Jump to content
Giorgos79

Αναβάθμιση Laptop

Recommended Posts

Θέλω να του προσθέσω μνήμη. Ξέρει κανείς που να απευθυνθώ και πόσο κάνει???

Μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα αυτά:

Manufacturer Specifications - Fujitsu Amilo Xi 2428

Number of Slots:

Slot 1

Slot 2

Each memory slot can hold DDR2 PC2-6400, DDR2 PC2-5300 with a maximum of 2GB per slot.*

*Not to exceed manufacturer supported memory.

Chipset: Intel 965PM

Drive Form Factor: 2.5"

Drive Interface: SATA

Maximum Memory: 4096MB

Slots: 2 (2 banks of 1)

Standard Memory: 512 or 1024MB removable

USB Support: 2.x Compliant

Although the memory can be installed one module at a time, the best performance comes from using matched pairs of modules.

Q: Will my system recognize the maximum upgrade?

A: Possibly

How much memory your Windows OS will recognize depends on which version of Windows you are running. 32-bit versions of Windows will see (and utilize) only 3GB or 3.5GB. To utilize more memory, install a 64-bit version of your OS. More information about OS memory maximums can be found at http://www.crucial.com/kb/answer.aspx?qid=4251.

Πηγή: http://www.crucial.com/upgrade/compatible-memory-for/Fujitsu/Amilo+Xi+2428/list.html

και αυτό από το e-shop.gr:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553831

Πηγαινε σε ένα e-shop point και θα σε βοηθήσουν.

Link to comment
Share on other sites

Μετά από λίγο ψάξιμο βρήκα αυτά:

Manufacturer Specifications - Fujitsu Amilo Xi 2428

Number of Slots:

Slot 1

Slot 2

Each memory slot can hold DDR2 PC2-6400, DDR2 PC2-5300 with a maximum of 2GB per slot.*

*Not to exceed manufacturer supported memory.

Chipset: Intel 965PM

Drive Form Factor: 2.5"

Drive Interface: SATA

Maximum Memory: 4096MB

Slots: 2 (2 banks of 1)

Standard Memory: 512 or 1024MB removable

USB Support: 2.x Compliant

Although the memory can be installed one module at a time, the best performance comes from using matched pairs of modules.

Q: Will my system recognize the maximum upgrade?

A: Possibly

How much memory your Windows OS will recognize depends on which version of Windows you are running. 32-bit versions of Windows will see (and utilize) only 3GB or 3.5GB. To utilize more memory, install a 64-bit version of your OS. More information about OS memory maximums can be found at http://www.crucial.com/kb/answer.aspx?qid=4251.

Πηγή: http://www.crucial.com/upgrade/compatible-memory-for/Fujitsu/Amilo+Xi+2428/list.html

και αυτό από το e-shop.gr:

http://www.e-shop.gr/show_per.phtml?id=PER.553831

Πηγαινε σε ένα e-shop point και θα σε βοηθήσουν.

¶ρα έχω ήδη 2 GB μνήμη, βάζω και 1 ακόμη των 2 GB και πάω στα 4!!! Η τοποθέτηση είναι εύκολη? Στα pc έβαζα χέρι άφοβα, laptop δεν εχω ανοίξει ακόμα!

Ευχαριστώ Τσίλι!!!

Link to comment
Share on other sites

¶ρα έχω ήδη 2 GB μνήμη, βάζω και 1 ακόμη των 2 GB και πάω στα 4!!! Η τοποθέτηση είναι εύκολη? Στα pc έβαζα χέρι άφοβα, laptop δεν εχω ανοίξει ακόμα!

Ευχαριστώ Τσίλι!!!

Για όλα υπάρχει η πρώτη φορά!

Βάλε χέρι.

