Jump to content
tassoulis10

Pirakia

Recommended Posts

έχω το έχεις πρόβλημα όταν βάζω βενζίνη 95 οκτανίων ακούω τα πειράκια της μηχανής σε απότομο πάτημα γκαζιού γύρω στης 3 χιλιάδες στροφές με σούπερ αμόλυβδη δεν ακούω κάτι έχω πάει και στην αντιπροσωπεία και μου είπαν να βάζω 100άρα,έχω το golf gt 170 αν έχει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα και το έχει λύσει ας βοηθήσει γιατί 100άρα είναι πανάκριβη.

<<Απαγορευεται η χρηση Greeklish>>

Edited by mourh
Link to comment
Share on other sites

φιλε ακριβως το ιδιο προβλημα εχω. Ακουγα τα πειρακια καιρο. Αρχισα εδω και ενα χρονο να βαζω 100αρα και δεν το ξανακουσα.

Πλεον ομως η τιμη της 100αρας δεν παλευεται και το γυρισα στην απλη και τα ξανακουω. Δεν γινεται αλλιως ομως δυστυχως.

Link to comment
Share on other sites

εχει ειπωθει παρα πολλες φορες οτι τα Gt χρειαζονται 100 θα το δεις πιθανον κ στην ταπα βενζινης σου

Link to comment
Share on other sites

95 ρον λεει η ταπα και εχω και φιλο που εχει το gt και του βαζει απλη και δεν εχει κανενα προβλημα μηπως φταει εξαρχης που του εβαζα παντα 100αρα δεν ξερω τι να πω? Το θεμα ειναι αν του βαζουμε απλη θα διμιουργισει βλαβη ο κινητηρας αυτο ειναι το μονο σιγουρο

Link to comment
Share on other sites

εχει ειπωθει παρα πολλες φορες οτι τα Gt χρειαζονται 100 θα το δεις πιθανον κ στην ταπα βενζινης σου

Και το δικο μου αν δεν εχει 100ρα ακουω πυρακια!!!! ειμαι σε σταδιο να πειραματιζομαι με 95ρα και octane booster! οταν θα βγαλω συμπερασμα θα σου πω!!!

Link to comment
Share on other sites

έχω το έχεις πρόβλημα όταν βάζω βενζίνη 95 οκτανίων ακούω τα πειράκια της μηχανής σε απότομο πάτημα γκαζιού γύρω στης 3 χιλιάδες στροφές με σούπερ αμόλυβδη δεν ακούω κάτι έχω πάει και στην αντιπροσωπεία και μου είπαν να βάζω 100άρα,έχω το golf gt 170 αν έχει κάποιος παρόμοιο πρόβλημα και το έχει λύσει ας βοηθήσει γιατί 100άρα είναι πανάκριβη.

<<Απαγορευεται η χρηση Greeklish>>

ακριβως το ιδιο προβλημα εχω 50000 χιλιομετρα τα 45000 χιλ. με μονο 100 τελευταια βαζω 95 και εχω πυρακια...στην ταπα μου βεβαια γραφει 98 ρον μερικα GT μετα το 2007 γραφουν 95 ρον.......δεν βγαζεις ακρη....μηπως τπαρχει καποια αναβαθμιση για GT?

Edited by GazofGT
Link to comment
Share on other sites

Τα GT(170αρια) θελουν παντα 100αρα.

Αν του βαζεις 95αρα φυσιολογικα εχεις πυρακια και να προσεξεις γιατι καποια στιγμη θα σου κανει ζημια.

Αν θελεις να λυσεις καπως το προβλημα βελε προγραμμα (θα κερδισεις και λιγα αλογα) και πες τους να στο ρυθμισουν για 95αρα.

Link to comment
Share on other sites

μου ειπαν στην αντιπροσωπεια οτι υπαρχει αναβαθμισει και οτι δεν προκειται να ξανακουσω πιρακια και μου προτειναν να μην την κανω και να βαζω 100αρα για το λογο οτι το αμαξι πεφτει πολυ η αποδοση του μετα την αναβαθμισει................

Link to comment
Share on other sites

μου ειπαν στην αντιπροσωπεια οτι υπαρχει αναβαθμισει και οτι δεν προκειται να ξανακουσω πιρακια και μου προτειναν να μην την κανω και να βαζω 100αρα για το λογο οτι το αμαξι πεφτει πολυ η αποδοση του μετα την αναβαθμισει................

στα ειπαν σωστα.την συγκεκριμενη υποβαθμιση την καναμε ολοι μας.

