Jump to content
soukos_anarrwnei

Αγορα Συναγερμου Απο Εξωτερικο

Recommended Posts

Ψαχνω για συναγερμο για το golf και κατεληξα στη σειρα των clifford ως των κορυφαιων του ειδους. Μου άρεσε η επιλογη εκκινησης του κινητηρα απο αποσταση για ζεσταμα λαδιων το πρωι(μεγαλη ευκολια σε τουρμπο) καθως και το timer με ενεργοποιηση του συναγερμού ταυτοχρονα και γενικα ολα τα περιφερειακα καλουδια που εχουν (ειδοποιηση στο τηλεκοντρολ, ηχητικα μηνυματα κτλ). Το προβλημα ομως ειναι οτι ψαχνοντας για τιμες βλεπω οτι το βασικο πακετο ξεκινα απο τα 400 ευρω (το οποιο να σημειω8ει οτι δεν αρκει μονο του για να τεθει σε λειτουργια ο συναγερμος) και βαζοντας τα βασικα πανω του μιλαμε για περιπου 700 ευρώ μια καλη λύση, και έως 1100 ευρώ μια πολυ καλη επιλογη. Αν αγοραστει απ έξω το όλο πακετο με φουλ φουλ εξτρα στοιχίζει με τα ολα καπου 320 ευρώ .....!!! Μιλαμε δηλαδη για πολυ μεγαλη διαφορά στην τιμη ακομη και αν συνυπολογίσουμε και την αμοιβη του ηλεκτρολογου για την τοποθετηση.

Εχει αγοράσει κανεις αντιστοιχα πραγματα απ εξω μεσω νετ και ποια η γνωμη του?

Link to comment
Share on other sites

file se ayto oxi alla an to pareis pesmou gia na takanoyme 2

...λοιπον νεοτερα : ενα πολυ καλο μοντελο της clifford με εξτρα περιφερειακα, τηλεειδοποιηση στο χειριστηριο, εκκινηση κινητηρα και τιμερ, με ενα εξτρα ογκομετρικο για παγιδευση και εξωτερικα του αμαξωματος και αψογη συνεργασια με εγκεφαλο αυτοκινητου (ανοιξε - κλεισε παραθυρα, φωτα κτλ ) στοιχιζει περιπου 320 δολαρια ή 240 ευρώ περιπου παραδοτεο εδω. Τώρα με το τελωνειο αν θα το φορολογησουν θα δειξει αλλα και παλι φθηνοτερα θα ερθει. Για την εδω εγκατασταση εκτος αντιπροσωπειας μου ειπανε 120 ευρω. Το μονο θεμα που εχω δεν μπορω να βρω προμηθευτη που να πουλαει μαζι και τον ανταπτορα can bus της vw απαραιτητο για απροβληματιστη λειτουργια και ελεγχο, αντε και αυτο να το παρουμε απο εδω 80 ευρω μου ειπανε. Συμπερασμα 240 +120+ 80= 440 ευρω το ολο. Για το αντιστοιχο πακετο πηρα τηλ σημερα το πρωι και προσφερουν εγγυηση εφ ορου ζωης αλλα το ποσο που ζητησανε ειναι 890 ευρω. thumbsdown.gif

Λεω να το προχωρησω και οτι βγει... quicksilver κατσε να δουμε πως θα παει το πραμα με εμενα, τουλαχιστον να την πατησει ενας μονο. Αν δουλεψουν ολα ρολοι στα κανονιζω μεχρι και την τελευταια λεπτομερεια.

Αν παλι θες να ρισκαρεις δεν εχω προβλημα.

Link to comment
Share on other sites

440 kai na ta xasoyme....are θαραλλεε,,εγω περιμενω δεν εχω προβλημα,εκανα ολικη και μερικη κλοπης για να κοιμαμαι καλυτερα...

Link to comment
Share on other sites

Για το θεμα του συναγερμου υπαρχουν τα εξης νεοτερα:

1. Ο συναγερμος ηρθε καινουργιος στο κουτι του, σε αριστη κατασταση και προσεγμενη συσκευασια, με ολα τα χαρτια και εγγυησεις. Πληρωμη μεσω paypal και ολα καλα.

2. Με τσιμπησε τελικα το τελωνειο παρα το οτι ζητησα αποστολη με ταχυδρομειο και οχι με κουριερ, οποτε υπολογιζουμε περιπου ενα 28% πανω επι της τιμης (φπα 23% συν κατι μικροεξοδα τελωνειακα) τα οποια πληρωθηκαν στο καταστημα των ελτα πριν την παραδοση χωρις αλλη διαδικασια απο εμενα.

