Jump to content
anestis the boss

Βαση Μηχανησ Powerflex

Recommended Posts

Λοιπον σημερα αντικατεστησα το dogmount της μηχανης αφου ειχε χαλασει η βαση και μαζι ενυσχησα την βαση της γεφυρας με powerflex.αυτη η ενεργεια εχει θετικα και αρνητικα...ας αρχισουμε απο τα αρνητικα!το αμαξι σε πολυ μικρη ταχυτητα για οπισθεν η εμπρος εχει εμφανεις κραδασμους πραγμα που εμενα δεν με χαλαει απλα σε καποιους ισως να μην τους αρεσει η σκληρη αυτη αισθηση!τα θετικα ειναι οτι πλεον τα μπρος πισω του μοτερ εχουν σχεδον εξαφανιστει!και σε καθε αλλαγη ταχυτητας το αμαξι ειναι μπροστα!οποτε ειναι καθαρα θεμα τι ζηταει ο καθενας απο το αμαξι!σαν αλλαγη παντος μου αρεσε πολυ η αισθηση που σου δινει..το μοτερ νομιζεις οτι ειναι πιο αμεσο!οποιος εχει αναλογη εμπειρια η απλα θελει να το συζητησουμε ας γραψει.. :rofl:

To dogmount και η βαση της γεφυρας που λες εχει να κανει με ''Σινεμπλοκ Βασης Σασμαν '' ειναι το ιδιο??:rofl:

Link to comment
Share on other sites

Ειδα οτι ψαχνεστε σχετικα με powerflex...εγω ειχα κανει κατι αντιστροφο απο εσας!

Στα GT ειχα bilstein+eibach+αντιστρεπτικη μπροστα απο την eibach μαζι με ενα σετ πολυορεθανης ψαλιδιων και ζαμφορ.

Δεν θυμαμαι αν ητανε Powerflex..νομιζω δεν μου εβγαζε ολοκληρο σετακι.

Αυτο που θυμαμαι παντως ηταν οτι ανεβαινα καταρα πολυ συχνα και απολαμβανα καθε στροφη...

Κατοχοι GT μου ελεγαν οτι κατι εχει το αμαξι μου διαφορετικο...εννοειται ποτε δεν εμαθε κανεις οσο ειχα το αμαξι τι ειχα αλλαξει ωστε να βελτιωθει τοσο το αυτοκινητο.

Επισης ειχανε μειωθει απιστευτα οι κλισεις...ΑΛΛΑ παιδια το αμαξι στο οριο ητανε αρκετα επικυνδινο..κοθτσουρο και να φανταστειτε οτι ειχα 14" γνησια με 55 προφιλ.

ΔΕΝ εβαλα και πισω αντιστρεπτικη διοτι ητανε παναλαφρο πισω και θα με τιναζε αριστερα και δεξια!

Συμπερασμα με bilstein sprint+eibach(6cm-5cm μπρος-πισω),αντιστρεπτικη μαζι με κατι σαν Powerflex μεταμορφωθηκε!

H αποπειρα να το βαλω στην πιστα(μικρη αλλα ωραια) ητανε ματαια διοτι οι θερμοκρασιες μοτερ ητανε ακαταλληλες.

Αργοτερα ειχα αλλαξει και θερμοστατη-βαλβιδα βιντιλατερ αλλα δεν το ευχαριστηθηκα.Πουληθηκε!

Link to comment
Share on other sites

Ειδα οτι ψαχνεστε σχετικα με powerflex...εγω ειχα κανει κατι αντιστροφο απο εσας!

Στα GT ειχα bilstein+eibach+αντιστρεπτικη μπροστα απο την eibach μαζι με ενα σετ πολυορεθανης ψαλιδιων και ζαμφορ.

Δεν θυμαμαι αν ητανε Powerflex..νομιζω δεν μου εβγαζε ολοκληρο σετακι.

Αυτο που θυμαμαι παντως ηταν οτι ανεβαινα καταρα πολυ συχνα και απολαμβανα καθε στροφη...

Κατοχοι GT μου ελεγαν οτι κατι εχει το αμαξι μου διαφορετικο...εννοειται ποτε δεν εμαθε κανεις οσο ειχα το αμαξι τι ειχα αλλαξει ωστε να βελτιωθει τοσο το αυτοκινητο.

Επισης ειχανε μειωθει απιστευτα οι κλισεις...ΑΛΛΑ παιδια το αμαξι στο οριο ητανε αρκετα επικυνδινο..κοθτσουρο και να φανταστειτε οτι ειχα 14" γνησια με 55 προφιλ.

