Jump to content
Giorgos79

Αναβάθμιση Laptop

Recommended Posts

Τελικά το πρόβλημα είναι η motherboard και δεν συμφέρει η επισκευή μου είπαν.(κόστος 250 €).

Εγώ πάντως εξακολουθώ να πιστεύω πως είναι η κάρτα γραφικών. Το λαπτοπ ξεκινάει, μπαίνει στα windows, στη διαχείριση συσκευών μου δείχνει οτι υπάρχει πρόβλημα με τη κάρτα γραφικών,δε φορτώνει drivers και δεν συνδέεται με εξωτερική οθόνη.(ολα αυτά βέβαια χωρισμένα σε 6 μικρές οθόνες)

Εκτός αν λέγοντας πρόβλημα στη motherboard τα καλύπτουν όλα.

Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα είναι η motherboard και δεν συμφέρει η επισκευή μου είπαν.(κόστος 250 €).

Εγώ πάντως εξακολουθώ να πιστεύω πως είναι η κάρτα γραφικών. Το λαπτοπ ξεκινάει, μπαίνει στα windows, στη διαχείριση συσκευών μου δείχνει οτι υπάρχει πρόβλημα με τη κάρτα γραφικών,δε φορτώνει drivers και δεν συνδέεται με εξωτερική οθόνη.(ολα αυτά βέβαια χωρισμένα σε 6 μικρές οθόνες)

Εκτός αν λέγοντας πρόβλημα στη motherboard τα καλύπτουν όλα.

Μπορεί η κάρτα γραφικών να είναι ενσωματωμένη πάνω στην motherboard. :thumbsup:

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Τελικά το πρόβλημα είναι η motherboard και δεν συμφέρει η επισκευή μου είπαν.(κόστος 250 ¤).

Εγώ πάντως εξακολουθώ να πιστεύω πως είναι η κάρτα γραφικών. Το λαπτοπ ξεκινάει, μπαίνει στα windows, στη διαχείριση συσκευών μου δείχνει οτι υπάρχει πρόβλημα με τη κάρτα γραφικών,δε φορτώνει drivers και δεν συνδέεται με εξωτερική οθόνη.(ολα αυτά βέβαια χωρισμένα σε 6 μικρές οθόνες)

Εκτός αν λέγοντας πρόβλημα στη motherboard τα καλύπτουν όλα.

Δε μου το στέλνεις να του ρίξω μια ματιά;;;

Περιέργα μου φαίνονται όλα αυτά!

Link to comment
Share on other sites

Μπορεί η κάρτα γραφικών να είναι ενσωματωμένη πάνω στην motherboard. :thumbsup:

Δεν είμαι σίγουρος, αλλά δε νομίζω. Είναι η Nvidia GeForce 8600M GS.

Δε μου το στέλνεις να του ρίξω μια ματιά;;;

Περιέργα μου φαίνονται όλα αυτά!

Και μένα μου φαίνονται περίεργα. Μου είπαν οτι η μνήμη που έβαλα ήταν λάθος(εταιροχρονισμένη). Αυτή ήταν η αρχική διάγνωση, μου είπαν κάτι για το Fsb και οτι θα φτιαχνόταν και μάλιστα θα έβαζαν και τη παλιά μου μνήμη μέσα(δλδ σύνολο 4GB). Κόστος 45€. Μετά με πήραν και είπαν οτι τελικά δε φτιάχνεται και είναι η motherboard που έχει πρόβλημα τελικά!!!

Στείλε μου το τηλεφωνό σου με pm αν θέλεις να συνενοηθούμε.

