Jump to content
serreos73

Ειδικη Επιστρωση Για Το Νερο Της Βροχης Στα Τζαμια

Recommended Posts

Παντως δε νομιζω καποιο του εποριου να μπορει να ανταγωνιστει αυτο της αεροποριας για τις καλυπτρες των αεροπλανων.Απαιχτο απλα.... ;)

Link to comment
Share on other sites

Αν θυμάμαι καλα αυτος που αντιπροσωπεύει την percenta στην Ελλάδα ειναι και μελος του vwclub.

Link to comment
Share on other sites

http://cy.percenta.com/nanotechnology-car-glass-windshield-coating.php

γνωριζει κανεις το συγκεκριμενο προιον? το εχει δοκιμασει κανεις?

Το έχω δοκιμάσει στο δικο μου.

Το παμπρίζ στεγνώνει πολύ γρήγορα.

Μετά τα 60 χλμ/ώρα οι σταγώνες τις βροχής απομακρύνονται αμέσως από το παμπρίζ.

Με χιόνι και πάγο δεν το έχω δοκιμάσει ακόμα.

Link to comment
Share on other sites

ενα κερί περάστε το παρμπρίζ και τέλος.το πιο φτηνό δεν έχει σχέση,δεν έχει χρώμα επάνω το τζάμι για να το γυαλίσει.μιλάμε δεν κάθεται σταγόνα πάνω!

Link to comment
Share on other sites

εγώ έχω δοκιμάσει ένα δεν θυμάμαι την εταιρία θα δω το μπουκαλάκι και θα πω.Στα αρνητικά ναι απομακρύνει το νερό αλλά όχι σε σημείο που να μην χρειάζεται υαλοκαθαριστήρες(εκτός και αν πηγαίνεις με 160 και άνω).Όταν χρησιμοποιείς τους υαλοκαθαριστήρες πετάει το νερό στην πλευρά του συνοδηγού επειδή δεν υπάρχει τριβή και είναι λίγο ενοχλητικό. Σταγόνες της βροχής στεγνώνουν και φαίνονται.Στα θετικά καθαρίζουν μετά το πλύσιμο τα τζαμιά πιο εύκολα.Δεν μένει η λασπούρα από την βροχή στα σημεία που δεν πιάνουν οι υαλοκαθαριστήρες.

Link to comment
Share on other sites

ο φιλος που ειπε πιο πανω για το κερι στο τζαμι ειναι λαθος!

δεν προκειτε να κατσει για πανω απο ενα πλυσιμο το κερι στο τζαμι γτ ειναι πολυ πιο συνεκτκο απο το χρωμα, που εχει πολλους πορους και μεγαλους μαλιστα! ακομα εαν δεν φυγει το κερι με τοπλυσιμο θα φυγει ειτε με το καθαριστικο τζαμιων ειτε με το καθαριστικο που ριχνουν τα πιτσιλιστιρια!

οτι καλυτερο για τζαμι σε σχεση τιμης-αποδοσης ειναι το rainX (ειχει ακουστει και εγω δοκιμαζω τωρα αν με δυο χερια βγαζει ολη την σεζον)

Link to comment
Share on other sites

Αν το κάνεις γι αυτό, πολύ καλά κάνεις, να πιάσεις τα σημεία που μπορεί να μην πάτησε καλά το 1ο layer.

Πολύ σωστά λες ότι το ένα ξηλώνει το άλλο οπότε αν το κάνεις για layering δεν έχει νόημα.

Link to comment
Share on other sites

Rain Clear http://store.carcareeurope.com/images/P/rain_clear.jpg

 

Αγοραστηκε απο μαγαζι με ειδη αυτοκινητου στην Φρανκφουρτη ενω εψαχνα για το γνωστο rainX σε τιμη 8 ευρω (Το καταστημα λεγεται Α.Τ.U.)

 

Μου εβγαλε ολο το χειμωνα με ενα μονο χερι!Το αυτοκινητο ειναι συνεχως σε εξωτερικο ακαλυπτο χωρο και με συχνα πλυσιματα (σε ποιον αρεσει να παει βολτουλα λερωμενος).

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, ωμή ή βρασμένη (λόγω και της νηστείας) την χρησιμοποίησες;
(σε πειράζω αφενός, αλλά έχω απορία)

Link to comment
Share on other sites

Ωμη Βασιλη .. Κανει οντως πολυ καλη δουλεια αλλα δυσκολα βγαινει απ το τζαμι μετα...

Link to comment
Share on other sites

Πάντως εγώ όταν κέρωσα το αυτοκίνητο και είχε μείνει λίγο στο πανάκι μικροϊνών, πέρασα το παρμπριζ τριβοντάς το καλά κι έπειτα με καθαρό πανάκι με αποτέλεσμα να μην μένει σταγόνα πάνω... Μου κράτησε αρκετά από όσο θυμάμαι...

 

Αυτό με την πατάτα πρώτη φορά το διαβάζω, αλλά αν αναλογιστεί κανείς οτι άλλοι βρήκαν τρόπο να βγάζουν την κιτρινίλα και το θάμπωμα από τα παλιά φανάρια με    ...οδοντόκρεμα, τότε για όλα υπάρχουν φθηνές λύσεις!

Link to comment
Share on other sites

Και σφουγγαρισμα της πιστας με κοκα κολα για να μην γλυστρανε οι τραγουδιαρες!!!!!!

:crazy: :crazy: :crazy: :crazy: :crazy: :crazy:

 

Επισης η κοκα κολα ειναι το καλυτερο γυαλιστικο για λαστιχα, το ιδιο και το ζαχαρονερο......

Edited by chilli
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Η coca cola δεν ειναι που διαβρωνει μεταλα;Που καθαριζει την σκουρια και γενικα χρησιμοποιειται για πολυ καλο καθαριστικο;

Για ποιο λογο να βαλω κατι διαβρωτικο στα λαστιχα;Το εχεις δοκιμασει;Εγω για λαστιχα και εξωτερικα πλαστικα ξερω 500ml νερο και 1 βαζακι γλυκερινη(φαρμακειο).Θαυματα....

Link to comment
Share on other sites

Για όποιον ενδιαφέρετε υπαρχει και αυτο το υγρό της 3Μ για τα τζάμια.

 

Glas_Flaechen_7.jpg.f0bd5d029200a44bc0f6e17e0e6de57f.jpg    

 

εχω περάσει το πισω τζάμι στο αμάξι μου ,και πράγματι κάνει δουλεια :thumbsu:  

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.