Jump to content
Guest Nightangel

Vag Com (Σφάλματα,μετρήσεις Group, Blocks Κ.α.)

Recommended Posts

φιλε το δοκιμασα αλλα τιποτα.θα εχει παλιοτερο εγκεφαλο το δικο μου. αν και μου ειπαν οτι η κωδικοποιηση αυτη ειναι για passat.

Ωπ τώρα είδα την απάντησή σου...

Ο εγκέφαλος άνεσης είναι χρειάζεσαι έναν Highend για να δουλέψει. Ξέρεις ποιόν φοράς τώρα στο αυτοκίνητο ?

Link to comment
Share on other sites

Τα εχεις κανει σωστα,κοιταξες την οθονη MFD ωστε να δεις αν ειναι κι'απο κει ενεργοποιημενα?

δε εχει τετοια επιλογη εμενα.. εχει τη μικρη οθονη

Ωπ τώρα είδα την απάντησή σου...

Ο εγκέφαλος άνεσης είναι χρειάζεσαι έναν Highend για να δουλέψει. Ξέρεις ποιόν φοράς τώρα στο αυτοκίνητο ?

μαλλον αυτο ειναι. γιατι αν κ ειναι μοντελο του 06 εχει πλαισιο του 05.. πρεπει να 8ελει εγκεφαλο ανεσης, τον οποιο απο τ06 κ μετα τ εχουν

Link to comment
Share on other sites

Πολλοί έχουν το ίδιο <<πρόβλημα>> με αυτοκίνητα κάτω του 2008 και μάλιστα με το μέλος katt ο οποίος έχει αυτοκίνητο του 2004 αλλάξαμε μαζί τον εγκέφαλο και τώρα λειτουργούν κανονικά τα leaving home !

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Πρόσφατα εμφανίστηκε το παρακάτω error. Είδα στη 2η σελίδα λίγα πράγματα, όχι όμως αρκετά διαφωτιστικά. Να πω ότι μαζί με το error αισθάνομαι ότι το αμάξι δεν πάει όπως πήγαινε, κάποιες φορές νιώθω αρρυθμίες στο γκάζι, ίσως έχω λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση και τέλος όταν είναι κρύο αργεί παραπάνω να ρίξει τις στροφές. Θα πάω απο βδομάδα στο συνεργείο, απλά θέλω να ξέρω τί να περιμένω.

Ευχαριστώ!

1 Fault Found:

008213 - Intake Manifold Flap Position Sensor (Bank 1): Implausible Signal

P2015 - 000 - - - MIL ON

Freeze Frame:

Fault Status: 11110000

Fault Priority: 0

Fault Frequency: 3

Time Indication: 0

Freeze Frame:

RPM: 785 /min

Load: 14.5 %

Speed: 8.0 km/h

Temperature: 84.0°C

Temperature: 23.0°C

Absolute Pres.: 990.0 mbar

Voltage: 14.097 V

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Πρόσφατα εμφανίστηκε το παρακάτω error. Είδα στη 2η σελίδα λίγα πράγματα, όχι όμως αρκετά διαφωτιστικά. Να πω ότι μαζί με το error αισθάνομαι ότι το αμάξι δεν πάει όπως πήγαινε, κάποιες φορές νιώθω αρρυθμίες στο γκάζι, ίσως έχω λίγο μεγαλύτερη κατανάλωση και τέλος όταν είναι κρύο αργεί παραπάνω να ρίξει τις στροφές. Θα πάω απο βδομάδα στο συνεργείο, απλά θέλω να ξέρω τί να περιμένω.

Ευχαριστώ!

1 Fault Found:

008213 - Intake Manifold Flap Position Sensor (Bank 1): Implausible Signal

P2015 - 000 - - - MIL ON

Freeze Frame:

Fault Status: 11110000

Fault Priority: 0

Fault Frequency: 3

Time Indication: 0

Freeze Frame:

RPM: 785 /min

Load: 14.5 %

Speed: 8.0 km/h

Temperature: 84.0°C

Temperature: 23.0°C

Absolute Pres.: 990.0 mbar

Voltage: 14.097 V

Nα σου πω οτι απο οσα διαβασα δεν εισαι και σε τοσο καλη κατασταση και μαλλον πρεπει να βαλεις το χερι στην τσεπη.

http://www.golfmkv.com/forums/showthread.php?t=93817

Εδω διαβασε το ποστ 15!!!

http://www.audizine.com/forum/showthread.php/306032-Intake-flap-Motor-replacement-DIY

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εμένα λειτουργούσε κανονικά το αναβόσβημα των Alarm σε φρενάρισμα πανικού αλλά μετά από κάτι τελευταίες αναβαφμίσεις που πέρασαν δε λειτουργει.....

