Jump to content
stolis

Φωτοεσωτερικη Βελτιωση

Recommended Posts

Ηρθαν. Δεν τα εβαλα ακομα γιατι ειμαι δουλεια.. σαν πρωτη εικονα μου φαινονται μαπα σαν ποιοτητα.. πλαστικο λευκο σαν βαση με μεταλικο κεφαλι κ κατι σαν κιτρινο πλαστικο που φαινεται σαν να ειναι για να το καλυπτει.. και η συσκευασια σε εναν απλο φακελο με τις φουσκαλεσ αλλα μου φανηκε οτι ειναι θεμα τυχης αν θα εσπαγαν ή οχι με τετοια συσκευασια..πως σασ φαινονται ολα αυτα σε εσας που ειστε πιο εμπειροι μιασ κ εγω πρωτη φορα βλεπω led λαμπακια...

και μενα ετσι μου ηρθαν...δεν εδωσα σημασια βεβαια αλλα με τα που τα εβαλα για να δω πως φωτιζουν επαθα πλακα=@

εβαλες τα led????

πως σου φαινονται??

Link to comment
Share on other sites

βασικα νομιζω καμια λαμπα δεν εχει δυο σκαλες!!

τα μεσαια ειναι μια σκαλα και τα μεγαλα αλλη σκαλα.....led μονο μπορεις να βαλεις στα φωτα ημερας στα φωτα θεσεως(ψειρες που λεμε) και στα φωτα ομιχλης με παντεντα βαζοντας αντιστασεις για να μην δειχνει error!

τωρα στα μεσαια βαζεις αναγκαστικα xenon 6000K για να τεριαξουν με τις ψειρες που θα βαλεις....

κ στους προβολεις αμα θελεις βαζεις xenon αλλα δεν σε συμφερει λογου οτι τα χρησιμοποιουμε σπανια...

δες τι θελεις κ θα σου στειλω link με κατι καινουργια led που εχουν βγει να παθεις πλακα(παντα γερμανικα κ οχι κινεζικα)

βασικά είδα κατι led me 16-18 smd και μου φανηκαν παρα πολλα για φωτα θεσεως..και νομιζα οτι μπορουν να μπουν και στα κανονικά φώτα...για στειλε link να παρω μια ιδεα...

Link to comment
Share on other sites

βασικά είδα κατι led me 16-18 smd και μου φανηκαν παρα πολλα για φωτα θεσεως..και νομιζα οτι μπορουν να μπουν και στα κανονικά φώτα...για στειλε link να παρω μια ιδεα...

πολλα για φωτα θεσεως.....λοιπον οι τιμες ειναι τσουχτερες ε....

led για φωτα θεσεως

http://www.benzinfabrik.de/de/led-standlichter/glassockel-w5w-t10/weiss/13er-smd-led-standlichter-glassockel-w5w-t10-canbus-reinweiss/

led για φωτα ημερας

http://www.benzinfabrik.de/de/led-ruecklicht-bremslicht/21w-ba15s-p21w/4-watt-imax-chip-on-board-led-ba15s-p21w-weiss/

led για φωτα ομιχλης

http://www.benzinfabrik.de/de/led-nebelscheinwerfer-abblendlicht/imax-led-leuchtmittel-cob/2er-set-h8-imax-cob-led-leuchtmittel/

Link to comment
Share on other sites

τι το ιδιαιτερο εχουν αυτα σε σχεση με αυτα που εχεις εσυ? εχουν τοση διαφορα ποιοτικα για να διακαιολογουνται τα 30 ευρω????

Link to comment
Share on other sites

τι το ιδιαιτερο εχουν αυτα σε σχεση με αυτα που εχεις εσυ? εχουν τοση διαφορα ποιοτικα για να διακαιολογουνται τα 30 ευρω????

ειναι οτι πιο καινουργιο σε τεχνολογια led... το οτι δεν ειναι κινεζικα.....

ειναι τα μοναδικα κ σε ποιοτητα που κυκλοφορουν στην γερμανια....

