Jump to content
Guest dahlback

VolksWagen EOS

Recommended Posts

Xris! Στις φωτογραφίες του Bjorngra, βλέπω κάτι περίεργο στο κάτω έσω μέρος της πόρτας!!! Έχεις καμία ιδέα τι είναι???

Πιθανότατα είναι για την σταθεροποίηση της πόρτας. Υπάρχει και μία εσοχή αντίστοιχα στο σημείο που κλείνει η πόρτα. Ίσως να λειτουργεί και σαν οδηγός για την ακριβή θέση της. Ξέρεις, σε περίπτωση που πάει λίγο δεξιά-αριστερά, πάνω-κάτω παραμονεύουν πάντα τα νερά της βροχής...

Link to comment
Share on other sites

Speedster thanks :blink: !Λιγο τσιμπημενο το βρισκω αλλα του δινει αλλη οψη ελπιζω οτι ενοειτε οτι ειναι και το κατω μερος στις γριλιας μαζι;τωρα θα παω να ρωτησω και στην αντιπροσωπεια πρωτον αν υπαρχει και γινεται να μπει μετα και δευτερον ποσο κοστιζει αν και δεν περιμενω μεγαλη διαφορα, και αυτα για τα πλαινα(door sill set) πρεπει να μπουν γιατι μπαινοντας βγαινοντας γινεται χαλια σε αυτο το σημειο!τωρα να χωσω την μυτη μου και στο θεμα ζαντας να σας πω την αληθεια ηθελα πολυ να βαλω 18" γιατι οσο να ναι του δινει αλλη εικονα hearts.gif αλλααα πολυ λακουβα η Ελλαδα ρε γαμωτο!!τον τριγμο αυτον τελευταια τον παρατηρησα και εγω, και κατι αλλο στης πισω κολωνες σαν να μαζευει καποιες γραμμες απο λαστιχο η δεν ξερω τι :D !

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
και κατι αλλο στης πισω κολωνες σαν να μαζευει καποιες γραμμες απο λαστιχο η δεν ξερω τι :blink: !

:D Δηλαδή ξύνει το λάστηχο και βγαίνουν ίνες??? knife.gif

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορω να καταλαβω αν ακριβως ειναι λαστιχο αλλα σαν γραμμουλες,γραμουλες που οι οποιες βγαινουν πολυ δυσκολα,κατι σαν λαστιχο, πολυ σκληρο αλλα φευγει!τωρα τι να πω δεν ξερω καλα και απο αυτα απλα λεω τι παρατηρισα!

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Δεν μπορω να καταλαβω αν ακριβως ειναι λαστιχο αλλα σαν γραμμουλες,γραμουλες που οι οποιες βγαινουν πολυ δυσκολα,κατι σαν λαστιχο, πολυ σκληρο αλλα φευγει!τωρα τι να πω δεν ξερω καλα και απο αυτα απλα λεω τι παρατηρισα!

Θα σου έλεγα να πας στην αντιπροσωπία να στο δουν, αλλά και αυτοί δεν θα ξέρουν την τύφλα τους ακόμη… knife.gif

Καλύτερα πάντως μην τα αφαιρείς. :D

Ίσως αν βγάλεις φωτογραφία και την βάλεις στο VWVortex να έχεις κάποια ανταπόκριση… :blink:

Link to comment
Share on other sites

Ναι, για βγάλε καμιά φωτογραφία να το δούμε κι εμείς. Εμένα πάντως δεν μου έχει παρουσιάσει κάτι τέτοιο. Βέβαια και λόγω καιρού, δεν έχω ανοίξει το αυτοκίνητο πολλές φορές.

By the way, σήμερα παίρνω και το G 052 172 Α1 για την συντήρηση των ελαστικών της οροφής. Κοστίζει γύρω στα €42 (41,something) και έπρεπε να δώσω και προκαταβολή για να το παραγγείλω... Είμαι περίεργος να δω τι πράγμα είναι κι αν κάνει καμία δουλειά.

Edited by Xris
Link to comment
Share on other sites

Σας χαιρετώ κι εγώ.

Έχω κάνει την παραγγελία του Turbo αρχές Αυγούστου και σύμφωνα με όσα μου είπαν θα το έχω Δεκέμβριο το πολύ Ιανόυάριο.