¶νοιξε απο κάτω το κομμάτι που είναι για την μνήμη. Θα το δείς σίγουρα, αλλιώς στείλε φωτό της κάτω πλευράς του laptop να σου πώ που να ανοίξεις. (Παίζει και μια άλλη περίπτωση αλλά ας δούμε πρώτα αυτή)

Προσθέτεις στο ελεύθερο slot τη νέα μνήμη, κλείνεις το καπάκι και έτοιμο.

Link to comment
Share on other sites

Για όλα υπάρχει η πρώτη φορά!

Βάλε χέρι.

¶νοιξε απο κάτω το κομμάτι που είναι για την μνήμη. Θα το δείς σίγουρα, αλλιώς στείλε φωτό της κάτω πλευράς του laptop να σου πώ που να ανοίξεις. (Παίζει και μια άλλη περίπτωση αλλά ας δούμε πρώτα αυτή)

Προσθέτεις στο ελεύθερο slot τη νέα μνήμη, κλείνεις το καπάκι και έτοιμο.

OK!! Aυτές τις μέρες θα ψάξω για μνήμες!Αν κολλήσω θα σου στείλω p.m.

Eυχαριστώ και πάλι!!!

Link to comment
Share on other sites

OK!! Aυτές τις μέρες θα ψάξω για μνήμες!Αν κολλήσω θα σου στείλω p.m.

Eυχαριστώ και πάλι!!!

Δεν χρειάζεται πολύ ψάξιμο.

Σου έδωσα και το Link.

Μένει μόνο να την παραγγείλεις

Link to comment
Share on other sites

Για όλα υπάρχει η πρώτη φορά!

Βάλε χέρι.

¶νοιξε απο κάτω το κομμάτι που είναι για την μνήμη. Θα το δείς σίγουρα, αλλιώς στείλε φωτό της κάτω πλευράς του laptop να σου πώ που να ανοίξεις. (Παίζει και μια άλλη περίπτωση αλλά ας δούμε πρώτα αυτή)

Προσθέτεις στο ελεύθερο slot τη νέα μνήμη, κλείνεις το καπάκι και έτοιμο.

Το λαπτοπ από κάτω έχει 2 αποσπώμενα καλύμματα. Το πιο μικρό είναι του σκληρού και στο μεγάλο οπου βλεπεις ψύκτρες κλπ δεν φαίνεται τπτ που να μοιάζει με μνήμη!!! Το άνοιξα για να βεβαιωθώ οτι υπάρχει ελεύθερο slot για τη νέα μνήμη αλλά τελικά δε βρήκα ούτε τη παλιά!!!Που μπορεί να είναι οεο?Η επόμενη λύση είναι να λύσω όλο το λαπτοπ!

Link to comment
Share on other sites

Το λαπτοπ από κάτω έχει 2 αποσπώμενα καλύμματα. Το πιο μικρό είναι του σκληρού και στο μεγάλο οπου βλεπεις ψύκτρες κλπ δεν φαίνεται τπτ που να μοιάζει με μνήμη!!! Το άνοιξα για να βεβαιωθώ οτι υπάρχει ελεύθερο slot για τη νέα μνήμη αλλά τελικά δε βρήκα ούτε τη παλιά!!!Που μπορεί να είναι οεο?Η επόμενη λύση είναι να λύσω όλο το λαπτοπ!

Τελικά μάλλον επιβεβαιώνεται η υποψία μου πως κατά πάσα πιθανότητα θα πρέπει να βγάλεις το πληκτρολόγιο για να βρεις το ελεύθερο slot μνήμης. Το είχα διαβάσει σε κάποιο site για το συγκεκριμένο μοντέλο. θα το ψάξω και θα σε ενημερώσω περαιτέρω.

Link to comment
Share on other sites

Ποιο laptop έχεις ρε αρχηγέ?

Τι λεει στο τίτλο, Fujitsu Siemens Amilo Xi 2428

Τελικά μάλλον επιβεβαιώνεται η υποψία μου πως κατά πάσα πιθανότητα θα πρέπει να βγάλεις το πληκτρολόγιο για να βρεις το ελεύθερο slot μνήμης. Το είχα διαβάσει σε κάποιο site για το συγκεκριμένο μοντέλο. θα το ψάξω και θα σε ενημερώσω περαιτέρω.