3. Προσωπικο φαουλ η επιλογη του συναγερμου, αφου αντι να προχωρησω στο αρχικο σχεδιο για αγορα ενος μετριου προς το καλο συναγερμου με τελικη αξια, χωρις το τελωνειο, περιπου 240 ευρώ απο ματαιοδοξια επελεξα το κορυφαιο μοντελο της clifford το 590.2χ (εγχρωμη οθονη, remote starter, timer, κτλ) και μαζι επελεξα εξτρα ογκομετρικο για ανιχνευση εσωτερικα εξωτερικα και εξτρα αισθητηρα για προστασια απο ανυψωση με γερανο ή αφαιρεση ζαντων, οποτε ανεβηκα τιμη και πηγα στα 360 ευρω. Ψιλομετανιωσα να πω την αληθεια και καλυτερα να εμενα στο αρχικο σχεδιο, αφου αν συνυπολογιστει το τελωνειο θα στοιχιζε περιπου 310 ευρω και τωρα ανεβηκα στα 465 ευρω, ήτοι 155 περισσοτερα. Ενταξει αλλη κατηγορια τωρα, αλλα... τεσπα.

Συμπερασματα μεχρι στιγμης ειναι οτι τελικα συμφερει η αγορα απ εξω, αλλα τα οφελη δεν ειναι και τοσο μεγαλα οσο υπολογιζα. Συγκεκριμενα για το κορυφαιο μοντελο της σειρας που επελεξα η αξια αγορας του εδω μαζι με τα δυο εξτρα περιφερειακα που αγορασα ειναι περιπου 760 ευρω (580 ευρω ο συναγερμος + 100 το ογκομετρικο + 80 ο αλλος αισθητηρας), και μου στοιχισε με μεταφορικα και τελωνειο πληρωμενο στην πορτα μου 465 ευρω, δηλαδη 760-465= 295 ευρω το οφελος.

Τωρα ειμαι στην φαση της ερευνας για τοποθετηση και θα ενημερωσω για καθετι νεο.

Edited by soukos
Link to comment
Share on other sites

καταρχην να σου ευχηθω καλοριζικος και συγχαρητηρια για την επιλογη σου.το μοντελο ειναι κορυφη στα συστηματα συναγερμου.θα μπορουσες ισως να γλιτωσεις το τελωνειο αν τον αγοραζες απο χωρα της Ε.Ε αλλα δεν ξερω αν μπορεις να τον βρεις ευκολα ή αν εψαξες και δεν τον βρηκες.

can bus εχεις;αν οχι θα χρειαστεις ενα για να μειωσεις το κοψε-ραψε κατα την εγκατασταση και να σου βγει λιγο φθηνοτερα η τελικη τιμη εγκαταστασης του.τουλαχιστον ετσι εκανα εγω και αξιζε τα επιπλεον χρηματα της αγορας του.

αν εισαι απο Αθηνα μπορω να σου προτεινω εγκαταστατη με ειδικευση στα εν λογω συστηματα για απροβληματιστη λειτουργια ολων των επιμερους συστηματων του αυτοκινητου.αν οχι απλα σε συμβουλευω να προσεξεις πολυ που τελικα θα απευθυνθεις για την εγκατασταση του ωστε ο μαστορας να ξερει τι κανει.

ενα τηλ στην Directed Ελλαδος θα βοηθουσε ισως στο να σου προταθει καποιος ειδικευμενος εγκαταστατης που πιθανον να σε βολευει χιλιομετρικα να απευθυνθεις.

καλοριζικος! ;)

Link to comment
Share on other sites

καταρχην να σου ευχηθω καλοριζικος και συγχαρητηρια για την επιλογη σου.το μοντελο ειναι κορυφη στα συστηματα συναγερμου.θα μπορουσες ισως να γλιτωσεις το τελωνειο αν τον αγοραζες απο χωρα της Ε.Ε αλλα δεν ξερω αν μπορεις να τον βρεις ευκολα ή αν εψαξες και δεν τον βρηκες.

can bus εχεις;αν οχι θα χρειαστεις ενα για να μειωσεις το κοψε-ραψε κατα την εγκατασταση και να σου βγει λιγο φθηνοτερα η τελικη τιμη εγκαταστασης του.τουλαχιστον ετσι εκανα εγω και αξιζε τα επιπλεον χρηματα της αγορας του.

