Jump to content
Guest Nightangel

Vag Com (Σφάλματα,μετρήσεις Group, Blocks Κ.α.)

Recommended Posts

Το a/c παιρνει μπρος κανονικα;

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Χαιρετώ την ομάδα.Μήπως γνωρίζει κάποιος τι σημαίνει το παρακάτω μήνυμα??

 

Address 08: Auto HVAC        Labels: 1K0-907-044.lbl
   Part No SW: 1K0 907 044 DD    HW: 1K0 907 044 DD
   Component: ClimatronicPQ35 130 1213  
   Revision: 00130023    Serial number: 00000000000000
   Shop #: WSC 00000 000 00000
 
1 Fault Found 
01317 - Control Module in Instrument Cluster (J285) 
            004 - No Signal/Communication - Intermittent
 
Δεν έχω αντιληφθεί κάποια δυσλειτουργία,αλλά μου το βγάζει συνέχεια.

 

Το πρόβλημα

http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/01317

 

Η λυση

http://www.golfmkv.com/forums/showthread.php?t=191502

Link to comment
Share on other sites

 

Αχά.... Τώρα κατάλαβα. Ευχαριστώ για τις πληροφορίες.

 

Φαντάζομαι κάποια στιγμή θα ζορίστηκε το μοτεράκι και άρχισε τα κόλπα.Θέλει την φροντίδα του τώρα.

 

Ευχαριστώ και πάλι.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά καλησπέρα.

Μου άναψε στο ταμπλό το λαμπάκι του αερόσακου. Κάνω autoscan με  vagcom και μου βγάζει το εξης:

 

Address 15: Airbags        Labels: 1K0-909-605.lbl
   Part No SW: 1K0 909 605 R    HW: 1K0 909 605 R
   Component: 37 AIRBAG VW8   018 2200  
   Revision: 02018000    Serial number: 0038MD0869M5  
   Coding: 0013111
   Shop #: WSC 00028 028 00001

1 Fault Found
01218 - Side Airbag Igniter; Passenger Side (N200)
            001 - Upper Limit Exceeded - Intermittent - MIL ON

 

Τι σημαίνει για όποιον γνωρίζει:

 

Επίσης τι πατάω για να σβήσω το σφάλμα μετά το autoscan:

Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει ότι ή τράβηξες απότομα μπρος πίσω το κάθισμα σου ή ότι στο καθάρισμα με ηλεκτρική σκούπα μετακινήθηκε η φίσσα του πλαινού αερόσακου.Χρειάζεται να την ξανακουμπώσεις και μετά να σβήσεις το λάθος για να δεις αν είσαι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Σημαίνει ότι ή τράβηξες απότομα μπρος πίσω το κάθισμα σου ή ότι στο καθάρισμα με ηλεκτρική σκούπα μετακινήθηκε η φίσσα του πλαινού αερόσακου.Χρειάζεται να την ξανακουμπώσεις και μετά να σβήσεις το λάθος για να δεις αν είσαι οκ.

 

Καλησπέρα Γιώργο χρονια πολλά για την γιορτη σου

 

Στο θεμα μια φωτο (δεν ειναι απο golf) για να καταλάβεις στο περιπου

0ztjj.jpg

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα !!

 

Μια βοήθεια απο κάποιον που εχει το vcds στον υπολογιστή του.

Αγόρασα απο το ebay το vcds 12.10.

Kατα την εγκατάσταση (σε windows 7) δεν εκλεισα το antivirus (microsoft security essential ) οπως ελεγαν οι οδηγίες, μιας και θεωρούσα αμφίβολη την προέλευση του προγράμματος.

 

Αυτο ειχε σαν αποτέλεσμα να βρεί ενα αρχειο που το θεωρεί trojan και μου το αποκλειει.

Το αρχειο αυτο ειναι το   " win32/Peals.E!gfc "

 

Aν το αποκλεισω, δεν ανοίγει το vcds.exe

 

Aν το επιτρέψω λειτουργει κανονικά.

Ωστόσο φοβάμαι να κανω εξαιρεση μιας και δεν ειναι σίγουρος για την προέλευση του.

Εχει τύχει σε κανεναν απο εδω?

 

Εψαξα στο γούγλη και βρήκα μονο ενα περιστατικο σε ενα φορουμ στην Ισπανια.

Μήπως μπορει κανεις να σκαναρει τον υπολογιστή του για να δει αν υπάρχει το εν λόγω αρχείο;

 

Ευχαριστώ πολύ !!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν φιλε μου κάνε uninstall το VCDs σου...κάνε ένα clean τα cookies απο το pc σου!και install το VCDS με κλειστό το antivirus σου!

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Αν δεν είναι καταλύτης είναι πιθανό να είναι ο λάμδα. Μπορείς να τον ελέγξεις με ένα πολύμετρο.

