Jump to content
anestis the boss

Βαση Μηχανησ Powerflex

Recommended Posts

Διάβασε από την αρχή το θέμα και αγόρασε αυτό που πήρα εγώ PFF85-504 αλλά και αυτό που προτείνει ο 4218golf, το PFF85-505.

Και τα 2 είναι πολύ εύκολα στην τοποθέτηση τους!

Υ.Γ. Εγώ ήδη παρήγγειλα και το PFF85-505

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Aπό ebay, σωστά?

Να πω την αλήθεια ebay θα τα βρεις (λογικά) πολύ φθηνά. Εγώ τα πήρα από ελληνικό μαγαζί σχεδόν 30 ευρώ το κάθε προϊόν.

Link to comment
Share on other sites

Ανεστη μολις τα βαλω θα σου πω. σε κανα δυο μηνες λεω βεβαια... παντως εχω ακουσει οτι γινεται ξυραφι shockgun.gif

το αλλο κομματι μποαινει κ αυτο σαν το πρωτο?χωρις βαλε και βγαλε πολλα?

που θα βρω να συκωσω το αμαξι~?ποσο παει?με γριλο τα καταφερνω?να β αλω 2 γρυλους?

Link to comment
Share on other sites

που θα βρω να συκωσω το αμαξι?

Βασικά να εμπλουτίσω την ερώτηση... Που θα βρω να σηκώσω ΤΖΑΜΠΑ το αμάξι; :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

σε ενα βενζιναδικο που εχει ραμπα..δεν χρειαζεται να το σηκωσεις!!!παρηγγειλες και την μικρη ειπες..θα περιμενω να την βαλεις πρωτα εσυ και να μου πεις εντυπωσεις..γιατι πιστευω ανα αλλξω και την μικρη εμπρος θα εχει παρα πολλους κραδασμους πραγμα που δεν το θελω..παντος σημερα ολοι μερα βολτες!!αλλη αισθηση ρε παιδια!οι μετατοποισεις πλεω ειναι ανεπαισθητες..καθε ταχυτητα μπροστα μιλαμε..δεν το περιμενα οτι με τοσα λιγα χρηματα θα εβλεπα τοση διαφορα..τωρα ειμαι σε δειλημα..να βαλω συνεμπλοκ στα ψαλιδια powerflex??h tts-s3??με τα powerflex μου ειπανε οτι ναι μεν τιμονι ξυραφη αλλα παρα πολλα γκαπα γκουπα!!!για πειτε καμια γνωμη ρε σεις!!αντε και τα χριστουγεννα μου ειπε ο αγιος βασιλης (αν τον πληρωσω) θα μου φερει pss9 η pss10!!!

Edited by Ane-fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

Aνέστη, τα έψαξα με κωδικό. Εχεις κάποιον κωδικό για να σε βοηθήσω?

Δες ό,τι έχει για mk5 golf.

http://stores.ebay.co.uk/RiceRocketUk/_i.html?rt=nc&_nkw=golf%20mk5&_sid=121427919&_trksid=p4634.c0.m14.l1581&_pgn=3

Edited by Katana
Link to comment
Share on other sites

δεν βγαζω ακρη με αυτα τα διαολια φιλε..μεγαλος ανθρωπος ειμαι μην με κουραζεις!!χαχαχ

Link to comment
Share on other sites

δες λιγο σε παρακαλω και για συνεμπλοκ ψαλιδιων αν ξαναψαξεις στο ημπεη...

Powerflex για τον μπροστά άξονα για Golf 5 και Golf 6.

