Jump to content
giorgos sv

Golf - Λαμπακι Αεροσακου [Βλάβες - Διάγνωση - Λύσεις]

Recommended Posts

Γεια σας παιδια....μου αναψε προχθες ξανα το λαμπακι του αεροσακου και βγαζει στην οθονη το μήνυμα airbag fault. εχω κανει επισκευη πριν περιπου κανα 6 μηνο στα φισακια και στα 2 κα8ισματα και τ περιεργο ειναι οτι αυτη τη φορα δ πειραξα απο κατω τα καλωδια με τη σκουπα... μπορει να αναψε ετσι χωρισ να υπαρχει προβλημα?? τι κανω τωρα ??

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδια....μου αναψε προχθες ξανα το λαμπακι του αεροσακου και βγαζει στην οθονη το μήνυμα airbag fault. εχω κανει επισκευη πριν περιπου κανα 6 μηνο στα φισακια και στα 2 κα8ισματα και τ περιεργο ειναι οτι αυτη τη φορα δ πειραξα απο κατω τα καλωδια με τη σκουπα... μπορει να αναψε ετσι χωρισ να υπαρχει προβλημα?? τι κανω τωρα ??

Τα φισακια κατω απο τα καθισματα δεν εχουν να κανουν με τον αεροσακο απ'οτι ξερω.Εχουν να κανουν μονο με τον αισθητηρα για τη ζωνη ωστε να ενεργοποιειται η ηχητικη προειδοποιηση.Νομιζω εχει ξανασυζητηθει οτι ο αεροσακος δεν επηρεαζεται απο το αν λειτουργουν οι αισθητηρες του καθισματος.Παντως να επηρεαστηκε απο κατι που εκανες πριν 6 μηνες χλωμο το βρισκω.Μηπως καθαρισες προσφατα τη μοκετα και χτυπησες κατα λαθος τη φυσα του γκαζιου;Αυτη παντως σιγουρα αν δεν παταει καλα ενεργοποιει το λαμπακι του αεροσακου.Αλλα ακομα και αν φταιει αυτη και την συνδεσεις, το λαμπακι δε θα σβησει μονο του.Χρειαζεται σβησιμο μεσω του εγκεφαλου.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

αυτο παιζει μαλλον.. μπορει να υπαρχει αντιστοιχο και απο τη μερια του συνοδηγου?? καλωδιωση, φυσακι?? τωρα παντωσ που ειναι αναμενο νομιζω οτι απλα δε δουλευουν οι αεροσακοι ετσι?? δεν υπαρχει περιπτωση να μου ανοιξουν μεχρι να παω να το σβησω?

Link to comment
Share on other sites

αυτο παιζει μαλλον.. μπορει να υπαρχει αντιστοιχο και απο τη μερια του συνοδηγου?? καλωδιωση, φυσακι?? τωρα παντωσ που ειναι αναμενο νομιζω οτι απλα δε δουλευουν οι αεροσακοι ετσι?? δεν υπαρχει περιπτωση να μου ανοιξουν μεχρι να παω να το σβησω?

Οχι δεν εχεις προβλημα να ανοιξουν οι αεροσακοι.Απο την πλευρα του συνοδηγου δεν εχει κατι να ελεγξεις.Μπορει βεβαια και να μην ειναι απο τη φυσα και να φταιει κατι αλλο.Πηγαινε μια βολτα απο την αντιπροσωπεια να το βαλουν στο διαγνωστικο να δουν ακριβως τι φταιει.

Link to comment
Share on other sites

Guest ksalex

οταν πηγα να παραλαβω απο αντιπροσωπεια ηταν αναμμένο το λαμπακι. μου ειπαν οτι δεν εχει κατι, ισως κουνηθηκε ο αισθητηρας απο δυνατο κλεισιμο της πορτας (ειναι 2πορτο, οποτε λιγο πιο βαρια η πορτα.) μου εσβησαν το σφαλμα και απο τοτε κανενα προβλημα.thumbsup.gif

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειχαν πει και σε αυτη τη περιπτωση http://www.tovima.gr/default.asp?pid=2&ct=1&artid=337835&dt=16/06/2010 ...

