Jump to content
Guest dahlback

VolksWagen EOS

Recommended Posts

Guest Speedster
Αρχισαν να εμφανιζονται και τα πρωτα τροπετιασμενα δηλαδη!!

Δεν νομιζω να ενεργοποιουνται με κλειστη την οροφη.Αυτα ειναι για προστασια οταν ειναι ανοιχτη η οροφη.

Λογικό αυτό που λες, η οροφή όμως είναι 5 κομμάτια, υποτίθεται μελετημένη ώστε να είναι αρκετά ελαφριά και με αρκετά γυάλινα κομμάτια. Εξακολουθώ να πιστεύω ότι υπάρχει το ενδεχόμενο να εκτινάσσονται τα roll-bars και με κλειστή την οροφή επικουρικά. Αν βρω οριστική απάντηση θα ενημερώσω.

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

post-4270-1160992384_thumb.jpg

Πρώτη συνάντηση EOS στη Γερμανία!

post-4270-1160992351_thumb.jpg

Ο product developer του EOS αυτοπροσώπως!!! ;)

post-4270-1160992333_thumb.jpg

Όπως ήταν φυσικό, το EOS του είναι η επιτομή του VW worthy.gif Individual με custom δέρματα από τη σειρά της Bentley!

post-4270-1160992453.jpg

Πως το έκανε αυτό; B)

post-4270-1160992437_thumb.jpg

Yeah!!! You wished!!! :(

Sources: www.eos-treffen.de/ & www.vwvortex.com

Edited by CLSFox
Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Mακαρι και εμενα να εγραφε και να ηταν 2.0τ 4motion B)worthy.gif....

Ποιο είναι το πρόβλημα? Βάλε και συ το σηματάκι, γιατί τίποτα παραπάνω δεν έχει από το δικό σου!!! music.gif

Link to comment
Share on other sites

Μπα ασε μην με παρουν με τισ πετρες!!! tongue.gif το σαββατοκυριακο που πηγα να ψηφισω συναντησα τον ξαδελφο μου ο οποιος εχει ενα slk και μου ειπε να ανταλλαξουμε για λιγη ωρα!!το αμαξι του αρεσαι παρα πολυ σαν οδικη συμπεριφορα,σε στρυψιμο..σε ολα..και αυτο που του εκανε εντυπωση που πραγματικα δεν ειχα δωσει και πολυ σημασια ειναι οτι το σαλονι μου ειναι ολο μπεζ αλλα η οροφη ειναι μαυρη αντιθετα με το slk ειναι μπεζ και του αρεσαι αυτο πολυ..!βεβαια επαιξα και λιγο με την slk χωρισ το antispin!!!! tongue.gif

Link to comment
Share on other sites

Good news from the Vortex front!!!

Έχω πληροφόρηση από το VWVortex ότι το EOS έχει ένα πρόβλημα στο Software (Firmaware).

Όπως έχει γίνει και στο παρελθόν, λογικά θα αντιμετωπιστεί με αναβάθμιση στις αντιπροσωπείες!

Speedster ξέρεις που ακριβώς εντοπίζεται το πρόβλημα;

By the way, τελικά το G 052 172 A1 κάνει δουλειά! Οι τριγμοί από την ηλιορογή εξαφανίστηκαν. Βέβαια όπως έγραψα και στο vwvortex, η οροφή δεν είναι και η πιο ήσυχη του κόσμου. Σε ανωμαλίες ακούγονται διάφορα. Αλλά για να ξαναγυρίσω στο... πολύτιμο G 052 172 A1... προσοχή λίγό στην εφαρμογή του! Είναι πολύ εύκολο να πασαλείψετε τα πάντα. Εγώ χρησιμοποίησα χαρτοταινία στα μεταλλικά μέρη του αυτοκινήτου - πολύ προσεκτικά κολλημένη για να μην περάσει το υγρό από κάτω - η οποία δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα στην βαφή.