1) Front Wishbone Inner Bush (Front) x 2 PFF85-501

2) Front Wishbone Inner Bush (Rear) x 2 PFF85-502

3) Front Anti Roll Bar Bush 22.5mm x 2 PFF85-503-22.5

http://www.powerflex.co.uk/products/Golf+Mk6+5K+%282009-%29-2646/1.html

73612361.jpg

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Είναι και των ψαλιδιών εύκολα στην τοποθέτηση; Στυλ plug n play όπως της βάσης μηχανής;

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

θα χετε και περισσοτερες δονησεις στο εσωτερικο απο μηχανη..ρε παιδια παιρνετε golf και οχι heynday και για καποια αλγα ποιοτητα ανεσης κτλ κατι τετοια τρεμουν ετσι...δηλαδη βγαζετε τα ματια στο αμαξακι σας..πρεπει να ξερουμε που σταματαει η βελτιωση και οταν μαλιστα τι κανουμε για δρομο η για πιστα μια φορα το μηνα και λιγοτερο

Link to comment
Share on other sites

πανο μαλλον δεν καταλαβες τι γινεται..εντελος φιλικα ξαναδιαβασε το θεμα.το αν ειναι καλο η οχι ασε να το κρινουμε εμεις που εχουμε μια εμπειρια παραπανω απο το αμαξι μας μιας και φοραμε ηδη καποιες βασεις.η βελτιωση οπως ειπες εχει ορια και ο καθενας πρεπει να ειναι συνηδητοποιημενος για το τι ζηταει η οχι.στην βελτιωση ΠΑΝΤΑ καπου χανεις καπου κερδιζεις.το να εχω εναν συντονισμο για λιγα δευτερολεπτα στην 1η πρωτου ξεκινησω ειναι ελαχιστη απωλεια με αυτο που μου προσφερει το παραπανω σεταπ.ειμαι συνηδητοποιημενος ξερω τι εχω αγορασει και πως θελω να το κανω ωστε να το φερω στα μετρα μου.εγω και τα παιδια παραπανω οπως καταλαβες ειμαστε λιγο πιο ενθουσιωδεις στην οδηγηση και προσεχουμε καποιες λεπτομερειες.προσωπικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την επιλογη που εκανα προς το παρων και θα συνεχισω και στα ψαλιδια φερνοντας στα μετρα μου το αργο τιμονι του gti.βαζοντας τα συνεμπλοκ που σκεφτομαι και μια αναρτηση της προκοπης σε συνδυασμο και με το dsg το αμαξι για μενα θα ειναι απολαυση σε καθε στροφη!για σενα ισως εξωφρενικα σκληροπυρηνικο..αλλα για μενα αυτο που ζηταω.κατι τελευταιο αν θυμαμαι εχεις την pss9 h 10 πες μου εντυπωσεις απο την αναρτηση αν θες..

Edited by Ane-fastrabbit
Link to comment
Share on other sites

πανο μαλλον δεν καταλαβες τι γινεται..εντελος φιλικα ξαναδιαβασε το θεμα.το αν ειναι καλο η οχι ασε να το κρινουμε εμεις που εχουμε μια εμπειρια παραπανω απο το αμαξι μας μιας και φοραμε ηδη καποιες βασεις.η βελτιωση οπως ειπες εχει ορια και ο καθενας πρεπει να ειναι συνηδητοποιημενος για το τι ζηταει η οχι.στην βελτιωση ΠΑΝΤΑ καπου χανεις καπου κερδιζεις.το να εχω εναν συντονισμο για λιγα δευτερολεπτα στην 1η πρωτου ξεκινησω ειναι ελαχιστη απωλεια με αυτο που μου προσφερει το παραπανω σεταπ.ειμαι συνηδητοποιημενος ξερω τι εχω αγορασει και πως θελω να το κανω ωστε να το φερω στα μετρα μου.εγω και τα παιδια παραπανω οπως καταλαβες ειμαστε λιγο πιο ενθουσιωδεις στην οδηγηση και προσεχουμε καποιες λεπτομερειες.προσωπικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την επιλογη που εκανα προς το παρων και θα συνεχισω και στα ψαλιδια φερνοντας στα μετρα μου το αργο τιμονι του gti.βαζοντας τα συνεμπλοκ που σκεφτομαι και μια αναρτηση της προκοπης σε συνδυασμο και με το dsg το αμαξι για μενα θα ειναι απολαυση σε καθε στροφη!για σενα ισως εξωφρενικα σκληροπυρηνικο..αλλα για μενα αυτο που ζηταω.κατι τελευταιο αν θυμαμαι εχεις την pss9 h 10 πες μου εντυπωσεις απο την αναρτηση αν θες..

