Jump to content
tassoulis10

Pirakia

Recommended Posts

καλημερες! έκανα μόλις ενα log με το vag com sta blocks 014,015... έχω μετρήσει παρά πολλά missfires -πυρακια! λέτε να ειναι καύσιμο%? παντός οταν βάζω βενζίνη απο εκεί π έβαλα προχτές(shell) έχω παρατηρήσει οτι κατεβαίνει πολυ πιο γρήγορα ο δεικτης βενζινης σε σχεση με αλλο πρατηριο(εκο)!μιλαω για 95 αρα στο τσι μου(122)...

Link to comment
Share on other sites

καλημερες! έκανα μόλις ενα log με το vag com sta blocks 014,015... έχω μετρήσει παρά πολλά missfires -πυρακια! λέτε να ειναι καύσιμο%? παντός οταν βάζω βενζίνη απο εκεί π έβαλα προχτές(shell) έχω παρατηρήσει οτι κατεβαίνει πολυ πιο γρήγορα ο δεικτης βενζινης σε σχεση με αλλο πρατηριο(εκο)!μιλαω για 95 αρα στο τσι μου(122)...

Για να κατεβαινει τοσο γρηγορα απ'οσο μας λες, πιθανον να μην εχει μονο βενζινη μεσα δηλαδη να ειναι νοθευμενη.Αλλαξε βενζιναδικο και μετα απο κανα δυο γεμισματα ξανατσεκαρε με vag com.Ρωτα και μαθε για καποιο αξιολογο και θα προτεινα να βαλεις για ενα διαστημα κατοσταρα.

Link to comment
Share on other sites

Για να κατεβαινει τοσο γρηγορα απ'οσο μας λες, πιθανον να μην εχει μονο βενζινη μεσα δηλαδη να ειναι νοθευμενη.Αλλαξε βενζιναδικο και μετα απο κανα δυο γεμισματα ξανατσεκαρε με vag com.Ρωτα και μαθε για καποιο αξιολογο και θα προτεινα να βαλεις για ενα διαστημα κατοσταρα.

για την αποφύγει παρεξηγήσεως! θα μπορούσε κάποιος να μου πει πως βλέπουμε και διορθώσεις του αβανς με βαγκ κομ?

έκανα και την βλακεια πριν το λογκαρο κ το πηγενα 5000+ στροφες ανα λεπτο!....οποιος θέλει του λεω και πρατηριο!

Link to comment
Share on other sites

to thema me tis benzines stin ellada einai oti mporei na lene 95 oktania, alla stin pragmatikotita den einai 95... oi gnostes notheies toy megaloy "eksipnou kai ponirou ellina", gi auto kai eno mporei na leei o kataskeuastis 95 ron, me 95ara paratireitai autos o ktupos (akanonisti autanafleksi tis benzinis)... opote, i lisi einai eite auti poy proteinai o filos golf gt 185ps, eite 100ara, gia na min "xtupaei" i mixani...

Link to comment
Share on other sites

επειδη και εγω εχω καει εδω στα ιωννινα να βαζω 100σταρα στο 1.72 πλεον και κερκυρα 1.90,αναρωτιεμαι αν μπορουμε να βαζουμε απλη αμολυβδη 95 οκτανιων σε φουλ ντεποζιτο και μετα προσθετικο για να αξιζει κιολας και να φτανουμε τα 98-100 οκτανια χωρις να πληρωνουμε ΤΑ ΚΕΡΑΤΙΑΤΙΚΑ και να βρουμε ποιο ειναι το καλυτερο προσθετικο με τα περισσοτερα οκτανια και να το παραγγειλουμε απο ιντερνετ ,να μην αγοραζουμε απο βενζιναδικα:wacko:

Link to comment
Share on other sites

παιδια επειδη δεν το εχω και πολυ το θεμα,μπορει να μου εξηγηση κανεισ πως ειναι αυτος ο θορυβος....εχω με τα 140ps και ακουω ενα θορυβο και στις 1500 περιπου και στις 3000(το παρατησα πολυ λιγες φορες στις 3000 γιατι τον θορυβο τον ακουω μονο οταν οι στροφες φτανουν και μενουν εκει,σε αυτες τις στροφες,αν το πατησω αποτομα δεν το ακουω...και το ακουω και οταν πεφτουν οι στροφες και περνανε απο τις 1500)συνηθως,απο οσο ξερω δηλαδη :hyper: ,βαζω 95αρα.,...

Link to comment
Share on other sites

καλημερες! έκανα μόλις ενα log με το vag com sta blocks 014,015... έχω μετρήσει παρά πολλά missfires -πυρακια! λέτε να ειναι καύσιμο%? παντός οταν βάζω βενζίνη απο εκεί π έβαλα προχτές(shell) έχω παρατηρήσει οτι κατεβαίνει πολυ πιο γρήγορα ο δεικτης βενζινης σε σχεση με αλλο πρατηριο(εκο)!μιλαω για 95 αρα στο τσι μου(122)...