Διάβασα παραπάνω για αρκετά προβληματάκια κι εύχομαι να ανήκουν στις παιδικές ασθένειες και να διορθωθούν μέχρι να παραχθεί το δικό μου.

Doctor συμφωνώ μαζί σου ότι η αισθητική των γερμανών για την επιλογή των ζαντών δεν ήταν η καλύτερη. Ήταν δυσκολότερο κομμάτι μέχρι να καταλήξω.

Σύμφωνα με το γερμανικό site της εταιρίας θα το παραλάβω κάπως έτσι

post-4451-1159471480_thumb.jpg

Link to comment
Share on other sites

Doctor συμφωνώ μαζί σου ότι η αισθητική των γερμανών για την επιλογή των ζαντών δεν ήταν η καλύτερη. Ήταν δυσκολότερο κομμάτι μέχρι να καταλήξω.

;)

Καλοριζικο να ναι οταν το παρεις, και με το καλο να χαρεις τα 200 αλογα σου, με ανοιχτη την οροφη...Ωραιαο συναισθημα θα ναι :D

Και παλι με το καλο :D

Link to comment
Share on other sites

;)

Καλοριζικο να ναι οταν το παρεις, και με το καλο να χαρεις τα 200 αλογα σου, με ανοιχτη την οροφη...Ωραιαο συναισθημα θα ναι :D

Και παλι με το καλο :D

Ευχαριστώ πολύ.

Έτσι θέλω να πιστεύω, μια και δεν υπήρχε διαθέσιμο για test drive. Θα σου πω εντυπώσεις με την πρώτη ευκαιρία.

Link to comment
Share on other sites

Guest dubbeR_Stoilas

Μην ανησυχείς φίλε μου. Θα γίνει και αυτό όπως και ξεχωριστή κατηγορία για τα EOS καθώς όλο και περισσότεροι κάτοχοι του νέου αριστουργήματος της VW γίνονται vwclubers!

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Κι ένα μικρό παράπονο προς τους υπεύθυνους του site.

Δεν θα έπρεπε αν υπάρχει πλέον στις επιλογές μοντέλου του garage και το EOS :)

Alfisti, κάνε μας μία περιγραφή του μοντέλου που παρήγγειλες (χρώμα, ταπετσαρία και εξοπλισμό)

Μην ανησυχείς φίλε μου. Θα γίνει και αυτό όπως και ξεχωριστή κατηγορία για τα EOS καθώς όλο και περισσότεροι κάτοχοι του νέου αριστουργήματος της VW γίνονται vwclubers!

Coooool!!!

Πιστεύω πως επιβάλλεται!!!

Link to comment
Share on other sites

Alfisti, κάνε μας μία περιγραφή του μοντέλου που παρήγγειλες (χρώμα, ταπετσαρία και εξοπλισμό)

2,0 T FSI (200PS)

Red Paprika (H7)

Μπεζ Δέρμα Nappa (WL4)

Σιακοσμητικά Καρυδιάς σκούρο (PA2)

Αισθητήρες παρκαρίσματος (7Χ1)

Ζάντες 17" Solitude (PJ6)

Radio-CD RCD 500 με ενσωματωμένο 6απλό CD με δυνατότητα αναπαραγωγής mp3 (REC)

Πείρα επίσης την επέκταση της εγγύησης γιατί μου είπαν ότι συμπεριλαμβάνει και τα κινητά μέρη της οροφής.

Λίγο παραπάνω έχω βάλει και μια φωτοφραφία.

Speedster μίλησα σήμερα με τον πωλητή και μου είπε επί λέξη:

"Είναι πολύ νωρίς ακόμη για να γνωρίζουμε εβδομάδα κατασκευής". Αλλά μου είπε επίσης ότι δεν έχει αλλάξει τίποτα σε σχέση με την ημερομηνία παράδοσης που μου είχε πει.

Να κλάψω τώρα ή να τ' αφήσω για τα Χριστούγεννα?

:)

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
2,0 T FSI (200PS)

Red Paprika (H7)

Μπεζ Δέρμα Nappa (WL4)

Σιακοσμητικά Καρυδιάς σκούρο (PA2)

Αισθητήρες παρκαρίσματος (7Χ1)

Ζάντες 17" Solitude (PJ6)

Radio-CD RCD 500 με ενσωματωμένο 6απλό CD με δυνατότητα αναπαραγωγής mp3 (REC)

Πείρα επίσης την επέκταση της εγγύησης γιατί μου είπαν ότι συμπεριλαμβάνει και τα κινητά μέρη της οροφής.