δεν υπαρχουν στο ebay κατι αντιστοιχο τελος παντων σε τετοια μορφη

επισης η φωτινοτητα που βαζουν ειναι κορυφαια.....

να σου πω την αληθεια ναι ειναι ακριβα αλλα βλεπεις κ την ποιοτητα του πανω απ ολα!

προτιμω να πληρωσω παρα πανω για να μην παρω κινεζικα......

επιλογη σου ειναι....εγω παντος ειμαι πολυ ικανοποιημενος απο το αποτελεσμα...:thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

new_killother.gif σχετικα με τη πατεντα που λες για τα φωτα ομιχλης εσυ τι εκανες ακριβως? για περιεγραψε μου το....
Link to comment
Share on other sites

new_killother.gif σχετικα με τη πατεντα που λες για τα φωτα ομιχλης εσυ τι εκανες ακριβως? για περιεγραψε μου το....

για how to λιγο δυσκολο για τον λογο οτι πρεπει να πας σε ηλεκτρολογο για να μην κανει κανεις καμια μ******....για σιγουρια....

προς το παρον στα δικα μου φωτα ομιχλης εχω βαλει λαμπες αλογονου....αγορασα προσφατα Η8 led κ με το που τα εβαλα δεν αναψανε..επισης μου εβγαλε κ λαμπακι στο καντραν.....μετα απο επικοινωνια σε ενα site που πουλανε Led κ αλλα πολλα μου στειλανε αντιστασεις για να δουλεψουνε κ να μην βγαzει error...δεν τα εχω συνδεσει ακομα για το λογο οτι ο ηλεκτρολογος μου ανακαινιζει το μαγαζι του....με το ανοιξει(εντος ημερων)θα σας πω με λεπτομερειες πως θα τα βαλει....εκτος εαν καποιος με προλαβει!!αυτα..

Edited by konstantinos passat
Μη επιτρεπομενη λεξη.
Link to comment
Share on other sites

για how to λιγο δυσκολο για τον λογο οτι πρεπει να πας σε ηλεκτρολογο για να μην κανει κανεις καμια μ******....για σιγουρια....

προς το παρον στα δικα μου φωτα ομιχλης εχω βαλει λαμπες αλογονου....αγορασα προσφατα Η8 led κ με το που τα εβαλα δεν αναψανε..επισης μου εβγαλε κ λαμπακι στο καντραν.....μετα απο επικοινωνια σε ενα site που πουλανε Led κ αλλα πολλα μου στειλανε αντιστασεις για να δουλεψουνε κ να μην βγαzει error...δεν τα εχω συνδεσει ακομα για το λογο οτι ο ηλεκτρολογος μου ανακαινιζει το μαγαζι του....με το ανοιξει(εντος ημερων)θα σας πω με λεπτομερειες πως θα τα βαλει....εκτος εαν καποιος με προλαβει!!αυτα..

stolis χρονια πολλα κ καλη χρονια...κανενα νεοτερο απο τα led και τους αντιστατες?

Link to comment
Share on other sites

gego χρονια πολλα κ καλη χρονια να εχουμε.......

δυστυχως τπτ ακομη...ειμαι στην αναμονη ακομη.....

με το που γινει η δουλεια θα ενημερωσω....

Link to comment
Share on other sites

stolis .....

ολα τα led που εχεις βαλει εσωτερικα στισ πλαφονιερες και στα ποδια οδηγου συνοδηγου αλλα και στα εξωτερικα φωτα ειναι ΟΛΑ CAN BUS?

Αν δεν βαλω can bus θα υπαρχει προβλημα στην ενταση φωτισμου-σφαλματα στο καντραν?

Link to comment
Share on other sites

Σφάλμα στο καντράν θα έχεις στάνταρ, αλλά πιστεύω ο φωτισμός θα είναι σωστός.

ευχαριστω..

αυτα απο ebay που γραφουν can bus ειναι σιγουρα can bus η υπαρχει περιπτωση να μην ειναι και ας το γραφει?

