Jump to content
Guest dahlback

VolksWagen EOS

Recommended Posts

Για όσους τυχερούς έχουν ήδη παραλάβει το αυτοκίνητο τους, υπάρχουν κάποιες πληροφορίες στο VW Vortex σχετικά με κάποια Software Updates που κυκλοφόρησαν για το EOS.

Για δώσε link.

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Για δώσε link.

http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=2907484

http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=2907493

http://forums.vwvortex.com/zerothread?id=2907581

Αναφέρονται σε κάποιο πιθανό πρόβλημα με την λειτουργία της οροφής, το οποίο

όμως δεν έχει αναφέρει κανένας μέχρι τώρα! :o

Θα βρείτε και links για τα τις τεχνικές σημειώσεις που συνοδεύουν τις αναβαθμίσεις! :thumbsup:

Επίσης υπάρχει διόρθωση στο ταχύμετρο και στην ευαισθησία των αισθητήρων πίεσης ελαστικών. :wacko:

Το ερώτημα παραμένει… Στην Ελλάδα τα κάνουν αυτά??? Φλασάρουν το Firmware του αυτοκινήτου μας??? :o

Link to comment
Share on other sites

Σε ότι αφορά την παράδοση… πολύ φοβάμαι μην ακούσω κανένα τρελό από την Αντιπροσωπεία. knife.gif

Speedster έχω ευχάριστα νέα. Σήμερα ρώτησα για την πρόδο του αυτοκινήτου μου και έμαθα προς μεγάλη μου έκπληξη ότι έχει 2 μέρες που βγήκε από την γραμμή παραγωγής και εκτός απροόπτου θα βρίσκετε εδώ σε ένα μήνα περίπου.

Δεν ρωτάς κι εσύ τι γίνεται μιας και έδωσες την παραγγελία πριν από μένα. Λογικά το δικό σου θα πρέπει να έχει φτάσει στα Τέμπη :)

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια πηγα στην εκθεση στο Ελληνικο(Αθηνα) και ειχαν το Εος σε ασημι αυτο που προσεξα ηταν οτι στην μασκα ειχε νικελ και τις γριλλιες γυρω απο το σημα το οποιο το ομορφαινει ακομα πιο πολυ,τον ρωτησα απο περιεργεια αν ειναι κατι μεσα στα εξτρα και μου ειπε πως οχι και οτι μαλλον ετσι θα βγαινει,βεβαια δεν ηταν και πολυ σιγουρος! :) ρα γαμωτο και θελω να το βαλω και εγω!οσον αφορα με το firmware δεν πρεπει κανονικαμε να ενημερωθουμε απο την αντιπροσωπεια οπως γινεται στα περισσοτερα προβληματα ενημερωνονται ολοι η κατοχη και κανονιζεται καποιο ραντεβου;;;...λεω δεν ξερω!

Edited by vweos
Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Speedster έχω ευχάριστα νέα. Σήμερα ρώτησα για την πρόδο του αυτοκινήτου μου και έμαθα προς μεγάλη μου έκπληξη ότι έχει 2 μέρες που βγήκε από την γραμμή παραγωγής και εκτός απροόπτου θα βρίσκετε εδώ σε ένα μήνα περίπου.

Δεν ρωτάς κι εσύ τι γίνεται μιας και έδωσες την παραγγελία πριν από μένα. Λογικά το δικό σου θα πρέπει να έχει φτάσει στα Τέμπη :)

Cool!!! B) Χαίρομαι για σένα! Πες τους να σου ξηγηθούν και το σηματάκι τσαμπέ!!! :thumbsup:

Λοιπόν και εγώ έχω ευχάριστα νέα (όχι όσο τα δικά σου) αλλά τα κρατούσα για τον επόμενο μήνα που θα είναι και σίγουρα! Ρώτησα την Τρίτη στην αντιπροσωπεία και μου είπαν ότι μου δόθηκε εβδομάδα παραγωγής 47, 2 εβδομάδες νωρίτερα δηλαδή!!! (σημειώστε ότι είμαστε στην εβδομάδα 44). Ο πωλητής είναι αισιόδοξος (εγώ προσωπικά δεν το πολύ πιστεύω) ότι μέχρι και 20 Δεκεμβρίου θα είναι εδώ!!! :xmas:

Σύμφωνα με τα αρχικά τους λεγόμενα θα το είχα σε 2 εβδομάδες από σήμερα… :cry:

Ρε παιδια πηγα στην εκθεση στο Ελληνικο(Αθηνα) και ειχαν το Εος σε ασημι αυτο που προσεξα ηταν οτι στην μασκα ειχε νικελ και τις γριλλιες γυρω απο το σημα το οποιο το ομορφαινει ακομα πιο πολυ,τον ρωτησα απο περιεργεια αν ειναι κατι μεσα στα εξτρα και μου ειπε πως οχι και οτι μαλλον ετσι θα βγαινει,βεβαια δεν ηταν και πολυ σιγουρος! :( ρα γαμωτο και θελω να το βαλω και εγω!οσον αφορα με το firmware δεν πρεπει κανονικαμε να ενημερωθουμε απο την αντιπροσωπεια οπως γινεται στα περισσοτερα προβληματα ενημερωνονται ολοι η κατοχη και κανονιζεται καποιο ραντεβου;;;...λεω δεν ξερω!

