Jump to content
Panosz

Kινητηρας Με Turbo...Πως Να Του Φερθειτε

Recommended Posts

Εγώ άμα το πιέσω κόφτες Γρηγόρη οδήγηση κλπ βλέπω χαλαρά 110! Αν θέλω πιστεύω πως το πάω και 120! Δεν είναι επικίνδυνη για τα λάδια αυτά η θερμοκρασία αλλά σίγουρα αν φτιάχναμε ένα ψυγείο λαδιού μόνο καλό θα κάναμε...

Link to comment
Share on other sites

Μα εγω παραξενευομαι οτι με 4 χιλιαδες στροφες σταθερα ανεβενει μεχρι 108 °C στα λαδια

εγώ που το έχω απείραχτο σταθερά στις 3.400 στροφές (140km) έχω περίπου στους 100°C και εάν το κυνηγήσω λίγο ξεπερνάω τους 104°C. στα 120km είναι κάτω από τους 100°C

Link to comment
Share on other sites

Καλά τα λες αλλά τα πρώτα 6αρια δεν έχουν ένδειξη θερμοκρασίας λαδιού και έτσι πάει με το χρόνο,την εξωτερική θερμοκρασία που έχει αλλά καλό να αποφεύγονται βίαια ξεσπάσματα ενώ είναι κρύο το μοτέρ/Αυτό ισχύει για όλα τα μοτέρ ατμοσφαιρικά και μη πόσο για αυτά που έχουν τουρμπίνα

Link to comment
Share on other sites

Μα εγω παραξενευομαι οτι με 4 χιλιαδες στροφες σταθερα ανεβενει μεχρι 108 °C στα λαδια

Δουλεύει στοιχειομετρικό για να πιάσει εκπομπές ρύπων.....και ανεβάζει το λάδι...

Link to comment
Share on other sites

έχω μια ερώτηση και εγώ όπως και οι περισσότεροι με αμάξι turbo το κρατάω λίγο ρελαντί πριν το σβήσω. όσα αυτοκίνητα έχουν σύστημα start&stop και σβήνουν άμεσα τι γίνεται εκεί?

Edited by gtse
Link to comment
Share on other sites

Δεν εινα κακο να το αφησεις στο ρελαντι 1-2 λεπτα να κρυωσει ενω ερχεσαι απο ταξιδι πατημενος

συμφωνω μαζί σου αλλά εάν το αμάξι σου έχει start&stop θα σβήσει από μονο του κατευθείαν. δεν έχει το δικό μου αλλά ενας φίλος που πήρε τωρα ένα diesel turbo του σβήνει μόνο του εκει δεν υπαρχει πρόβλημα?

Link to comment
Share on other sites

Μια ενδιαφερον σελιδα στα αγγλικα που αξιζει καποιον να τη διαβασει. Εξηγει καποια πραγματα λιγο πιο επιστημονικα. http://www.turborepair.com/index.php?option=com_content&view=article&id=202&Itemid=154

Link to comment
Share on other sites

Τα βασικα

οποτε καλη προθερμανση πριν ξεκινησουμε τις κρυες μερες και μικρες στροφες μεχρι να φτασει το λαδι 80 °C

τα ιδια ισχυουν μετα την σταθμευση για πανω απο 3-4 ωρες

ηρεμη οδηγηση 5-6 χλμ πριν τον προορισμο και οχι πανω απο 2 λεπτα στο ρελαντι

καλη συντηρηση φιλτρου αερος και μακρια απο ελευθερα φιλτρα (επιλεγουμε φιλτρο με την μεγαλυτερη δυνατη παρακρατηση μικροσωματιδιων)

πολυ καλος καθαρισμος της περιοχης πριν τις αλλαγες μπουζι οτι σκουπιδακι πεσει στο χωρο καυσης να αποβληθει μεσω τις τουρμπινας και θα καταστρεψει τον στροβιλο

αν ειχες καποιο πουντο gt ναι σαφος και να το αφηνες....τα συγχρονα αμαξια ακομα και με ελαφρες βελτιώσεις δεν θελουν πανω απο 30 δευτερολεπτα στο ρελαντι, γιατι ετσι τα ταλαιπωρεις περισοτερο...το ιδιο ισχιει και για το ζεσταμα...οπου περιμενεις να πεσουν οι στροφες απ το κολτ σταρτ και τοτε ξεκινάς χαλαρα!

το καλυτερο ζεσταμα-κρυομα γινετε εν κινηση!

Edited by xristos/red tornado
Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα!Θέλω να κάνω μια ερώτηση:Αν η απόσταση που διανύει το αμάξι καθημερινά είναι πολύ μικρή(7 χιλιόμετρα πήγαινε-έλα) ποιός είναι ο σωστός τρόπος χρήσης?Εγώ θα έλεγα το ανάβουμε το αφήνουμε 2 λεπτά στο ρελαντί, κάνουμε πολύ ήπια οδήγηση αφού δεν έχει νόημα να κάνεις πάτημα σε τόσο μικρή απόσταση και όταν είναι να το σβήσουμε περιμένουμε άλλα 2 λεπτά!Θέλω τις παρατηρήσεις σας αν είναι σωστό ή λάθος.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων

Link to comment
Share on other sites

δεν ξερω αν ειναι σωστο, αποψη μου ειναι πως δεν ειναι. . αλλα εσυ ρε φιλε καις περισσοτερη βενζινη στο ζεσταμα και στο κρυωμα παρα στην αποσταση που κανεις.