Πως το κωδικοποιώ γνωρίζει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

καλησπέρα προσπαθώ να ενεργοποιήσω ro coming home / leaving home επειδή τα μπερδεύω λίγο όταν ξεκλειδώνω ok λειτουργεί επίσης έβαλα και τον χρόνο στα 20 sec, μου παίρνει όλες τις τιμές από 10 sec μέχρι 60 ανά 10 sec

η εργοστασιακή κωδικοποίηση ήταν

018D0F2700041500471400001400000000097F075C0001 και τώρα είναι

A18D0F2700041500471400001400000000097F075C0001

άλλαξα το πρώτο ψηφίο με A από 0 έχω το vagcom 1060 και στο πινακάκι που αλλάζουμε το coding δεν μου βγάζει επιλογές να τικαρω πρέπει να κάνω κάτι για να τις εμφανίσει? η έτσι είναι το vag 1060?

τι αλλαγή πρέπει να κάνω για να ανάβουν τα φώτα και όταν κλειδώνω?

επίσης έχω ένα θέμα με τον μηδενισμό του service πηγαίνω από το SRI Reset κάνω την διαδικασία έχω δοκιμάσει πολλές επιλογές από αυτές που έχει αλλα η ένδειξη service κάθε φορα που βάζω μπρός το αυτοκίνητο εμφανίζεται στην οθόνη.

το αυτοκίνητο είναι golf mkv tsi 140 sportline 06/07

Link to comment
Share on other sites

Δεν γίνεται αυτό !

είχα την εντύπωση ότι γινόταν και απλά χρειαζόταν ενεργοποίηση από το vagcom, το superb έχει αυτή την επιλογή από το menu της οθόνης στο καντράν και τα φώτα ανάβουν κλειδώνω ξεκλειδώνω

Edited by Deus164
Link to comment
Share on other sites

Δεν έχω διαβάσει superb με vag-com πάντως σε golf 5-6, scirocco, eos και passat γίνεται αυτό.

στο superb δεν το ενεργοποίησα έτσι είναι από το εργοστάσιο είναι η έκδοση elegance δεν ξέρω αν είναι στάνταρ και σε πιο απλές εκδόσεις το είχα παραγγείλει με dsg και ότι είχε ο κατάλογος των extra μονο ζάντες δεν έβαλα 18", είχα διαλέξει άλλες και νόμιζα ότι είναι 18ares αλλα είχα κάνει λάθος και το έχω μετανιώσει

Link to comment
Share on other sites

Aν εννοείς όταν κλειδώνεις το αυτοκίνητο και απομακρύνεσαι να μένουν τα φώτα για λίγο αναμένα (όση ώρα το ρυθμίσεις εσύ)πρέπει να τσεκάρεις το leaving home και πρέπει να αφήνεις ανοιχτό τον διακόπτη τον φώτων στην μεσαία σκάλα. Ο χρόνος αρχίζει να μετράει από την ώρα που θα κλειδώσεις το αυτοκίνητο.

Link to comment
Share on other sites

Aν εννοείς όταν κλειδώνεις το αυτοκίνητο και απομακρύνεσαι να μένουν τα φώτα για λίγο αναμένα (όση ώρα το ρυθμίσεις εσύ)πρέπει να τσεκάρεις το leaving home και πρέπει να αφήνεις ανοιχτό τον διακόπτη τον φώτων στην μεσαία σκάλα. Ο χρόνος αρχίζει να μετράει από την ώρα που θα κλειδώσεις το αυτοκίνητο.

αυτό ακριβώς ψάχνω να κάνω το θέμα είναι ότι δεν μου βγάζει να τσεκάρω κάτι και δεν ξέρω πιο ψηφίο πρέπει να αλλάξω

για το coming home άλλαξα το πρώτο ψηφίο από 0 σε A

εχω το vagcom 1060

post-19398-0-76724000-1306919068_thumb.j

Edited by Deus164
Link to comment
Share on other sites

Επιλέγειςτο

Μodule 09 - Cent.Electronics

μετά επιλέγουμε το

07 - Coding και μετά το

Long Coding Helper

Στο Byte 0 επιλέγουμε τα:

Βit 7 Coming Home Active και

Bit 5 Assistance Driving Light_ Leaving Home active

μετά EXIT και Do It!

fogsasdrl09centelec07by.png

Link to comment
Share on other sites

το θέμα είναι πως τις επιλογές όπως στην παραπάνω photo στο 4 δεν μου τις εμφανίζει για να τικαρω ότι και να κάνω μήπως δεν το υποστηρίζει ο εγκέφαλος? η έχει κάποιο bug το πρόγραμμα?

