Jump to content
Guest Nightangel

Vag Com (Σφάλματα,μετρήσεις Group, Blocks Κ.α.)

Recommended Posts

Σας ευχαριστώ όλους παιδιά!!!Κ εγώ κατι τέτοιο κτλαβα ότι ήταν αλλα μετά απο μία ειδική που έκανα σε κάτι στροφιλίκια δουλεύουν όλα ρολόι! Τι να πω??

θα το αφήσω τώρα και αν το ξαναεμφανίσει θα το ψάξω.

Link to comment
Share on other sites

Ξέρει κανείς πως μπορούμε να "ελέγξουμε" την ποιότητα της βενζίνης με το Vag-Com?

Κάνεις λογκάρισμα στο κανάλι 020 κι όσο μεγαλύτερα νούμερα βλέπεις τόσο χειρότερη η βενζίνη !

Συνήθως πρέπει να είναι όλα κοντά στο μηδέν.

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα και ειναι συνεχεια 0 οσο και να το πιεσα (καλο αυτο). Βαζω 100αρα απο το καινουριο Ελιν στην Αλκμηνης (Χαριλαου).

Θα ηθελα να μου πει καποιος τι αλλο μπορουμε να δουμε, ειδικα εμεις οι προγραμματισμενοι ωστε να ξερουμε αν δουλευει καλα το προγραμμα. Στο 114 που κοιτουσα εβλεπα κατι 200% !! :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Το δοκιμασα και ειναι συνεχεια 0 οσο και να το πιεσα (καλο αυτο). Βαζω 100αρα απο το καινουριο Ελιν στην Αλκμηνης (Χαριλαου).

Θα ηθελα να μου πει καποιος τι αλλο μπορουμε να δουμε, ειδικα εμεις οι προγραμματισμενοι ωστε να ξερουμε αν δουλευει καλα το προγραμμα. Στο 114 που κοιτουσα εβλεπα κατι 200% !! :whistling:

Το κανάλι 114 τι πληροφορίες δίνει ?

Link to comment
Share on other sites

Εδω υπαρχουν ολα http://www.ross-tech.com/vag-com/m_blocks/ . Το 114 αν δε κανω λαθος ειναι το ζητουμενο φορτιο και το πραγματικο.

Το site το είχα βρει αλλά επειδή υπάρχει μια διαφορά στους όρους block και channel είπα να περιμένω απάντηση για σιγουριά ;)

Ευχαριστώ πάντως :)

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά μήπως μπορει να βοηθήσει κάποιος με το παρακάτω σφάλμα? vcds 805

42-Door Elect, Driver -- Status: Malfunction 0010

Address 42: Door Elect, Driver Labels: 1K0-959-701-MAX3.lbl

Part No SW: 1K0 959 701 N HW: 1K0 959 701 N

Component: Tuer-SG 006 1219

Coding: 0000180

Shop #: WSC 00028 028 00001

1 Fault Found:

00096 - Can't Decode, CODE File Not Loaded!

012 - Can't Decode, CODE File Not Loaded! - Intermittent

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα παιδιά μήπως μπορει να βοηθήσει κάποιος με το παρακάτω σφάλμα? vcds 805

42-Door Elect, Driver -- Status: Malfunction 0010

Address 42: Door Elect, Driver Labels: 1K0-959-701-MAX3.lbl

Part No SW: 1K0 959 701 N HW: 1K0 959 701 N

Component: Tuer-SG 006 1219

Coding: 0000180

Shop #: WSC 00028 028 00001

1 Fault Found:

00096 - Can't Decode, CODE File Not Loaded!

012 - Can't Decode, CODE File Not Loaded! - Intermittent

00096 - Drivers Door Central Locking (Safe) Motor (V161): Electrical Fault in Circuit

Possible Symptoms

* Door Locks (Safe Function) not working properly

Possible Causes

* Wiring/Connectors from/to Drivers Door Central Locking (Safe) Motor (V161) faulty

* Voltage Supply for Drivers Door Central Locking (Safe) Motor (V161) faulty

* Drivers Door Central Locking (Safe) Motor (V161) faulty

Possible Solutions

* Check Wiring/Connectors from/to Drivers Door Central Locking (Safe) Motor (V161)

* Check Voltage Supply for Drivers Door Central Locking (Safe) Motor (V161)

* Check Drivers Door Central Locking (Safe) Motor (V161)