Λίγο παραπάνω έχω βάλει και μια φωτοφραφία.

Speedster μίλησα σήμερα με τον πωλητή και μου είπε επί λέξη:

"Είναι πολύ νωρίς ακόμη για να γνωρίζουμε εβδομάδα κατασκευής". Αλλά μου είπε επίσης ότι δεν έχει αλλάξει τίποτα σε σχέση με την ημερομηνία παράδοσης που μου είχε πει.

Να κλάψω τώρα ή να τ' αφήσω για τα Χριστούγεννα?

^_^

ΩΧ!!! :( Κοίτα, εγώ έμαθα ημερομηνία παραγωγής την πρώτη εβδομάδα του Σεπτεμβρίου (και ήταν για αρχές Δεκεμβρίου knife.gif ). Η κατάσταση που δίνουν στην παραγγελία είναι “ordered”. Θεωρητικά σε αυτή την κατάσταση μπορεί να αλλάξει η εβδομάδα παραγωγής. Αν το σύστημα τους δεν σου βγάζει εβδομάδα παραγωγής ακόμα, έστω και προσωρινή, τότε δεν βλέπω να είναι εδώ το αμάξι τον Δεκέμβριο. Βέβαια υπάρχουν άλλα κόλπα που κάνουν αυτοί! Για παράδειγμα, επειδή σκεφτόμουν και για το Astra Twin Top 1.8 Cosmo, ο πωλητής μου είχε πει ότι θα μετέτρεπε μια παραγγελία που είχε για την έκθεση του για 1.6 Enjoy ώστε να έχω το δικό μου συντομότερα!!! :thumbsup:

Δεν μπορώ να ξέρω τι θα κάνουν στην περίπτωση σου, but I smell a fish! :( Ελπίζω να κάνω λάθος. Θέλω να πιστεύω πως θα τα έχουμε τα αυτοκίνητα για το καλοκαίρι του 2007!!! :thumbsup: (αν και όπως πάμε ακόμα και για αυτό πρέπει να αμφιβάλουμε!!!) :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Δεν ξέρω speedster, εμένα μου είπαν ότι θα είναι εδώ μέσα Δεκεμβρίου, εγώ ζήτησα να το παραλάβω το 2007, γιατί δεν υπάρχει λόγος να πληρώσω τα ολόκληρα τα τέλη του 2006 για λίγες μόνο μέρες αφενώς και αφετέρου δεν αξίζει να βγει η άδει 2006 όπως και να έχει μετράει στην μεταπώληση.

Κι αυτοί με παρακαλούσαν να το πάρω και θα μου κάνουν δώρο τα τέλη, γιατί θέλουν να δείξουν πωλήσεις τον Δεκέμβριο.

Αν είναι να το πάρω έτσι κι αλλιώς το 2007 τι με ζαλίζαν?

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Δεν ξέρω speedster, εμένα μου είπαν ότι θα είναι εδώ μέσα Δεκεμβρίου, εγώ ζήτησα να το παραλάβω το 2007, γιατί δεν υπάρχει λόγος να πληρώσω τα ολόκληρα τα τέλη του 2006 για λίγες μόνο μέρες αφενώς και αφετέρου δεν αξίζει να βγει η άδει 2006 όπως και να έχει μετράει στην μεταπώληση.

Κι αυτοί με παρακαλούσαν να το πάρω και θα μου κάνουν δώρο τα τέλη, γιατί θέλουν να δείξουν πωλήσεις τον Δεκέμβριο.

Αν είναι να το πάρω έτσι κι αλλιώς το 2007 τι με ζαλίζαν?