ΠΑΙΔΙΑ...ΖΗΤΗΣΤΕ ΕΓΓΡΑΦΗ ΔΙΑΒΕΒΑΙΩΣΗ ...με τετοιο θεμα δεν παιζουμε...

Link to comment
Share on other sites

οταν πηγα να παραλαβω απο αντιπροσωπεια ηταν αναμμένο το λαμπακι. μου ειπαν οτι δεν εχει κατι, ισως κουνηθηκε ο αισθητηρας απο δυνατο κλεισιμο της πορτας (ειναι 2πορτο, οποτε λιγο πιο βαρια η πορτα.) μου εσβησαν το σφαλμα και απο τοτε κανενα προβλημα.thumbsup.gif

Βλακειες σου λενε.Ακου δυνατο κλεισιμο της πορτας.Αν αναβαν ετσι τα λαμπακια.....

Link to comment
Share on other sites

Βλακειες σου λενε.Ακου δυνατο κλεισιμο της πορτας.Αν αναβαν ετσι τα λαμπακια.....

και μενα τη πρωτη φορα που πηγα και το εσβησα μου ειπαν οτι μαλλον θα εκατσα στο καθισμα αποτομα και ετσι αναψε το λαμπακι

Link to comment
Share on other sites

και μενα τη πρωτη φορα που πηγα και το εσβησα μου ειπαν οτι μαλλον θα εκατσα στο καθισμα αποτομα και ετσι αναψε το λαμπακι

Τι σχεση εχει το λαμπακι του αεροσακου με το καθισμα μπορουν να μας εξηγησουν;Δηλαδη αν χαλασει ο αισθητηρας του συνοδηγου δε θα ανοιξει ο αεροσακος;Οτι θελουμε λεμε τωρα;Οι δικαιολογιες που σκαρφιζονται διαφορες αντιπροσωπειες ειναι για σεμιναρια.Απαιχτοι απαιχτοι.Το λαμπακι φιλοι μου εχει αναψει για καποιο λογο.Δεν αναβουν ουτε απο αποτομο καθισμα ουτε απο αποτομα κλεισιματα πορτας ουτε απο καμια δυνατη πορδη κ.ο.κ.Ας ψαξουν να δουν τι φταιει.

Link to comment
Share on other sites

Χαχα, μην τρελαίνεσαι ρε Νάσο. Δεν είναι έτσι.

Ασφαλώς και σχετίζεται ο αισθητήρας βάρους με τους αερόσακους.

Οι αισθητήρες βάρους ανήκουν στο σύστημα των αερόσακων, γι' αυτό και βλάβη τους εμφανίζεται στο καντράν με το σύμβολο του αερόσακου.

Από πορδή δεν μου έχει τύχει να ανάψει, ίσως δεν είναι δυνατές οι δικές μου, αλλά από τράβηγμα του καλωδίου κάτω από το κάθισμα έχει ανάψει 2-3 φορές.

Παιδια πηρα τηλεφωνο σημερα και μιλησα με το τεχνικο συμβουλο που ειναι κ γνωστοσ μου... μου οτι αν τραβηχτουν τα καλωδια - φυσακια κατω απο τ κα8ισματα που στα 2 πορτα μπορει να γινει και απο τ αποτομα τραβηγμα του κα8ισματοσ για να μπουν πισω επιβατεσ, αναβει το λαμπακι που δηλωνει σφαλμα και απενεργοποιειται ολο το συστημα των αεροσακων μεχρι να σβηστει απο εγκεφαλο.

Link to comment
Share on other sites

Χαχα, μην τρελαίνεσαι ρε Νάσο. Δεν είναι έτσι.

Ασφαλώς και σχετίζεται ο αισθητήρας βάρους με τους αερόσακους.

Οι αισθητήρες βάρους ανήκουν στο σύστημα των αερόσακων, γι' αυτό και βλάβη τους εμφανίζεται στο καντράν με το σύμβολο του αερόσακου.

Από πορδή δεν μου έχει τύχει να ανάψει, ίσως δεν είναι δυνατές οι δικές μου, αλλά από τράβηγμα του καλωδίου κάτω από το κάθισμα έχει ανάψει 2-3 φορές.