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστώ για τις απαντήσεις

@joop τότε είχα πρόβλημα με το ρευμα και με το που αλλαξα μπαταρία δεν μου εβγαλε παλι λαθος μάλλον θα πρέπει να τσεκάρω την μπαταρία πάλι γιατί μεχρι να βρω τη βλάβη με ειχε αφήσει και αυτη που έχω πάνω

σας ευχαριστώ πολύ

Link to comment
Share on other sites

Εγω οσο και αν το προσπαθησα δεν καταφερα να κανω τα παραθυρα με το κλειδι να ανοιγοκλεινουν

αμα κανενας γνωριζει για το 3bg ας με πει και μενα

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα παιδια...εχω ενα προβληματακι με το καλωδιο μαλλον(ετσι θελω να πιστευω)...εχω την εκδοση 908...λοιπον βαζω το καλωδιο στο pc κ στ αυτοκινητο κ παω για autoscan...αρχιζει κανονικα κ μου βγαζει το πρωτο κατεβατο με τα addresses ολα οκ...μετα απο κει κ περα που τεστασει κ το καθε ενα ξεχωριστα μου βγαζει σ ολα το μυνημα "Cannot be reached" πχ ....abs : Cannot be reached και ολα τα θπολοιπα το ιδιο...εντομευαξυ το αμαξι δουλευει μια χαρα...μηπως ξερει κανεις τι μπορει να ειναι??

Link to comment
Share on other sites

Το πρόγραμμα δεν έχει πρόσβαση σε όλες τις μονάδε ελέγχου του αυτοκινήτου γι'αυτό και σου βγάζει το "Cannot be reached". Δεν είναι πρόβλημα απλά δεν μπορείς να ελέγξεις για σφάλματα και να κωδικοποιήσεις τις συγκεκριμένες διευθύνσεις που εμφανίζει αυτό το μήνυμα.

Link to comment
Share on other sites

στο 5αρι μου ενω ανοιγουν τα παραθυρα με ενα πατημα του διακοπτη δεν κλεινουν. το ειχα παει στο μαστορα και ο ασχετος κατι πειραξε. ξερει κανεις τι κωδικοποιηση θελει; μην ψαχνω αλλο μαστορα

Link to comment
Share on other sites

Αυτο ειναι το coming home.{ερχομαι στο σπιτι)

Για να δουλεψει πρεπει ο διακοπτης να ειναι στα μεσαια και να κανεις ενα σινιαλο.

Τοτε θα αναψουν και θα παραμεινουν αναμενα,οταν κλεισεις τη πορτα τοτε αρχιζει και μετραει αντιστροφα ο χρονος που εχεις ορισει.

Στο δικό μου δε χρειάζεται να κάνω κάτι τέτοιο. Απλά σβήνω, με τα φώτα αναμμένα κατεβαίνω, κλειδώνω και αυτό είναι. μετά από λίγα δευτερόλεπτα σβήνουν όλα.
Link to comment
Share on other sites

Παιδια να ρωτησω... αν καποιος εχει το VagCom μπορει στο δικο μου αμαξι να ενεργοποιησει το αυτοματο κλειδωμα θυρων ή το καθε μηχανημα "κλειδωνει" σε συγκεκριμενα serial οχηματων και δεν μπορει να χρησημοποιειται σε διαφορετικα αμαξια?

Link to comment
Share on other sites

LOL ωραια το εγραψες.

Το αντιστοιχο για τα BMW (το λεγομενο Bavarian Tool) κλειδωνει σε 3 serial numbers/αριθμους πλαισιου ή σε 10, αναλογα με το πακετο/εκδοση που εχεις αγορασει.

Δεν ειναι κοτσανα αυτο που ρωτησα , απλα ορμωμενος απο προηγουμενη μου εμπειρια νομιζα οτι συμβαινει το ιδιο και στα αντιστοιχα διαγνωστικα.

Link to comment
Share on other sites

LOL ωραια το εγραψες.

Το αντιστοιχο για τα BMW (το λεγομενο Bavarian Tool) κλειδωνει σε 3 serial numbers/αριθμους πλαισιου ή σε 10, αναλογα με το πακετο/εκδοση που εχεις αγορασει.

Δεν ειναι κοτσανα αυτο που ρωτησα , απλα ορμωμενος απο προηγουμενη μου εμπειρια νομιζα οτι συμβαινει το ιδιο και στα αντιστοιχα διαγνωστικα.

VAG Group Rulez sillyhorse1rb5.gifnew_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Καλα....παρτο αλλιως χαχαχα

νταξει δεν είμαστε 335i αλλά σ' εμάς τουλάχιστον δεν λήγει το διαγνωστικό ... χαχαχα :p;)

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.