Jump to content
Guest Nightangel

Vag Com (Σφάλματα,μετρήσεις Group, Blocks Κ.α.)

Recommended Posts

επειδη ειμαι εκτος και δεν ειναι σε υπολογιστη κανε μια αναζητηση στο φορουμ αλλιως στειλε ενα μηνυμα στον @rivol, αλλιως περιμενε 3 μερες που θα επιστρεψω και θα εχω υπολογιστη και στειλε μου π.μ να το θυμηθω

 

from my iphone

Link to comment
Share on other sites

Κάπου έχω γράψει όλη την διαδικασία μέσα στο φόρουμ, πρέπει να έχεις και ένα .ept αρχείο για το καλώδιο σου.

 

Δυστυχώς αυτά τα κινέζικα καλώδια χρειάζονται συχνά επαναπρογραμματισμό ειδικά εάν χρησιμοποιείς τις θύρες USB και για άλλες συσκευές.

 

 

 

ΥΓ Που είσαι ρε Δημήτρη ???

Εγώ είμαι Πόρο μέχρι τις 24/8

Link to comment
Share on other sites

Την βρήκα την διαδικασία που λες.  Θα προσπαθήσω το μεσημέρι μήπως τα καταφέρω.  Στην τελική θα αγοράσω πάλι καινούργιο.  Αντε και τα  κατάφερα η αγοράσα νέο πάλι,  τι έκδοση να πάρω για το vw golf mk4 gti του 2000 ? Με την 11.11 δεν έβλεπα όλα τα blocks όπως μπορείς να δεις και από τις φώτο που έχω ανεβάσει.  Γιατί όμως ?

 

Edit: Η θύρα , OBD II δεν είναι ρε παιδιά στο vw golf mk4 gti έτος 2000 με ντιζα ?

Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

Το βάζω και εδώ να υπάρχει.

Προγραμματισμός καλωδίου 10,6 με το MProg3.0

1. Βάζεις το καλώδιο στον υπολογιστή.

2. Τρέχεις το πρόγραμμα MPprog3 (η του κάνεις εγκατάσταση, δεν θυμάμαι).

3. Στην κεντρική σελίδα πατάς πάνω αριστερά το File και πατάς το open, επιλέγεις το αρχείο: hex_usb-rossetech.ept και πατάς open.

4. Μετά πας στο δεύτερο πάνω αριστερά πλήκτρο δίπλα στο file και πατάς Device. Από το menu που ανοίγει πατάς το Scan. Τώρα λογικά στο κάτω σημείο του MPprog3 θα σου δείξει το καλώδιο που βρήκε:Number of blank devices = 0 και Number of programmed devices = 1.

5. Πατάς πάλι το Device και από το υπομενού πατάς το erase. Πρέπει κάτω να σου δείξει erase successful.

6. Πατάς πάλι το Devise και από το υπομενού πατάς program. Πρέπει κάτω να σου δείξει Programmed serial number: Disabled.

7. Τα κλείνεις όλα και βγάζεις το καλώδιο από τον υπολογιστή. Μετά από λίγο βάζεις πάλι το καλώδιο στον υπολογιστή και πας αν θέλεις στο Device manager για να ελέγξεις αν το καλώδιο εμφανίζεται στα USB έτσι : Ross-tech Hex or KEY USB interface.


Προϋπόθεση για όλα αυτά είναι ότι έχεις εγκαταστήσει το πρόγραμμα VCDS και δεν έχει κλειδώσει το καλώδιο από αναβάθμιση που έγινε άθελα μας από το διαδίκτυο.

Τα παραπάνω αφορούν στο καλώδιο 10.6

Φαντάζομαι ότι με ανάλογο .ept αρχείο από άλλη έκδοση θα δουλέψειpost-20650-0-79526700-1349507181_thumb.j post-20650-0-02004900-1349507207_thumb.j post-20650-0-37388700-1349507221_thumb.j post-20650-0-29226000-1349507236_thumb.j .

Και εδώ τα υπόλοιπα γιατί δεν μου κάνει την χάρη να ανεβάσω και αλλες.

vagcom06.th.jpg
vagcom07.th.jpg
vagcom08.th.jpg

Και το site της MProg: http://mprog.softwar...former.com/3.5/

Το Device Type που πρέπει να βάλεις αναγράφεται επάνω στο τσιπ που είναι μέσα στην φίσα, οπότε πρέπει να ανοίξεις την φίσα με ένα κατσαβιδάκι για να διαβάσεις τον τύπο.

