Jump to content
Guest Nightangel

Vag Com (Σφάλματα,μετρήσεις Group, Blocks Κ.α.)

Recommended Posts

Παιδια, εχω το VCDS 11.11 με οχημα Golf MK4 GTI . Αυτο που παρατηρω ειναι οτι τα measure blocks που μπορω να δω ειναι μεχρι το 27 και μετα εχω ενδειξεις στο block 95 kai 97 98 99. Ολα τα αλλα ειναι αδεια η no aviavable . Γιατι ? Μετα βλεπω πως τα blocks που μου λετε να δω δεν δειχνουν αυτα που μου λετε αλλα αλλες ενδειξεις.

πχ στο 020: timing retard για 1ο,2ο,3ο,4ο κύλινδρο

 

αλλα εγω βλεπω αυτο 

 

n6i8.jpg

 
Uploaded with ImageShack.us
 
Σας ανεβαζω κι αλλα blocks  να δειτε τι βλεπω.
 
3pu3.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
1zmc.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
bpay.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
hgby.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
m2ro.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
vzxt.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
fzf6.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
3qyd.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
cpvc.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
eo3u.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
qs2u.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
rp27.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

ο εγγεφαλος σου απλα εχει αλλη εκδοση, για αυτο, πχ σε αλλα η ρυθμιση της πεταλουδας ειναι στο 60, εσενα ειναι στο 98 απο οτι βλεπω,

στα ντιζατα, καπου εχει ενα μενου που βλεπεις την κληση της πεταλουδας, με κλειστο γκαζι αν ξερεις πχ οτι πρεπει να ειναι χψ μοιρες δεν κανεις ρυθμιση, αν εχει ξεφυγει απλα η ρυθμιση που κανεις ειναι κατι σαν ρεσετ, αλλα σπανια την χανει, και αν την χασεις θα εχεις αρυθμιες στο ρελαντι.

Link to comment
Share on other sites

σε αυτες που ανεβασες πουθενα.

ψαξε το μπλοκ που λεει Boost pressure specified και Boost pressure actual

συνηθως ειναι στο 115

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορώ να δω κανένα άλλο block εκτός από αυτά που έχω ανεβάσει στις φώτο και δεν καταλαβαίνω το γιατί.  Υπάρχει κάποιος που να τα βλέπει και να έχει μοντέλο του 2000 με ντιζα όχημα ?  Μηπως φταίει το πρόγραμμα ? 

Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

Παιδια ξερει κανενας κανενα προγραμμα για να τραβιξουμε το προγραμμα του εγκεφαλου? να το τραβιξουμε και να περασουμε αλλο. θελω να δοκιμασω με τα καλωδια που εχω αν μπορω απλα δεν ξερω το software που κανει τη δουλεια

 

Για το δικο μου θεμα κανενας δεν γνωριζει κατι?

Link to comment
Share on other sites

σε αυτες που ανεβασες πουθενα.

ψαξε το μπλοκ που λεει Boost pressure specified και Boost pressure actual

συνηθως ειναι στο 115

Φιλε μου αν δεις τις φωτο στις αρχικες, το 115 μου βγαζει ERROR. Αυτο το βλεπω σε παρα πολλα blocks. Δεν καταλαβαινω γιατι.

Link to comment
Share on other sites

Αν θες να δεις αναλυτικα το καθε block πήγαινε στο Adv. Measuring Values , εκει σου δείχνει σε πινακακι τι ειναι το καθε τι και τικαρεις πιο θες να δεις
 

Link to comment
Share on other sites

Μαλλο αυτο θες να πεις αλλα και παλι δεν βλεπω πουθενα να λεει για Boost presure που ψαχνω.

 

skez.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
smpb.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
sqh5.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
 
80dd.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
fqzv.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
Υπαρχει περιπτωση να μην μπορω να δω ολες τις παραμεμτρους απο τον εγκεφαλο? Ειναι δυνατον να μην υπαρχει αισθητηρας στο τουρμπο και να μην την βλεπω μεσω VCDS ?
Link to comment
Share on other sites

στα measurings, το block 32 το βλεπεις? εκει ειναι τα μειγματα μεσω λαμδα,

αν οχι ειτε φταιει το καλωδιο, πχ ειναι κλειδωμενο, ή η εκδοση του vcd,

αλαξε εκδοση για αρχη, βαλε ποιο παλια

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για να βάλω πιο παλιά έκδοση , δεν πρέπει να αγοράσω πάλι από το ίντερνετ το καλώδιο με το cd ? Μπορώ με το ίδιο καλώδιο να βρω κάπου πιο παλιά έκδοση? Τι ισχύει? Περα από τις φώτο που έχω ανεβάζει εδώ δεν βλέπω τίποτα άλλο. Πώς μπορώ να δω αν το καλώδιο είναι κλειδωμένο? Παρακαλώ την βοήθεια σας.

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε το λογικα θα παιξει και η παλια, βρες την 704, ή την 805, δεν εχεις τιποτα να χασεις, αλλιως βρες απο καπου καλωδιο με ποιο παλια εκδοση να δοκιμασεις,

το καλωδιο σου οταν το πηρες, μεσα στο σιντι που ειχε το προγραμμα δεν ειχε και αλλες εκδοσεις? εμενα το δικο μου ειχε 2-3 εκδοσεις μεσα.

