Jump to content
stolis

Φωτοεσωτερικη Βελτιωση

Recommended Posts

Μια ερώτηση! Που θα βρω τις αντιστάσεις για να μην μου μένουν μισοαναμμένα τα LED στο εσωτερικό? Κανένα λινκ από Ε- ΒΑΥ?

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

μόλις μου έδωσε ένας φίλος ένα wirtson w2-d723v και πήγα σε συνεργείο όπου το κάναμε εγκατάσταση. Δυστυχώς παρουσιάζει κάποιο πρόβλημα με το can bus. Αντιμετώπισες κάποιο πρόβλημα με την εγκατάσταση; Αν ναι, μήπως μπορείς να μου πεις τη λύση;

Προς το παρόν λειτουργεί με μια πατέντα, αλλά δεν σβήνει με τη μηχανή, δεν χαμηλώνει την φωτεινότητα όταν ανάβω τα φώτα και τα χειριστήρια στο τιμόνι δεν λειτουργούν.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε καλυσπερα να σε ρωτησω και εγω κατι...

Τι τυπος ειναι οι λαμπες ομιχλης του αυτοκινητου μας και αν τις αλλαξω θα πρεπει να ειναι can bus?

Επισης τι τυπος ειναι οι κακονικες λαμπες του polo μας π.χ h3 h7?

Link to comment
Share on other sites

Στα προβολάκια ομίχλης υπάρχουν δύο λάμπες ...

Οι ημέρας είναι απλές μονοπολικές και για led πήρα αυτές:http://viewitem.eim.ebay.gr/2x-SMD-LED-Xenon-Tagfahrlicht-TFL-VW-Polo-6R-CANBUS-/200607969946/item?transId=670654713010

Οι ομίχλης είναι H8 και πήρα αυτές:http://viewitem.eim.ebay.gr/H8-High-Power-68-SMD-LED-Leuchtmittel-12V-PKW--Auto-Set/160650148096/item?transId=672334777006

οι δεύτερες όμως δεν είχαν can-bus και πήρα μαζί και αυτές τις αντιστάσεις:http://viewitem.eim.ebay.gr/H8-H11-LED-SMD-CAN-BUS-Widerstnde-Widerstand-No-Error/110734953976/item?transId=761136771001

Οι κανονικές είναι Η7...

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστω φιλε παρα πολυ

Και κατι αλλο το witson απο πλευρας ποιοτητας ηχου τι λεει ?

Επισης δουλευουν σωστα τα πληκτρα στο τιμονι που ηδη εχει?

Edited by tasos92
Link to comment
Share on other sites

Στα προβολάκια ομίχλης υπάρχουν δύο λάμπες ...

Οι ημέρας είναι απλές μονοπολικές και για led πήρα αυτές:http://viewitem.eim....Id=670654713010

Οι ομίχλης είναι H8 και πήρα αυτές:http://viewitem.eim....Id=672334777006

οι δεύτερες όμως δεν είχαν can-bus και πήρα μαζί και αυτές τις αντιστάσεις:http://viewitem.eim....Id=761136771001

Οι κανονικές είναι Η7...

πως αλλαζουν οι λαμπες απο τα φωτα ημερας-ομιχλης? πως βγαινει το τζαμακι?

Link to comment
Share on other sites

πως αλλαζουν οι λαμπες απο τα φωτα ημερας-ομιχλης? πως βγαινει το τζαμακι?

δες στο manual του αυτοκινητου δεν ειναι τπτ δυσκολο...το πλαστικο καλημα βγαζεις μετα 4 νομιζω βιδουλες κ αυτο!

Link to comment
Share on other sites

Ναι μόνος σου βγάλε το πλαστικό κάλυμα με προσοχή... Θέλει λίγη δύναμη για να το ξεκουμπώσεις. Προσοχή όταν θα το βάζεις ξανά να μη στραβώσεις τα δοντακια που έχει. Εχει δύο βιδες σε κάθε φανάρι. Το τζαμάκι μη το βγάλεις ... Αλλάζουν από πίσω οι λάμπες...

Edited by TSOLIAS30
Link to comment
Share on other sites

Ναι μόνος σου βγάλε το πλαστικό κάλυμα με προσοχή... Θέλει λίγη δύναμη για να το ξεκουμπώσεις. Προσοχή όταν θα το βάζεις ξανά να μη στραβώσεις τα δοντακια που έχει. Εχει δύο βιδες σε κάθε φανάρι. Το τζαμάκι μη το βγάλεις ... Αλλάζουν από πίσω οι λάμπες...

ευχαριστω ρε παιδες..εγω βεβαια εχω το 1,2 αλλα ειναι το ιδιο.αντε να το παρω αποφαση να τα αλλαξω ολα τα φωτακια να τελειωνουμε.σκεφτομαι μηπως μπορεσω με καποιο τροπο τα λεντ των ποδιων να μενουν μισοαναμενα οταν ειναι σε λειτουργια το αμαξι με κλειστες πορτες.θα ειναι ωραιο...

επισης,καλα τα led στα φωτα ομιχλης και στις ψειρες...για πιο ομορφο αποτελεσμα θα πρεπε να αλλαξω και τις μεσαιες λαμπες Η7 με λευκο χρωμα ομοιο του xenon..για πειτε καμια προταση δοκιμασμενη...

Edited by g-e-g-o
Link to comment
Share on other sites

philips crystal vision.και αν θες πιο μπλε πας σε philips blue vision

ισχυει οτι οσο ανεβαινουν τα Κ τοσο μειωνεται η ενταση της φωτεινοτητας της λαμπας?δηλαδη η 4000Κ μπορει να μην ειναι τελειως λευκη αλλα νομιζω εχει μεγαλυτερη εμβελεια σε φως απο την 4300Κ. για διαφωτιστε με...