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά όσοι έχετε πρόβλημε με πυράκια κάντε έναν έλεγχο στο δείκτη του λαδιού σας. Και 100ml να θέλει συμπλήρωμα αρχίζει να χτυπάει σαν τρελό. Δε ξέρω που κολλάει από τεχνικής άποψης, απλά το λέω από προσωπική εμπειρία -αφού άλλαξα πολλά βενζινάδικα με 100στάρες, δεν σταματούσε με τίποτα, ενώ όταν τυχαία έκανα έλεγχο στα λάδια και συμπλήρωσα 100ml και από τότε δεν ακούγετε τίποτα ούτε με 95άρα( tsi 140 έχω)

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σιγουρα ειναι πειρακια? Γιατι στο manual της VW λεει καθαρα οτι με 95ρα υπαρχει ελαφρως αυξημενη καταναλωση και αυξημενος θορυβος απο τον κινητηρα (τουλαχιστον ετσι λεει στο δικο μου FSI).Οποτε μπορει να ειναι φυσιολογικος ο αυξημενος θορυβος

Link to comment
Share on other sites

αν κανω τι συγκεκριμενη υποβαθμισει που λεει ο φιλος πιο πανω πληρωνο κατι η το περνανε στην εγγυηση,και το αμαξι πεφτει πολυ σε αποδοση?

δωρεαν ειναι και θα χασει λιγο χαμηλα.

Link to comment
Share on other sites

μου ειπαν στην αντιπροσωπεια οτι υπαρχει αναβαθμισει και οτι δεν προκειται να ξανακουσω πιρακια και μου προτειναν να μην την κανω και να βαζω 100αρα για το λογο οτι το αμαξι πεφτει πολυ η αποδοση του μετα την αναβαθμισει................

Η λυση ειναι μια. Μετα απο πολυ ψαξιμο βενζινη shell v power με octane booster!!!

oυτε πιρακια ουτε τιποτα και το αμαξι αερας!!!!

Link to comment
Share on other sites

τα λαδια ειναι ενταξει τα τσεκαρα το προβλημα το εχει μονο οταν του βαζω 95αρα με 100αρα δεν ακουγεται τπτα ευχαριστω παντως.

λοιπον παιδια επειδη το χω ψαξει πολυ.για αυτους που θελουν την καλυτερη value for money βενζινη να βαζουν eko kinitron 95 plus που ειναι 98 οκτανια,καει λιγοτερο,και ειναι 98 οκτανια προτεινουν στα gοlf gt απο το εργοστασιο.και ειναι σχεδον στην τιμη της απλης..........

Edited by golf gt 185ps
Link to comment
Share on other sites

είχα ανοίξει και εγώ καπου ένα παρόμοιο θέμα.λοιπόν.είχα τεράστιο πρόβλημα με τα πειράκια.έχω tsi 140 με revo.στην αρχή με το που έβαλα το πρόγραμμα έβαζα 100αρα (εσύ όμως με το gt δεν πρέπει να πλησιάζεις 95αρα) στην συνέχεια ανέβηκε η τιμή της βενζίνης και επειδή κάνω εβδομαδιαία ταξίδια αθήνα μεσολόγγι δεν μπορούσα να βάζω 100άρα οπότε το γύρισα σε 95..το πρόβλημα? ΤΡΕΛΑ ΠΕΙΡΑΚΙΑ.και ήμουν και με ρύθμιση 95αρας βενζίνης στο πρόγραμμα..(καλά ξέρουμε ότι οι βενζίνες δεν είναι και όσο λενε.πάντα είναι πιο κάτω.οπότε για αυτό τα ακούς. γιατί το αμάξι σου θέλει 100 και εσύ δίνεις κάτω απο 95.)τελικά για να μην τα πολυλογώ το γύρισα σε 100αρα και ας βάζω με 1,70 1,80 δεν θυμαμαι ποσο.βγάζω ΠΟΛΛΑ παραπανω χιλιόμετρα και εκμεταλλεύομαι και την πολύ μειωμένη κατανάλωση που προσφέρει το πρόγραμμα όταν πηγαίνω χαλαρά.αυτή είναι η άποψη μου και εμένα τουλάχιστον με συμφέρει.

να πω και οτι για καμποσο καιρο εβαζα και 95 με προσθετα.αλλα τελικα δεν συμφερει.γιατι με ελαχιστα ευρω ακομα γεμιζω το ρεζερβουραρ με 100αρα.

Edited by mihalis19
Link to comment
Share on other sites

ειναι ακριβο το octane booster και πως το χρησιμοποιεις σε καθε γεμισμα?

φιλε μου ειναι μικρα μπουκαλακια που κανουν 2ευρο και ειναι για καθε γεμισμα!!! εγω εχω βρει την υγεια μου!!! οσο για την Εκο που λεει ο φιλος πιο πανο δεν γνοριζω για τον λογο οτι εδω που μενω εχουμε μονο ενα πρατιριο Εκο που αντι για βενζινη σου πουλαει σκετο νερακι!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

