Jump to content
anestis the boss

Βαση Μηχανησ Powerflex

Recommended Posts

μπήκε και η βάση μηχανής και η βάση του σασμαν αλλά :

να έχετε υπόψιν σας ότι ο κωδικός PFF85-504 για την βάση του σασμάν που δίνει η powerflex για το golf 6

δεν μπαίνει στην βάση του 1,4 tsi :laugh:

το σινεμπλοκ μέσα στην βάση

powerflex-pff85-504_1_B.jpg

δεν ταιριαζει με την βάση που δίνει η powerfex! (ίσως να μπαινει με μοντιφες ,κοψιματα κλπ)

Χρειάστηκε να παραγγείλουμε την βάση απο 5αρι η οποία είναι ίδια με του 6αριου αλλα με σινεμπλοκ που

κουμπωνει ακριβως με το powerflex

ο άλλος κωδικός που είναι για το σασμάν PFF85-505 μωβ χρώματος μπαινει μια χαρά

IMAG0150.jpg

(δυστηχως η φωτο τραβηχτηκε γρηγορα και δεν φαινεται το κίτρινο κομάτι στην βαση της μηχανης)

ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Νίκο Γκίκα που για άλλη μια φορα με εξυπηρετησε άψογα ,άμεσα και με το

καλυτερο αποτέλεσμα !

Εντυπώσεις απο μια γρηγορη βόλτα : στο ρελαντι δεν καταλαβαίνω καμια διαφορά -σε συγκεκριμένες στροφές 2-2,5 κάπου συντονίζεται και κάνει ένα τρεμουλο ,ανεπαισθητο όμως θα έλεγα όχι ιδιαιτερα αντιληπτο-το φοβόμουνα πολύ χειρότερο-

δίνει όμως άλλη αισθηση,πιο δεμενο και πιο άμεσο ,σίγουρα είμαι ικανοποιημένος-

Link to comment
Share on other sites

το ψιλοτρέμουλο θα σταματήσει κάποια στιγμή!πάντως αισθητή η διαφορά με την τοποθέτηση!δε νιώθεις το τράβηγμα του μοτέρ κ σίγουρα πιο άμμεσο το αμάξι!

Link to comment
Share on other sites

Το θέμα είναι ότι υπάρχει παραπληροφόρηση ,, και ασχετοσύνη ταυτόχρονα,, το συγκεκριμένο εξάρτημα φέρνει ανεπαίσθητο κραδασμό εάν τοποθετηθεί σωστά , το δικό μου αυτοκίνητο φοράει παντού pf ,, και δεν κάνει τίποτα . άρα εκεί που έχετε παει οι περισσότεροι να το βάλετε είναι καστανάδες ,,, και σίγουρα θα σας είπαν 20 εύρο για την τοποθέτηση ... κοστίζει πολύ παραπάνω αρκεί να ξέρεις...

σε αυτό το video θα παρακολουθήσετε bilstein pss για smart .. εάν θέλετε να τοποθετήσετε ανάρτηση ( για παράδειγμα ) δείτε αυτό και για να καταλάβετε τι είναι επαγγελματίας και τι καστανάς

Link to comment
Share on other sites

μπήκε και η βάση μηχανής και η βάση του σασμαν αλλά :

να έχετε υπόψιν σας ότι ο κωδικός PFF85-504 για την βάση του σασμάν που δίνει η powerflex για το golf 6

δεν μπαίνει στην βάση του 1,4 tsi :pardon:

το σινεμπλοκ μέσα στην βάση

powerflex-pff85-504_1_B.jpg

δεν ταιριαζει με την βάση που δίνει η powerfex! (ίσως να μπαινει με μοντιφες ,κοψιματα κλπ)

Χρειάστηκε να παραγγείλουμε την βάση απο 5αρι η οποία είναι ίδια με του 6αριου αλλα με σινεμπλοκ που

κουμπωνει ακριβως με το powerflex

ο άλλος κωδικός που είναι για το σασμάν PFF85-505 μωβ χρώματος μπαινει μια χαρά

IMAG0150.jpg

(δυστηχως η φωτο τραβηχτηκε γρηγορα και δεν φαινεται το κίτρινο κομάτι στην βαση της μηχανης)

ένα μεγάλο ευχαριστώ στον Νίκο Γκίκα που για άλλη μια φορα με εξυπηρετησε άψογα ,άμεσα και με το

καλυτερο αποτέλεσμα !