Link to comment
Share on other sites

Στέφανε μου φαίνεται οτι έχεις δίκιο. Σε μια απέλπιδα προσπάθεια απεγκατέστησα τους drivers της κάρτας γραφικών και τους ξαναπέρασα. Το λαπιτόπι ως δια μαγείας έφτιξε(βλέπω μια οθόνη όπως παλιά)!!!!Κάτι παίζει με το σύστημα ψύξης μάλλον (ζεσταίνεται πολύ και μάλιστα πολύ γρήγορα) και πιο συγκεκριμένα με αυτή τη κρέμα που έλεγες.Μέχρι να δω τι θα κάνω το έχω βάλει σε υγρό άζωτο!!!!

ps: Που μπορώ να βρω αυτή τη κρέμα?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από 2-3 εβδομάδων ψάξιμο είμαι στην ευχάριστη θέση να ξαναποστάρω από το lapitopi μου!!! Το πρόβλημα είχε δημιουργηθεί τελικά από τη θερμοαπαγωγική πάστα η οποία βρίσκεται μεταξύ των cpu και ψύκτρας και είχε λιώσει!!! Μετά από καθάρισμα και τοποθέτηση νέας πάστας βλέπω πάλι σε μια οθόνη και όλα δουλεύουν ρολόι!!!! Στέφανε (Tsilis Corfu) ευχαριστώ και πάλι για τη τηλεφωνική υποστήριξη!!!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από 2-3 εβδομάδων ψάξιμο είμαι στην ευχάριστη θέση να ξαναποστάρω από το lapitopi μου!!! Το πρόβλημα είχε δημιουργηθεί τελικά από τη θερμοαπαγωγική πάστα η οποία βρίσκεται μεταξύ των cpu και ψύκτρας και είχε λιώσει!!! Μετά από καθάρισμα και τοποθέτηση νέας πάστας βλέπω πάλι σε μια οθόνη και όλα δουλεύουν ρολόι!!!! Στέφανε (Tsilis Corfu) ευχαριστώ και πάλι για τη τηλεφωνική υποστήριξη!!!

Καλή Χρονιά Γιώργο!

Χαίρομαι που τα κατάφερες! Μου είχε ξανατύχει και σε άλλο φορητό!

Το θέμα είναι ότι τα κατάφερες. Και μνήμη έβαλες, και την ψύξη διόρθωσες και τώρα παίζει μια χαρά!!! Και γλύτωσε το ταξίδι στη Κέρκυρα...Ελπίζω να έρθεις κάποια φορά .

Και από την άλλη, εκείνοι οι τρομεροί τεχνικοί που σου είπαν ένα κάρο μπούρδες στο τέλος είπαν ότι μάλλον τα είχε παίξει η μητρική....

Αχαχαχαχαχαχαχαχαχα....Πολύ καλή διάγνωση....χαχαχαχααχα....

Ε ρε κάτι άχρηστοι επαγγελματίες.....

Όποτε χρειαστείς οτιδήποτε μη διστάσεις!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μετά από 2-3 εβδομάδων ψάξιμο είμαι στην ευχάριστη θέση να ξαναποστάρω από το lapitopi μου!!! Το πρόβλημα είχε δημιουργηθεί τελικά από τη θερμοαπαγωγική πάστα η οποία βρίσκεται μεταξύ των cpu και ψύκτρας και είχε λιώσει!!! Μετά από καθάρισμα και τοποθέτηση νέας πάστας βλέπω πάλι σε μια οθόνη και όλα δουλεύουν ρολόι!!!! Στέφανε (Tsilis Corfu) ευχαριστώ και πάλι για τη τηλεφωνική υποστήριξη!!!

Καλή Χρονιά Γιώργο!

Χαίρομαι που τα κατάφερες! Μου είχε ξανατύχει και σε άλλο φορητό!

Το θέμα είναι ότι τα κατάφερες. Και μνήμη έβαλες, και την ψύξη διόρθωσες και τώρα παίζει μια χαρά!!! Και γλύτωσε το ταξίδι στη Κέρκυρα...Ελπίζω να έρθεις κάποια φορά .

Και από την άλλη, εκείνοι οι τρομεροί τεχνικοί που σου είπαν ένα κάρο μπούρδες στο τέλος είπαν ότι μάλλον τα είχε παίξει η μητρική....