Link to comment
Share on other sites

Χαιρεται και απο μενα! Τον τελευταιο καιρο ασχοληθηκα λιγο με το θεμα vag-com και παρηγειλλα απο το νετ ενα καλωδιο για οχηματα χωρις can-bus(κινεζικο, φτηνο). Στο οχημα μου (polo 6N) πως μπορω να το χρησιμοποιησω? Γενικες οδηγιες μπορω να βρω καπου? Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Golf 5

Καλώδιο+software VagCom 704

Ενεργοποίησα: Cruise control, πολυλειτουργικο τιμονι.

09 Central Electronics Module

Coming Home ,

Leaving Home

46 Central Convenience

αυτόματο κλείδωμα θυρών μετά τα 15km/h και αυτόματο ξεκλείδωμα.

09 Central Electronics Module

byte 7 turn signal front left right as parking light left right Usa/Canada

χαμηλος φωτισμος στα μπροστα φλας όταν τα φωτα βρίσκονται στην θεση ον.

09 Central Electronics Module

Ειδα οτι ο spooky προσπάθησε να ενεργοποίηση το βυτε17 emergency brake flash light active σε εμένα αυτη η επιλογή ειναι τσεκαρισμένη

δεν νομίζω να δουλεύει όμως.πως μπορώ να το δω αυτο εχει ον και οφ η μονο το τσεκαρουμε.

μηπως γνωρίζει καποιος τι πρεπει να τσεκάρουμε και οταν ξεκλειδώνουμε το αυτοκίνητο να ακούγεται αυτος ο χαμηλός ηχος της κορνας.

Edited by sakis_vwgolf
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά υπάρχει η δυνατότητα όταν ανάβουμε τα φώτα να ανάβουν διακριτικά και τα φλας από τους καθρέφτες?

Όπως στη κωδικοποίηση που έγραψε ο ¨sakis_vwgolf¨

09 Central Electronics Module

byte 7 turn signal front left right as parking light left right Usa/Canada

χαμηλος φωτισμος στα μπροστα φλας όταν τα φωτα βρίσκονται στην θεση ον.

αλλά να ανάβουν τα φλας των καθρεφτών αντί τα μπροστινα?

Link to comment
Share on other sites

Χθες έκανα καταλάθως ένα κακό κατέβασμα σε 2α, και είπα να κάνω ένα logάρισμα με VagCom για να δω τι έπαθε. Ευτυχώς δεν έγινε τίποτα, αλλά βρήκα παλιό error. Μπορεί κάποιος να μου πει τι είναι? Επίσης, ποιο είναι το όριο ανοχής σε rpm, στους 1.4 TSi? Γιατί έχω κόφτη γύρω στις 6900 και χτύπησα περίπου 7200 rpm.

Address 01: Engine Labels: Redir Fail!

Control Module Part Number: 03C 906 027 AT HW: 03C 906 027 F

Component and/or Version: MED17.5.5 G 5859

Software Coding: 0000072

Work Shop Code: WSC 01286 386 08256

VCID: 73EE5A3A6BDD

1 Fault Found:

008803 - Turbo/Super Charger Boost System: Performance

P2263 - 000 - - - Intermittent

Freeze Frame:

Fault Status: 00100000

Fault Priority: 0

Fault Frequency: 1

Mileage: 20876 km

Time Indication: 0

Date: 2024.14.11

Time: 23:17:02

Freeze Frame:

RPM: 1136 /min

Load: 60.8 %

Speed: 27.0 km/h

Temperature: 90.0∞C

Temperature: 41.0∞C

Absolute Pres.: 990.0 mbar

Voltage: 13.589 V

Readiness: 0000 0000

--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

Address 01: Engine Labels: Redir Fail!

Control Module Part Number: 03C 906 027 AT HW: 03C 906 027 F

Component and/or Version: MED17.5.5 G 5859

Software Coding: 0000072

Work Shop Code: WSC 01286 386 08256

VCID: 73EE5A3A6BDD

1 Fault Found:

008803 - Turbo/Super Charger Boost System: Performance

P2263 - 000 - - - Intermittent

Freeze Frame:

Fault Status: 00100000

Fault Priority: 0

Fault Frequency: 1

Mileage: 20876 km

Time Indication: 0

Date: 2024.14.11

Time: 23:17:02

Freeze Frame:

RPM: 1136 /min

Load: 60.8 %

Speed: 27.0 km/h

Temperature: 90.0∞C

Temperature: 41.0∞C

Absolute Pres.: 990.0 mbar

Voltage: 13.589 V

Readiness: 0000 0000

--------------------------------------------------------------------------------

--------------------------------------------------------------------------------

Address 01: Engine Labels: Redir Fail!