Εντυπώσεις απο μια γρηγορη βόλτα : στο ρελαντι δεν καταλαβαίνω καμια διαφορά -σε συγκεκριμένες στροφές 2-2,5 κάπου συντονίζεται και κάνει ένα τρεμουλο ,ανεπαισθητο όμως θα έλεγα όχι ιδιαιτερα αντιληπτο-το φοβόμουνα πολύ χειρότερο-

δίνει όμως άλλη αισθηση,πιο δεμενο και πιο άμεσο ,σίγουρα είμαι ικανοποιημένος-

για πες και τιμες ποσο σου πηγαν τα πραγματα και ποσο εδωσες για τοποθετηση????γιατι εχει ιστορια ποιο πανω

Link to comment
Share on other sites

http://www.bshspeeds...t-Package-.html λεω να βαλω αυτο το πακετο!εστειλα email να μου πουν οτι τεριαζει!λεει 2.5 r32 gti tsi fsi ε δεν θα κανει και στο 1.4?

στη καμπινα η δονηση μου μεταφερετε λενε ειναι αρκετα μικρη αλλα ναι μεταφερεται,το νιωθεις με ανοικτο a/c στο ρελαντι!περιμενω το οκ τους και το πηρα!επισης εσεις που αλαξατε μονο τα σινεμπλοκ απο κατω!να περιμενε οτι οι βασεις σασμαν μηχανης θα καταπονηθουν περισσοτερο!μιας και ειναι μαμα !

τελικα 1.4 tsi εχει ιδια βαση μηχανης σασμαν κτλ me 2.0tfsi?παντως λενε οτι το tfsi gti με το tsi εχει κατι μικροδιαφορες βγαζει διαφορετικο κωδικο....ας μας πει καποιος!αλλιως θα δω στο δικο μου....

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έβαλα κι εγώ την βάση...

Κόστος: 50 ευρώ με τοποθέτηση.

Τοποθέτηση: DTM Homologe - Μεταμόρφωση.

Παρατηρήσεις:

α) Δεν χρειάζεται να λυθεί η γέφυρα, αλλά πρέπει να μπει σιγα σιγά, ίσως με χρήση γρύλου, έτσι ώστε

πριν κουμπώσεις το καπάκι, να μην βγαίνουν από μόνα τους τα 4 λάστιχα έξω. Να μην τα ξερνάει δηλαδή.

Σε εμένα πήρε σχεδόν μια ώρα για να μπει.

β) Άρχισε το τρίξημο στο ρελαντί, αλλά άλλαξε εντελώς η συμπεριφορά στις αλλαγές, σε μεγάλες πιέσεις.

Σίγουρα είναι μια απαραίτητη επιλογή σε όσους από εμάς έχουμε κάνει tuning. Δένει τα πάντα (κινητήρα, σασμάν...) και σε ένα κομπλάρισμα δεν υπάρχει περίπτωση να κοπεί-σπάσει τίποτα!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά, έβαλα κι εγώ την βάση...

Κόστος: 50 ευρώ με τοποθέτηση.

Τοποθέτηση: DTM Homologe - Μεταμόρφωση.

Παρατηρήσεις:

α) Δεν χρειάζεται να λυθεί η γέφυρα, αλλά πρέπει να μπει σιγα σιγά, ίσως με χρήση γρύλου, έτσι ώστε

πριν κουμπώσεις το καπάκι, να μην βγαίνουν από μόνα τους τα 4 λάστιχα έξω. Να μην τα ξερνάει δηλαδή.

Σε εμένα πήρε σχεδόν μια ώρα για να μπει.

β) Άρχισε το τρίξημο στο ρελαντί, αλλά άλλαξε εντελώς η συμπεριφορά στις αλλαγές, σε μεγάλες πιέσεις.

Σίγουρα είναι μια απαραίτητη επιλογή σε όσους από εμάς έχουμε κάνει tuning. Δένει τα πάντα (κινητήρα, σασμάν...) και σε ένα κομπλάρισμα δεν υπάρχει περίπτωση να κοπεί-σπάσει τίποτα!