Αχαχαχαχαχαχαχαχαχα....Πολύ καλή διάγνωση....χαχαχαχααχα....

Ε ρε κάτι άχρηστοι επαγγελματίες.....

Όποτε χρειαστείς οτιδήποτε μη διστάσεις!

Επειδη με <<μπριζωσατε>> :p σκεφτομαι και γω με τη σειρα μου να το ανοιξω μιας και ειμαι 100 % σιγουρος οτι μετα απο 3 χρονια συμβιωσης με το laptop δεν εχει απομεινει θερμοαπαγωγική πάστα, λεω και γω να το <<πειραξω>>.

Link to comment
Share on other sites

Καλή Χρονιά Γιώργο!

Χαίρομαι που τα κατάφερες! Μου είχε ξανατύχει και σε άλλο φορητό!

Το θέμα είναι ότι τα κατάφερες. Και μνήμη έβαλες, και την ψύξη διόρθωσες και τώρα παίζει μια χαρά!!! Και γλύτωσε το ταξίδι στη Κέρκυρα...Ελπίζω να έρθεις κάποια φορά .

Και από την άλλη, εκείνοι οι τρομεροί τεχνικοί που σου είπαν ένα κάρο μπούρδες στο τέλος είπαν ότι μάλλον τα είχε παίξει η μητρική....

Αχαχαχαχαχαχαχαχαχα....Πολύ καλή διάγνωση....χαχαχαχααχα....

Ε ρε κάτι άχρηστοι επαγγελματίες.....

Όποτε χρειαστείς οτιδήποτε μη διστάσεις!

Καλή Χρονιά!

Καλά Κέρκυρα έχω έρθει και ξαναερχόμουν άνετα!!! Μόνο αυτή τη φορά θα ξέρω και που να μείνω γιατί όταν είχα έρθει έμεινα στη Ρόδα και με έφαγαν τα χλμ για να γλιτώσω από τους βρωμοάγγλους.

Όσον αφορά αυτά που λες για το service του laptop, συμφωνά απόλυτα. Πάντως πρέπει η κάρτα γραφικών μου να μην αντέχει πια μεγάλες συγκινήσεις. Το πρόβλημα μου είχε πρωτοεμφανιστεί όταν εγκατέστησα το Hot Pursuit. Όταν έφτιαξα τον Η/Υ και ξαναπέρασα το παιχνίδι μου έκανε ακριβώς τα ίδια(Το επισκεύασα με τον ίδιο τρόπο και όλα καλά) και από αυτό συμπέρανα οτι είναι στα τελευταία της!

Επειδη με <<μπριζωσατε>> :frantics: σκεφτομαι και γω με τη σειρα μου να το ανοιξω μιας και ειμαι 100 % σιγουρος οτι μετα απο 3 χρονια συμβιωσης με το laptop δεν εχει απομεινει θερμοαπαγωγική πάστα, λεω και γω να το <<πειραξω>>.

Πριν το πειράξεις να προμηθευτείς πρώτα τη πάστα γιατί σε πληροφορώ οτι είναι δυσεύρετη. Ενδεικτικά δύο από τους μεγαλύτερους retailers (Πλαίσιο,e-shop) το έχουν σε έλλειψη. Εγώ περίμενα μια εβδομάδα να μου φέρουν!

Edited by Giorgos79
Link to comment
Share on other sites

Πριν το πειράξεις να προμηθευτείς πρώτα τη πάστα γιατί σε πληροφορώ οτι είναι δυσεύρετη. Ενδεικτικά δύο από τους μεγαλύτερους retailers (Πλαίσιο,e-shop) το έχουν σε έλλειψη. Εγώ περίμενα μια εβδομάδα να μου φέρουν!

Καλα που το πες :thumbsu::goodjob: Thanks George :thumbsu: !!!! θα ριξω μια ματια και αν δεν εχουν :frantics::sword:

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.