Control Module Part Number: 03C 906 027 AT HW: 03C 906 027 F

Component and/or Version: MED17.5.5 G 5859

Software Coding: 0000072

Work Shop Code: WSC 01286 386 08256

VCID: 73EE5A3A6BDD

1 Fault Found:

008803 - Turbo/Super Charger Boost System: Performance

P2263 - 000 - - - Intermittent

Freeze Frame:

Fault Status: 00100000

Fault Priority: 0

Fault Frequency: 1

Mileage: 20876 km

Time Indication: 0

Date: 2024.14.11

Time: 23:17:02

Freeze Frame:

RPM: 1136 /min

Load: 60.8 %

Speed: 27.0 km/h

Temperature: 90.0∞C

Temperature: 41.0∞C

Absolute Pres.: 990.0 mbar

Voltage: 13.589 V

Readiness: 0000 0000

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Αλέξανδρε όσο και αν έψαξα δεν βρήκα κάτι-

ακόμα και στην λίστα με τα faults την ελληνικη αλλά και αυτη από την ross tech δεν βρήκα κάτι-

επίσης το fault priority 0 δεν μπορω να καταλάβω τι είναι γιατι αυτα είναι συνηθως απ'ο 1-7

για να είσαι ήσυχος δεν πας να ρίξεις μια ματιά σε συνεργείο; εκτόςκαι αν ξέρει κάποιος άλλος φίλος τι ακριβώς είναι αυτό το σφάλμα-

όσο για τις rpm προσωπικά δεν ξεπερναω ποτε τις 6000- μόνο στο dyno είχε φτάσει τις 7200-

για να έχουμε το κεφάλι μας ησυχο ...14αρακι είναι

Edited by DIMIV
Link to comment
Share on other sites

Kαλημέρα Δημήτρη!

Σε ευχαριστώ για την απάντηση. Και εγώ μόνο μέσω google κάτι σελίδες από Μεξικό βρήκα, αλλά και εκεί κανείς δεν δείχνει να βγάζει άκρη. Πάντως ήταν μικρό το φορτίο (60%) και ελάχιστα τα χλμ, 27km/h.

Για τον κόφτη συμφωνούμε, απλά έκανα ένα λάθος στην αλλαγή ταχύτητας, συγκεκριμένα πάταγα με ένα Εvo (οκ, χαβαλές!) και δεν μπήκε η τρίτη. Εμένα ο κόφτης να καταλάβεις είναι στις 6800!

Θα ενημερώσω για την εξέλιξη. Θα μιλήσω με Γκίκα σήμερα.

Link to comment
Share on other sites

Golf 5

Καλώδιο+software VagCom 704

Ενεργοποίησα: Cruise control, πολυλειτουργικο τιμονι.

09 Central Electronics Module

Coming Home ,

Leaving Home

46 Central Convenience

αυτόματο κλείδωμα θυρών μετά τα 15km/h και αυτόματο ξεκλείδωμα.

09 Central Electronics Module

byte 7 turn signal front left right as parking light left right Usa/Canada

χαμηλος φωτισμος στα μπροστα φλας όταν τα φωτα βρίσκονται στην θεση ον.

09 Central Electronics Module

Ειδα οτι ο spooky προσπάθησε να ενεργοποίηση το βυτε17 emergency brake flash light active σε εμένα αυτη η επιλογή ειναι τσεκαρισμένη

δεν νομίζω να δουλεύει όμως.πως μπορώ να το δω αυτο εχει ον και οφ η μονο το τσεκαρουμε.

μηπως γνωρίζει καποιος τι πρεπει να τσεκάρουμε και οταν ξεκλειδώνουμε το αυτοκίνητο να ακούγεται αυτος ο χαμηλός ηχος της κορνας.

φιλε μια ερωτηση.. προσπαθω εδω και καιρο να κανω to leaving home.. αλλα δεν το βρισκουμε. εχεις αλλαξει εγκεφαλο? εμενα ειναι sportline 1.6 fsi 2006. το δοκιμασανε στο service να μου το κανουν αλλα δε το βρηκανε.

Link to comment
Share on other sites

Εχω ενεργοποιησει κι'εγω τα μπροστινα φλας στο Εος μου με αυτη τη κωδικοποιηση,εχω μαλιστα αλλαξει τις πορτοκαλι λαμπες με λευκες και το αποτελεσμα τα σπαει.

Στο φλας αναβοσβηνει ασπρο αλλα μου αρεσει.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.