ΔΕΝ εβαλα και πισω αντιστρεπτικη διοτι ητανε παναλαφρο πισω και θα με τιναζε αριστερα και δεξια!

Συμπερασμα με bilstein sprint+eibach(6cm-5cm μπρος-πισω),αντιστρεπτικη μαζι με κατι σαν Powerflex μεταμορφωθηκε!

H αποπειρα να το βαλω στην πιστα(μικρη αλλα ωραια) ητανε ματαια διοτι οι θερμοκρασιες μοτερ ητανε ακαταλληλες.

Αργοτερα ειχα αλλαξει και θερμοστατη-βαλβιδα βιντιλατερ αλλα δεν το ευχαριστηθηκα.Πουληθηκε!

...Νομιζω οτι η αντιστρεπτικη ευθυνοταν σε μεγαλο βαθμο για την κοντα στο οριο αποτομη αντιδραση χωρις προειδοποιηση υποθετω... Κραταγε τρελα και μετα το οριο αντε να το μαζεψεις?

Τεσπα συζητησα το θεμα powerflex με καποιον σημερα και λεω να παραγγειλω για μπροστα μονο, που καταπονηται περισσοτερο, ενα σετ. Αναλυτικα τιμες και γνωμη θα εχω σε καμμια 15 ημερες οποτε και θα τοποθετηθουν.

Link to comment
Share on other sites

...Νομιζω οτι η αντιστρεπτικη ευθυνοταν σε μεγαλο βαθμο για την κοντα στο οριο αποτομη αντιδραση χωρις προειδοποιηση υποθετω... Κραταγε τρελα και μετα το οριο αντε να το μαζεψεις?

Τεσπα συζητησα το θεμα powerflex με καποιον σημερα και λεω να παραγγειλω για μπροστα μονο, που καταπονηται περισσοτερο, ενα σετ. Αναλυτικα τιμες και γνωμη θα εχω σε καμμια 15 ημερες οποτε και θα τοποθετηθουν.

Πηρα τηλεφωνο εδω http://streetandcircuit.gr/vw-powerflex-golf-mk5-inc-r32-2004-onwards-c-9539_9728_9736.html για 4 σινεμπλοκ ψαλιδιων μπροστα και 2 για βαση μηχανης και μου ειπε 190 με φπα

Link to comment
Share on other sites

Πηρα τηλεφωνο εδω http://streetandcircuit.gr/vw-powerflex-golf-mk5-inc-r32-2004-onwards-c-9539_9728_9736.html για 4 σινεμπλοκ ψαλιδιων μπροστα και 2 για βαση μηχανης και μου ειπε 190 με φπα

...μαλλον θα παραγγειλλω και γω, στο επισημο της powerflex αυτα που πηρες βγαινουν 156 συν μεταφορικα + χρονος αναμονης, οποτε ιδια γευση... της αντιστρεπτικης δεν θα τα αντικαταστησεις?

Συνεργειο για τοποθετηση καμμια ιδεα κανεις ποσο θα στοιχισει?

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

...μαλλον θα παραγγειλλω και γω, στο επισημο της powerflex αυτα που πηρες βγαινουν 156 συν μεταφορικα + χρονος αναμονης, οποτε ιδια γευση... της αντιστρεπτικης δεν θα τα αντικαταστησεις?

Συνεργειο για τοποθετηση καμμια ιδεα κανεις ποσο θα στοιχισει?

Μηπως σου ειπε 156 χωρις φπα??Αντιστρεπτικης το σκεφτομαι... δεν χερω αν κανει διαφορα κ αν ειναι τοσο απαραιτητη οσο για τα ψαλιδια!!Δεν χερω ποσο δουλεια εχει να περαστουν, παντως το ποσο θα κοστισει η τοποθετηση ειναι υποκειμενικο....

Edited by jim75
Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ξεκαθαριζει το τοπιο:

Στις προηγούμενες σελίδες βρηκα το επισημο site της powerflex και μπηκα εδω http://www.powerflex...%29-2646/1.html αν υπολογίσεις οτι σκοπευεις να βαλεις κανουν 137 περιπου λιρες ήτοι 156 ευρώ με φπα .

Ομως τελικα το εργοστασιο δεν αποστελλει απευθειας παραγγελίες αλλά σε παραπέμπει στους κατα χωρα επισημους αντιπροσώπους του. Οποτε απευθηνθηκα εδω http://www.avcweber.gr/index.php?co=vendors&id=24

Τηλεφωνησα και για το πλήρες σετ (μαζι της αντιστρεπτικης) στοιχιζει στην πορτα σου 256 ευρω και χωρις της αντιστρεπτικης 256 - 52 = 204.

