Jump to content
Panosz

Kινητηρας Με Turbo...Πως Να Του Φερθειτε

Recommended Posts

Χτες Σαββατο σε ταξιδι στην εθνικη αθηνων κορινθου με σταθερες στροφες κινητηρα 4k και με CC ειδα θερμοκρασια λαδιου στο polar fis 100-108 °C

Ειναι φυσιολογικες αυτες οι τιμες?

Μέγιστη ένδειξη έχω 103. Με σταθερό γκάζι έως 140 μέγιστη 90-91. Χαλάρή πορεία 85-86. Golf GT, mobil 1 esp

Edited by psou1983
Link to comment
Share on other sites

να κανω και εγω μια ερωτηση..ισως λιγο χαζη αλλα για να γνωριζω..εχει σχεση το καλοριφερ με τον κινητηρα;δλδ εαν μετα το cold start εαν ανοιξω το καλοριφερ θα ζωρισω τον κινητηρα- τουρμπινα;(οχι εαν θα βγαλει ζεστη,ξερω οτι πρεπει να ζεσταθει ο κινητηρας.ερωτηση μ ειναι εαν θα τον ζωρισω..επισεις η ιδια ερωτηση και για το καλοκαιρι.εαν μετα το cold start εαν ανοιξω το air condition θα ζωρισω τον κινητηρα;;

Link to comment
Share on other sites

\. Αυτο ομως δεν αναιρει το δι-τρι-λεπτο στο ρελαντι πριν σβησουμε το μοτερ....

Σιγα μην το αφησουμε και κανενα μισαωρο.Παιδες οτα γυριζετε σπιτι σας μετα απο σκισιμο του κινητηρα τα τελευταια δυο χιλιομετρα αν τα πατε ατουρμπιστα τοτε το αυτοκινητο δεν εχει αναγκη καμμια.Ακομα κ τοτε ο κυκλοφορητης νερου κανει την δουλεια του.Αν ειμαστε πιο ψυρες τοτε βαλτε ενα τουρμπο ταιμερ κ οριστε εσεις το χρονο που θα σβηνει το μοτερ.
Link to comment
Share on other sites

135χιλ χλμ

ποτε δεν καθομαι να ζεσταθει ο κινητηρας

ποτε δεν καθομαι να "κρυωσει" αλλα γυρνωντας σπιτι το σκιζω κανονικα και απλα το παρκαρω στο γκαραζ.

μετα απο τα πρωτα 20χιλ χλμ σταματησα να βαζω 100αρα βενζινη καθως δεν εβλεπα διαφορα.

μεχρι τωρα δεν ειχα κανενα προβλημα. η τουρμπινα δουλευει ρολοι παρολο που πριν 6μιση χρονια καποιοι λατρεις των ιαπωνοκορεατικων αμαξιων μου ελεγαν πως οι τουρμπινες θα χαλανε καθε μηνα.

το DSG που καποιοι ελεγαν πως χαλαει, μου προσφερει καθημερινα απολαυση στην οδηγηση και δεν ξαναγοραζω αμαξι διχως DSG

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Guest Rouleman

135χιλ χλμ

ποτε δεν καθομαι να ζεσταθει ο κινητηρας

ποτε δεν καθομαι να "κρυωσει" αλλα γυρνωντας σπιτι το σκιζω κανονικα και απλα το παρκαρω στο γκαραζ.

μετα απο τα πρωτα 20χιλ χλμ σταματησα να βαζω 100αρα βενζινη καθως δεν εβλεπα διαφορα.

μεχρι τωρα δεν ειχα κανενα προβλημα. η τουρμπινα δουλευει ρολοι παρολο που πριν 6μιση χρονια καποιοι λατρεις των ιαπωνοκορεατικων αμαξιων μου ελεγαν πως οι τουρμπινες θα χαλανε καθε μηνα.

το DSG που καποιοι ελεγαν πως χαλαει, μου προσφερει καθημερινα απολαυση στην οδηγηση και δεν ξαναγοραζω αμαξι διχως DSG

Χειροτερο πραγμα να κανεις στο τουρμο δεν υπαρχει, αν λυσεις την τουρμπινα σου ο αξονας σου θα ειναι καπως ετσι 100%...

20731424.jpg

Οταν η τουρμπινα σου εχει καπου 800 βαθμους μετα το σκησιμο και λαμπηριζει ολοκληρη μεχρι και το downpipe, και σβησεις αποτομα το αμαξι, αυτο το λαδι που υπαρχει πανω στον αξονα της τουρμπινας γινετε αμεσως καρβουνο, οποτε το αποτελεσμα ειναι αυτο...