Πιθανότατα να έχεις δίκιο. Δεν μπορώ να ξέρω ακριβώς τι συμβαίνει. :blink:

Γνωρίζω τι μου είπαν για τη δική μου περίπτωση. Εξάλλου εγώ παρήγγειλα το 1.6, το οποίο πιθανότατα να είχε και επιπλέον καθυστέρηση σε σχέση με τα 2.0 και 2.0Τ. Επίσης και ο επιπλέον εξοπλισμός μπορεί να επιφέρει καθυστέρηση. :wacko:

Γνωρίζω από τα forum (π.χ. VWVortex) ότι μία παραγγελία παίρνει εβδομάδα παραγωγής σε 7-10 μέρες από την ημέρα παραγγελίας. Αυτό προφανώς δεν συμβαίνει στην Ελλάδα (εγώ έμαθα μετά από σχεδόν 2 μήνες). fire.gif

Επίσης μου είπαν ότι τα αυτοκίνητα για Ελλάδα θέλουν +25 ημέρες για να έρθουν από το εργοστάσιο όπως επιβεβαίωσαν και τα παιδία από Αθήνα. protest.gif

Δηλαδή αν συνδυάσεις αυτά τα δεδομένα, για να έχεις παράδοση π.χ. 20 Δεκεμβρίου, το αυτοκίνητο σου θα πρέπει να παραχθεί την 47η εβδομάδα. Εγώ γνωρίζω ότι έχω εβδομάδα παραγωγής 49 και το είδα με τα μάτια μου και έχω και εκτυπωμένη σελίδα από το σύστημα παραγγελιών. Για την περίπτωση σου λοιπόν αποκλείεται να μην γνωρίζουν. Ήδη είμαστε στην 39η και πάμε για 40η εβδομάδα! Ίσως συμβαίνει αυτό που σου είπα, δηλαδή να σου έδωσαν σειρά μπροστά και να είναι επιφυλακτικοί για την εβδομάδα παραγωγής καθώς αυτή παγιώνεται 2 εβδομάδες πριν την κατασκευή. :whistling:

Τώρα σε ότι αφορά την πιθανή ταξινόμηση τον Δεκέμβριο, αν θέλεις τη γνώμη μου, δέξου την προσφορά τους!!! :thumbsup: Οι λόγοι είναι πολλοί.

1) Μέχρι να έρθει η ώρα να το πουλήσεις η αγορά μπορεί να έχει υποστεί τέτοιες αλλαγές που να μην παίζει πλέον ρόλο το έτος αγοράς. Η προαναγγελθείσα σταδιακή αύξηση των τελών κυκλοφορίας σε συνδυασμό με την μείωση του ειδικού φόρου θα παίξει μεγαλύτερο ρόλο! (φτηνότερο να αγοράσεις, ακριβότερο να το κυκλοφορήσεις) Επίσης η τιμολογιακή πολιτική της VW μπορεί να φέρει τα πάνω κάτω!!! knife.gif

2) Η πραγματικότητα είναι (και ας μην το γνωρίζουν οι περισσότεροι βλάχοι) ότι στην αυτοκινητοβιομηχανία το έτος αρχίζει τον Αύγουστο, οπότε για την ακρίβεια θα έχεις Model Year 2007, που προκύπτει και από τον αριθμό πλαισίου. B)

3) Όταν θα έρθει η ώρα για να πουλήσεις, ούτε εσύ ούτε και ο υποψήφιος αγοραστής θα κολλήσετε σε τέτοιες λεπτομέρειες. Για έμπορο δεν το συζητάμε… εκεί είσαι καμένος anyway. <_<

Για να καταλήξω, εύχομαι να κάνεις Χριστούγεννα στο EOS σου!!! :xmas: (Τα χρώματα ταιριάζουν!!!) Για εμένα, πιστεύω ότι με έχουν ρίξει, αλλά κάνω υπομονή. Έχω το ίδιο αυτοκίνητο από τον Σεπτέμβριο του 1993 (Opel Astra F 1.4i GT 5d)! Μερικοί μήνες παραπάνω δεν αλλάζουν πολλά… new_killpc.gif

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ nikkosnet.

Speedster κι εγώ μπερδεμένος είμαι, αλλά υπομονή. Αργά ή γρήγορα θα έρθει. Εξάλλου από την αρχή ήμουν προετοιμασμένος ότι θα αργήσει, από Αύγουστο παραγγελία παραλαβή Ιανουάριο, οπότε μέσα στο μυαλό έχει καταχωρηθεί στα πράγματα που θ' αργήσουν. Αλλά δες το διαφορετικά. Το αυτοκίνητο θα το χαρούμε από την άνοιξη και μετά. Εγώ τουλάχιστον τις περισσότερες μέρες του χειμώνα θα το έχω κλεισμένο μέσα στο γκαράζ. Τελικά μικρό το κακό <_<