πολυ σωστα τα λες φιλε μου!της ιδιας αποψης ειμαι και εγω!!!

για την pss10 θα ηθελα και εγω να ακουσω εντυπωσεις...

Link to comment
Share on other sites

στα ψαλιδια φυσικα θα τα αλλαψω απλα εχω λιγα κμ και δεν νομιζω οτι αξιζει να βγουν τοσα πραγματα και τοση φασαρια μονο γι αυτο...δεν συμφωνειτε?

τι κερδιζεις με τη βαση?εγω καταλαβα οτι εχεις τρεμουλο και στο ρελαντι ακομα οταν ξεκινας δηλαδη το αυτοκινητο τριζει τοσο πολυ?μπαινουν και τα 2 τσακα τσακα?αν δεν μου αρεσουν τα βγαζω δηλαδη...

οσο για την pss10 τι να πω το αυτοκινητο μεταμορφωθηκε...στο κρατημα στην αμεσοτητα στην αισθηση στο φρεναρισμα...γενικα παντα ενα καλο αμορτισερ μεταμορφωνει το αυτοκινητο..στο 1.6 golf iv εχω bilstein sprint me eibach τρομερα αμορτισερ κανεις στις στροφες οτι θες με ενα 1.6 και ετσι εκμεταλευεσαι στο επακρο το αμαξι!η Pss10 μπορει να φτασει σε πολυ μεγαλυτερη σκληροτητα αλλα επισης ερχετε και στα μετρα σου οποτε εσυ θες ειτε αλλαζοντας το υψος(χρονοβορο)ειτε τι σκληροτητα αμα το συνηθησεις την αλλαζεισ σε 1 λεπτο!

η αναρτηση δεν κοπαναει μπορει τα μετανιωνα για το προγραμμα η για την εξατμιση η για κατι αλλο που πληρωσα αλλα για την αναρτηση δεν μετανιωσα ουτε λεπτο για τα λευτα που εδωσα γιατι ειναι εκει καθε μερα και στο θυμιζει με το πιο καλο τροπο

Link to comment
Share on other sites

........παντως ψαχνοντας τις προαλλες για θεματα αναρτησεως επεσε το ματι μου σε ενα τυπο με υπεραρκετες γνωσεις και πλουσια αρθρογραφια σε ξενο site νομιζω, ο οποιος ελεγε οτι η βελτιωση της αναρτησης μονο με ελατηρια και αμορτισερ ειναι μιση δουλεια.

Υποστηριζε με επιχειρηματα οτι ακομη και με μαμα αναρτηση η αλλαγη ολων των σινεμπλοκ της βελτιωνει κατα πολυ την συμπεριφορα του αυτοκινητου, η αναρτηση λειτουργει αψογα χωρις στρεβλωσεις και αλλαγες γεωμετριας στο οριο, και γενικοτερα δεν έχει την απροβλεπτη λειτουργια σε οριακες καταστασεις. Προτεινε βεβαια να αποφευγουμε τις υπερβολες με πολυ σκληρα υλικα και σαν αποδεκτη λυση για χρηση δρομου ελεγε καλα λογια νομιζω για τα powerflex.

Για μια ολικη αλλαγη όλων ετσι λιγο που το εψαξα βγαινει κανα 400 τα υλικα, αλλα για την εργασια μαλλον θα μας παρουν το σκαλπ!! :p

Link to comment
Share on other sites

οσο για την pss10 τι να πω το αυτοκινητο μεταμορφωθηκε...στο κρατημα στην αμεσοτητα στην αισθηση στο φρεναρισμα...γενικα παντα ενα καλο αμορτισερ μεταμορφωνει το αυτοκινητο..στο 1.6 golf iv εχω bilstein sprint me eibach τρομερα αμορτισερ κανεις στις στροφες οτι θες με ενα 1.6 και ετσι εκμεταλευεσαι στο επακρο το αμαξι!η Pss10 μπορει να φτασει σε πολυ μεγαλυτερη σκληροτητα αλλα επισης ερχετε και στα μετρα σου οποτε εσυ θες ειτε αλλαζοντας το υψος(χρονοβορο)ειτε τι σκληροτητα αμα το συνηθησεις την αλλαζεισ σε 1 λεπτο!