Tsili, τώρα που ψαχνόμουν για να δω τι θα κάνω και κατέβασα και το manual σε Pdf, άνοιξα πάλι το λαπιτοπι new_killpc.gif και τη βρήκα τη μνήμη. :good: Έχει μόνο ένα slot στο οποίο έχει 1 GB και το άλλο 1(απο τα 2GB Που έχει σύνολο) λέει οτι είναι ενσωματωμένο!!! Κάτι σαν εξωτερική και εσωτερική μνήμη το ονομάζει. Το θέμα έχει ως εξής αν εχω κατάλάβει καλά, μάλλον "πετάω" το 1GB και παίρνω μνήμη των 2GB ή 4GB και παίζω με σύνολο 3 ή 5GB. Το θέμα είναι οτι μάλλον το σύστημα αναγνωρίζει μέχρι 3GB. Περιμένω τα φώτα σου. Πάντως στο λινκ απο e-shop που μου έστειλες η μνήμη είναι σωστή. Το θέμα είναι οτι δεν μπορώ να τη βρω μέσα στο e-shop χωρίς το λινκ σου, για να δω πόσο κάνουν τα 4GB. Πάω μνήμες RAM κλπ αλλά τζίφος.Σε ποια κατηγορία είναι? withstupid.gif

Link to comment
Share on other sites

Τι λεει στο τίτλο, Fujitsu Siemens Amilo Xi 2428

Tsili, τώρα που ψαχνόμουν για να δω τι θα κάνω και κατέβασα και το manual σε Pdf, άνοιξα πάλι το λαπιτοπι new_killpc.gif και τη βρήκα τη μνήμη. :good: Έχει μόνο ένα slot στο οποίο έχει 1 GB και το άλλο 1(απο τα 2GB Που έχει σύνολο) λέει οτι είναι ενσωματωμένο!!! Κάτι σαν εξωτερική και εσωτερική μνήμη το ονομάζει. Το θέμα έχει ως εξής αν εχω κατάλάβει καλά, μάλλον "πετάω" το 1GB και παίρνω μνήμη των 2GB ή 4GB και παίζω με σύνολο 3 ή 5GB. Το θέμα είναι οτι μάλλον το σύστημα αναγνωρίζει μέχρι 3GB. Περιμένω τα φώτα σου. Πάντως στο λινκ απο e-shop που μου έστειλες η μνήμη είναι σωστή. Το θέμα είναι οτι δεν μπορώ να τη βρω μέσα στο e-shop χωρίς το λινκ σου, για να δω πόσο κάνουν τα 4GB. Πάω μνήμες RAM κλπ αλλά τζίφος.Σε ποια κατηγορία είναι? withstupid.gif

Πήγαινε για 2GB γιατί μπορεί να μην αναγωνρίζει καν τα 4. Οπότε με 3 σύνολο θα είσαι οκ (τουλάχιστον καλύτερα απο ότι είσαι τώρα..)

http://www.e-shop.gr/sort_search.phtml?stuff=pc5300&x=0&y=0

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε για 2GB γιατί μπορεί να μην αναγωνρίζει καν τα 4. Οπότε με 3 σύνολο θα είσαι οκ (τουλάχιστον καλύτερα απο ότι είσαι τώρα..)

http://www.e-shop.gr/sort_search.phtml?stuff=pc5300&x=0&y=0

Ok! Thanks!!!