Το χειρότερο με μένα είναι ότι πούλησα την πολυαγαπημένη μου <_< Alfa 156 :blink: , αλλά δεν πείράζει, έχω το Grande Punto. Στην αναβροχιά καλό και το χαλάζι. new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Kαλοταξιδο Alfisti και καλως να το δεχτεις!δυστηχως παιδια αυτο με το ποτε εγινε η παραγγελια και ποτε θα το παραλαβεις ειναι μεγαλη ιστορια,γιατι οταν δινεις παραγγελια δινει πιθανη εβδομαδα παραγωγης και μετα απο ενα μηνα σε μενα τουλαχιστον αλλαξε και ειχαν δωσει εβδομαδα παραγωγης τελειωτικη,παιζονται πολλα και τρωγονται πολλα αυτοκινητα,οταν ειχε φτασει η βδομαδα παραδοσης ειχε και καθηστεριση 2βδομαδες εμενα παραπανω.....αλλα τι να κανουμε αξιζει την αναμονη του...!!! love.gif !οσον αφορα για αυτο που ειπα οτι εβλεπα στισ κωλονες της οροφης για κατι γραμμες,τωρα που το ανοιγοκλεισα το σαββατοκυριακο για να ανεβασω και photos τιποτα ουτε ιχνος!ασχετο στην χρυση ευκαιρια πουλουσαν ενα eos 2.0Τ μαυρο ,αυτος ποτε το πηρε και ποτε το πουλαει tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Kαλοταξιδο Alfisti και καλως να το δεχτεις!

Ευχαριστώ πολύ VWEOS. Και σε σένα εύχομαι καλές βόλτες. Βοηθάει κι ο καιρός αυτές τις μέρες. Ελπίζω να το εκμεταλλέυεσαι :)

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Alfisti γεια χαρά κι από μένα και καλορίζικο το αυτοκίνητο.

Λύθηκε και το μυστήριο με το παράθυρο του συνοδηγού! Φαίνεται πως υπό κάποιες προϋποθέσεις, το παράθυρο "καβαλάει" το λάστιχο της οροφής με αποτέλεσμα να μην μπορεί να κάνει την κίνηση των λίγων χιλιοστών και να κλείσει. Εκεί πλέον μπαίνει σε λειτουργία ο μηχανισμός ασφαλείας και το παράθυρο κατεβαίνει αυτόματα. Μου συνέβει πριν από λίγο κλείνοντας την πόρτα του συνοδηγού και μπόρεσα να προσέξω ακριβώς τι έγινε.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Alfisti γεια χαρά κι από μένα και καλορίζικο το αυτοκίνητο.

Λύθηκε και το μυστήριο με το παράθυρο του συνοδηγού! Φαίνεται πως υπό κάποιες προϋποθέσεις, το παράθυρο "καβαλάει" το λάστιχο της οροφής με αποτέλεσμα να μην μπορεί να κάνει την κίνηση των λίγων χιλιοστών και να κλείσει. Εκεί πλέον μπαίνει σε λειτουργία ο μηχανισμός ασφαλείας και το παράθυρο κατεβαίνει αυτόματα. Μου συνέβει πριν από λίγο κλείνοντας την πόρτα του συνοδηγού και μπόρεσα να προσέξω ακριβώς τι έγινε.

Ευχαριστώ πολύ Xris για τα καθησυχαστικά σου νέα.

Εύχομαι καλές βόλτες και σε σένα.

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
By the way, σήμερα παίρνω και το G 052 172 Α1 για την συντήρηση των ελαστικών της οροφής. Κοστίζει γύρω στα €42 (41,something) και έπρεπε να δώσω και προκαταβολή για να το παραγγείλω... Είμαι περίεργος να δω τι πράγμα είναι κι αν κάνει καμία δουλειά.

Το έχω στα χέρια μου!!! B)

post-4270-1159888521_thumb.jpg

41,98 ευρώ για 30 ml!!! thumbsdown.gif

Ελπίζω να μην είναι ενδεικτικό της τιμολόγησης όλων των ανταλλακτικών που προορίζονται για το EOS (αν και φοβάμαι πως είναι)… rocket.gif

Δυστυχώς δεν έχω το αμάξι για να το δοκιμάσω… :D

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.