κανενα αξιοπιστο site για αγορα κατα προτιμηση ελληνικο?

Edited by g-e-g-o
Link to comment
Share on other sites

stolis .....

ολα τα led που εχεις βαλει εσωτερικα στισ πλαφονιερες και στα ποδια οδηγου συνοδηγου αλλα και στα εξωτερικα φωτα ειναι ΟΛΑ CAN BUS?

Αν δεν βαλω can bus θα υπαρχει προβλημα στην ενταση φωτισμου-σφαλματα στο καντραν?

οχι αλλα ουτε ενδειξη δεν μου βγαζει ουτε εχει βγαλει...δεν χρειαζεται να ειναι canbus!!!

οτι λαμπα εχει να κανει με τον εσωτερικο φωτισμο ειναι πλεον led....οταν μπουν ισως χρειαστει να βαλεις αντιστασεις για να μην σου ειναι αναμενα οταν θα ειναι κλειστα...

δλδ με το που κλεισεις τις πορτες φαινονται ισα ισα αναμενα...καταλαβες.....κα για να λυθει θελει αντιστασεις...

Link to comment
Share on other sites

οχι αλλα ουτε ενδειξη δεν μου βγαζει ουτε εχει βγαλει...δεν χρειαζεται να ειναι canbus!!!

οτι λαμπα εχει να κανει με τον εσωτερικο φωτισμο ειναι πλεον led....οταν μπουν ισως χρειαστει να βαλεις αντιστασεις για να μην σου ειναι αναμενα οταν θα ειναι κλειστα...

δλδ με το που κλεισεις τις πορτες φαινονται ισα ισα αναμενα...καταλαβες.....κα για να λυθει θελει αντιστασεις...

απο προηγουμενα post σου καταλαβα οτι αντιστασεις θελουν μονο τα φωτα ομιχλης...εχεις βαλει και εσωτερικα αντιστασεις εσυ?

Link to comment
Share on other sites

απο προηγουμενα post σου καταλαβα οτι αντιστασεις θελουν μονο τα φωτα ομιχλης...εχεις βαλει και εσωτερικα αντιστασεις εσυ?

ναι....στα φωτα ομιχλης δεν εχω βαλει ακομη για το λογο οτι δεν τα εχω αλλαξει ακομη.....θα μπουν για να μην μου βγαζει error...

στο εσωτερικο εχω βαλει οχι για to error για να μην ειναι αναμενα οταν εχω τις πορτες κλειστες...παρολο που εχω τις πορτες κλειστες περνει ρευμα κ φαινονται σιγοαναμενα...τωρα με τις αντιστασεις εχει φτιαχτει το προβλημα!!

Link to comment
Share on other sites

ναι....στα φωτα ομιχλης δεν εχω βαλει ακομη για το λογο οτι δεν τα εχω αλλαξει ακομη.....θα μπουν για να μην μου βγαζει error...

στο εσωτερικο εχω βαλει οχι για to error για να μην ειναι αναμενα οταν εχω τις πορτες κλειστες...παρολο που εχω τις πορτες κλειστες περνει ρευμα κ φαινονται σιγοαναμενα...τωρα με τις αντιστασεις εχει φτιαχτει το προβλημα!!

αν βαλω led can bus προφανως δεν χρειαζεται να βαλω αντιστασεις ε?

Link to comment
Share on other sites

Γεια σας παιδες, το εχω και γω το προβλημα με τα led, εβαλα στα φωτα ημερας αλλα εκει δεν ειχα προβλημα δεν εβγαζε σφαλμα. Εβαλα στα φωτα θεσης ομως (τις ψειρες) και εκει βγαζει σφαλμα και αναβει το λαμοακι στο καντραν. Για να μην παιρνω αλλα τωρα, μηπως εχετε κατα νου τι αντιστασεις πρεπει να βαλω? ποσα omh?? αν το εχει κανει καποιος ας το πει. Σας ευυχαριστω. Α ξεχασα, polo 2010 εχω τωρα το πηρα....

