Jump to content
Guest Nightangel

Vag Com (Σφάλματα,μετρήσεις Group, Blocks Κ.α.)

Recommended Posts

νταξει δεν είμαστε 335i αλλά σ' εμάς τουλάχιστον δεν λήγει το διαγνωστικό ... χαχαχα :p;)

Φιλε...το καθενα για την χρηση του. Ακομη και μετα το 335 εχω παθει σοκ με το 1200ρακι...αν θες πιστεψε το.

ΠΟΛΥ αμαξι το Golf (θα με κραξει ο ΑCE παλι)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Ανέβασε καμιά φωτογραφία από το 6κύλινδρο να μερακλώσουμε και χέσε το Golf.

Αν δεν ειναι προβλημα με τους Admins για το εξωτερικο λινκ... δες εδω

http://www.bmwforum.gr/forum/garage_vehicle.php?do=view_vehicle&id=9

Link to comment
Share on other sites

Φιλε...το καθενα για την χρηση του. Ακομη και μετα το 335 εχω παθει σοκ με το 1200ρακι...αν θες πιστεψε το.

ΠΟΛΥ αμαξι το Golf (θα με κραξει ο ΑCE παλι)

χαχα, τώρα είδα το ποστ, λοιπόν έστω και καθυστερημένα απαντώ ότι δεν θα σε έκραζα γιατί στην αρχή νόμιζα ότι είχες καμία 316 μαιμουδεμένη με Μ3 σηματάκια που κυκλοφορούν κάτι γυφτοτσέλιγκες!! :ninja:

Μόλις πέτυχα κάπου ότι κυκλοφορείς το 335 είπα respect, είναι προχωρημένος! :good:

By the way είχαμε 2 3άρες στην οικογένεια μου (1978 Ε21 & 1992 Ε36) και υπάρχει άλλη σχέση με τα bmw, αλλά και λίγο ξενέρωμα γιατί σε σχέση με το 1980 που οι μισοί δεν είχαν καν αμάξια - όχι bmw, τώρα πια έχει βρωμίσει ο τόπος. Εξάλλου το 1999 η Ε36 χαιρέτησε για χάρη του Golf IV όπως χαιρέτησε και το Alfa Romeo 156 που είχα για χάρη του Golf VI πέρυσι.

Τι θέλω να πω Πάνο...

...οι άντρες όταν ωριμάσουν περνάνε από το bmw στο golf, επομένως Welcome to the Club! :)

Edited by ACE2007
Link to comment
Share on other sites

By the way είχαμε 2 3άρες στην οικογένεια μου (1978 Ε21 & 1992 Ε36) και υπάρχει άλλη σχέση με τα bmw, αλλά και λίγο ξενέρωμα γιατί σε σχέση με το 1980 που οι μισοί δεν είχαν καν αμάξια - όχι bmw, τώρα πια έχει βρωμίσει ο τόπος. Εξάλλου το 1999 η Ε36 χαιρέτησε για χάρη του Golf IV όπως χαιρέτησε και το Alfa Romeo 156 που είχα για χάρη του Golf VI πέρυσι.

Τι θέλω να πω Πάνο...

...οι άντρες όταν ωριμάσουν περνάνε από το bmw στο golf, επομένως Welcome to the Club! :)

Kοιτα...δεν ειναι πολυ μακρια απο την αληθεια αυτο που λες. Η BMW αλλαξε πολυ κατευθυνση απο τα early 80's και μετα. Δεν βλεπεις?

Aρχικα εβγαλε μικρο (σειρα 1) για υποκαταστατο της 3 , μετα εβγαλε τζιπακι (Χ5). Αλλα επειδη το Χ5 ηταν φθηνο και θα πρεπει ο καθενας να εχει απο μια ΒΜW , εβγαλε Χ3 & Χ1. Το ιδιο και με τα Z. Eτοιμαζει Ζ1. ΠΑΡΕ ΚΟΣΜΕ δηλαδη...Το BMW δεν ειναι πλεον executive car οπως το θυμαμαι οταν ειμουν μικρος. Σιγουρα ομως ειναι οδηγικα ασυναγωνιστο σε πολλα επιπεδα απο αλλα οχηματα μαζικης παραγωγης.

Δεν ξερω αν εγινα πιο πολυ αντρας με το Golf , (xa xa xa) αλλα σιγουρα χρειαζομουν ενα BMW για να εκτιμησω την ποιοτητα του Golf

Edited by Panosz
Link to comment
Share on other sites

Kοιτα...δεν ειναι πολυ μακρια απο την αληθεια αυτο που λες. Η BMW αλλαξε πολυ κατευθυνση απο τα early 80's και μετα. Δεν βλεπεις?