φιλε μου με αλλαγη ενος λαστιχου στο dog δεν ισχυει αυτο που λες.για να μη κοπει σπασει τιποτα πρεπει να αλαξεις ολες τις βασεις οπως θα κανω εγω.bsh ,bfi, vf,ths οι γνωστες μαρκες που βγαζουν ολο το σετ.

+ οταν αλαζεις μονο το dog τη καταπονεις?τις αλλες 2 βασεις οι οποιες θα τα φτυσουν νωριτερα μακαρι οχι με καποιο ασχημο συμβαν...

οταν λες τριξιμο?σταματημενος νιωθεις πολυ να τριζουν τα ποδια σου και το τιμονι?

Link to comment
Share on other sites

πως μου κοψε και μενα και τραβηξα φωτο...τυχαιο??οριστε εδω εχει μπει η μιση..τιγκα στο γρασο αλλιος θελει πολυ ζορι!!29102010101.jpg

Εμενα μου το τοποθετησαν (προερετικα) οταν εβαλα catback της MILTEK πριν 2 χρονια και το κουλο ειναι οτι δεν μου χρεωσαν κατι παραπανω!τοτε βεβαια δεν εδωσα και πολυ σημασια μου ειπαν και καλα βοηθαει το σασμαν λογω revo και εξατμισης.Παντως 1 ωρα παιδευοταν να το βαλουν.. :rolleyes: Φερνει λιγο θορυβο στην καμπινα παραπανω και ακουγεται το A/C λιγακι ..

Link to comment
Share on other sites

Εμενα μου το τοποθετησαν (προερετικα) οταν εβαλα catback της MILTEK πριν 2 χρονια και το κουλο ειναι οτι δεν μου χρεωσαν κατι παραπανω!τοτε βεβαια δεν εδωσα και πολυ σημασια μου ειπαν και καλα βοηθαει το σασμαν λογω revo και εξατμισης.Παντως 1 ωρα παιδευοταν να το βαλουν.. :p Φερνει λιγο θορυβο στην καμπινα παραπανω και ακουγεται το A/C λιγακι ..

Το ίδιο τοποθετήθηκε και σε εμένα... έτσι ακριβώς όπως είναι στην φωτό! Τώρα αν σπάσει κάτι σύμφωνα με τον φίλο Playmaker, εδώ είμαστε να το δούμε και αυτό!

Τι να πω;;; Είμαι νέος στο spor του tuning και αν δεν πληρώσω, δεν μαθαίνω!

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο τοποθετήθηκε και σε εμένα... έτσι ακριβώς όπως είναι στην φωτό! Τώρα αν σπάσει κάτι σύμφωνα με τον φίλο Playmaker, εδώ είμαστε να το δούμε και αυτό!

Τι να πω;;; Είμαι νέος στο spor του tuning και αν δεν πληρώσω, δεν μαθαίνω!

ειδεες διαφορα?και να σε τι?

Link to comment
Share on other sites

playmaker εισαι παραπληροφορηση σκετη.....ακου θα κοπουν οι αλλες βασεις αν βαλεις μονο στο dog....ηθελα να ξερα τα σκεφτεσαι αυτα που λες η απλα ετσι για να τρομοκρατεις τον κοσμο??παντως καληνυχτα απο μενα γιατι θα σε παρει πολλα χρονια ακομα να μαθεις τα βασικα.

Link to comment
Share on other sites

Το ίδιο τοποθετήθηκε και σε εμένα... έτσι ακριβώς όπως είναι στην φωτό! Τώρα αν σπάσει κάτι σύμφωνα με τον φίλο Playmaker, εδώ είμαστε να το δούμε και αυτό!

Τι να πω;;; Είμαι νέος στο spor του tuning και αν δεν πληρώσω, δεν μαθαίνω!

δεν σπαει τίποτα ,μονο καλό έχεις κάνει για την μηχανή σου και για καλυτερο στήσιμο-

δεν κάνεις μια παρουσιαση της golfaras σου στα βελτιωμένα να γουσταρουμε- φαινεται πολυ ωραιο και με ωραια καλουδια απανω :clapping:

Link to comment
Share on other sites

playmaker εισαι παραπληροφορηση σκετη.....ακου θα κοπουν οι αλλες βασεις αν βαλεις μονο στο dog....ηθελα να ξερα τα σκεφτεσαι αυτα που λες η απλα ετσι για να τρομοκρατεις τον κοσμο??παντως καληνυχτα απο μενα γιατι θα σε παρει πολλα χρονια ακομα να μαθεις τα βασικα.