 

Κανω την διαδικασια αλλα στο 4 μου εμφανιζει 0 και 0.

Μηνυμα σφαλματος No Device.

 

Στη διαχειρηση συσκευων δεν μπορω να δω πουθενα το καλωδιο.

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου δωσει ενα λινκ απο καλωδιο vagcom?

για golf 6 το θελω

 

βλεπω πολλα καλωδια,αλλα λενε hex can,can bus, kkl ...δεν ξερω ποιο ειναι το σωστο

 

 

αυτο κανει? ειναι η τελευταια εκδοση που κυκλοφορει? beta βεβαια

 

http://www.ebay.com/itm/VAG-12-10-3-OBD2-USB-Diagnostic-Interface-Cable-for-VW-AUDI-SEAT-SKODA-1990-2013-/121170585432?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c36546758

Edited by alekos-tsi
Link to comment
Share on other sites

κανε δοκιμες, το δικο μου ειχε την 704, 805, 908, και δουλεψα την 805, αλλα αν και γραφει πανω 805, δουλευε και με την 704, και με την παλια την 409 που την κατεβασα απο το νετ.

 

ποτε μην βαζεις το καλωδιο και ανοιγεις το vagcom οταν εισαι συνδεμενος στο ιντερνετ, αν το κανεις θα σου βγαλει περιορισμους στο προγραμμα, και δεν θα μπορεις πχ να κανεις coding.

μια φορα την πατησα, ημουν συνδεμενος και πηγα να σκαναρω, μετα μου εβγαζε συνεχεια μυνημα για κατι μη αδειας χρησης, και μη καταχωρημενου καλωδιου, και κατι τετοια δεν θυμαμαι ακριβως, εκεινο το καιρο ηθελα να κανω φορματ το λαπτοπ, οποτε δεν το εψαξα παραπανω γιατι δεν δουλευε, οποτε μετα το φορματ, ξαναεβαλα το προγραμμα και επαιξε ξανα το προγραμμα κανονικα.

 

Καλησπέρα και από μένα. Μόλις πήρα καλώδιο VCDS με 12.10.3. Δυστυχώς μου κλείδωσε κάποια features. Το βλέπει το καλώδιο, αλλά το μόνο που μπορώ να κάνω είναι scan και clear DTCs. Δε μπορώ να κάνω καμμία κωδικοποίηση. Πηγαίνοντας στο About του VCDS, μερικές φορές μου βγάζει valid και κάποιες unregistered/unauthorized. Μπορώ να σώσω το καλώδιο?

Link to comment
Share on other sites

κανε δοκιμες, το δικο μου ειχε την 704, 805, 908, και δουλεψα την 805, αλλα αν και γραφει πανω 805, δουλευε και με την 704, και με την παλια την 409 που την κατεβασα απο το νετ.

 

ποτε μην βαζεις το καλωδιο και ανοιγεις το vagcom οταν εισαι συνδεμενος στο ιντερνετ, αν το κανεις θα σου βγαλει περιορισμους στο προγραμμα, και δεν θα μπορεις πχ να κανεις coding.

μια φορα την πατησα, ημουν συνδεμενος και πηγα να σκαναρω, μετα μου εβγαζε συνεχεια μυνημα για κατι μη αδειας χρησης, και μη καταχωρημενου καλωδιου, και κατι τετοια δεν θυμαμαι ακριβως, εκεινο το καιρο ηθελα να κανω φορματ το λαπτοπ, οποτε δεν το εψαξα παραπανω γιατι δεν δουλευε, οποτε μετα το φορματ, ξαναεβαλα το προγραμμα και επαιξε ξανα το προγραμμα κανονικα.

Δείχνει να έχω το ίδιο πρόβλημα. Δεν σκάναρα με το Internet ανοιχτό, αλλά έβαλα το καλώδιο πάνω και έτρεξα το πρόγραμμα (έκανα τεστ για να δω αν βλέπει σωστά το καλώδιο) χωρίς να το έχει plugάρει στην ODBII. Εμένα μ' αφήνει να σκανάρω και να καθαρίσω τα DTC. Δε μ' αφήνει να πειράξω τα SRIs και μου γκριζάρει τα περισσότερα κουτάκια. Στα measuring blocks τα περισσότερα είναι N/A. Είπες ότι με format είσαι ΟΚ?