αν εισαι απο Αθηνα μπορω να σου προτεινω εγκαταστατη με ειδικευση στα εν λογω συστηματα για απροβληματιστη λειτουργια ολων των επιμερους συστηματων του αυτοκινητου.αν οχι απλα σε συμβουλευω να προσεξεις πολυ που τελικα θα απευθυνθεις για την εγκατασταση του ωστε ο μαστορας να ξερει τι κανει.

ενα τηλ στην Directed Ελλαδος θα βοηθουσε ισως στο να σου προταθει καποιος ειδικευμενος εγκαταστατης που πιθανον να σε βολευει χιλιομετρικα να απευθυνθεις.

καλοριζικος! :whistling:

..σε ευχαριστω για τις ευχες. Για can bus θα παρω απο εδω και νομιζω επιβαλλεται για πληρη και απροβληματιστη συνεργασια του συναγερμου με το αυτοκινητο.

Δυστυχως ειμαι Θεσνικη και ψαχνω το θεμα του εγκαταστατη μεσω του δικτυου της επισημης αντιπροσωπειας αλλα τιμες απεχουν αρκετα μεταξυ τους: 140 ευρω ζητα ο ενας μονο για εργασια και 250 ο αλλος. Το ψαξιμο συνεχιζεται...

Εχεις remote starter στο δικο σου? Αν ναι για την εκκινηση χρειαζεται μονο το τσιπακι του ιμμομπιλαιζερ ετοιμο προγραμματισμενο ή και κατι αλλό? Ρωτω γιατι το αντικλειδι κομπλε με τηλεχειρισμο απο αντιπροσωπεια τιμαται περιπου στα 180, μονο τσιπακι ιμμομπιλαιζερ με κλειδι χωρις τηλεχειρισμο στα 80 μου ειπανε. Το αλλο θεμα ειναι αν το κλειδι του golf 2006 αντιγραφεται σε ιδιωτη επαγγελματια ή μονο μεσω της επισημης αντιπροσωπειας. Και εδω η αναζητηση συνεχιζεται....

Link to comment
Share on other sites

χμμμ...ειναι σιγουρο αυτο;μηπως δεν ειναι και απλα αναφερεται στα specs οτι υποστηριζει remote start;

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα τα λινκ δειχνουν αυτο ακριβως που λεω...απλα αναφερεται στα specs σαν δυνατοτητα του συναγερμου.το module ειναι extra.

Link to comment
Share on other sites

δεν θελω να σε απογοητευσω αλλα τα λινκ δειχνουν αυτο ακριβως που λεω...απλα αναφερεται στα specs σαν δυνατοτητα του συναγερμου.το module ειναι extra.

οκ δεν απογοητευομαι γιατι ξερω τι αγορασα. ξαναδιαβασε προσεκτικοτερα.

Link to comment
Share on other sites

δεν επιμενω,εσυ τον αγορασες και ξερεις τι εχεις παρει οπως σωστα λες.καλη εγκατασταση και αν χρειαστεις βοηθεια σε μορφη πληροφοριων ενημερωσε το θεμα. :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

...ο συναγερμος φορεθηκε πανω τελικα και το remote start και το ενσωματωμενο turbo timer ειναι ολα τα λεφτα. Εφτασες αφαιρεις κλειδι, οπλιζεις συναγερμο καισβηνει μονο του στο 3 λεπτο. Με την εκκινηση χαζεψα μια παρεα γεροντων που ετυχε να ειναι μπροστα στο ΚΑΠΗ που παρκαρα, αφου κοιταζανε απορημενοι πως πηρε μπροστα αφου κανενας δεν ειναι μεσα.

Χρησιμοποιηθηκε can bus για απροβληματιστη λειτουργια και πληρη παραμετροποιηση, και ήδη συνεδεσα το παραθυρα για ανοιξε - κλεισε και σκεφτομαι να συνδεσω και ηλιοροφη. Εχει αμφιδρομη επικοινωνια με το κοντρολ οπου σου στελνει μηνυμα και μπορεις να παρακαμψεις οποιο αισθητηρα θες μεσω αυτου. Μεχρι και θερμοκρασια που επικρατει στο χωρο σου στελνει. Το σημα ειναι καμπανα και τον οπλισα απο περιπου καμμια τρακοσαρια μετρα μακρια και για να μην εχουμε κανενα κατα λαθος πατημα επελεξα να κλειδωνει αυτοματα το τηλεκοντρολ. Περα απο το ογκομετρικο για τον εσωτερικο χωρο και τους αισθητηρες κρουσης έχει και αισθητηρα περιμετρικα και οταν καποιος σκυψει στο παραθυρο και κοιταξει μεσα, δεν χτυπα η σειρηνα σε πληρη ενταση αλλα ακουγονται διακριτικα τρια τεσσερα μπιπ σε στυλ προειδοποιησης. Ικανοποιημενος μεχρι στιγμης και τον παρακολουθω μηπως καταναλωνει ρευμα περισσοτερο απο το συνηθες και αδειασει την μπαταρια, καθως και την διαβαθμιση των αισθητηρων για την ευαισθησια τους.

