Jump to content
Guest Nightangel

Vag Com (Σφάλματα,μετρήσεις Group, Blocks Κ.α.)

Recommended Posts

Παιδιά Passat 1.8 του 2000 τι OBD θύρα έχει?

 

Επίσης με αυτό το καλώδιο μπορούμε να δούμε Live καταναλώσεις βενζίνης αξιόπιστες?

Link to comment
Share on other sites

Γενικά το τι μπορούμε να δούμε. ... Υπάρχει κανένα pdf ,καμιά λίστα με το τι δείχνει κάθε μπλοκ ?

+1

Link to comment
Share on other sites

Τα βασικα που λογκαρουμε ειναι
Στροφες Κινητηρα
Λάμδα τι ζητάει
Λαμδα τι δίνει
Πιεση
Advance
Timing Retardation
Missfire Counter
Θερμοκρασια εισαγωγης

Link to comment
Share on other sites

Υπαρχει τροπος να αλλαξω την γλωσσα του προγραμματος? Επισης, που παω για να ρυθμισω την πεταλουδα μετα απο καθαρισμα? Που βλεπω την πιεση του τουρμπο? Πουτ βλεπω την καταναλωση? Γενικα μπορει καποιος να μου πει που βλεπω το καθε τι? Πως τα βρισκεται εσεις? Ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω ειναι μια καλη αρχη αυτο το site που δινεις. Ελπιζω καποιος να απαντησει και στις αλλες ερωτησεις. Να σαι καλα φιλε μου.

Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

από το 115 ,specified (ζητούμενη) και actual (πραγματική)

Ευχαριστω , λογικα δεν θα χρειαστω και εξτρα οργανο πλεον , σωστα ? θα βλεπω απο εκει την πιεση που θα ειναι και η πιο σωστη. Η ζητουμενη σε ενα Golf Mk4 GTI μαμα, ποση πρεπει να ειναι ?

Link to comment
Share on other sites

σωστή είναι αλλά με μικρή καθυστέρηση σε σχεση με ενα μπαρόμετρο-

 

επίσης στο δικό μου (golf 6) το συγκεκριμένο block δεν μετράει παραπάνω απο 1,55 bar -

 

οπότε εγω την βλέπω παραληλα και από το 003 που βλέπει την πίεση στην πολλαπλή εισαγωγής-

 

στο  golf iv gti  δεν ξέρω πόσο πρέπει να είναι η πίεση

Link to comment
Share on other sites

Στο block 003 ποιο κουτακι ειναι η πίεση στην πολλαπλή εισαγωγής γιατι εμενα το προγραμμα ειναι στα αγγλικα και οχι στα ελληνικα δυστυχως

Link to comment
Share on other sites

Στο block 003 ποιο κουτακι ειναι η πίεση στην πολλαπλή εισαγωγής γιατι εμενα το προγραμμα ειναι στα αγγλικα και οχι στα ελληνικα δυστυχως

ειχα φτιαξει παλια αυτο

 

http://www.easybytez.com/34k7az40egce

 

παα εκει που λεει freedownload περομενε το χρονο και μετα download file.

Edited by sodimitris
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

@ Jimakos

 

φίλε το 003 σε αυτοκινητα με air flow meter  μετραει τον όγκο του αερα

 

στα δικά μας τα μοτερ που δεν έχουμε afr μετράει την πίεση στην πολλαπλή εισαγωγής (intake manifold pressure)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

1.

 

Ο φιλος the_winner εγραψε για καποια πραγματα που κοιταζει στο προγραμμα και επειδη βλεπω να γνωριζεις κι εσυ φιλε DIMIV , ειναι ευκολο να γραψει καποιος, το block και τι κοιταμε στο καθε bock ως σημαντικες ενδειξεις? 

πχ

 

Τα βασικα που λογκαρουμε ειναι
Στροφες Κινητηρα : block ?
Λάμδα τι ζητάει     : block ?
Λαμδα τι δίνει
Πιεση
Advance
Timing Retardation
Missfire Counter
Θερμοκρασια εισαγωγης

 

2.

 

Που παμε για να ρυθμισουμε την πεταλουδα για GOLF GTI με ντιζα επειτα απο καθαρισμα ?

 

3.

 

sodimitris , σε ευχαριστω πολυ για τον μεταφρασμενο πινακα που ανεβασες, βοηθα πολυ. Αφου δεν μπορω να αλλαξω γλωσσα στο προγραμμα , με βοηθας πολυ.

 

Ευχαριστω παιδια απλα προσπαθω να το μαθω και σας ζαλιζω.

Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

Δεν μας ζαλίζεις φίλε ,ότι θες ρώτα και αν το ξέρουμε εδώ είμαστε:

 

001: rpm ( στροφές κινητήρα)

 

031: λαμδα πραγματικο-λαμδα ζητούμενο

 

115:πίεση ζητούμενη-πίεση πραγματικη

 

003:  ΟΓΚΟΣ ΑΕΡΑ-THROTTLE  VALVE ANGLE -IGNITION ANGLE  (Σε αυτοκινητα με air flow meter)

 

004-στροφες κινητηρα-volt-θερμοκρασία ψυκτικου-θερμοκρασία εισαγωγής

 

020: timing retard για 1ο,2ο,3ο,4ο κύλινδρο

 

015: misfires σε 1ο,2ο,3ο κύλινδρο

 

016:misfires σε 4ο,5ο,6ο

 

δες εδώ θα βρείς πολλές λεπτομέρειες:

http://www.ross-tech.com/vag-com/m_blocks/

 

για την πεταλουδα δεν γνωρίζω να πω για την ρυθμιση της

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Πεταλουδα μετα καθαρισμο   060 πατας ON/OFF/NEXT και μολις γραψει οκ πατας off.

Μηπως σε αυτο το βιντεο ανηκω στην πρωτη κατηγορια που με παει στο block 98 ? Εσυ μου λες στο 60 ομως. Ειναι μοντελο του 2000 με ντιζα εμενα.

Τι ειναι το αμαξι μου , non UDS ECM with Drive By Cable η non UDS ECM with Drive By Wire ?

Με ντιζα ειναι , τυπος AGU αν βοηθαει.

 

Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

Μηπως σε αυτο το βιντεο ανηκω στην πρωτη κατηγορια που με παει στο block 98 ? Εσυ μου λες στο 60 ομως. Ειναι μοντελο του 2000 με ντιζα εμενα.

Τι ειναι το αμαξι μου , non UDS ECM with Drive By Cable η non UDS ECM with Drive By Wire ?

Με ντιζα ειναι , τυπος AGU αν βοηθαει.

 

και τι πας να προραματισεις ρε αδερφε στο ντιζατο?το συρματοσχοινο?... δεν προγραμματιζεται.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανενας κανενα προγραμμα για να τραβιξουμε το προγραμμα του εγκεφαλου? να το τραβιξουμε και να περασουμε αλλο. θελω να δοκιμασω με τα καλωδια που εχω αν μπορω απλα δεν ξερω το software που κανει τη δουλεια

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.