Κοιμαστε...για δειτε σε γειτονικα club seat κτλ !η σε ξενα site.αν πηγαινουν σαν κυριες οχι δεν θα ζουν προβλημα αλλα αν το λιωνουν θα κοπει!

μυαλο πολυ δεν θελει το αμαξι εχει 3 βασεις!το dog ειναι μια απο αυτες και αποτελειτε απο 2 σινεμπλοκ!

οταν τα σκληραινεις μαντεψτε πια ζοριζονται παραπανω!της μηχανης και του σασμαν και η γιαγια μου το ξερει!μπορει να μη σου κοπει αλλα θα σου ανοιξει πιο γρηγορα και η μηχανη θα κουνιεται παραπανω!δεν χρειαζεται να γινει το πιο δυσκολο η καταστροφη!απλα θα χαλαρωσουν πολυ τα αλλα και ειναι που ειναι κουνια η μηχανη στα μαμα θα γινει χειροτερα

Link to comment
Share on other sites

ακριβος μικρε μου φιλε επαναστατη!αν το λιωνεις ΑΝ!!..και αν το λιωνεις και εχεις παντου ενισχημενες μπορει να μην κοπουν οι βασεις αλλα θα κοπουν οι μπιελες,οι φτερωτες,θα λιωσουν εμβολα θα τρακαρεις ενα σορο αν...τελικα δεν μπορω να σε καταλαβω..Ρε θα κατσεις ποτε να σκεφτεις αυτα που λες γαμωτο??στο dog mount η ενισχηση δεν κανει κακο, ακομα και να σκληρηνει και να περιοριστουν οι ταλαντωσεις δεν μεταφερονται αμεσα στις βασεις του μοτερ παρα περιοριζονται και οι ταλαντωσεις αυτων.το ντογκ μαουντ αποροφα κραδασμους εμεσους της μηχανης και αμεσους του σασμαν το μπαλακι του ντογκ κραταει την μηχανη το οποιο ας πουμε ειναι και το μεσο αμορτισερ αυτων και λειτουργει σαν εξησοροπιστης(αν το αλλαξεις και αυτο με powerflex τοτε ναι χρειαζεσαι ενυσχηση)..αλλα τι σου λεω,εψαξες ποτε να ασχοληθεις σοβαρα με το αντικειμενο...στα φορουμ διαβαζεις της παπαριες και τις μεταφερεις...και κατι ακομα..και μαμα βασεις να εχεις αν το λιωνεις θα κοπουν...ΟΛΕΣ!και να σου πω κατι χειροτερο..αλλα μην κλαψεις....θα στο πω εμπιστευτικα εεεεεε!!! μην το πεις σε κανεναν...ςςςςςςςςς(εχουν κοπει και ενυσχημενες βασεις...bsh)σσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ τσιμουδια ετσι!!!...μηχανολογε της κακιας ωρας...

Link to comment
Share on other sites

Ρε Playmaker μάθε να ακούς κάποιον που ξέρει και μην κάνεις τον ξερόλα συνέχεια. Δεν έχεις πάντα δίκαιο. Μάθε να παραδέχεσαι κάποια πράγματα.....

ναι οπως οτι τα brembo των 1.500 ειναι καλυτερα; απο τα stoptech επειδη εχουν καλο ονομα στην ελλαδα!

δεν εχω παντα δικαιο αλλα τωρα εχω.

επισης λεω τα πραγματα με το ονομα τους και αυτο πολλους τους πειραζει.ζηλια?δεν ξερω τι....

Link to comment
Share on other sites

ναι οπως οτι τα brembo των 1.500 ειναι καλυτερα; απο τα stoptech επειδη εχουν καλο ονομα στην ελλαδα!

δεν εχω παντα δικαιο αλλα τωρα εχω.