Σχετικά με το νίκελ, μπορείς να πας στην αντιπροσωπεία, στο τμήμα ανταλλακτικών και να σου δείξουν τις επιλογές για τη μάσκα στον υπολογιστή!!! Λογικά θα το έχει, αφού εμένα μου έδειξαν τα Individual αλουμίνια για το μαρσπιέ. Λογικά θα έχουν και τιμή.

Για το Firmware, δεν θα γίνει ανάκληση των αυτοκινήτων!!! Επίσης σημειώστε ότι για κάποιες αναβαθμίσεις (όχι όλες), δεν θα προβαίνουν σε αναβάθμιση αν δεν αναφέρει ο πελάτης το πρόβλημα!!! Δηλαδή όπως έγραψαν και στο Vortex, if it ain’t broken, don’t try to fix it!!! Γενικά οι αναβαθμίσεις δεν αφορούν όλα τα αυτοκίνητα, παίζει ρόλο και το VIN (αριθμός πλαισίου).

Edited by Speedster
Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Μην ανησυχείς φίλε μου. Θα γίνει και αυτό όπως και ξεχωριστή κατηγορία για τα EOS καθώς όλο και περισσότεροι κάτοχοι του νέου αριστουργήματος της VW γίνονται vwclubers!

Τελικά που βρισκόμαστε σε σχέση με την ξεχωριστή κατηγορία για το EOS???

Link to comment
Share on other sites

Τελικά που βρισκόμαστε σε σχέση με την ξεχωριστή κατηγορία για το EOS???

Πες τα Χρυσόστομε.

Μας έχουν παραμελημένους τελείως !!!!!

Αν συνεχίσουν έτσι θα αυτομολήσουμε και θα κάνουμε δικό μας ανεξάρτητο club με πρόεδρο εσένα :blink:

rocket.gif

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάντως μετά από ενάμιση μήνα περίπου έχω να δηλώσω τα εξής αρνητικά:

  1. Τα λάστιχα της οροφής έχουν αρχίσει να παρουσιάζουν εκτεταμένα άσπρα στίγματα τα οποία δυστυχώς δεν βγαίνουν με το ειδικό (και... πολύτιμο) λιπαντικό της VW.
  2. Από την οροφή ακούγονται θόρυβοι από συγκεκριμένα σημεία. Ένα στανταρ είναι η ηλιοροφή.
  3. Το πρόβλημα με το παράθυρο της πόρτας του συνοδηγού είναι ένα μόνιμο θέμα καθώς όταν υπάρχει συνοδηγός πρέπει πάντα να τσεκάρεις αν έχει κλείσει καλά το παράθυρο. Υπάρχουν φορές που το παράθυρο είτε μαγκώνει το λάστιχο, είτε ανοίγει τελείως λόγω του γνωστού ελαττώματος.
  4. Στο πλύσιμο πολλές φορές έχω παρατηρήσει σταγόνες στο εσωτερικό των παραθύρων.

Δεν λέω ότι γενικότερα δεν είμαι ευχαριστημένος, αλλά όλα αυτά τα μικροθεματάκια θα μπορούσαν ίσως να έχουν αποφεχθεί. Ειδικότερα το θέμα της στεγανότητας που είναι και πολύ σημαντικό .

Edited by Xris
Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Παιδιά πάντως μετά από ενάμιση μήνα περίπου έχω να δηλώσω τα εξής αρνητικά:
  1. Τα λάστιχα της οροφής έχουν αρχίσει να παρουσιάζουν εκτεταμένα άσπρα στίγματα τα οποία δυστυχώς δεν βγαίνουν με το ειδικό (και... πολύτιμο) λιπαντικό της VW.
  2. Από την οροφή ακούγονται θόρυβοι από συγκεκριμένα σημεία. Ένα στανταρ είναι η ηλιοροφή.
  3. Το πρόβλημα με το παράθυρο της πόρτας του συνοδηγού είναι ένα μόνιμο θέμα καθώς όταν υπάρχει συνοδηγός πρέπει πάντα να τσεκάρεις αν έχει κλείσει καλά το παράθυρο. Υπάρχουν φορές που το παράθυρο είτε μαγκώνει το λάστιχο, είτε ανοίγει τελείως λόγω του γνωστού ελαττώματος.
  4. Στο πλύσιμο πολλές φορές έχω παρατηρήσει σταγόνες στο εσωτερικό των παραθύρων.