Συμπερασμα τελικα λιγο φθηνοτερα ειναι απο το σιτε που προτεινες, όπου και το πληρες σετ νομιζω βγαινει περιπου 235 ευρω.

Τωρα για το αν ειναι απαραιτητα ή όχι τα σινεμπλόκ της αντιστρεπτικης αν γνωριζει κανεις, παρακαλω....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον ξεκαθαριζει το τοπιο:

Στις προηγούμενες σελίδες βρηκα το επισημο site της powerflex και μπηκα εδω http://www.powerflex...%29-2646/1.html αν υπολογίσεις οτι σκοπευεις να βαλεις κανουν 137 περιπου λιρες ήτοι 156 ευρώ με φπα .

Ομως τελικα το εργοστασιο δεν αποστελλει απευθειας παραγγελίες αλλά σε παραπέμπει στους κατα χωρα επισημους αντιπροσώπους του. Οποτε απευθηνθηκα εδω http://www.avcweber.gr/index.php?co=vendors&id=24

Τηλεφωνησα και για το πλήρες σετ (μαζι της αντιστρεπτικης) στοιχιζει στην πορτα σου 256 ευρω και χωρις της αντιστρεπτικης 256 - 52 = 204.

Συμπερασμα τελικα λιγο φθηνοτερα ειναι απο το σιτε που προτεινες, όπου και το πληρες σετ νομιζω βγαινει περιπου 235 ευρω.

Τωρα για το αν ειναι απαραιτητα ή όχι τα σινεμπλόκ της αντιστρεπτικης αν γνωριζει κανεις, παρακαλω....

Οταν εννοεις πληρες σετ= σινεμπλοκ για μπρος και πισω αξονα ψαλιδια + σινεμπλοκ αντιστρεπτικης η και κατι αλλο??Αν τα παρουμε πακετο λες να μας κανει καμια εκπτωσουλα//:lol:

Link to comment
Share on other sites

Οταν εννοεις πληρες σετ= σινεμπλοκ για μπρος και πισω αξονα ψαλιδια + σινεμπλοκ αντιστρεπτικης η και κατι αλλο??Αν τα παρουμε πακετο λες να μας κανει καμια εκπτωσουλα//:lol:

..αυτα συν τα δυο εξτρα για τη βαση μηχανης που αναφερουν τα παιδια σε προηγουμενα ποστ (οτι εχει ο καταλογος δηλαδη της powerflex για μπροστα). Προσοχη στο παχος της αντιστρεπτικης εχει διαφορα 22, 23,6 και 24mm.

Δειτε και αυτο http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=39227

Οσο για την εκπτωση αστα, οπως σε βρουνε... Κανε παιχνιδι ομως ειμαι μεσα αν πετυχουμε κατι :good:

Link to comment
Share on other sites

...Νομιζω οτι η αντιστρεπτικη ευθυνοταν σε μεγαλο βαθμο για την κοντα στο οριο αποτομη αντιδραση χωρις προειδοποιηση υποθετω... Κραταγε τρελα και μετα το οριο αντε να το μαζεψεις?

Τεσπα συζητησα το θεμα powerflex με καποιον σημερα και λεω να παραγγειλω για μπροστα μονο, που καταπονηται περισσοτερο, ενα σετ. Αναλυτικα τιμες και γνωμη θα εχω σε καμμια 15 ημερες οποτε και θα τοποθετηθουν.

Οταν λες αντιστρεπτικη εννεις roll bar και oxi silent block αντιστρεπτικης??

Link to comment
Share on other sites

Δεν μου έδωσε να καταλάβω....

Βασικά εγώ πήγα σκεπτόμενος να του πω... "Ρε Νίκο πέρνα μου μια στιγμή τη μ@λ@κία καθότι ήξερα ότι θέλει απλά βγάλσιμο μια βίδα...

Ο Νίκος είπε "ΟΚ! 30 ευρώ". Τον κοίταξα με περιέργεια και είπα "30 ευρώ;". Τα πήρε στο κρανίο και με διαολοέστειλε... :S ¶ρχισε να σιγοψιθυρίζει τα περί δωρεάν αλλαγμένης τουρμπίνας καθώς απομακρυνόταν από εμένα...

Τον έχουνε πρήξει όλοι για καλύτερες τιμές και ξέσπασε πάνω μου...