λογικα αν ηταν κλειδωμενο, θα σου εβγαζε μυνημα περιορισμου λογω αδειας.

Edited by chilli
Link to comment
Share on other sites

παιδια ειμαι κατοχος Golf 5 GT 170ps του 2007....Μπορειτε σας παρακαλω να μου βάλετε καποιο συνδεσμο απο ιντερνετ οπου μπορω να αγορασω Vag-com για το αμάξι μου για διορ8οσεις σβησιμο λαθων και όλα αυτα που συζητάτε...σχετικα φτηνο.....( δοκίμασα ολουσ τους συνδεσμου που βαλατε μεχρι τωρα αλλα δεν μου τους ανοιγει)

 

ευχαριστς

Link to comment
Share on other sites

δοκιμασε το λογικα θα παιξει και η παλια, βρες την 704, ή την 805, δεν εχεις τιποτα να χασεις, αλλιως βρες απο καπου καλωδιο με ποιο παλια εκδοση να δοκιμασεις,

το καλωδιο σου οταν το πηρες, μεσα στο σιντι που ειχε το προγραμμα δεν ειχε και αλλες εκδοσεις? εμενα το δικο μου ειχε 2-3 εκδοσεις μεσα.

λογικα αν ηταν κλειδωμενο, θα σου εβγαζε μυνημα περιορισμου λογω αδειας.

Απο εδω http://www.dhgate.com/wholesale/search.do?searchkey=vcds+11.11&catalog=&supplierid=&searchSource=search#search εχω παρει το VCDS 11.11

Κοιταξα στο CD και οντως εχει κι αλλες εκδοσεις.

 

VCDS-Beta-11.0.0-Installer.exe

VCDS-Beta-11.8.0-Installer.exe

VCDS-Beta-11.10.0-Installer.exe

VCDS-Release_8051-Installer.exe

VCDS-Release_10.6.5-Installer.exe

VCDS-Release_11.11.0-Installer_Perfect.exe

VCDS-Release_812-Installer.exe

VCDS-Release_6073U-Installer.exe

VCDS-Release_704-422-Installer.exe

VCDS-Release_9080-Installer.exe

 

Μπορω να εγκαταστησω οποια θελω ?

 

Με καλωδιο τι γινετε ομως?

Αυτο γραφει πανω του

 

Attention: Never connect it to internet and use this CD-ROM software only !

VAG11.11

Dual-K&CAN<->USB

VAG/ISO Interface

:help:

Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

κανε δοκιμες, το δικο μου ειχε την 704, 805, 908, και δουλεψα την 805, αλλα αν και γραφει πανω 805, δουλευε και με την 704, και με την παλια την 409 που την κατεβασα απο το νετ.

 

ποτε μην βαζεις το καλωδιο και ανοιγεις το vagcom οταν εισαι συνδεμενος στο ιντερνετ, αν το κανεις θα σου βγαλει περιορισμους στο προγραμμα, και δεν θα μπορεις πχ να κανεις coding.

μια φορα την πατησα, ημουν συνδεμενος και πηγα να σκαναρω, μετα μου εβγαζε συνεχεια μυνημα για κατι μη αδειας χρησης, και μη καταχωρημενου καλωδιου, και κατι τετοια δεν θυμαμαι ακριβως, εκεινο το καιρο ηθελα να κανω φορματ το λαπτοπ, οποτε δεν το εψαξα παραπανω γιατι δεν δουλευε, οποτε μετα το φορματ, ξαναεβαλα το προγραμμα και επαιξε ξανα το προγραμμα κανονικα.

Edited by chilli
Link to comment
Share on other sites

ολα αυτα για να προγραματιστει η πεταλουδα γκαζιου σε αμαξι με ντιζα?????????  :hairy:

Αγγιζουμε την τελειωτητα λεμε!!!!!!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

ολα αυτα για να προγραματιστει η πεταλουδα γκαζιου σε αμαξι με ντιζα?????????  :hairy:

Συγγνωμη αλλα απο αυτα που εχεις διαβασει μεχρι τωρα  ..... αυτο καταλαβες ? 

Link to comment
Share on other sites

Το κακο ειναι που ρωτησα πως μπορω να προγραμματισω μεσω του VAG-COM φιλε μου ? Εσυ που τα ξερεις ολα τοτε μην μπαινεις στον κοπο να σχολιαζεις εμας τους ασχετους , θεε του VAG-COM , να χαιρεσαι την νοημοσυνη σου. Θα σε παρακαλουσα να μην χαλας την ροη του θεματος. Προσπαθησε το , ισως τα καταφερεις καποια στιγμη ... 

 

EDIT:Λες οτι το κακο ξεκινησε απο την ερωτηση μου για ρυθμιση πεταλουδας. Να ξερεις, χαζη ερωτηση δεν υπαρχει, μονο χαζη απαντηση . 

Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι με προβλημα συνδεσης του καλωδιου. Ζεσταινεται παρα πολυ , το λαμπακι ειναι πρασινο αναμμενο και οταν βαζω το USB δεν κανει ηχο συνδεσης με τον υπολογιστη. Μετα ανοιγω το προγραμμα και μου εμφανιζει το παρακατω μηνυμα. Πριν μερες λειτουργουσε. Τωρα σαν να επαθε κατι το ολοκληρωμενο. Χαλανε αυτα ?

 

aakn.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.