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η αναβάθμιση ολοκληρώθηκε. Αντικαταστάθηκε το 1 GB εξωτερικής μνήμης με 2 GB και τώρα είμαστε στα 3 GB σύνολο. Αυτή τη στιγμή κάνω install το Hot Pursuit και περιμένω να δω διαφορές με τη νέα μνήμη γιατί μέσα στα Windows δεν είδα κάποια σημαντική αλλαγή. :whistling:

Edited by Giorgos79
Link to comment
Share on other sites

Τελικά η αναβάθμηση ολοκληρώθηκε. Αντικαταστάθηκε το 1 GB εξωτερικής μνήμης με 2 GB και τώρα είμαστε στα 3 GB σύνολο. Αυτή τη στιγμή κάνω install το Hot Pursuit και περιμένω να δω διαφορές με τη νέα μνήμη γιατί μέσα στα Windows δεν είδα κάποια σημαντική αλλαγή. :whistling:

Επειδή έχουμε το ίδιο laptop ενημέρωσε αν δεις καμία σημαντική διαφορά έτσι ώστε να πάω να πάρω κι εγώ μνήμη! :drinks:

Link to comment
Share on other sites

Τελικά η αναβάθμηση ολοκληρώθηκε. Αντικαταστάθηκε το 1 GB εξωτερικής μνήμης με 2 GB και τώρα είμαστε στα 3 GB σύνολο. Αυτή τη στιγμή κάνω install το Hot Pursuit και περιμένω να δω διαφορές με τη νέα μνήμη γιατί μέσα στα Windows δεν είδα κάποια σημαντική αλλαγή. :good:

Εύγε!!!

Τί Windows εχεις???

Στο Startup τρέχουν πολλά??? Τί antivirus φοράς???

Μπορεί να θέλει μια διόρθωση και στο Page file για να δεις διαφορά!!!

Τα προγράμματα σίγουρα θα ανοίγουν πιο γρήγορα (ειδικά αν το ανοίξεις 2η φορά)

Link to comment
Share on other sites

Επειδή έχουμε το ίδιο laptop ενημέρωσε αν δεις καμία σημαντική διαφορά έτσι ώστε να πάω να πάρω κι εγώ μνήμη! :thumbsup:

Κοίτα σίγουρα είναι πιο άνετο από πριν όταν έχεις πολλές εφαρμογές ανοιχτές (όπως εγω) και τις ανοίγει και λίγο πιο γρήγορα.

Η αλλαγή σίγουρα δεν είναι μέρα με τη νύχτα και σε συνδυασμό με το ότι "πετάς" τη παλιά σου μνήμη καθώς δεν μπορείς να έχεις και τις 2 με κάνουν διστακτικό στο να σου προτείνω την αναβάθμιση ή οχι.

Θα σου πω το εξής όμως: αν θες να παίξεις το Hot Pursuit πρέπει να τη βάλεις ;)

Εύγε!!!

Τί Windows εχεις???

Στο Startup τρέχουν πολλά??? Τί antivirus φοράς???

Μπορεί να θέλει μια διόρθωση και στο Page file για να δεις διαφορά!!!

Τα προγράμματα σίγουρα θα ανοίγουν πιο γρήγορα (ειδικά αν το ανοίξεις 2η φορά)

Vista και Avg. Δεν θα έλεγα οτι έχω μεγάλο startup. Αυτό με το Page file δεν ξέρω καν τι είναι :p:p:p

Πήρα μαζί και ένα εξωτερικό σκληρό και τα φόρτωσα ολα εκεί έτσι ώστε να swapfileαρει πιο άνετα ;)

Πάντως tsili σ'ευχαριστώ ακόμα μια φορά που βοήθησες.

Link to comment
Share on other sites

Vista και Avg. Δεν θα έλεγα οτι έχω μεγάλο startup. Αυτό με το Page file δεν ξέρω καν τι είναι ;):thumbsup::p

Πήρα μαζί και ένα εξωτερικό σκληρό και τα φόρτωσα ολα εκεί έτσι ώστε να swapfileαρει πιο άνετα ;)

Πάντως tsili σ'ευχαριστώ ακόμα μια φορά που βοήθησες.

Δεν κάνει τίποτα. Χαρά μου. Και ότι άλλο θές, feel free to ask!

Σβήστα τα Vista και βάλε windows 7 και θα με θυμηθείς!!!

