Jump to content
Guest Nightangel

Vag Com (Σφάλματα,μετρήσεις Group, Blocks Κ.α.)

Recommended Posts

μπορει να κατεβαινει με την οπισθεν ο καθρεπτης του συνοδηγου?το κανεις με το μαραφετι που λεμε? το θελωωωωωω!!! tongue.gif

Για να μην έχετε αγωνία για το καθρέπτη να ξέρετε οτι δεν υπάρχει ξεκάθαρη λύση για το project

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?s=&...st&p=258140

Link to comment
Share on other sites

Guest ksalex

μαλιστα.μας εκανες την καρδια περιβολι. <_< δυσκολο δηλαδη να μη γρατσουνισουμε τη ζαντα...τεσπα ισως το βρει καποιος.firev, το αυθεντικο με ενδιαφερει ρε φιλε για αρχη.εχουμε κανα νεο?γινεται ομαδικη αγορα?κ τιμη?

Link to comment
Share on other sites

Ω ναι τα μάθαμε, είναι λίγο πιο πάνω το ποστ μου, μήπως ενδιαφερόταν ο G3T. Εγώ το έχω ήδη και ενδιαφέρομαι μόνο για το γνήσιο. Κανένα νέο παίδες; Αν απαντήσει ο Ross να πάμε στον Έλληνα αντιπρόσωπο, απάντα του "Μπα, είναι πολύ ακριβός. Θα αγοράσω το fake κινέζικο καλώδιο με σπασμένο το πρόγραμμά σου." να δούμε αν αλλάξει γνώμη...

Link to comment
Share on other sites

Guest ksalex

και για να μη βαριεστε οσο περιμενουμε απαντηση,δε μου λυνετε μια απορια? 8P το vag-com εχει υποστηριξη μεσω internet με updates, σωστα? εχει συνδρομη καθε χρονο σαν το π.χ.norton? και αν ναι ποσο κοστιζει?

Link to comment
Share on other sites

οι αναβαθμισεις δωρεαν,και εχει ενα εξαμηνο τεχνικη υποστηριξη που μπορεις να ρωτησεις οτι λαλακια μας κατεβει στο κεφαλι μας και μας απαντουν!

Απαντηση μαλλον απο δευτερα θα παρω 8P

Link to comment
Share on other sites

Βρε παιδιά ας φτιάξει κάποιος γνώστης ένα καλο tutorial. Διάβασα τόσα και τόσα σκορπισμένα, και πάλι δεν κατάλαβα και πολλά..

Μπορώ να αγοράσω αυτό εδω το καλώδιο

http://www.e-autoshop.gr/product_info.php?...cb4c977bfe2fc9a

και να κατεβάσω το πρόγραμμα απο εδώ http://www.ross-tech.com/vcds/download/current.html

και να κάνω την δουλειά μου σαν κύριος; Να μπορώ να βλέπω δηλαδή realtime ενδείξεις, να κάνω κάποιες παραμετροποιήσεις, κλπ..

Εάν οχι ΤΙ θα χρειαστώ;

Επίσης ποια η διαφορά απο την έκδοση 805 και την προηγούμενη 704;

Και κάτι τελευταίο, μπορώ να έχω μόνιμα το καλώδιο συνδεμένο; Γιατί σκέφτομαι να φτιάξω carputer.

Έχω golfaki 5

Link to comment
Share on other sites

Ξεκινάω ένα καινούργιο θέμα που αφορά τα features των modules του VagCom που ενεργοποιήσατε, που απενεργοποιήσατε ή που συναντήσατε δυσκολίες. Για να έχουμε μια εικόνα με το τι συμβαίνει...

Golf 5 1.6FSi (10/2004)

Καλώδιο+software VagCom 805.1

Ενεργοποίησα: (Updated 31/10/2009)

09 Central Electronics Module

-Coming Home και επέλεξα ως χρόνο που μένουν ανοιχτά τα φώτα τα 15 sec

-Daytime Running Lights (North America), φώτα ημέρας, ανάβουν μόνο!!! τα μπροστά μεσαία φώτα με το που κατεβάσεις το χειρόφρενο.

46 Central Convenience Module

-Ενεργοποίησα το αυτόματο κλείδωμα της πόρτας μετά τα 15km/h και το αυτόματο ξεκλείδωμα με το τράβηγμα του κλειδιού από τη μίζα.

Προσπάθησα να ενεργοποιήσω, αλλά χωρίς αποτέλεσμα:

09 Central Electronics Module

-Leaving Home, ενώ έχω επιλέξει το κατάλληλο bit δεν δουλεύει με ΤΙΠΟΤΑ το leaving home.

-Έχω διαβάσει ότι υπάρχει στο byte17 bit0 η λειτουργία που αν ενεργοποιηθεί, τότε σε περίπτωση φρεναρίσματος πανικού αναβοσβήνει το 3ο φως του stop και ενεργοποιούνται αυτόματα τα alarm. Δεν κατάφερα να το βρω. Φτάνω μέχρι το byte16.

17 Instruments Module

-Θέλησα να ενεργοποιήσω :):D (ενώ άλλοι το απενεργοποιούν!!!) το λαμπάκι και τον ήχο όταν δε φοράμε ζώνη, αλλά δεν τα κατάφερα!!!

Edited by spooky
Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω αν αυτό είναι μια νέα εξέλιξη, όπως και να εχει να τι γραφει τώρα το γνωστό site για το VagCom

http://www.ross-tech.com/

Note: Ross-Tech will ship worldwide,

but systems bought directly from us are

licensed for the English version only.