Δεν ξανά πάω στο Νίκο γι αυτό το θέμα...

Αυτά μου λέει και ο φίλος μου... :S

είσαι σοβαρός !! 30 εύρο είναι πολλά ,, που σε περίπτωση λυθεί η γέφυρα και θα θέλει ευθυγράμμιση είναι πολλά ,, που ήρθες χωρίς ραντεβού , λες και ήρθες στον μαστρο -άσχετο , λες και τα 30 εύρο θα τα έβαζα στην τσέπη ,, ξέρεις από φορολογία

ξεχνάς και την εξυπηρέτηση με τις ζάντες και με κράζεις ,, ξεχνάς την εξυπηρέτηση με την ζημία που σου έκαναν και υποχρεώθηκα για να μην δόσεις χρήματα ,, ( δεν ήμουν αναγκασμένος ) φίλε ,,είσαι που λιγότερος και από 30 εύρο

Link to comment
Share on other sites

είσαι σοβαρός !! 30 εύρο είναι πολλά ,, που σε περίπτωση λυθεί η γέφυρα και θα θέλει ευθυγράμμιση είναι πολλά ,, που ήρθες χωρίς ραντεβού , λες και ήρθες στον μαστρο -άσχετο , λες και τα 30 εύρο θα τα έβαζα στην τσέπη ,, ξέρεις από φορολογία

ξεχνάς και την εξυπηρέτηση με τις ζάντες και με κράζεις ,, ξεχνάς την εξυπηρέτηση με την ζημία που σου έκαναν και υποχρεώθηκα για να μην δόσεις χρήματα ,, ( δεν ήμουν αναγκασμένος ) φίλε ,,είσαι που λιγότερος και από 30 εύρο

Νίκο,

-πρώτον δεν ξεχνάω τίποτα, μάλλον εσύ ξεχνάς τα ευχαριστώ που σου έχω πει και πως για ότι δουλειά θέλω στο αμάξι μου σε εσένα απευθύνομαι! (πέρασμα ζαντών, φρένων, αγορά και τοποθέτηση αναρτήσεων, ζυγοστάθμιση&ευθυγράμμιση, πέρασμα i/c, αγορά εξάτμισης)

-δεύτερον δεν σε έκραξα ποτέ...(!) Μάλλον λάθος κατάλαβες...

-τρίτον νόμιζα πως το πέρασμα της βάσης είναι 3-5λεπτά δουλειά για την οποία δεν θα μου έπαιρνες λεφτά (αυτό μου δώσανε να καταλάβω πριν έρθω σε εσένα, αυτό κατάλαβα και εκ των υστέρων)! "Πάνε σε κάποιον να στην περάσει τσακ μπαμ μου λέγανε", "Δεν σου παίρνουν τίποτα μωρέ, άντε 10 ευρώ".

Αν σε προσέβαλε τόσο το ότι εντυπωσιάστηκα με τα 30 ευρώ που ζήτησες, συγνώμη αλλά μπορούσες να μου εξηγήσεις, είμαι πελάτης ρε Νίκο... Δεν με βρίζεις ούτε με διώχνεις, ΜΟΥ ΕΞΗΓΕΙΣ...

-τέταρτον από ότι και εσύ ο ίδιος μου έδωσες να καταλάβω προτού φύγεις και σταματήσεις να μου μιλάς δεν θέλει κατέβασμα η γέφυρα...

Να 'σαι καλά και ευχαριστώ για με τη μέχρι τώρα συνεργασία μας...

είσαι σοβαρός !!

Έτσι θέλω να πιστεύω...

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

Ρε νικο ..ασε τα φορουμ και κανε οτι ξερεις να κανεις που τοσο μα τοσο καλα το κανεις...εισαι τοσο καλος εκει...που για οποιον ξερει δεν παει αλλου. Φιλικα

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά θέλω χάρη! :)

Μπορεί κάποιος βλέποντας εδώ και εδώ να μας πει τι ακριβώς είναι κάθε προϊόν της powerflex και τι ακριβώς θα βελτίωνε η τοποθέτηση του;