Δεν λέω ότι γενικότερα δεν είμαι ευχαριστημένος, αλλά όλα αυτά τα μικροθεματάκια θα μπορούσαν ίσως να έχουν αποφεχθεί. Ειδικότερα το θέμα της στεγανότητας που είναι και πολύ σημαντικό .

Xris!!! Μετακομίζουμε!!!

Link to comment
Share on other sites

Παιδιά πάντως μετά από ενάμιση μήνα περίπου έχω να δηλώσω τα εξής αρνητικά:
  1. Τα λάστιχα της οροφής έχουν αρχίσει να παρουσιάζουν εκτεταμένα άσπρα στίγματα τα οποία δυστυχώς δεν βγαίνουν με το ειδικό (και... πολύτιμο) λιπαντικό της VW.
  2. Από την οροφή ακούγονται θόρυβοι από συγκεκριμένα σημεία. Ένα στανταρ είναι η ηλιοροφή.
  3. Το πρόβλημα με το παράθυρο της πόρτας του συνοδηγού είναι ένα μόνιμο θέμα καθώς όταν υπάρχει συνοδηγός πρέπει πάντα να τσεκάρεις αν έχει κλείσει καλά το παράθυρο. Υπάρχουν φορές που το παράθυρο είτε μαγκώνει το λάστιχο, είτε ανοίγει τελείως λόγω του γνωστού ελαττώματος.
  4. Στο πλύσιμο πολλές φορές έχω παρατηρήσει σταγόνες στο εσωτερικό των παραθύρων.

Δεν λέω ότι γενικότερα δεν είμαι ευχαριστημένος, αλλά όλα αυτά τα μικροθεματάκια θα μπορούσαν ίσως να έχουν αποφεχθεί. Ειδικότερα το θέμα της στεγανότητας που είναι και πολύ σημαντικό .

Τα έθεσες όλα αυτά τα προβλήματα Xris υπόψη της αντιπροσωπείας.

Και αν ναι, τι α΄πάντηση σου έδωσαν;

Ειδικά για την στεγανότητα δεν συμβιβάζομαι. Είναι απαράδεκτο για αυτοκίνητο τέτοιας αξίας. Υποτίθεται ότι πληρώνουμε κάτι παραπάνω για την ποιότητα !!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Μπορείτε να εγκαινιάσετε την αποκλειστικά αφιερωμένη περιοχή στο EOS με την παραπάνω δημοσίευση στην υπο-περιοχή των προβλημάτων!!!

Link to comment
Share on other sites

Τα έθεσες όλα αυτά τα προβλήματα Xris υπόψη της αντιπροσωπείας.

Και αν ναι, τι α΄πάντηση σου έδωσαν;

Ειδικά για την στεγανότητα δεν συμβιβάζομαι. Είναι απαράδεκτο για αυτοκίνητο τέτοιας αξίας. Υποτίθεται ότι πληρώνουμε κάτι παραπάνω για την ποιότητα !!!!

Σκοπεύω να επισκεφτώ την αντιπροσωπεία λόγω εγκατάστασης της cdέριας. Απλά περιμένω νά έρθει το ανταλλακτικό. Θα τα αναφέρω όλα όταν πάω εκεί. Προς το παρών ψάχνω στο vortex μήπως βρω καμία πληροφορία. Speedster any news..?

Link to comment
Share on other sites

Η μετακομιση εγινε επιτυχως. :)

Να το προσεχετε το νεο σας σπιτακι, και μην κανετε πολυ φασαρια γιατι εχετε κακους γειτονες που ενοχλουνται new_lol.gifnew_lol.gif

Ευχαριστούμε για την μετακόμιση. worthy.gif:thumbsup:

Ένα party το δικαιούμαστε σήμερα? Από αύριο θα είμαστε ήσυχοι :whistling:

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Η μετακομιση εγινε επιτυχως. :)

Να το προσεχετε το νεο σας σπιτακι, και μην κανετε πολυ φασαρια γιατι εχετε κακους γειτονες που ενοχλουνται new_lol.gifnew_lol.gif

Thanx!!!

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster
Η μετακομιση εγινε επιτυχως. ;)

Να το προσεχετε το νεο σας σπιτακι, και μην κανετε πολυ φασαρια γιατι εχετε κακους γειτονες που ενοχλουνται new_lol.gifnew_lol.gif

Thanx!!! :thumbsup:

Υπάρχει μήπως στο πρόγραμμα κάτι και για τις επιλογές οχήματος στο προφίλ και το Garage για το EOS??? B)

Link to comment
Share on other sites

Guest Speedster

Thanx Mods!!! :blink:

Μάλλον ήρθε η ώρα να αλλάξετε το προφίλ σας και να ξεφορτωθείτε το αποκρουστικό “OtherVW”!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.