If you want VCDS in one of the above languages,

please contact the appropriate distributor.

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια μια ερωτηση, στο coming home future γιατι δε μπορω να ορισω 15 δευτ. δεν ενεργοποιητε το κουμπι save. μπορω να το πατησω μονο στο 10 20 30 ..

αφου κανω τεστ.

τα 10 ειναι λιγα κ τα 20 πολλα, θελω 15 :nea:

Κ στα 15 που κανω τεστ, στο tested value λεει 10 ;)

Link to comment
Share on other sites

ναι εβγαλε μονο αυτο ελεγε στον controller 09 cent. elect.

1 fault found code 00061 unknown

και 00012 unable to load code file.

βασικα αυτο ξεκινησε ως εξης.εχω βαλει πλαφονιερες στο χωρο των ποδιων.μετα μοθ ηρθε να αλλαξω τις λαμπες τους με led.

φυσικα τα λεδακια δεν ηταν συμβατα με can bus οποτε μου τα εσβηνε.και οπως ψαχνομουνα τι γινεται γιατι δεν ηξερα οτι τα led πρεπει να ειναι ειδικα

σε μια ατσουμπαλη κινηση βγηκαν τα καλωδια απο τι φισακι της πλαφονιερας και βραχυκυκλωσαν.εκτοτε μου βγαζει αυτο το κωδικο.απενεργοποιησα το footwell lighting αποτο vag com και πλεον δεν φερνει καπιο σφαλμα.αλλα θελω πισω τις πλαφονιερες μου!τι στο π@0&ο εγινε?

μηπως εκαψε καμια ασφαλεια?τα υπολοιπα φωτα της καμπινας αναβουν κανονικα και γενικα ολα οκ.

help ρε παιδια!!!

Link to comment
Share on other sites

βαλε τα σωστα led και δεν θα εχεις προβλημα.το σφαλμα που εβγαλε πιθανον σχετιζεται με το βραχυκυκλωμα που εγινε.

Link to comment
Share on other sites

ξαναεβαλα τις κανονικες λαμπες αλλα πλεον δεν αναβουν καθολου και μου φερνει αυτο το κωδικο.

επισης απενεργοποιησα το footwell lighting, και μετα απο αρκετο καιρο το ξαναενεργοποιησα.παντα πλεον με τις κανονικες λαμπες,οχι led.

και φυσικα παλι τα ιδια.

Edited by stelios1.6fsi
Link to comment
Share on other sites

ξαναεβαλα τις κανονικες λαμπες αλλα πλεον δεν αναβουν καθολου και μου φερνει αυτο το κωδικο.

επισης απενεργοποιησα το footwell lighting, και μετα απο αρκετο καιρο το ξαναενεργοποιησα.παντα πλεον με τις κανονικες λαμπες,οχι led.

και φυσικα παλι τα ιδια.

Μοιάζει με αυτο το σφάλμα ...

00061 - Footwell Lights

012 - Electrical Fault in Circuit

Freeze Frame:

Fault Status: 01101100

Fault Priority: 5

Fault Frequency: 1

Reset counter: 236

Mileage: 14951 km

Time Indication: 0

Date: 2005.09.13

Time: 31:63:63

Link to comment
Share on other sites

Sorry για τα greeklish αλλά δεν μπορούσα να γράψω με ελληνικούς χαρακτήρες .Aν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει τι σημαίνουν αυτά που έβγαλε το vag com θα με βοηθούσε απίστευτα sorry πάλι για τα λατινικά μου

control module part number :03C 906 032 E

Component and /or version:MED17.5.1 G 9973

software coding :0000072

work shop code :wsc00090

1 fault found:

008213 - Intake Manifold Flap Position Sensor ( bank 1 ) : Implausible Signal P2015-000 - - - MIL ON

Edited by Speedy
greeklish
Link to comment
Share on other sites

εχεις καποιο προβλημα στο αμαξι ή μονο αυτο ειδες στο vag χωρις να αλλαξει κατι στην λειτουργια του αμαξιου???

Link to comment
Share on other sites

pedia euharisto gia to endiaferon,activious tha se paro aurio tilefono na sta po pos ehoun ta pragmata.einai akros endiaferon kai sigoura tha apasholisoun poli kosmo edo,elpizo na voiithitho kai na voithiso me to pathima mou.giati eilikrina ekei ekso iparhoun polla lamogia me skopo to eukolo kerdos eis varos mas

Link to comment
Share on other sites

Sorry για τα greeklish αλλά δεν μπορούσα να γράψω με ελληνικούς χαρακτήρες .Aν μπορεί κάποιος να με βοηθήσει τι σημαίνουν αυτά που έβγαλε το vag com θα με βοηθούσε απίστευτα sorry πάλι για τα λατινικά μου

control module part number :03C 906 032 E

Component and /or version:MED17.5.1 G 9973

software coding :0000072

work shop code :wsc00090

1 fault found:

008213 - Intake Manifold Flap Position Sensor ( bank 1 ) : Implausible Signal P2015-000 - - - MIL ON

Εμένα όταν μου είχε βγάλει το TSI μου ακριβώς το ίδιο σφάλμα με το δικό σου πριν 2 χρόνια μου άλλαξαν Ν75 και σκάστρα και διορθώθηκε! Όσο άσχετο και να φαίνεται.

Μάλιστα σε κανονική-ομαλή επιτάχυνση μεταξύ 3000 και 3500 στροφών μου έκανε ενα πολύ μικρό κόμπιασμα το οποίο δεν φαινόταν σε σκληρό γκάζι!

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.