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Speedster ξέρεις που ακριβώς εντοπίζεται το πρόβλημα;

By the way, τελικά το G 052 172 A1 κάνει δουλειά! Οι τριγμοί από την ηλιορογή εξαφανίστηκαν. Βέβαια όπως έγραψα και στο vwvortex, η οροφή δεν είναι και η πιο ήσυχη του κόσμου. Σε ανωμαλίες ακούγονται διάφορα. Αλλά για να ξαναγυρίσω στο... πολύτιμο G 052 172 A1... προσοχή λίγό στην εφαρμογή του! Είναι πολύ εύκολο να πασαλείψετε τα πάντα. Εγώ χρησιμοποίησα χαρτοταινία στα μεταλλικά μέρη του αυτοκινήτου - πολύ προσεκτικά κολλημένη για να μην περάσει το υγρό από κάτω - η οποία δεν δημιουργεί κανένα πρόβλημα στην βαφή.

Όχι, δεν γνωρίζω ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα. :baby:

Η πληροφορία προέρχεται από το VW Vortex. :cry:

Ένας πολύ έμπειρος μηχανικός της VW of America είπε ότι EOS είναι σε καλή πορεία και ότι αντιμετωπίζει ένα πρόβλημα s/w που μένει να λυθεί. Θεωρητικά η λύση, όταν βρεθεί, θα δοθεί με αναβάθμιση s/w η οποία στην Αμερική τουλάχιστον γίνεται και στους τακτικούς ελέγχους/service χωρίς καν να ζητηθεί από τον πελάτη. :mellow:

Link to comment
Share on other sites

Αφού λοιπόν εξαντλήσαμε σχεδόν τα πάντα γύρω από το αγαπημένο μας EOS, ας πάρουμε λίγο γεύση και από καμιά συνταγή...

(Σημ. Προσέξτε την έξτρα μακαρονοθήκη στην πόρτα του οδηγού! Είτε σας προσέχουν είτε όχι, μ' αυτό το αξεσουάρ θα κάνετε σίγουρα την διαφορά...)

eos1jh3.jpg

eos2rx6.jpg

Edited by Xris
Link to comment
Share on other sites

Αφού λοιπόν εξαντλήσαμε σχεδόν τα πάντα γύρω από το αγαπημένο μας EOS, ας πάρουμε λίγο γεύση και από καμιά συνταγή...

Και μετά την υπέροχη γεύση του σάντουϊτς ας πάρουμε μια άσχημη γεύση καμμένου λάστιχου.

http://www.youtube.com/watch?v=ioNIFZY-l80

Σας συνηστώ να μην το κάνετε μόνοι στο σπίτι.... new_killpc.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

post-4270-1161769342_thumb.jpg

Όσοι τυχεροί έχετε παραλάβει το EOS σας, κάντε ένα check στην μπροστά αντιστρεπτική!

Edited by Speedster
Link to comment
Share on other sites

Τι ειναι αυτο;;;, popeye.gif ενοειτε οτι κανεισ πλακα ετσι;;;πολυ ομορφα...τετοια λεγε μου rocket.gif!πρεπει οποσδηποτε να το εξακριβωσω αυτο!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Αυτοί που ΘΑ......... το παραλάβουν να μην ανησυχούν; new_killpc.gif

Εγώ θα τους βάλω να το σηκώσουν και να κάνουν check πριν το παραλάβω!

Πάντως προσωπικά είμαι αισιόδοξος!!!

Μέχρι να παραλάβω το δικό μου μπορεί να υπάρχει κάποια τεχνολογική εξέλιξη και να αντικατασταθούν οι αντιστρεπτικές με κάτι άλλο!!!

new_lol.gif

(Δεν τολμάω να πάρω τηλέφωνο στην αντιπροσωπεία για να ρωτήσω αν άλλαξε η εβδομάδα παραγωγής!!! dead.gif )

Είναι τρελοί αυτοί οι Γερμανοί! tongue.gif

Αμερικάνοι για την ακρίβεια!!! tongue.gif

Από τη VW of America είναι τα tarot! :)

Τι ειναι αυτο;;;, popeye.gif ενοειτε οτι κανεισ πλακα ετσι;;;πολυ ομορφα...τετοια λεγε μου rocket.gif!πρεπει οποσδηποτε να το εξακριβωσω αυτο!!!