Edited by queen
Link to comment
Share on other sites

Καις λαδια;

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Εβαλα τον φορτιστη να φορτισω την μπαταρια, καποια στιγμη εβαλα μπροστα με τον φορτιστη συνδεμενο, και μετα βλεπω το λαμπακι του αεροσακου αναμενο!! κουμπωνω το vagcom μου βγαζει την παρακατω βλαβη και δεν σβηνει. Εβγαλα τους πολους της μπαταριας για κανα 15λεπτο, τιποτα. Ειναι δυνατον να προκληθηκε απο τον φορτιστη??? 

Αντε παλι ψαξιμο στο ιντερνετ.....

 

Sunday,08,May,2016,19:06:40:21461
VAG-COM Version: Release 704.1

                Address 15: Airbags
Control Module Part Number: 6Q0 909 605 A
  Component and/or Version: 27 AIRBAG VW5  01   0006
           Software Coding: 12855
            Work Shop Code: WSC 49671
1 Fault Found:
65535 - Internal Control Module Memory Error 
        00-10 -  - - Intermittent

 

Link to comment
Share on other sites

Αν διαβάσεις θα φριξεις

Καλα έβαλες μπροστα το αυτοκίνητο με τον φορτιστή επανω, οταν φορτίζουμε την μπαταρία βγαζουμε τους πολους εκτος

Link to comment
Share on other sites

ΓΜΣ τα!! ειμαι απαραδεκτος, και το θεμα ειναι οτι την εχω ξαναπατησει, το ιδιο ειχα κανει ποιο παλια και στο σκουτερ και μου ειχε καψει ανωρθωτη τοτε...μυαλο δεν εβαλα!

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινα ελεγχο στις ασφαλειες.

Sent from my iPhone5 using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Οι ασφαλειες ειναι ολες καλες, κοιταξα για καινουρια μοναδα απο ebay, εχει με 20€ αλλα δεν μπορεσα να καταλαβω τον τροπο κωδηκοποιησης.

Ρωτησα και εναν ηλεκτρολογο για την βλαβη και μου ειπε οτι η μοναδα δεν εχει αχρηστευτει, απλα ο κωδικος ειναι hard writen,  μπορει να την σβησει, στην ουσια να φλασαρει την μοναδα με καποιο διαγνωστικο το οποιο δεν το ειχε γιατι το εδωσε καπου και δεν του το γυρησανε, οποτε μου ειπε να παω απο βδομαδα που θα το εχει να μου το σβησει. Στην ερωτηση αν δουλευουν οι αεροσακοι με αναμενο το λαμπακι και κατεγραμενη αυτη την βλαβη, δεν ηταν σιγουρος για να μου πει οτι αν γινει μια στραβη μεχρι να το κανουμε, αν θα ανοιξουν οι αεροσακοι

Εψαξα και στο ιντερνετ, οντως αυτα που μου ειπε ο ηλεκτρολογος ευσταθουν, εχει κατι μηχανακια απο 7-40€ που το κουμπωνεις στην obd και επιδιωρθωνουν την μοναδα του αεροσακου. Μολις κανω κατι θα ενημερωσω.

Επισης με ρωτησε αν σκαναρισα με καποιο διαγνωστικο, σ.σ. κινεζικο, γιατι λεει με μερικα κινεζικα obd δημιουργουν θεμα στους αεροσακους. Την μοναδα του αεροσακου, με το vagcom κινεζικο λογικα, αγορασμενο απο Ελλαδα το 2008 το ειχα πληρωσει κανα 80αρι, την εχω σκαναρει πολες φορες και στα 2 golf που εχω χωρις προβληματα, με vagtacho δεν γνωριζω αν δημιουργηθηκε απο εκει το θεμα.

Edited by dasauto
Link to comment
Share on other sites

Ξεχασα να ενημερωσω, τελικα το λαμπακι σβηστικε, με μια φυσα σαν την παρακατω της φωτογραφιας, υποθεση 1 λεπτου.

 

Opel+Airbag+Reset+tool.jpg

Link to comment
Share on other sites

Χωρίς να βλέπω κάποιο πρόβλημα στη πράξη, συνεχίζει και μου βγάζει επανειλημμένα το σφάλμα αυτό! Υπάρχει καμιά πρόταση προς τα  που να κατευθυνθώ;

Link to comment
Share on other sites

Μετρα συμπιεση και μετρα ακριβως ποσο λαδι καις κι αν αυξάνει η κατανάλωση, με τα χλμ.

Παρατηρησε στο ρελαντι οταν σταματας σε φαναρι αν οι στροφες πεφτουν αμεσως στις 680-700.

 

Edited by nikdev
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , nikdev said:

Μετρα συμπιεση και μετρα ακριβως ποσο λαδι καις κι αν αυξάνει η κατανάλωση, με τα χλμ.

Παρατηρησε στο ρελαντι οταν σταματας σε φαναρι αν οι στροφες πεφτουν αμεσως στις 680-700.

 

Το ρελαντί πέφτει απευθείας ούτε αστάθειες ούτε τίποτα. Η κατανάλωση από αλλαγή σε αλλαγή 15.000km η ένδειξη δε πέφτει κάτω από τη μεσαία περιοχή της βέργας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.