Οποιος εβγαλε μικρο (σειρα 1) για υποκαταστατο της 3 , μετα εβγαλε τζιπακι (Χ5). Αλλα επειδη το Χ5 ηταν φθηνο και θα πρεπει ο καθενας να εχει απο μια ΒΜW , εβγαλε Χ3 & Χ1. Το ιδιο και με τα Z. Eτοιμαζει Ζ1.

Το απογοητευτικο ειναι οτι ο τυπος με το Μ3 (ή ακομη και 335ι) εχει σκασει του κοσμου τα λεφτα και το ιδιο καλουπι οχηματος κυκλοφορει σε 316i!!! Hμαρτον... ας αβγαζε 316 & 320 σε τετραπορτο μονο ωστε τα ακριβα κουπε να εχουν αλλο "ειδικο βαρος".

Δεν ξερω αν εγινα πιο πολυ αντρας με το Golf , (xa xa xa) αλλα σιγουρα χρειαζομουν ενα BMW για να εκτιμησω την ποιοτητα του Golf

Pano στα early 80's ή 70's οδηγούσε bmw ο Zack Mesrine και τώρα οδηγάει και η κυρία που πάει για ψώνια στο σούπερ μάρκετ ή ο κυριούλης που βγήκε στην σύνταξη και έχωσε το εφάπαξ για μία 3άρα. Από αμάξι των ψαγμένων (της συνομοταξίας BMW 2002, Alfa Veloce κλπ) έγινε και σήμα κατατεθέν πολλών και άσχετων καθώς η μάρκα ήταν πλέον status symbol. Το dna της μάρκας παραμένει πάντως, ακόμα και αν η Ε92 σήμερα είναι πιο soft (όπως λέγεται) από την αμέσως προηγούμενη Ε46. Στο θέμα με την καρότσα έχεις δίκιο, δεν διαφοροποιεί τις σπορ εκδόσεις.

Ρε συ είδα το γκαράζ που έχεις δώσει link και ψάρωσα, γιατί δεν κάνεις μία παρουσίαση και εδώ στο club με specs για το αμάξι?

Link to comment
Share on other sites

Ρε συ είδα το γκαράζ που έχεις δώσει link και ψάρωσα, γιατί δεν κάνεις μία παρουσίαση και εδώ στο club με specs για το αμάξι?

Μηπως επειδη εδω ειναι VWforum και οχι BMWforum ??? ;)

Link to comment
Share on other sites

εχω το vag-com 805.4 και οταν συνδεθω με το αμαξι (golf v) μπαινω για παραδειγμα σε καποιο controler και θελω να κανω login η adaptation μου ζηταει καποιο security η access key καπως ετσι. ξερει κανεις ποιο ειναι; ειναι του αυτοκινητου η του vag-com; Ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια δωστε μια βοηθεια σημερα εκανα ενα σκαν στον εγκεφαλο ανεσης και μου εβγαλε τα εξης:

01329 - Convenience system data bus in emergency mode

35-10 - - - intermittent

00928 - Locking module for central locking front driver side (f220)

27-00 - implausible signal

00943 - Heated exterior mirror driver side (z4)

35-00 - -

01358 - Internal central locking switch driver side (e150)

27-10 - implausible signal - intermitted

00944 - Heated exterior mirror passenger side (z5)

35-00

00931 - Locking module for central locking rear right (f223)

27-00 - implausible signal

Eυχαριστω για τη βοηθεια

Link to comment
Share on other sites

Γνωρίζει κανείς που μπαίνω για να δω τι κωδικό έχει το καντράν μου;

Select Control Module Screen - κάνε select

17-Instruments-κάνε κλικ(στο VAG number είναι αυτό που ζητάς).Για περισσότερα εδώ

http://www.ross-tech.com/vcds/tour/open_screen.html

Edited by ski
Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια δωστε μια βοηθεια σημερα εκανα ενα σκαν στον εγκεφαλο ανεσης και μου εβγαλε τα εξης:

01329 - Convenience system data bus in emergency mode

35-10 - - - intermittent

00928 - Locking module for central locking front driver side (f220)

27-00 - implausible signal

00943 - Heated exterior mirror driver side (z4)

35-00 - -

01358 - Internal central locking switch driver side (e150)

27-10 - implausible signal - intermitted

00944 - Heated exterior mirror passenger side (z5)

35-00

00931 - Locking module for central locking rear right (f223)

27-00 - implausible signal

Eυχαριστω για τη βοηθεια

για κοίτα εδώ

http://wiki.ross-tech.com/wiki/index.php/Category:Fault_Codes

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια εμενα για τους καθρεφτες εχει L R μονο για ρυθμιση δεν εχει 0 για θερμανση και μου βγαζει σφαλμα για θερμενομενους καθρεπτες υπαρχει περιπτωση να εχει θερμενομενους και να ενεργοποιουνται με την εκκινηση του αυτοκινητου χωρις να πατησω τιποτα? για πειτε τη γνωμη σας.