Link to comment
Share on other sites

Σε αυτό συμφωνώ φίλε Ηλία!Ο προβληματισμός μου είναι να δουλεύει καλά το μοτέρ και το turbo και ρωτάω γιατί ξέρω πως και το ρελαντί δεν είναι ό,τι καλύτερο!

Link to comment
Share on other sites

στο ξεκινημα παιζει ρολο ποσες ωρες η μερες εχεις να βαλεις μπροστα τη μηχανη και η εξωτερικη θερμοκρασια. και στο σβησιμο της μηχανης απ τη στιγμη που η αποσταση ειναι τοσο μικρη δεν προλαβαινει καν να ζεσταθει, αν πηγαινεις νορμαλ, οποτε δεν χρειαζεται να περιμεινεις να κρυωση

Link to comment
Share on other sites

Guest Rouleman

κοιταξτε τι παθαινει η τουρμπινα μετα απο λιωσιμο,

0458h.jpg

0459.jpg

ακομα και μετα απο 3 λεπτα ρελαντι δεν ξεκοκινησε, παρα μονο με χαλαρη οδηγηση κανα 5λεπτο, ωστε να περασουν καυσαερια και να την κρυωσου, τωρα οποιος εχει μανησιο κινητηρα δυσκολα να δει τετοιες καταστασεις, 1-2 λεπτα μετα απο ταξιδι φτανουν, για τα ανεβασμενα μετα απο φαγωμα θελει χαλαρη οδηγησει και λιγο παραπανω ρελαντι,

τωρα για το ζεσταμα στο κρυο ξεκινημα, οσο περημενεις ρελαντι ειναι χειροτερα, τοσο για τον κινητηρα οσο και για την τσεπη του καθενος, η τουρμπινα στο κρυο ξεκινημα αν δεν ανεβασεις πιεση δεν τρωει κανενα ζορι απλα περιστρεφετε, ακομα και τα πετρελαια που ανεβαζουν πιεση και με την ποιο χαλαρη οδηγηση, οι τουρμπινες δεν παθαινουν τιποτα, αλλα εκει παιζουν ρολο οι θερμοκρασιες που ειναι χαμηλοτερες,

απλα ξεκινας οσο ποιο νορμαλ μπορεις, εως οτου ανεβασεις θερμοκρασια

Edited by Rouleman
Link to comment
Share on other sites

Όχι και 98 ρε, 2-3 ταχύτητες άνοιγμα να κάνεις το φτασες το 98...

απο οτι καταλαβαινω συμπεριφερεται και διαφορετικα λογω αλλου κινητηρα αλλα τα 98+ τα βλεπω υστερα απο 2 πατηματα γερα μεχρι 200 πχ ...οπου και ηρεμω και περμενω να ξαναπεσει στους 85-94 καπου εκει..εμενα νορμαλ οδηγηση χωρις ανοιγματα δουλευει στους 85-92 αμα τα πατησεις σηκωνει θερμοκρασια...δηλαδη αμα χρησιμοποεις τις στροφες τις τουρμπινας...περισσοτερο δουλευει με τα κυββικα παρα σαν τουρμπο μεσα στην πολη αφου η ταχυτητες ειναι μικρες 50-60 και παει μονο του με το drive 6...παρατηρησα επισης οτι οατν δουλευει με 6 ριχνει αμεσως θερμοκρασιες απο οτι με αλλες σχεσεις και ειδα επισης οτι δεν του αρεσει ανηφορες του λαδιου..ανεβαινα καλαμπακα για να βγω εγνατια χαλαρα και εβλεπα οσο και σιγα να πηγαινα δεν καταφερα λογω μικρων σχεσεων 2-3ης δεν επεφτε η θερμοκρασια μεχρι να βγω εγνατια για γιαννενα αλλα μιλαμε για 1 ωρα αναβαση χαλαρα μπορει και 1 ωρα και 2ο λεπτα να ανεβεις και να βρεις εγνατια το βουνο νυχτα....εχει και γκρεμουςκαλους εκει και δεν λεει να τρεχεις....

Link to comment
Share on other sites

απο οτι καταλαβαινω συμπεριφερεται και διαφορετικα λογω αλλου κινητηρα αλλα τα 98+ τα βλεπω υστερα απο 2 πατηματα γερα μεχρι 200 πχ ...οπου και ηρεμω και περμενω να ξαναπεσει στους 85-94 καπου εκει..εμενα νορμαλ οδηγηση χωρις ανοιγματα δουλευει στους 85-92 αμα τα πατησεις σηκωνει θερμοκρασια...δηλαδη αμα χρησιμοποεις τις στροφες τις τουρμπινας...περισσοτερο δουλευει με τα κυββικα παρα σαν τουρμπο μεσα στην πολη αφου η ταχυτητες ειναι μικρες 50-60 και παει μονο του με το drive 6...παρατηρησα επισης οτι οατν δουλευει με 6 ριχνει αμεσως θερμοκρασιες απο οτι με αλλες σχεσεις και ειδα επισης οτι δεν του αρεσει ανηφορες του λαδιου..ανεβαινα καλαμπακα για να βγω εγνατια χαλαρα και εβλεπα οσο και σιγα να πηγαινα δεν καταφερα λογω μικρων σχεσεων 2-3ης δεν επεφτε η θερμοκρασια μεχρι να βγω εγνατια για γιαννενα αλλα μιλαμε για 1 ωρα αναβαση χαλαρα μπορει και 1 ωρα και 2ο λεπτα να ανεβεις και να βρεις εγνατια το βουνο νυχτα....εχει και γκρεμουςκαλους εκει και δεν λεει να τρεχεις....

Εμένα καλοκαίρι όσο ήρεμα και να πάω κάτω από 95-96 δεν πέφτει

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.