Link to comment
Share on other sites

φιλε που τον φορεσες σαλονικα ? Πες μου γιατι και εγω περιμενω να σκασει το δεμτακι αλλα δεν ξερω που θα τον βαλω ...

Link to comment
Share on other sites

φιλε που τον φορεσες σαλονικα ? Πες μου γιατι και εγω περιμενω να σκασει το δεμτακι αλλα δεν ξερω που θα τον βαλω ...

ηχοκινηση, στη σταυρουπολη, ειναι πανω στην ωραιοκαστρου, οπως θα μπεις απο περιφεριακο, συναντας τα πρωτα φαναρια, μετα απο αυτα περιπου στα 150 μετρα, στο δεξι σου χερι.

Link to comment
Share on other sites

Απο ποια χώρα τον παρήγγειλες και με ποια εταιρεία στο έστειλαν? Απλό ταχυδρομείο? Μου κάνει εντύπωση που πλήρωσες τελωνείο. Ήταν πολύ βαρύ το πακέτο?

Edited by billman
Link to comment
Share on other sites

Απο ποια χώρα τον παρήγγειλες και με ποια εταιρεία στο έστειλαν? Απλό ταχυδρομείο? Μου κάνει εντύπωση που πλήρωσες τελωνείο. Ήταν πολύ βαρύ το πακέτο?

Aμερικη, απλο ταχυδομειο επελεξα, επωνυμη εταιρεια αγορας, και πλεον μην σου κανει καθολου εντυπωση αν τα συνοδευτικα εγγραφα αναφερουν ολο το ποσο ειναι με μαθηματικη ακριβεια οτι θα πληρωσεις. Προσφατα εφερα κατι αξιας μονο 80usd και δεν πληρωσα δασμους, παρα μονο 3ευρω για το οτι ασχοληθηκε καποιος απο το τελωνειο και εκανε το κοπο να ανοιξει το φακελο.

Link to comment
Share on other sites

USPS δηλαδή εννοείς. Μου φαίνεται παράξενο. Παρήγγειλα από Αμερική την εισαγωγή neuspeed p-flo. Η εταιρεία που την πουλούσε δεν δεχόταν να γράψει gift. Έγραψε αξία 199$ αποστολή με USPS και πέρασε κανονικά από τελωνείο και πλήρωσα και εγώ τα 3 ευρώ για τον έλεγχο του τελωνειακού.

Link to comment
Share on other sites

USPS δηλαδή εννοείς. Μου φαίνεται παράξενο. Παρήγγειλα από Αμερική την εισαγωγή neuspeed p-flo. Η εταιρεία που την πουλούσε δεν δεχόταν να γράψει gift. Έγραψε αξία 199$ αποστολή με USPS και πέρασε κανονικά από τελωνείο και πλήρωσα και εγώ τα 3 ευρώ για τον έλεγχο του τελωνειακού.

Παιδια σκεφτομαι κι εγω για αγορα συναγερμου απο αμερικη.Souko μπορεις να αναφερεις το καταστημα που τον πηρες?Ειμαι αναμεσα σε viper 5901,clifford 50,7 kai python 991 που ουσιαστικα ειναι ιδιοι και εχουν διαφορετικο χειριστηριο

Link to comment
Share on other sites

Παιδια σκεφτομαι κι εγω για αγορα συναγερμου απο αμερικη.Souko μπορεις να αναφερεις το καταστημα που τον πηρες?Ειμαι αναμεσα σε viper 5901,clifford 50,7 kai python 991 που ουσιαστικα ειναι ιδιοι και εχουν διαφορετικο χειριστηριο

.....sonicelectronix.com αλλα μετα την περιπετεια με το τελωνειο μαλλον θα επελεγα αν ξαναγοραζα κατι απο ιδιωτη σε ebay

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.