Δεν κάνω καθόλου πλάκα!!!

Χαίρομαι πάντως, που έστω και με δυσάρεστα νέα, ταρακουνήθηκε λίγο η περιοχή του EOS που είχε πέσει σε λήθαργο τελευταία!

Edited by Speedster
Link to comment
Share on other sites

Τωρα λογικα το καλητερο ειναι να το παω στην autonet κατευθειαν να το δω και να το δουνε;;στην περιπτωση που σου λεει οτι ετσι βγαινει τι κανεις του το φερνεις στο κεφαλη...;την φωτογραφια απο ποια πηγη την βρηκες;;;

Edited by vweos
Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Τωρα λογικα το καλητερο ειναι να το παω στην autonet κατευθειαν να το δω και να το δουνε;;στην περιπτωση που σου λεει οτι ετσι βγαινει τι κανεις του το φερνεις στο κεφαλη...;την φωτογραφια απο ποια πηγη την βρηκες;;;

VW Vortex!!!

Μην πανικοβάλλεστε!!!

Το πρόβλημα συνοδεύεται από δυνατό κροτάλισμα στο στρίψιμο και όταν περνάτε εμπόδια. Θα το είχατε καταλάβει αν το έχει και το δικό σας!!!

Link to comment
Share on other sites

Thanxs speedster αν δεν ειχαμε και εσενα!!!κατι τετοιο παλι καλα δεν εχω καταλαβει αλλα για καλο και για κακο θα παω να το κοιταξω....αληθεια εχεις νεοτερα για ποτε με το καλο το παιρνεις εσυ;

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Thanxs speedster αν δεν ειχαμε και εσενα!!!κατι τετοιο παλι καλα δεν εχω καταλαβει αλλα για καλο και για κακο θα παω να το κοιταξω....αληθεια εχεις νεοτερα για ποτε με το καλο το παιρνεις εσυ;

worthy.gif Εγώ σ' ευχαριστώ…

Δεν τολμώ να τηλεφωνήσω στην αντιπροσωπία για να ρωτήσω… knife.gif

Φοβάμαι τι θα μου απαντήσουν… dead.gif Εκτιμώ μέσα Ιανουαρίου με αρχές Φεβρουαρίου. thumbsdown.gif

Αν είχαν κρατήσει τον λόγο τους θα το είχα σε 2 εβδομάδες από τώρα! :D

Link to comment
Share on other sites

Speedster χαλαρά και μην σπέρνεις τον πανικό... :ninja: Το πρόβλημα με τις αντιστρεπτικές αναφέρεται σ' ένα μόνο αυτοκίνητο. Οπότε οι υπόλοιποι ηρεμήστε. Αν το αυτοκίνητό σας είχε κάτι τόσο σοβαρό, θα το είχατε κάτι καταλάβει με τον έναν ή τον άλλο τρόπο. Εδώ ρε παιδιά ακούμε και το παραμικρό τριξιματάκι, λέτε να μην καταλάβουμε αν έχει φύγει ολόκληρή βίδα;.. :blink: Χλωμό...

Για την παραλαβή του αυτοκινήτου σου καταλαβαίνω την αγωνία σου. Αν και όσο καθυστερεί καλό είναι, για τον λόγο που κι εσύ ανέφερες ήδη. Όσο αργότερα το πάρεις, τόσες περισσότερες διορθώσεις-βελτιώσεις θα έχει από τα δικά μας πρώτα μοντέλα. Από την άλλη είναι και τα τέλη κυκλοφορίας. Γιατί να τα πληρώσεις διπλά; (2006 και 2007) Για να μην αναφέρω και την άδεια κυκλοφορίας που θα αναφέρει 2007 αντί 2006 (=υψηλότερη μεταπωλητική αξία).