επισης λεω τα πραγματα με το ονομα τους και αυτο πολλους τους πειραζει.ζηλια?δεν ξερω τι....

Τα brembo είναι καλύτερα από τα Stoptech.

Link to comment
Share on other sites

τελικα με καταλαβες.....οφειλω να το παραδεχτω δημοσιος....σε ζηλευω αγαπη μου!

η καλυτερη απαντηση soy ανεστη μεσα στο πνευμα!το ξερω οτι δεν ζηλευεις!:D

γιατι πρεπει να γινεται μαχη καθε φορα που λεω κατι?

Link to comment
Share on other sites

Τα brembo είναι καλύτερα από τα Stoptech.

ε αυτη η γενικευση σε κανει ιδιο με αυτους που λενε τα a-class ειναι καλυτερα απο τα golf.γιατι ειναι Mercedes.

μη γνωριζοντας οτι υπαρχουν πολλα μοντελα κτλ.

νομιζa δεν εισαι απο αυτους.τεσπα

Edited by Playmaker
Link to comment
Share on other sites

φιλε μου με αλλαγη ενος λαστιχου στο dog δεν ισχυει αυτο που λες.για να μη κοπει σπασει τιποτα πρεπει να αλαξεις ολες τις βασεις οπως θα κανω εγω.bsh ,bfi, vf,ths οι γνωστες μαρκες που βγαζουν ολο το σετ.

+ οταν αλαζεις μονο το dog τη καταπονεις?τις αλλες 2 βασεις οι οποιες θα τα φτυσουν νωριτερα μακαρι οχι με καποιο ασχημο συμβαν...

οταν λες τριξιμο?σταματημενος νιωθεις πολυ να τριζουν τα ποδια σου και το τιμονι?

Φιλε μου αυτο που λες δεν ισχυει σε καμια περιπτωση...Οταν βαζεις τις κατω τις βασεις μειωνεται κατα πολυ το καταπονημα των πλαινων βασεων του μοτερ....Εγω τις εχω 40.000χλμ κ οταν κατεβασα σασμαν για να βαλω δισκο κ τσεκαρε ο μηχανικος τις βασεις ηταν σαν καινουριες....Καλο κανεις κ οχι κακο.....

Καλο θα ηταν να αλλαχτει κ η στρογγυλη βασουλα που δινει η Powerflex που βρισκεται ακριβως κατω απο το σασμαν....

ακριβος μικρε μου φιλε επαναστατη!αν το λιωνεις ΑΝ!!..και αν το λιωνεις και εχεις παντου ενισχημενες μπορει να μην κοπουν οι βασεις αλλα θα κοπουν οι μπιελες,οι φτερωτες,θα λιωσουν εμβολα θα τρακαρεις ενα σορο αν...τελικα δεν μπορω να σε καταλαβω..Ρε θα κατσεις ποτε να σκεφτεις αυτα που λες γαμωτο??στο dog mount η ενισχηση δεν κανει κακο, ακομα και να σκληρηνει και να περιοριστουν οι ταλαντωσεις δεν μεταφερονται αμεσα στις βασεις του μοτερ παρα περιοριζονται και οι ταλαντωσεις αυτων.το ντογκ μαουντ αποροφα κραδασμους εμεσους της μηχανης και αμεσους του σασμαν το μπαλακι του ντογκ κραταει την μηχανη το οποιο ας πουμε ειναι και το μεσο αμορτισερ αυτων και λειτουργει σαν εξησοροπιστης(αν το αλλαξεις και αυτο με powerflex τοτε ναι χρειαζεσαι ενυσχηση)..αλλα τι σου λεω,εψαξες ποτε να ασχοληθεις σοβαρα με το αντικειμενο...στα φορουμ διαβαζεις της παπαριες και τις μεταφερεις...και κατι ακομα..και μαμα βασεις να εχεις αν το λιωνεις θα κοπουν...ΟΛΕΣ!και να σου πω κατι χειροτερο..αλλα μην κλαψεις....θα στο πω εμπιστευτικα εεεεεε!!! μην το πεις σε κανεναν...ςςςςςςςςς(εχουν κοπει και ενυσχημενες βασεις...bsh)σσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσσ τσιμουδια ετσι!!!...μηχανολογε της κακιας ωρας...

+100000000000

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.