είχα ανοίξει και εγώ καπου ένα παρόμοιο θέμα.λοιπόν.είχα τεράστιο πρόβλημα με τα πειράκια.έχω tsi 140 με revo.στην αρχή με το που έβαλα το πρόγραμμα έβαζα 100αρα (εσύ όμως με το gt δεν πρέπει να πλησιάζεις 95αρα) στην συνέχεια ανέβηκε η τιμή της βενζίνης και επειδή κάνω εβδομαδιαία ταξίδια αθήνα μεσολόγγι δεν μπορούσα να βάζω 100άρα οπότε το γύρισα σε 95..το πρόβλημα? ΤΡΕΛΑ ΠΕΙΡΑΚΙΑ.και ήμουν και με ρύθμιση 95αρας βενζίνης στο πρόγραμμα..(καλά ξέρουμε ότι οι βενζίνες δεν είναι και όσο λενε.πάντα είναι πιο κάτω.οπότε για αυτό τα ακούς. γιατί το αμάξι σου θέλει 100 και εσύ δίνεις κάτω απο 95.)τελικά για να μην τα πολυλογώ το γύρισα σε 100αρα και ας βάζω με 1,70 1,80 δεν θυμαμαι ποσο.βγάζω ΠΟΛΛΑ παραπανω χιλιόμετρα και εκμεταλλεύομαι και την πολύ μειωμένη κατανάλωση που προσφέρει το πρόγραμμα όταν πηγαίνω χαλαρά.αυτή είναι η άποψη μου και εμένα τουλάχιστον με συμφέρει.

να πω και οτι για καμποσο καιρο εβαζα και 95 με προσθετα.αλλα τελικα δεν συμφερει.γιατι με ελαχιστα ευρω ακομα γεμιζω το ρεζερβουραρ με 100αρα.

+1000000 Αμα κανεις ταξιδια!!!! εγω ομος που τρεχω ολη μερα στην αθηνα ( και σπανια βαζω 5η-6η) σιγουρα δεν με συμφερει να γεμιζω 100ρα με 1.80....

Link to comment
Share on other sites

είχα ανοίξει και εγώ καπου ένα παρόμοιο θέμα.λοιπόν.είχα τεράστιο πρόβλημα με τα πειράκια.έχω tsi 140 με revo.στην αρχή με το που έβαλα το πρόγραμμα έβαζα 100αρα (εσύ όμως με το gt δεν πρέπει να πλησιάζεις 95αρα) στην συνέχεια ανέβηκε η τιμή της βενζίνης και επειδή κάνω εβδομαδιαία ταξίδια αθήνα μεσολόγγι δεν μπορούσα να βάζω 100άρα οπότε το γύρισα σε 95..το πρόβλημα? ΤΡΕΛΑ ΠΕΙΡΑΚΙΑ.και ήμουν και με ρύθμιση 95αρας βενζίνης στο πρόγραμμα..(καλά ξέρουμε ότι οι βενζίνες δεν είναι και όσο λενε.πάντα είναι πιο κάτω.οπότε για αυτό τα ακούς. γιατί το αμάξι σου θέλει 100 και εσύ δίνεις κάτω απο 95.)τελικά για να μην τα πολυλογώ το γύρισα σε 100αρα και ας βάζω με 1,70 1,80 δεν θυμαμαι ποσο.βγάζω ΠΟΛΛΑ παραπανω χιλιόμετρα και εκμεταλλεύομαι και την πολύ μειωμένη κατανάλωση που προσφέρει το πρόγραμμα όταν πηγαίνω χαλαρά.αυτή είναι η άποψη μου και εμένα τουλάχιστον με συμφέρει.

να πω και οτι για καμποσο καιρο εβαζα και 95 με προσθετα.αλλα τελικα δεν συμφερει.γιατι με ελαχιστα ευρω ακομα γεμιζω το ρεζερβουραρ με 100αρα.

Το revo το εχεις βαλει απο αντιπροσωπο? Σιγουρα σου εκαναν σωστη αλλαγη για 95αρα?

Γιατι και εγω ακριβως το ιδιο εκανα και δεν εχω κανενα προβλημα με πιρακια.

Αντιθετως οταν ηταν για 100αρα μου συνεβαινε συχνα πυκνα λογω φυσικα νοθειας.

Το αλλο παλι ειναι οτι εχω αλλαξει πλεον σε Shell απο συγκεκριμενο πρατηριο που τυχαινει να ειναι διπλα σχεδον στο σπιτι μου, ασχετα αν δεν εβαζα ποτε πριν, αντι για Eko/Aegean που εβαζα μεχρι τοτε.

95αρα μονο πλεον, ουτε vpower ουτε racing που και οι 2 νομιζω ειναι αρκετα μαρκετινιστικα προιοντα.

Link to comment
Share on other sites

λοιπον παιδια επειδη το χω ψαξει πολυ.για αυτους που θελουν την καλυτερη value for money βενζινη να βαζουν eko kinitron 95 plus που ειναι 98 οκτανια,καει λιγοτερο,και ειναι 98 οκτανια προτεινουν στα gοlf gt απο το εργοστασιο.και ειναι σχεδον στην τιμη της απλης..........

δεν είναι 98 οκτάνια αλλά το plus σημαίνει μόνο πρόσθετα,δηλαδή 95άρα με πρόσθετα για το λόγου το αληθές http://www.eko.gr/Text.aspx?level=1&menuitemid=726&lan=1

Edited by ski
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.