Περισυ ειχε ανοιχτει τοπικ και αν θυμαμαι καλα με ενα μελος να ρωταει και σε αυτο ειχαμε καταληξει.Μπορει και να θυμαμαι λαθος.Τελοσπαντων. :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλος 2 φορές άλλαξα αισθητήρα αερόσακου στο τιμόνι είχε πιάσει σκόνη μου είπαν και τις 2 φορές...

Link to comment
Share on other sites

Φίλος 2 φορές άλλαξα αισθητήρα αερόσακου στο τιμόνι είχε πιάσει σκόνη μου είπαν και τις 2 φορές...

Σαν πολυ ευαισθητα ειναι μου φαινεται τα αυτοκινητα μας....

Link to comment
Share on other sites

παιδια μου ξανα αναψε παλι το λαμπακι αεροσακου.. εδειξε οτι υπηρχε προβλημα στο κα8ισμα του συνοδηγου. Μου ξανακανανε επισκευη στα φυσακια. Μου ειπαν οτι αν ξαναναψει 8α γινει αλλαγη εγκεφαλο και αεροσακο. στη vw στη λαρισα μου ειχαν πει οτι αν μου αναβε θα εκοβαν τα φυσακια και θα εκανα μια εννιαια πλεξουδα. ελπιζω να μη μου αναψει

Link to comment
Share on other sites

Μην δεχτεις σε καμια περιπτωση φιλε να σου κοψουν τις μαμα φισες και να στα συνδεσουν κατευθειαν. καλυτερα αν σ απασφαλιζει για καποιο λογο η φισα να στην δεσουν με ενα χρατσακι (δεματικο καλωδιων). στο δικο μου το φισακι στο καθισμα οδηγου για αγνωστο λογο ηταν ασφαλισμενο με χρατς, αν και το φις κουμπωνε τελεια και δεν ξεκουμπωνε οσο και αν το ζοριζες. επισης το φις για τον ηχο ζωνης δεν παιζει απολυτως κανενα ρολο στην λειτουργεια των αεροσακων.

Εχουν βγει στην παραγωγη και golf 5 ΧΩΡΙΣ αισθητηρες στις ζωνες και φυσικα δεν υπαρχει και ο ηχος προειδοποιησης.

Συγκεκριμενα στο δικο μου trendline εκανα αλλαγη σαλονι και εβαλα απο sportline και τα καθισματα που εβαλα δεν εχουν αισθητηρες στις ζωνες, ενω πριν ειχα.

σημειωση: τα κιτρινα φις κατω απο τα καθισματα ειναι για τους πλευρικους αεροσακους, τα μαυρα (πιο λεπτα φις) ειναι για τους αισθητηρες στις ζωνες, και ενα μπλε φις στο καθισμα του συνοδηγου ειναι για τον αισθητηρα βαρους δηλαδη ενεγοποιει τον ηχο για τη ζωνη του συνοδηγου μονο οταν υπαχει συνοδηγος διπλα και δεν φοραει ζωνη.

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

παιδια μου ξανα αναψε παλι το λαμπακι αεροσακου.. εδειξε οτι υπηρχε προβλημα στο κα8ισμα του συνοδηγου. Μου ξανακανανε επισκευη στα φυσακια. Μου ειπαν οτι αν ξαναναψει 8α γινει αλλαγη εγκεφαλο και αεροσακο. στη vw στη λαρισα μου ειχαν πει οτι αν μου αναβε θα εκοβαν τα φυσακια και θα εκανα μια εννιαια πλεξουδα. ελπιζω να μη μου αναψει

OMG ! καλά είναι σοβαρά πράγματα αυτά ??? Μην το δεχτείς με την καμία !! Εάν σου ξανανάψει πας στην αντιπροσωπεία που σου είπε αλλαγή εγκεφάλου και αερόσακου !