Σκεφτόμουν για βάσεις αμορτισέρ και αντιστερπτικών, υπάρχουν στη λίστα; Υπάρχει περίπτωση να κάνουν κούτσουρο το μαλακό αμαξάκι μου; :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Για τα σινεμπλόκ γενικά όσον αφορά το στρίψιμο μεγαλύτερη διαφορά θα δεις με τα σινεμπλόκ ψαλιδιών (wishbone)και μετά με τα σινεπλόκ αντιστρεπτικών. Με αυτά έχεις μικότερα μπόσικα στους τροχούς κατά την επιτάχυνση-επιβράδυνση και το στρίψιμο. Θα νιώσεις το τιμόνι και γενικά το εμπρός σύστημα αμεσότερο, όχι γρηγορότερο όπως γράφτηκε πιο πάνω. Θα σου πρότεινα να αρχίσεις αλλάζοντας τα μπροστά όπου η διαφορά θα ναι εντονότερη αν δε θες να τα πάρεις όλα μαζί. Φυσικά οι ανωμαλίες θα φιλτράρονται χειρότερα.

Link to comment
Share on other sites

Εννοείς τα Front Wishbone Inner Bush (Front) και Front Wishbone Inner Bush (Rear), δηλ PFF85-501 και PFF85-502;;

Wishbone για πίσω δεν υπάρχουν;

Αν μπορούσες να εξηγήσεις σε απλά ελληνικά τι είναι το καθένα(1-15) από αυτά θα ήταν καλό...

Τέλος, μετά την τοποθέτηση της βάσης σασμάν έχω ένα ελαφρό τρίξιμο σε όλο το αμάξι εσωτερικά σαν diselοκίνητο ένα πράγμα! Μήπως επιδεινωθεί αυτό με προσθήκη περισσότερον προϊόντων της powerflex;

Edited by midkin
Link to comment
Share on other sites

....Τέλος, μετά την τοποθέτηση της βάσης σασμάν έχω ένα ελαφρό τρίξιμο σε όλο το αμάξι εσωτερικά σαν diselοκίνητο ένα πράγμα! Μήπως επιδεινωθεί αυτό με προσθήκη περισσότερον προϊόντων της powerflex;

...Τι λες τωρα? ..και ημουν ετοιμος να παραγγειλω τα παντα για μπροστα.

Ας ακουσουμε γνωμες απ αυτους που τα τοποθετησαν, γιατι αμα ειναι να χαθει τοσο πολυ η ανεση σε βαθμο που να μεταφερει κραδασμους ακομα και στο ρελαντι, φχαριστω αλλα δεν θα παρω.

Link to comment
Share on other sites

...Τι λες τωρα? ..και ημουν ετοιμος να παραγγειλω τα παντα για μπροστα.

Ας ακουσουμε γνωμες απ αυτους που τα τοποθετησαν, γιατι αμα ειναι να χαθει τοσο πολυ η ανεση σε βαθμο που να μεταφερει κραδασμους ακομα και στο ρελαντι, φχαριστω αλλα δεν θα παρω.

Η άποψη μου είναι πως εφόσον από εκεί που η μηχανή είχε ένα περιθώριο ώστε να μπορεί να κάνει αυτά τα μπρος πίσω και εμείς τοποθετούμε το προϊόν το οποίο εξαφανίζει σχεδόν τα μπρος πίσω του μοτέρ είναι λογικό να απορροφήσει και να μεταφέρει άλλου αυτήν τη κίνηση η οποία πλέον δεν γίνεται .

Link to comment
Share on other sites

Aυτο το εχω βαλει και οντως εχς παρατηρησει να φερνει θορυβο μεσα Powerflex - Golf Mk5 inc. R32 (2004 onwards)-ᅠ Lower Engine Mount Insert (Large), Code:PFF85-504

Χερει κανεις αν ειναι αφου μπηκε το πιο πανω να μπει και αυτο: http://streetandcircuit.gr/powerflex-golf-mk5-inc-r32-2004-onwards-lower-engine-mount-front-codepff85505-p-50679.html και τι ακριβως παραπανω κανει??

Link to comment
Share on other sites

Να πω πως εγώ έχω τοποθετήσει τόσο το PFF85-505 όσο και το PFF85-504. Ξαναλέω πως υπάρχει αισθητό τρίξιμο στο ρελαντί. ¶λλοτε πολύ μικρό και άλλοτε ενοχλητικό. Δεν συστήνεται για κάποιον που δεν θέλει να χάσει σε άνεση. Χάνει αρκετά.

Ωστόσο όταν το αμάξι αποκτήσει και την παραμικρή κίνηση το τρίξιμο σταματά να υπάρχει.

Σαν αίσθηση κατά τις αλλαγές μπορώ να πω ότι κάνει τη διαφορά αφού ακόμα και η όπισθεν σταμάτησε να κάνει θόρυβο. Το σασμάν πλέον είναι πολύ πιο άμεσο!

