχεδον 57000χλμ, μηχανικα εντελως μαμα ( δν παιζει φραγκο:whistling:) μεχρι στιγμης κανενα παραπονο απο το αυτοκινητο. Με μικτη οδηγηση και αρκετο σκισιμο το αμαξι εκαιγε γυρω στο 1,5 λιτρο λαδι ανα 3500 χλμ περιπου( αναλογα το τροπο οδηγησης). Απ την τελευταια φορα ομως που του συμπληρωσα ενα λιτρο λαδι εχω κανει μολις 1500χλμ και αναψε παλι λαμπακι. Δν το νομιζω οτι ειναι φυσιολογικο, καπνος δν βγαινει απο την εξατμιση, κανενα αλλο λαμπακι δν εχει αναψει, η αποδοση του αυτοκινητου ειναι μια χαρα ( ισως και καλυτερη:thumbsup:). Σημειωτεον τον τελευταιο καιρο αντιστοιχα εχει αυξηθει και η καταναλωση βενζινης. Π.χ. στο ρελαντι με σβηστα ολα και ζεστο μοτερ εχω 0,9λ-1,0. Μηπως ξερουμε τι μπορει να φταιει πριν παω συνεργειο??

Υ.Γ. Μου ειχε αναψει και λαμπακι καυσαεριων παλια που απλα εβγαζε σφαλμα στο ρευμα του κλαπετου εισαγωγης αλλα το σβησαμε και δν αναψε.

Ευχαριστω εκ των προτερων για την βοηθεια σας!!

Link to comment
Share on other sites

πω πω αυτο φιλε δεν ειναι αμαξι αλλα φριτεζα ... Περα απο την πλακα θελει μεγαλη προσοχη , καταρχας τι λαδια βαζεις ( εκτος απο το σπορελαιο που λογικα θα βαζεις ) ειναι 5w30 ?To πηγες στον γιατρο να το δει ?

Link to comment
Share on other sites

Ναι καιει και ολοι μου λενε ειναι φυσιολογικο με σκισιμο να καιει 1,5 λιτρο ανα 3500-4000χλμ. Ναι παντα 5w30 (Motul ή Castrol) βαζω και κανω κανονικα τα service. Κανονικα ζεσταμα-κρυωμα. Απλα εδω και ενα μηνα περιπου η καταναλωση λαδιου-βενζινης δν ειναι καθολου φυσιολογικη.

Edited by Anas@S
Link to comment
Share on other sites

Απλα ειχα την εντυπωση πως οταν το πηρα ειχε 0,6-0,7 λτ, αλλα ισως κανω και λαθος. Στην αρχη οταν το πηρα εβαζα μονο κατοσταρα...λογω τιμης βεβαια τωρα βαζω 95αρα :thumbsup:

Edited by Anas@S
Link to comment
Share on other sites

Ναι συμφωνω ας πουμε οτι την γενικα ανεβασμενη καταναλωση βενζινης την αφηνουμε στην ακρη αλλα με την καταναλωση λαδιου κατι παιζει..η αποδοση δν εχει πεσει...λαμπακι δν αναβει απλα με αλλαγες πριν το κοφτη βγαζει λιγακι καπνο απο πισω αλλα λιγο αυτο ομως νομιζω ειναι φυσιολογικο.

Link to comment
Share on other sites

Παιζει ρολο τι καπνος ειναι, δηλ τι χρωμα αν και οτι καπνος και να ειναι καλο δεν ειναι.

Πρεπει οπωσδηποτε να το πας σε συνεργειο που διαθετουν τα καταλληλα μηχανηματα η αντιπροσωπεια να το τσεκαρεις. Σερβις κανεις κανονικα? Δηλ μπουζι κλπ?

Οσο για τα λαδια οποιο παιδι ξερω που εχει gti του καιει λαδια και οταν το παταει περισσοτερο, κοντα στα δικα σου νουμερα. Παιδι με gti απο Αθηνα για Θεσσαλονικη και λαδια στο κανονικο φτανοντας εκει του αναψε λαμπακι και συμπληρωσε, το παταγε βεβαια.

Χωρις προγραμμα ομως και με τα σερβις του κανονικα.

Link to comment
Share on other sites

Και εγω χωρις προγραμμα ειμαι, με τα service κανονικα...δν βγαζει κανενα σφαλμα το αμαξι και μπουζι αλλαξε στα 30000χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Οποτε αν λυσεις και το θεμα του καπνου αλλα και αυτο που νομιζεις για την αυξηση της καταναλωσης σε βενζινη μια χαρα θα εισαι.

Πρεπει ομως να το δει καποιος που ξερει για να σου λυθουν οι αποριες.

Link to comment
Share on other sites

δεν ειναι μεγαλη αλλα ΠΑΡΑ πολυ μεγαλη τετοια καταναλωση δεν εχει λιωμενο gti με σ3 σεαπ ..... Ψαξτο και μακαρι να μην ειναι τπτ σοβαρο , αντε ακομα καθεσαι ?