Link to comment
Share on other sites

Ποιος γνωρίζει :whistling: !!

Πως θα μπορέσω να βάλω ημερομινία στον εγκέφαλο του αυτ/του(golf gt) γιατί αν θυμάμαι καλά από τότε που είχα βγάλει την μπαταρία να περάσω ένα σολινάκι :thumbsup: καθε φορά που κάνω τσεκ με το vagcom η ημερομινία που βλέπει είναι 2000-00-00 ??????

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γνωρίζει κανείς να μου πει αν γίνετε να εμφανίζονται περισσότερες πληροφορίες στο καντράν του αυτοκινήτου με το vag com

θερμοκρασία λαδιού κ.λ

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σασ παιδια...εδω και πολυ καιρο προσπαθουμε στην αντιπροσωπια να βρουμε το πως ενεργοποιειτε το leaving home. το coming home το πετυχα και λειτουργει. σε αυτους παντως δε υπαρχει αυτο με ta byte kai bits και μια προσπα8εια που καναμε τισ προαλλες δε πετυχε. μου ζητησανε να μαθω το αριθμο της κωδικοποιησησ για να το περασουμε κατευθειαν. εινε ενα μεγαλοσ αριθμος αν σασ λεει κατι. εχετε καμια ιδεα περι του θεματοσ??

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σασ παιδια...εδω και πολυ καιρο προσπαθουμε στην αντιπροσωπια να βρουμε το πως ενεργοποιειτε το leaving home. το coming home το πετυχα και λειτουργει. σε αυτους παντως δε υπαρχει αυτο με ta byte kai bits και μια προσπα8εια που καναμε τισ προαλλες δε πετυχε. μου ζητησανε να μαθω το αριθμο της κωδικοποιησησ για να το περασουμε κατευθειαν. εινε ενα μεγαλοσ αριθμος αν σασ λεει κατι. εχετε καμια ιδεα περι του θεματοσ??

t1528883_2011-03-21-22.16.25.jpg

Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτός είναι αλλά να ξέρεις ότι αν αντιγράψεις όλο τον κωδικό θα πάρεις τις ρυθμίσεις μου που έχω κάνει και σε άλλα πράγματα. Στα leaving home αλλάζει μόνο το Byte 0 και από 81 που είναι όταν είναι απενεργοποιημένο γίνεται Α1 όταν ενεργοποιείται !

Edited by Κοσμάς
Link to comment
Share on other sites

Ναι αυτός είναι αλλά να ξέρεις ότι αν αντιγράψεις όλο τον κωδικό θα πάρεις τις ρυθμίσεις μου που έχω κάνει και σε άλλα πράγματα. Στα leaving home αλλάζει μόνο το Byte 0 και από 81 που είναι όταν είναι απενεργοποιημένο γίνεται Α1 όταν ενεργοποιείται !

το Α1 πρεπει να ειναι τα 2 πρωτα ψηφια που βλεπω λογικα. οι ρυθμισεισ π εχεις εσυ ειναι μονο για ηλεκτρονικες ευκολιες η πιανουν και κινητηρα?

Link to comment
Share on other sites

οι ρυθμισεισ π εχεις εσυ ειναι μονο για ηλεκτρονικες ευκολιες η πιανουν και κινητηρα?

Δεν έχουν καμία σχέση με τον κινητήρα.

Link to comment
Share on other sites

Δεν έχουν καμία σχέση με τον κινητήρα.

φιλε το δοκιμασα αλλα τιποτα.θα εχει παλιοτερο εγκεφαλο το δικο μου. αν και μου ειπαν οτι η κωδικοποιηση αυτη ειναι για passat.

Link to comment
Share on other sites

καλημερα σασ παιδια...εδω και πολυ καιρο προσπαθουμε στην αντιπροσωπια να βρουμε το πως ενεργοποιειτε το leaving home. το coming home το πετυχα και λειτουργει. σε αυτους παντως δε υπαρχει αυτο με ta byte kai bits και μια προσπα8εια που καναμε τισ προαλλες δε πετυχε. μου ζητησανε να μαθω το αριθμο της κωδικοποιησησ για να το περασουμε κατευθειαν. εινε ενα μεγαλοσ αριθμος αν σασ λεει κατι. εχετε καμια ιδεα περι του θεματοσ??

Τα εχεις κανει σωστα,κοιταξες την οθονη MFD ωστε να δεις αν ειναι κι'απο κει ενεργοποιημενα?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.