Link to comment
Share on other sites

Να πω πως εγώ έχω τοποθετήσει τόσο το PFF85-505 όσο και το PFF85-504. Ξαναλέω πως υπάρχει αισθητό τρίξιμο στο ρελαντί. ¶λλοτε πολύ μικρό και άλλοτε ενοχλητικό. Δεν συστήνεται για κάποιον που δεν θέλει να χάσει σε άνεση. Χάνει αρκετά.

Ωστόσο όταν το αμάξι αποκτήσει και την παραμικρή κίνηση το τρίξιμο σταματά να υπάρχει.

Σαν αίσθηση κατά τις αλλαγές μπορώ να πω ότι κάνει τη διαφορά αφού ακόμα και η όπισθεν σταμάτησε να κάνει θόρυβο. Το σασμάν πλέον είναι πολύ πιο άμεσο!

Το PFF85-505 να υποθεσω ειναι βαση στηριξης μηχανης και το PFF85-504 σασμαν? new_killother.gif

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον σημερα αντικατεστησα το dogmount της μηχανης αφου ειχε χαλασει η βαση και μαζι ενυσχησα την βαση της γεφυρας με powerflex.αυτη η ενεργεια εχει θετικα και αρνητικα...ας αρχισουμε απο τα αρνητικα!το αμαξι σε πολυ μικρη ταχυτητα για οπισθεν η εμπρος εχει εμφανεις κραδασμους πραγμα που εμενα δεν με χαλαει απλα σε καποιους ισως να μην τους αρεσει η σκληρη αυτη αισθηση!τα θετικα ειναι οτι πλεον τα μπρος πισω του μοτερ εχουν σχεδον εξαφανιστει!και σε καθε αλλαγη ταχυτητας το αμαξι ειναι μπροστα!οποτε ειναι καθαρα θεμα τι ζηταει ο καθενας απο το αμαξι!σαν αλλαγη παντος μου αρεσε πολυ η αισθηση που σου δινει..το μοτερ νομιζεις οτι ειναι πιο αμεσο!οποιος εχει αναλογη εμπειρια η απλα θελει να το συζητησουμε ας γραψει.. ;)

Φιλε Ανεστη εχω αλλαξει εδω και καιρο το dogmount και το αλλο κομματι μπροστα.Καμια σχεση το αμαξι!

Ειχε καποιους κραδασμους στην αρχη αλλα φυγανε μετα.Αλλαξε το (κατα τη γνωμη μου) και θα δεις οτι το αμαξι ειναι ακομη καλυτερο!! :-)

Link to comment
Share on other sites

οι βάσεις και συγκεκριμένα στην γέφυρα συνήθως θέλουν μετακίνηση για να πατήσουν κανονικά ,, έτσι έχεις κάποιους κραδασμούς στην αρχή ,, μετά ελαττώνονται αισθητά ,, εάν μετακινήσεις την γέφυρα θέλει μετά ευθυγράμμιση ,, μην πιστέψετε ότι εάν μαρκάρετε την γέφυρα με μαρκαδόρο θα ξανά καθίσει στην αρχική της θέση

συνήθως η ευθυγράμμιση ξεκινά από τους πίσω τροχούς και καταλήγει στην εμπρός εργοστασιακή σύγκλιση ,,

οι βάσεις τις powerflex για μένα σαν σύνολο είναι θετική τοποθέτηση

γνώμη μου

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια επειδη ψηνομαι για να βάλω την βάση της μηχανης αλλά και του σασμάν,

εκτός από το τρέμουλο μήπως αυτή η αλλαγή έχει επιπτωση και πουθενα αλλού ;-

πχ στα ημιαξόνια; δηλαδή αυτη η κινηση της μηχανης η οποία τώρα δεν γίνεται μήπως εκτονώνεται

σε κάποιο άλλο σημείο με αρνητικά αποτελέσματα ;

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια επειδη ψηνομαι για να βάλω την βάση της μηχανης αλλά και του σασμάν,

εκτός από το τρέμουλο μήπως αυτή η αλλαγή έχει επιπτωση και πουθενα αλλού ;-

πχ στα ημιαξόνια; δηλαδή αυτη η κινηση της μηχανης η οποία τώρα δεν γίνεται μήπως εκτονώνεται

σε κάποιο άλλο σημείο με αρνητικά αποτελέσματα ;

Όταν βάζεις κάτι ποιο σκληρό κάπου θα υπάρχει σίγουρα μια εξτρά καταπόνηση.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.