Σε έπεισα; Μπαααααα, δε νομίζω... :D

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Speedster χαλαρά και μην σπέρνεις τον πανικό... :ninja: Το πρόβλημα με τις αντιστρεπτικές αναφέρεται σ' ένα μόνο αυτοκίνητο. Οπότε οι υπόλοιποι ηρεμήστε. Αν το αυτοκίνητό σας είχε κάτι τόσο σοβαρό, θα το είχατε κάτι καταλάβει με τον έναν ή τον άλλο τρόπο. Εδώ ρε παιδιά ακούμε και το παραμικρό τριξιματάκι, λέτε να μην καταλάβουμε αν έχει φύγει ολόκληρή βίδα;.. :blink: Χλωμό...

Για την παραλαβή του αυτοκινήτου σου καταλαβαίνω την αγωνία σου. Αν και όσο καθυστερεί καλό είναι, για τον λόγο που κι εσύ ανέφερες ήδη. Όσο αργότερα το πάρεις, τόσες περισσότερες διορθώσεις-βελτιώσεις θα έχει από τα δικά μας πρώτα μοντέλα. Από την άλλη είναι και τα τέλη κυκλοφορίας. Γιατί να τα πληρώσεις διπλά; (2006 και 2007) Για να μην αναφέρω και την άδεια κυκλοφορίας που θα αναφέρει 2007 αντί 2006 (=υψηλότερη μεταπωλητική αξία).

Σε έπεισα; Μπαααααα, δε νομίζω... :D

Υπάρχει μία ευπάθεια στο μπροστά σύστημα των Golf V. Υπάρχουν αρκετοί τριγμοί, κάποιοι εκ των οποίων έχουν αποδοθεί στα ρουλεμάν στην βάση των αμορτισέρ. Είναι καλό να γνωρίζουμε ένα checkpoint στην περίπτωση που μας κάνει θορύβους! Φυσικά και δεν χρειάζεται πανικός! B)

Σε ότι αφορά την παράδοση… πολύ φοβάμαι μην ακούσω κανένα τρελό από την Αντιπροσωπεία. knife.gif

Σε ότι αφορά τα τέλη κυκλοφορίας, θα πληρώσω για λίγες μέρες το σήμα στο τωρινό μου αυτοκίνητο… fire.gif

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Για όσους τυχερούς έχουν ήδη παραλάβει το αυτοκίνητο τους, υπάρχουν κάποιες πληροφορίες στο VW Vortex σχετικά με κάποια Software Updates που κυκλοφόρησαν για το EOS. Τα updates αφορούν ενδεχόμενα προβλήματα που μπορεί να αντιμετωπίζει κάποιος με τους αισθητήρες πίεσης ελαστικών και άλλα, όχι ιδιαίτερα ανησυχητικά, μικρά προβλήματα. Δίνονται πληροφορίες για τους αριθμούς πλαισίου που αφορούν. Δεν πρόκειται για ανάκληση αλλά για αναβάθμιση η οποία θα γίνει θεωρητικά στην πρώτη αλλαγή λαδιών, εφόσον δεν βρίσκει ο ιδιοκτήτης λόγο να πάει νωρίτερα και δεν αντιμετωπίζει ή ενοχλείται από τα προβλήματα. Στο Vortex θα βρείτε λεπτομέρειες καθώς και τα Technical Bulletins που τις συνοδεύουν.

Γνωρίζει κανείς αν και εδώ στην Ελλάδα γίνεται αναβάθμιση του software του αυτοκινήτου και αν αυτή γίνεται ασχέτως από τον αν ζητηθεί από τον ιδιοκτήτη???

Link to comment
Share on other sites

Απο την στιγμη που θα βγει οδηγια απο την εταιρεια,θα γινεται και εδω η αναβαθμιση.

Για καλο και για κακο ομως μπορειτε να την ζητησετε ή να την αναφερετε.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.