Μια χαρά το AVG.

Για το page file θα τα πουμε.

Βάλε 7 !!!! Και γρήγορα !!!

Edited by Tsilis_Corfu
Link to comment
Share on other sites

Δεν κάνει τίποτα. Χαρά μου. Και ότι άλλο θές, feel free to ask!

Σβήστα τα Vista και βάλε windows 7 και θα με θυμηθείς!!!

Μια χαρά το AVG.

Για το page file θα τα πουμε.

Βάλε 7 !!!! Και γρήγορα !!!

+1.000

Link to comment
Share on other sites

Παίδες βοήθεια!!!

Δε πρόλαβα να βάλω τη μνήμη και να το χαρώ, μάλλον πρέπει να τα έφτυσε η κάρτα γραφικών!!!

Στα καλά καθούμενα βγαζει μπλε οθόνη, σβήνει και όταν το ξανανοίγω η οθόνη είναι χωρισμένη σε 6 μικρές οθόνες!!!!

Την ώρα που βγάζει μπλε οθόνη και πριν κάνει reboot, κάτι λέει για τη κάρτα γραφικών αλλά δε προλαβαίνω να το διαβάσω. Μάλλον λέει να ελένξω αν είναι καλά στη θέση της......

Τι τις ήθελα τις αναβαθμίσεις......

Υγ:Τσίλι αν είναι άσχημο, πες το με τρόπο.........

Link to comment
Share on other sites

μηπως ειναι απο τις μνημες;βγαλτες και ξαναβαλτες να δεις.

Δοκίμασε να ξαναστήσεις του drivers της κάρτας γραφικών κ πές μας. Κατέβασε τη νεότερη έκδοση που υπάρχει διαθέσιμη.

Λοιπόν, το λαπτοπ σήμερα δουλεύει ρολόι!!! Δεν του έχω κάνει τπτ διαφορετικό από χτες. Το μόνο που παρατηρώ είναι οτι το κουλεράκι δουλεύει σε πιο υψηλές στροφές(και του έχω και βάση με ψύκτρα). Ψάχνω για drivers.

Πέρασα drivers, έκανα update στα vista και όλα δείχνουν καλά.....ελπίζω να ήταν παροδικό new_killpc.gifnew_killpc.gifnew_killpc.gif

Edited by Giorgos79
Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η οθόνη ξαναμοιράστηκε στα 6 από χθες και δε λέει να φτιάξει!!

Πέρασα νέους drivers κάρτας γραφικών, έβαλα τη παλιά μνήμη μπας και....αλλά τζίφος!!!

Νομίζω οτι στο συγκεκριμένο μοντέλο η κάρτα δεν πάει ξεχωριστά :(

Τα φώτα σας παιδιά!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, η οθόνη ξαναμοιράστηκε στα 6 από χθες και δε λέει να φτιάξει!!

Πέρασα νέους drivers κάρτας γραφικών, έβαλα τη παλιά μνήμη μπας και....αλλά τζίφος!!!

Νομίζω οτι στο συγκεκριμένο μοντέλο η κάρτα δεν πάει ξεχωριστά :(

Τα φώτα σας παιδιά!!!

Στήσε team viewer

Στείλε μου με pm τα id και password να μπώ απο το δικό μου μέσω web να του ρίξω μια ματιά.

Διαφορετικά, μπορείς να συνδέσεις εξωτερικά μια άλλη οθόνη προκειμένου να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο να τα έπαιξε η οθόνη και όχι η κάρτα γραφικών σου!

Link to comment
Share on other sites

Στήσε team viewer

Στείλε μου με pm τα id και password να μπώ απο το δικό μου μέσω web να του ρίξω μια ματιά.

Διαφορετικά, μπορείς να συνδέσεις εξωτερικά μια άλλη οθόνη προκειμένου να αποκλείσουμε το ενδεχόμενο να τα έπαιξε η οθόνη και όχι η κάρτα γραφικών σου!

Έχεις p.m.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.