η αναρτηση δεν κοπαναει μπορει τα μετανιωνα για το προγραμμα η για την εξατμιση η για κατι αλλο που πληρωσα αλλα για την αναρτηση δεν μετανιωσα ουτε λεπτο για τα λευτα που εδωσα γιατι ειναι εκει καθε μερα και στο θυμιζει με το πιο καλο τροπο

Πόσο σου στοίχισε η pss10 ?

Link to comment
Share on other sites

Πόσο σου στοίχισε η pss10 ?

1550 eiμαι σιγουρος πως αν τι βαζατε θα λεγατε μα καλα τι βλακας που εδωσα τοσα λευτα σε προγραμμα φιλτρα ιντερκουλερ κτλ και δν εβαλα αυτο π θα το βλεπω καθε μερα και θα κανει τη μεγαλυτερη διαφορα...

Link to comment
Share on other sites

πανο μαλλον δεν καταλαβες τι γινεται..εντελος φιλικα ξαναδιαβασε το θεμα.το αν ειναι καλο η οχι ασε να το κρινουμε εμεις που εχουμε μια εμπειρια παραπανω απο το αμαξι μας μιας και φοραμε ηδη καποιες βασεις.η βελτιωση οπως ειπες εχει ορια και ο καθενας πρεπει να ειναι συνηδητοποιημενος για το τι ζηταει η οχι.στην βελτιωση ΠΑΝΤΑ καπου χανεις καπου κερδιζεις.το να εχω εναν συντονισμο για λιγα δευτερολεπτα στην 1η πρωτου ξεκινησω ειναι ελαχιστη απωλεια με αυτο που μου προσφερει το παραπανω σεταπ.ειμαι συνηδητοποιημενος ξερω τι εχω αγορασει και πως θελω να το κανω ωστε να το φερω στα μετρα μου.εγω και τα παιδια παραπανω οπως καταλαβες ειμαστε λιγο πιο ενθουσιωδεις στην οδηγηση και προσεχουμε καποιες λεπτομερειες.προσωπικα ειμαι πολυ ευχαριστημενος με την επιλογη που εκανα προς το παρων και θα συνεχισω και στα ψαλιδια φερνοντας στα μετρα μου το αργο τιμονι του gti.βαζοντας τα συνεμπλοκ που σκεφτομαι και μια αναρτηση της προκοπης σε συνδυασμο και με το dsg το αμαξι για μενα θα ειναι απολαυση σε καθε στροφη!για σενα ισως εξωφρενικα σκληροπυρηνικο..αλλα για μενα αυτο που ζηταω.κατι τελευταιο αν θυμαμαι εχεις την pss9 h 10 πες μου εντυπωσεις απο την αναρτηση αν θες..

Οταν εβαλα Revo& MILTEK στο ΤΣΙ μου μου βαλαν αυτο το κιτρινο πραγματακι...αλλα ειχαν 1 ωρα στο πεδεμα και κοπαναγαν για να μπει:S!!Tωρα καταλαβα τι ειναι!!οταν τους ρωτησα μου ειπαν στην αντιπρωσοπεια:ειταν στο πακετο με την MILTEK (οτι να αναι)και απο τοτε ενα τριξιματακι στο εσωτερικο και στο ξεκινημα το εχει και δεν ηξερα τον λογο!!!Βασικα μου κανει και 1 τακ τακ στο τιμονι οταν ειναι σταματημενο η οταν στριβω απο σταση!!μηπως ειμαι για αλλαγη σινεμπλοκ?? Συγνωμη αν σε κουρασα αλλα ειμαι λιγο ασχετος και αν χρειαστω σινεμπλοκ ποσα και τι να βαλω??

Υ.Γ Φοραω ζαντα απο GTI 17``225/45 και λιγες μερες θα μπει KW VARIANT II αν πεζει καποιο ρολο στους κωδικους των silent block!!Ευχαριστω εκ των προτερων!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.