Edited by johnpalios
Link to comment
Share on other sites

το ταμπλο σου πως και ειναι μαυρο? το ειχες παραγγειλει ετσι?

φιλε μου σορρυ για την καθυστερηση....το ταμπλο το εβγαλα κ το πηρα για βαψιμο...

το γκρι του εργοστασιου ηταν καπως.....

Γεια σας παιδες, το εχω και γω το προβλημα με τα led, εβαλα στα φωτα ημερας αλλα εκει δεν ειχα προβλημα δεν εβγαζε σφαλμα. Εβαλα στα φωτα θεσης ομως (τις ψειρες) και εκει βγαζει σφαλμα και αναβει το λαμοακι στο καντραν. Για να μην παιρνω αλλα τωρα, μηπως εχετε κατα νου τι αντιστασεις πρεπει να βαλω? ποσα omh?? αν το εχει κανει καποιος ας το πει. Σας ευυχαριστω. Α ξεχασα, polo 2010 εχω τωρα το πηρα....

για τις ψειρες θα χρειστεις led με canbus οποσδηποτε.....εαν πας στις πρωτες σελιδες του post θα βρεις link σχετικα για την αγορα τις κιολας...

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το έχεις κάνει φίλε stolis :clapping:

Ψήνομαι κι εγώ να αλλάξω όλες τις μέσα λάμπες στην εμπρός και πίσω πλαφονιέρα, στα φώτα στα πόδια και στα σκιάδα με led (για αρχή χαχαχα ;-) )

Ήθελα να σε ρωτήσω τί led έβαλες εσύ;

Link to comment
Share on other sites

Πολύ ωραίο το έχεις κάνει φίλε stolis :drinks:

Ψήνομαι κι εγώ να αλλάξω όλες τις μέσα λάμπες στην εμπρός και πίσω πλαφονιέρα, στα φώτα στα πόδια και στα σκιάδα με led (για αρχή χαχαχα ;-) )

Ήθελα να σε ρωτήσω τί led έβαλες εσύ;

ευχαριστω φιλε μου...

λοιπον ...

για την πλανοφιερα κ ποδια θελεις 5 led τυπου W5W τα οποια πηρα απο δω(βρισκεις κ πιο φτηνα)http://cgi.ebay.de/2x-T10-W5W-High-Power-3W-SMD-LED-Standlicht-xenon-weiss-/130309865364?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item1e5712bf94#ht_1350wt_1139

κ για πισω θελεις 2 led τυπου C5W 36mm που επισης κανουν κ για το καθρεφτη οδηγου συνογουhttp://cgi.ebay.de/C5W-LED-SMD-weiss-Girlande-Autolampe-LED-36-mm-2-Watt-/300463683017?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item45f507f5c9#ht_1977wt_1139

α κ πορπαγκαζ ειναι W5W εαν θελεις κ κει να βαλεις....

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω φιλε μου...

λοιπον ...

για την πλανοφιερα κ ποδια θελεις 5 led τυπου W5W τα οποια πηρα απο δω(βρισκεις κ πιο φτηνα)http://cgi.ebay.de/2x-T10-W5W-High-Power-3W-SMD-LED-Standlicht-xenon-weiss-/130309865364?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item1e5712bf94#ht_1350wt_1139

κ για πισω θελεις 2 led τυπου C5W 36mm που επισης κανουν κ για το καθρεφτη οδηγου συνογουhttp://cgi.ebay.de/C5W-LED-SMD-weiss-Girlande-Autolampe-LED-36-mm-2-Watt-/300463683017?pt=Autoteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item45f507f5c9#ht_1977wt_1139

α κ πορπαγκαζ ειναι W5W εαν θελεις κ κει να βαλεις....

An μπορούσες να μας πείς πως της άλλαξες της λάμπες και καμια φώτο με το αποτέλεσμα θα ήταν τέλειο :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.