Καλησπερα να διευκρινησω οτι λεγοντας missfires εννοουμε διακοπες καυσης και οχι πειρακια μην μπερδευομαστε, αλλο το ενα αλλο το αλλο

Edited by BlackTSI
Link to comment
Share on other sites

λυση ακομα δεν εχω βρει εβαλα και προγραμμα με ρυθμιση 95αρας αλλα ακομα τα πυρακια χτυπανε το αμαξι ειναι το gt με τους 170 και το πηρα τελος του 2008,αρχιζω να πιστευω οτι εχει παθει ζημια η μηχανη.

Link to comment
Share on other sites

Στν περιοχη τν δικια μου επειδη αναφερε για μενα το παιδι πιο πανω ειναι οτι στο προηγουμενο αυτοκινητο που ειχα εβαζα shell v-power τν απλη και καπου καπου τν 100αρα οταν η τιμη τους ηταν κατω απο ευρω ολα καλα πετουσα.οταν το αλλαξα και πηρα αυτο σε πετρελαιο εβαλα παλι v-power 3 φορες αλλα στν τελευταια το αμαξι δν πηγαινε και μου αναβε και το λαμπακι του προθερμαντηρα που τελικα με εκαψε εναν το ιδιο και με το corsa tou αδερφου μου που ειναι βενζινη και το πηρε καινουριο και απο τν αρχη εβαζε v.power οσπου καποια στιγμη τν εκανε και αυτον τα γνωστα κοψιματα.συμπερασμα: Κ@@βενζινα-Κ@@πετρελαια.γι αυτο σας λεω.Εγω που βαζω 3 χρονια που εχω το αμαξι και ο αδερφος μου Προβλημα μηδεν απο τν Εκο Πεταμε!!

Link to comment
Share on other sites

Μηπως υπαρχει καποια αναβαθμισει,γιατι με προγραμμα να ριθμιζεται σε 95 αρα?θα το ψαξω αυριο κιολας θα παω στην αντιπροσωπεια να ρωτησω αν βρω ακρη βεβαια...

ακρη απο αντιπρωσοπεια δεν θα βρεις σιγουρα σε καμια πολη της ελλαδας! σε 95 ισως κανενα aftermarket προγραμμα αλλα θα χασεις μαλλον αλογακια!

Link to comment
Share on other sites

θα προσπαθησω να σας βοηθησω και εγω οσο μπορω απο την εμπειρια μου με το golf gti v. Λοιπον το εχω απο το 2006 . Την πρωτη χρονια ( μακρια απο την κριση τοτε ) εβαζα μονο 100 αρα αφου και ο κατασκευαστης μου ελεγε μονο αυτην αφου ειναι το 200 αρη... Μετα ομως ελεο κρισης τα πραγματα δυσκολεψαν ( οικονομικα). Σταματαγα σταπρατηρια και οταν τους ελεγα βαλτε μου 30 ευρο με ρωταγαν 100 αρα ετσι??Τους απαντουσα οχι φιλε απλη.. Μα αυτο το αυτοκινητο παιρνει μονο 100 αρα αλλιως θα παθεις ζημια ο κινητηρας!!!!( διαλογος καθημερινος με τους πρατηριουχους παιδια.....)διοτι καιει λιγο παραπανω το 200 αρη στην πολη!!!! Για να μην τα πολυλογω αυτην την στιγμη το αμαξι εχει 175 000 κμ. Ουτε κιχ δοξα το θεο.. Ολα τα αλλα ειναι λογια να αγαπιομαστε!!!Εγω σας περιγραφω την εμειρια μου και δεν σας προτεινω κατι για να αποφυγουμε τις παρεξηγησεις... ΟΠοτε καποιοες φορες ακουγα πυρακια εβαζα ενα ενισχυτικο με 5 ευρο σε καθε γεμισμα και τελειωνα.. Ουτε πυρακια ουτε τιποτα!!!Καποιος φιλος ειπε πριν κατι για τα λαδια και συμφωνω μαζι του. Και σε μενα εαν πεσει η σταθμη πανω απο 150 μλ ακουγονται οποτε απλα το εχω παντα στο νου μου.

Συμπερασμα. Δεν λυπηθηκα ποτε που εβαζα απλη αμολυβδη και δοξα το θεο ειναι ολα οκ. Τωρα εαν μου εμφανισει και κατι σε αυτα τα χιλομετρα εεε ειναι και φυσιολογικο. Μην τρελαθουμε κιολας!!!!

να συμπληρωσω επισης μιας και σχολουμε αρκετα με το αμαξι μου ( απο χομπυ δεν ειναι η δουλεια μου ) οτι καλα ειναι ολα αυτα τα ηλεκτρονικα μεσα που χρισιμοποιουμε ( vag com kai ktl......) αλλα αν θελετε να τσεκαρετε την καυση του αυτοκινητου σας κοιταξτε το χρωμα στο μπουζι οτν τα αλλαζεται...επισης να συγκρινετε τα 4 μπουζι μεταξυ τους να δειτε εαν εχουν την ιδια καυση!!!!( χρωμα). για μενα αυτο ειναι κριτηριο πραγματικο !!σορρυ εαν σας κουρασα....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.