Link to comment
Share on other sites

ειναι δυνατόν? ακόμα και το RX-8 cosmo που είχα δεν ήθελε τοσο λάδι....

Πάντως το GTI edition 30 μου ως τώρα πραγματικά δεν καίει ουτε σταγόνα. Δεν αφήνω τα λάδια όμως όσο λέει ο κατασκευαστής κάθε 5.000-6.000 χλμ τα αλλάζω (ειδικά τώρα με το πρόγραμμα της GIAC και ας έχει επιλογή stock = το δουλεύω έτσι όταν δεν ανοίγω) και τα αλλάζω γιατί με την αλλαγή φαίνονται οτι με το πρόγραμμα μαυρίζουν πιο γρήγορα

Φίλε μου να πας να το κοιτάξεις το θέμα

Link to comment
Share on other sites

το δικο μου στα 7-9κ που κανω αλαγη δεν καιει σταγονα..κατι αλλο παιζει φιλε μου!καπνο μπορει να ωγαζει οταν το εχεισ για πολυ καιρο σταθμευμενο η δεν το ανοιγεις και μπουκωνει μετα ομως λογικα δεν πρεπει να ξαναβγαλει δλδ σε 2-3 ανοιγματα.

Link to comment
Share on other sites

Τετοιο θεμα δν παιζει...το κυκλοφορω καθε μερα και το σκισιματακι του το τρωει...και εχθες ειχα παει βαρκιζα μια βολτα και μολις ειδα το λαμπακι ξενερωσα και γυρισα σιγα σιγα:D:p

Link to comment
Share on other sites

Τελικα το αμαξακι εκανε γενικο service στα 60000χλμ πριν κανα δυο εβδομαδες και τοποθετηθηκε λαδι 10-40 και μεχρι στιγμης δν εχει καψει σταγονα ;):D

Ευχαριστω πολυ ολους !!! Lock it please!

Link to comment
Share on other sites

Καθηστε ρε παιδια να καταλαβω δηλαδη! Ο ενας προτεινει λαδι 10-40 ( που στο κατω κατω δεν ειναι προδιαγραφες για αυτο το μοτερ αφου το μανουαλ λεει 5-30) εντελως ελληνικη παντεντα δηλαδη για να μην καιει λαδι ο κινητηρασ!!Δηλαδη αν τωρα το χειμωνα βαζεις 5-40 το καλοκαιρι τι θα βαλεις? 10-50?Πλακα κανουμε???

2ον¨ Καποιος φιλος ανεφερε οτι απο θεσσαλονικη αθηνα αναβει λαμπακι σε μαμα μοτερ. Και εδω πλακα κανουμε!! Δεν εχουμε mazda παιδες!!! Και επειδη ειμαι απο τους λιγους που στην 5 ετια εχω καταφερει μα εχω 180 000 χμ ερχομαι να επιβεβαιωσω οτι δεν ισχυει!!!Αθηνα -γρεβενα καθε σαβατοκυριακο (λογω κυνηγιου φυσικα)) και ποτε λαμπακι!!Ελεος δηλαδη. Ενας μαμα 2 λιτροσ κινητηρας οσο σκισιμο και να φαει ειδικα το χειμωνα στην εθνικη ποτε δεν φτανει στα ορια του. Να θυμησω στους φιλους οτι το gti exei στις 4000 στροφες 180 χμ, 4500 210 , 5000 στροφες περιπου 230!!! κοντερ!!!!! Δηλαδη θα μου πειτε οτι πατε αθηνα θεσσαλονικη με 6500 στροφες 260 +++++ ελεος!!!!

3ον Αν ετυχε ενα gti na kaiei parapanw ladia ( μαμα παντα, αντε 400 μλ στα 2000 κμ) δεν σημαινει οτι ολα καινε!!!Μην βγαζουμε συμπερασματα απο 1, 2 3 κοματια!!

4ον Φιλε μου κανε μερικα χιλιαδες χμ και βγαλε τα μπουζι να δεις τι χρωμα εχουν και φυσικα αν ειναι ολα ιδια!!!Τις προχειρο παντεντες νε 10-40 10-50 και τετοια αστες να κανουνε πειραματα αλλοι!!Οσο αφορα τις βενζινες και εγω εβαζα τα 3 χρονια 100 και μετα μονο 95 με ενα βελτιωτικο!!!Ουτε πειρακια ουτε τιποτα! Μην τρελαθουμε κιολας!!!Ο 2 λιτρος κινητηρας ειναι μαραθωνοδρομος και δεν καταλαβαινει απο τετοια!!Εκτος και βαλεις το χερακι σου...........

Με σεβασμο προς ολους αυτη ειναι η αποψη μου και δεν θελω να προσβαλω κανεναν!!!!Απλα την εμπειρια μου καταθετω!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.