Link to comment
Share on other sites

μπορει καποιος να μου δωσει ενα λινκ απο καλωδιο vagcom?

για golf 6 το θελω

 

βλεπω πολλα καλωδια,αλλα λενε hex can,can bus, kkl ...δεν ξερω ποιο ειναι το σωστο

 

 

αυτο κανει? ειναι η τελευταια εκδοση που κυκλοφορει? beta βεβαια

 

http://www.ebay.com/itm/VAG-12-10-3-OBD2-USB-Diagnostic-Interface-Cable-for-VW-AUDI-SEAT-SKODA-1990-2013-/121170585432?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item1c36546758

 

Αυτό είναι το τελευταίο, αλλά για το 12άρι έχω διαβάσει διάφορα θεματάκια, οπότε προσωπικά θα προτιμούσα το δοκιμασμένο 11.11 (π.χ. 11.11.3) που είναι μια χαρά και για το δικό σου. Γενικά πάντως, είναι και λίγο θέμα τύχης το αν θα δουλέψει σωστά, όταν πληρώνει κάποιος για μια αντιγραφή στην ουσία.. Το γνήσιο σας κόστος ξεφεύγει κατά πολύ.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια, δεν αντεχω αλλο με το θεμα του VCDS.

Εχω παρει το 11.11 απο dhgate, λειτουργησε για λιγες φορες , ομως δεν μου εδειχνε ολα τα blocks, και μετα οποτε ανοιγω το προγραμμα και βαζω το καλωδιο, δεν το αναγνωριζει.

Παραγγειλα αλλο, το 409,1

http://www.ebay.com/itm/281056053381?ssPageName=STRK:MEWNX:IT&_trksid=p3984.m1439.l2649

Σε αυτο το βλεπει το καλωδιο αλλα δεν ανοιγει καθολου το προγραμμα.

Μεσα στο cd δεν υπαρχει αλλη εκδοση.

Τι  drivers ports και οτι αλλο , προσπαθησα, δεν ανοιγει το προγραμμα.

 

Πως επιτελους θα δω κι εγω τον εγκεφαλο του αυτοκινητου με ποιον τροπο?

Θελω ενα VCDS με ελληνικα αν γινετε(δε ειναι αναγκαιο) αλλα να ΛΕΙΤΟΥΡΓΕΙ !!!!

Υπαρχει κανενας εδω σε καποιο μαγαζι τουλαχιστον?

Καποιος?

Μεχρι και κατι τετοιο σκεφτομαι να παρω, τι αλλο να κανω?

http://www.ultra-gauge.com/ultragauge/

Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

Δεν παιζει ρολο που στο καλωδιο γραφει 409.1 ?

To 409.1 δουλευει σε xp. Ετσι κατεβασα και εγκατεστησα το Oracle VM VirtualBox , το εχει κανει κανενας ετσι? κολλαω στο τελευταιο σταδιο, πρεπει να εχω κατεβασει και τα xp σε μορφη .iso?

 

EDIT: Τελικα εβαλα VM  εγκατεστησα το προγραμμα, εκανα τις ρυθμισεις να βλεπει την θυρα com ολα τα ξεπερασα, και προς εκπληξη μου, το προγραμμα το ιδιο ειναι unregistered/shareware !!!!!

 

cjyk.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
0bd4.jpg
 
Uploaded with ImageShack.us
 
To εχει η μοιρα μου να μην εχω ενα σωστο VCDS.....
Edited by jimakos75
Link to comment
Share on other sites

Ρίξε μια ματιά εδώ: http://www.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/view/1413921/

 

και εδώ: http://www.e-autoshop.gr/index.php?cPath=270_271

 

Τουλάχιστον αυτοί είναι Έλληνες και πας και δοκιμάζεις επί τόπου.