Link to comment
Share on other sites

Τι σχεση εχει το λαμπακι του αεροσακου με το καθισμα μπορουν να μας εξηγησουν;Δηλαδη αν χαλασει ο αισθητηρας του συνοδηγου δε θα ανοιξει ο αεροσακος;Οτι θελουμε λεμε τωρα;Οι δικαιολογιες που σκαρφιζονται διαφορες αντιπροσωπειες ειναι για σεμιναρια.Απαιχτοι απαιχτοι.Το λαμπακι φιλοι μου εχει αναψει για καποιο λογο.Δεν αναβουν ουτε απο αποτομο καθισμα ουτε απο αποτομα κλεισιματα πορτας ουτε απο καμια δυνατη πορδη κ.ο.κ.Ας ψαξουν να δουν τι φταιει.

παιδια μην ξεχνατε οτι το καθισμα εχει και αεροσακο στο πλαι.

Link to comment
Share on other sites

Γεια χαρά παιδες και καλο΄πασχα να εχουμε , προχθές εβγαλα το ντουλαπακι του συνοδηγου για να δω το διακοπτη που δινει εντολη  να ανάψει το λαμπακι οταν το ανοίγεις , και αφου  το εφτιαξα (εριξα σπρευ wd40 , αναγκαστικά εβγαλα  και τη φισα που απενεργοποιεί τον αερόσακο συνοδηγου.  Οταν έβαλα το κλειδί μου αναβει το λαμπακι αερόσακου . προφανώς γιατι δεν επρεπε να βγαλω τη φισα ή και τον αρνητικό πολο απο τη μπαταρία ? . Αν ξερει κανεις πως σβήνει και με ποιο τρόπο θα με βοηθούσε πολύ. Ευχαριστώ. 

Link to comment
Share on other sites

Στις επαφές μη ρίχνεις Wd40, αλλά σπρέυ επαφών.

Δοκίμασε να βάλεις το κλειδί στην υποδοχή και γύρνα τη στο οφφ. Δοκίμασε στη μίζα και μετά ξανά ον αερόσακο και μίζα μήπως επανέλθει.

Διαφορετικά Vcds.

 

Πάντως αν δεν άνοιγες μίζα όταν έβγαλες τη φύσα δεν θα έβγαζε σφάλμα πιθανότατα.

Link to comment
Share on other sites

17 λεπτά πριν , nikdev said:

Στις επαφές μη ρίχνεις Wd40, αλλά σπρέυ επαφών.

Δοκίμασε να βάλεις το κλειδί στην υποδοχή και γύρνα τη στο οφφ. Δοκίμασε στη μίζα και μετά ξανά ον αερόσακο και μίζα μήπως επανέλθει.

Διαφορετικά Vcds.

 

Πάντως αν δεν άνοιγες μίζα όταν έβγαλες τη φύσα δεν θα έβγαζε σφάλμα πιθανότατα.

Eυχαριστω για την απαντηση , πριν ειχα βγαλει τον αρνητικο πολο για 45 λεπτα μηπως γινει κατι αλλα αναβει το ίδιο. Αν σβησει μεσω vgom διαγνωστικο υπαρχει περιπτωση να μη λειτουργει κατι σωστά ή να ξαναανάψει ?

Link to comment
Share on other sites

Αν τα συνέδεσες σωστά όχι, όλα θα επανέλθουν. Δοκίμασε αυτό που σου είπα πρώτα.

Link to comment
Share on other sites

νικο ευχαριστω για τις πληροφοριες ,τελικα πηγα σε φιλο με διαγνωστικο και το εσβησα. ειναι ομως προβλημα εαν κατα λαθος ξεκουμπωθει μια φισα και μετα κουμπωσει κανονικά να βγαζει σφαλμα .

Link to comment
Share on other sites

Πληροφοριακό αν και δεν έχει διαφορά πριν από μέρες και σε εμένα στο Passat B7 άναψε το λαμπάκι του αερόσακου. 

 

Πήγα σε μια αντιπροσωπία skoda και μου το έσβησαν.

 

Το πρόβλημα εμφανίζετε στο κουμπί που απενεργοποιεί τον αερόσακο του συνοδηγού.  

 

Το διαγωνιστικό το εμφάνισε σαν βλάβη. Έσβησαν το σφάλμα και τέλος καλό όλα καλά.

 

Μια πιθανή αιτία είναι να φταίει και η μπαταρία του αμαξιού,  να είναι στα τελευταία . Η και να μήνει το αμάξι από μπαταρία. 

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.