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις την απόλυτη ομοιομορφία στον φωτισμό βάλε τις Diamond Vision (5000 K) στην μικρή σκάλα και τις Crystal (4300 K) στην μεγάλη.

Οι diamond δεν φωτίζουν όσο οι crystal ( μικρή διαφορά) όμως μέσα στην πόλη που θα έχεις την μικρή σκάλα και θέλεις ομοιομορφία είναι η μόνη λύση. Στο ταξίδι μετά βάζεις τις crystal στην μεγάλη σκάλα και γίνεται η νύχτα μέρα!!! =@

Αυτό που λες παραπάνω για τα K είναι ολόσωστο...

Link to comment
Share on other sites

Αν θέλεις την απόλυτη ομοιομορφία στον φωτισμό βάλε τις Diamond Vision (5000 K) στην μικρή σκάλα και τις Crystal (4300 K) στην μεγάλη.

Οι diamond δεν φωτίζουν όσο οι crystal ( μικρή διαφορά) όμως μέσα στην πόλη που θα έχεις την μικρή σκάλα και θέλεις ομοιομορφία είναι η μόνη λύση. Στο ταξίδι μετά βάζεις τις crystal στην μεγάλη σκάλα και γίνεται η νύχτα μέρα!!! =@

Αυτό που λες παραπάνω για τα K είναι ολόσωστο...

ευχαριστω τσολια. βασικα σκεφτομαι τωρα να παρω το πακετακι της philips που εχει 2 λαμπες Η7 crystal vision μαζι με δυο w5w για τις ψειρες...πιστευω θα εχω καλο αποτελεσμα.να ρωτησω η μεγαλη σκαλα (προβολεις) τι τυπο λαμπας παιρνει? για να αλλαξω τις λαμπες πρεπει να βγαλω το φαναρι εξω? δεν υπαρχει χωρος πισω με τιποτα...

Edited by g-e-g-o
Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω τσολια. βασικα σκεφτομαι τωρα να παρω το πακετακι της philips που εχει 2 λαμπες Η7 crystal vision μαζι με δυο w5w για τις ψειρες...πιστευω θα εχω καλο αποτελεσμα.να ρωτησω η μεγαλη σκαλα (προβολεις) τι τυπο λαμπας παιρνει? για να αλλαξω τις λαμπες πρεπει να βγαλω το φαναρι εξω? δεν υπαρχει χωρος πισω με τιποτα...

ψαχνοντας στο νετ ειδα οτι οι philips blue vision ultra ειναι 4000Κ και οι crystal vision ειναι 4300Κ.Συμφωνα με τα Κ οι crystal ειναι πιο πολυ προς το μπλε.Γιατι τοτε λενε οτι οι blue εχουν πιο μπλε φωτισμο?για διαφωτιστε με ρε παιδια εχω μπερδευτει...

Link to comment
Share on other sites

ψαχνοντας στο νετ ειδα οτι οι philips blue vision ultra ειναι 4000Κ και οι crystal vision ειναι 4300Κ.Συμφωνα με τα Κ οι crystal ειναι πιο πολυ προς το μπλε.Γιατι τοτε λενε οτι οι blue εχουν πιο μπλε φωτισμο?για διαφωτιστε με ρε παιδια εχω μπερδευτει...

Το λένε μάλλον γιατί το έχουν καταλάβει λάθος ή το έχουν ακούσει απλά και το αναμεταδίδουν.Επειδή έχω ιδία αντίληψη για το θέμα οι bluevision έχουν πλέον αντικατασταθεί από τις ultravision στα 4000 Κ με ελαφρώς λευκό φωτισμό,οι crystalvision στα 4300 Κ με καθαρό κρυστάλινο λευκό φως και οι diamond στα 5000 Κ με ιριδίζων λευκό φωτισμό.Οι τελευταίες μπλεδίζουν ελαφρά και είναι ότι πιο καλό σε σχέση με το xenon effect με τα μαμά xenon κατά την γνώμη μου.

Link to comment
Share on other sites

Το λένε μάλλον γιατί το έχουν καταλάβει λάθος ή το έχουν ακούσει απλά και το αναμεταδίδουν.Επειδή έχω ιδία αντίληψη για το θέμα οι bluevision έχουν πλέον αντικατασταθεί από τις ultravision στα 4000 Κ με ελαφρώς λευκό φωτισμό,οι crystalvision στα 4300 Κ με καθαρό κρυστάλινο λευκό φως και οι diamond στα 5000 Κ με ιριδίζων λευκό φωτισμό.Οι τελευταίες μπλεδίζουν ελαφρά και είναι ότι πιο καλό σε σχέση με το xenon effect με τα μαμά xenon κατά την γνώμη μου.

θελω να εχω λευκο φωτισμο του παγου αλλα να εχω και δυνατη δεσμη φωτος..ποια λαμπα προτεινεις?

Link to comment
Share on other sites

θελω να εχω λευκο φωτισμο του παγου αλλα να εχω και δυνατη δεσμη φωτος..ποια λαμπα προτεινεις?

Από τις 3 παραπάνω θα βάλεις τις crystalvision για να είσαι πιο κοντά σ΄αυτό που ζητάς που έχουν στο σετάκι μαζί και τις ψείρες οπότε δεν χρειάζεται να πληρώνεις εξτρά για led οι οποίες συνήθως είναι στα 6000 Κ και δεν ταιριάζουν οπτικά.

Edited by Professor
  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.