Link to comment
Share on other sites

Μπραβο rivol με βγαζεις απο μεγαλο πονοκεφαλο, ελιωσα εγινα haker για να εχω μηδεν αποτελεσμα, θα παω στο diagnostika car gr που μου εδωσες, σε ευχαριστω πολυ. Κοστιζει κατι παραπανω αλλα τελειωνεις μια και καλη.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ πήρα κινέζο με 15,5Ε στην έκδοση 12.10.3. Ίδρωσα με τους 64-bit drivers για Win7. Δεν έκλεισα τα autoupdates και μου έβγαζε unregistered/unauthorized το VCDS, ενώ ΔΕΝ ΚΛΕΙΔΩΣΕ το καλώδιο. Κλείδωσε κάποια features. Έσβησα με CCleaner την παλιά εγκατάσταση. Επανεγκατέστησα το VCDS, έχωντας πάντα κλειστό το Internet. Έπειτα έκλεισα από το VCDS τα Internet updates (υπάρχει σχετικό tab στα options) και πάντα με κλειστό Internet δοκίμασα το καλώδιο. Κατάφερα να ενεργοποιήσω το auto-lock και auto-unlock αλλά μέσω του adaptation menu και όχι από το coding. Επίσης, στο engine module, βγάζει N/A στους περισσότερους σένσορες. Δείχνει να δουλεύει αλλά όχι 100% (ίσως να είναι N/A επειδή υπάρχει σφάλμα P2015 και σφάλμα στον oxygen sensor). Τσεκάροντας πολλές φορές στο about ήταν πάντα VALID. Με την παλιά μου εγκατάσταση, γύριζε σε unregistered/unauthorized.

Link to comment
Share on other sites

Θέλω να πιστεύω πως από το κάταστημα πιο πάνω που γράφω, επειδή κι εγώ έβλεπα τα περισσότερα block n/a , να δουλεύει σωστά και πλήρης. Θα πληρώσω παραπάνω αλλά ελπίζω να είναι οκ.

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα έχει διαφορά πιστεύω ,το ίδιο μηχάνημα που εσυ πάιρνεις 15€ από Κίνα το πουλάει ο Έλληνας εδω 50...'ισως να έχεις κάποιο aftermarket service από έδώ αλλά τίποτα παραπάνω

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο πιστεύω και εγώ, όλοι από Κίνα τα παίρνουν. Είτε από ελληνικό online store, είτε από κινέζικο online store είτε από Ebay, νομίζω είναι θέμα τύχης αν θα δουλέψει 100%. Απλά στην περίπτωση της Κίνας, θα το πληρώσεις 15-20Ε και θα περιμένεις 3-4 εβδομάδες για να φτάσει Ελλάδα, ενώ αν το πάρεις από ελληνικό store θα το πληρώσεις 50Ε, θα το πάρεις άμεσα (μάλλον) και θα έχεις κ κάποιον να "κράξεις" σε περίπτωση που δεν δουλέψει :D.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα να πας εκεί με το laptop και το αυτοκίνητο σου, του λες ακριβώς την δουλειά που θέλεις να κάνεις και σου προτείνει αντίστοιχο καλώδιο. Ελέγχεις επιτόπου αν δουλεύει στο αυτοκίνητο σου και αν ναι, το πληρώνεις.

Link to comment
Share on other sites

Με τη μικρή εμπειρία που έχω από VAG COM κλώνο, η πιθανότητα κάποια στιγμή να κλειδώσει είναι αρκετά μεγάλη.

Δεν υπάρχει κάποια οδηγία που σε εξασφαλίζει 100%. Έχω VCDS 12.10.3 (15,5E άπό Κίνα).

Ακολούθησα πιστά τις οδηγίες, παρόλα αυτά κλείδωσε και μάλιστα όχι με τη μία.

Έκανα ένα σωστό scanάρισμα και το measuring blocks της μηχανής ήταν ΟΚ. Τις επόμενες φορές μου βγάζει N/A στα περισσότερα measuring blocks. Παρόλα αυτά, χθες κατάφερα να ενεργοποιήσω το autolock και autounlock feature, να μηδενίσω την ένδειξη για service και να βγάλει το seatbelt warning. Μετά από 5 λεπτά κλείδωσε. Χρησιμοποίησα το MPROG για να το επαναφέρω και το επανέφερα στη ζωή.

Μάλλον όμως εξακολουθεί να είναι κλειδωμένο (το βλέπει το καλώδιο, αλλά στο VCDS είμαι unregistered/unauthorized).

Σε forums έχω δει ότι έχει λίγο ακριβότερα καλώδια που δεν κλειδώνουν από το Internet αλλά δεν τα εμπιστεύομαι.

Η κατάσταση σηκώνει πολύ ... ψάξιμο.

Edited by Vagelis231
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.