Edited by Rouleman
Link to comment
Share on other sites

οσο το προσεχεις σε προσεχει σε βαθος χρονου..ξεκαθαρα πραγματα

Link to comment
Share on other sites

Guest Rouleman

οσο το προσεχεις σε προσεχει σε βαθος χρονου..ξεκαθαρα πραγματα

Ετσι ειναι! η πρωτη μου τουρμπινα στα 130000 που την αλαξα, και αργοτερα την ελυσα, ο αξονας ειχε μαυριλες, οχι οπως την φωτο, μιας και ο προηγουμενος ιδιωκτητης που ηταν και γυναικα δεν ηξερε να το δουλευει,

η δευτερη τουρμπινα που εβαλα πανω καινουρια, και την κρυωνω ευλαβικα!! χρειαστηκε να την ανοιξω μετα απο 50000κμ, μιας και ρουφηξε ενα οring και στραβωσε πτερυγια, ο αξονας της ηταν πεντακαθαρος.

Link to comment
Share on other sites

να κανω και εγω μια ερωτηση..ισως λιγο χαζη αλλα για να γνωριζω..εχει σχεση το καλοριφερ με τον κινητηρα;δλδ εαν μετα το cold start εαν ανοιξω το καλοριφερ θα ζωρισω τον κινητηρα- τουρμπινα;(οχι εαν θα βγαλει ζεστη,ξερω οτι πρεπει να ζεσταθει ο κινητηρας.ερωτηση μ ειναι εαν θα τον ζωρισω..επισεις η ιδια ερωτηση και για το καλοκαιρι.εαν μετα το cold start εαν ανοιξω το air condition θα ζωρισω τον κινητηρα;;

Οταν θελεις ζέστη καλο ειναι να πηγαινεις την θερμοκρασια εκει που θελεις κ να αναβεις το on ετσι ωστε να παιρνει μπροστα το συστημα.Επισης αν δεν θες να ζορισεις το μοτερ καθως ο κομπρεσσορας παιρνει κινηση με ιμαντα απο τον κινητηρα γυριζεις στο economy (το κουμπακι το κατω) ετσι ωστε να παιρνει ζεστη απο το μοτερ κ να σου ζεστενει την καμπινα κ οχι με το κλιαμτιστικο καθε αυτου που παιρνει κινηση απο τον κινητηρα σου με αποτελεσμα κ περισσοτερη καταναλωση καυσιμου κ ζορισμα,αν και το τελευταιο ειδικα στα τουρμπο μοτερ ειναι ανυπαρκτο.

135χιλ χλμ

ποτε δεν καθομαι να ζεσταθει ο κινητηρας

ποτε δεν καθομαι να "κρυωσει" αλλα γυρνωντας σπιτι το σκιζω κανονικα και απλα το παρκαρω στο γκαραζ.

Μεχρι εδω να σου πω οτι το μοτερ το σκιζεις οπως λες κ στην πραγματικοτητα κ περισσοτερο το κακομοιορο το τουρμπο καθως θα πρεπε οταν πλησιαζεις σπιτι σου να παρκαρεις να πηγαινεις ατουρμπιστος εντελως για να ξεπυρωσει η τουρμπινα κ να εχει διαρκεια ζωης αλλα κ αποδοσης.

μετα απο τα πρωτα 20χιλ χλμ σταματησα να βαζω 100αρα βενζινη καθως δεν εβλεπα διαφορα.

μεχρι τωρα δεν ειχα κανενα προβλημα. η τουρμπινα δουλευει ρολοι παρολο που πριν 6μιση χρονια καποιοι λατρεις των ιαπωνοκορεατικων αμαξιων μου ελεγαν πως οι τουρμπινες θα χαλανε καθε μηνα.

το DSG που καποιοι ελεγαν πως χαλαει, μου προσφερει καθημερινα απολαυση στην οδηγηση και δεν ξαναγοραζω αμαξι διχως DSG

Τα υπολοιπα θα συμφωνησω κ γω οτι το dsg ειναι θαυμα,ξεκουραστο πολυ καλο στην λειτουργια του μοτερ καθως σε ρυθμους βολτας απλα παιζεις σε πολυ χαμηλες σαλ,και ετσι το μοτερ δε κουραζεται κ του δινεις ζωης οδηγωντας συντηρητικα.Η βενζινη στο δικο μου το gti ειναι 95 αρα ενα χρονο που το εχω τωρα ασχετα αν ζηταει σαν κυριο καυσιμο 98αρα.Δεν υπαρχει τραγικη διαφορα ετσι ωστα να δικαιολογει την διαφορα στην τιμη τους.Απλα απεφυγε βενζιναδικα κακοφημα καθως τα μπεκ στη νπρωτη σταρβη θα την ακουσουν λογο ευαισθησιας τους στο καθαρο καυσιμο.
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.