Jump to content
Guest dahlback

VolksWagen EOS

Recommended Posts

Παίδες είδα στο auto motor und sport (www.ams.gr) ότι έχουν ανακοινωθεί τιμές για το μωράκι.

Πότε θα έρθει σαν μοντέλο, ή έχει ήδη έρθει..Πάντως στο site της vw υπάρχει μόνο διαφημηστικά και όχι σαν μοντέλο που πωλείται.

Link to comment
Share on other sites

[...]

Το VW Eos 2.0 FSI αναμένεται στη χώρα μας τον Ιούνιο (μαζί με το 2.0 TFSI, των 200 ίππων) με τιμή [...]

Αργότερα αναμένονται και οι εκδόσεις των 1,6 λίτρων (115 ίπποι) και των 3,2 λίτρων (250 ίπποι) με τιμές που θα ξεκινούν από 25.970¤ και 43.840¤, αντίστοιχα.

Διάβασε και κανένα post πιο πάνω ρε βίαιε tongue.gif

Επίσης υπήρξε ένα ακόμα (παλαιότερο) άρθρο από το Auto-Τρίτη στις 2 Μαΐου: http://www.autotriti.gr/news/preview_news....&category_id=72

Αναφέρει μερικές επιπλέον πληροφορίες σε σχέση με το άρθρο που αναδημοσίευσε ο GOLF R32, αλλά έχει και κάποιες ακόμη φωτογραφίες με ροζ δέρματα (άρα κάνει και για αμάξι της Barbie lol.gif )

eosdash.jpg

Σε αυτό το δημοσίευμα αναφέρει:

η βασική έκδοση των 1.600κ. εκ. θα περιλαμβάνει [...] ηλεκτρική γυάλινη οροφή

Αρκεί να βγει διαφήμιση στην ελληνική τηλεόραση που την μονοπωλούν το Micra και το 206 CC αυτή τη στιγμή. Θα σκίσει σε πωλήσεις!

Edited by GraveDigger
Link to comment
Share on other sites

πωπω ειναι το λευκο αλλα ειναι κ το βισσυνι!αμαρτια!

μαρινο τελικα θα ειναι με γυαλινη οροφη η μεταλλικη?

Η οροφη αποτελειται απο 5 κομματια και ειναι γυαλινη πανοραμικη. Οταν ειναι κλειστη λειτουργει οπως μια..... απλη ηλιοροφη και δεν εχει απλα καποιο σκαδιο αλλα ολοκληρη επενδυση. Ενα αλλο παραδοξο ειναι οτι η οροφη δεν ανοιγει αν οι αισθητηρες παρκαρισματος διακρινουν καποιο "εμποδιο" πολυ κοντα στο EOS.

Σημαντικο θεωρω το γεγονος οτι το EOS διαθετει στον εξοπλισμο ασφαλειας roll bar τα οποια εκτινασσονται απο τα πισω προσκεφαλα σε περιπτωση ανατροπης του αυτοκινητου. Μια δυνατοτηα την οποια εως τωρα συνανταγαμε κυριως σε ακριβα sports cars............ Α ρε Volkswagen.

Link to comment
Share on other sites

Το είδα εχτές στον δρόμο στην αττική οδο , είναι τρέλα....πολύ ομορφο και μπροστά και πίσω....Ίσως το επόμενο κάρο μου....Αλλά με τις ζάντες και τις αναρτήσεις του gti new_lol.gif

Link to comment
Share on other sites

Η Volkswagen έφερε και στη χώρα μας το Eos. Ένα ανοιχτό τετραθέσιο μοντέλο που φέρνει στον νου το θρυλικό Golf cabrio. Το νέο cabriolet της γερμανικής εταιρείας έρχεται να μπει στο "γήπεδο" της μικρομεσαίας κατηγορίας των coupe cabriolet αυτοκινήτων και να "κονταροχτυπηθεί" με το γνωστό και καταξιωμένο Peugeot 307 CC, κατά πρώτο και κύριο λόγο, και με τα Ford Focus και Opel Astra που βρίσκονται... καθ' οδόν.

Το "Ίος", όπως ακριβώς είναι η ελληνική ονομασία του, είναι ένα γνήσιο Volkswagen, κάτι που σημαίνει ότι ενσαρκώνει όλη την κουλτούρα και τη φιλοσοφία των Γερμανών. ¶ριστη ποιότητα κατασκευής και εμφάνιση χαρακτηριστική μεν, "έτοιμη δε, αφού έχει δανειστεί στοιχεία από το μεγαλύτερο - κυρίως - μοντέλο της φίρμας, το Passat. Αυτό μαρτυρά γρήγορα γρήγορα και το πρόσωπο του 2+2 coupe cabriolet Εos, που είναι... φτυστό του μεγαλύτερου οικογενειακού "αυτοκινήτου του λαού".

Στο ίδιο μήκος κύματος και η ουρά του όμορφου Eos που παραπέμπει στο Passat, διατηρώντας όμως τη δική της προσωπικότητα. To εσωτερικό είναι δανεισμένο από το Golf, ενώ οι χώροι του Eos δεν θα προβληματίσουν, όπως και ο χώρος των αποσκευών.

Έτοιμη ήταν και η λύση για τον μηχανολογικό εξοπλισμό του EOS. Τα ράφια της Volkswagen, βλέπετε, είναι γεμάτα από αξιόλογες και προηγμένες προτάσεις, από τις οποίες έχουμε πάρει γεύση από τα Golf και Passat. Στη βάση της γκάμας βρίσκουμε τον 1600άρη άμεσου ψεκασμού και 115 ίππων, ενώ συνέχεια δίνεται με τον πιο δυνατό δίλιτρο των 150 ίππων.

Αίσθηση προκαλεί ο μηχανισμός της αναδιπλούμενης οροφής, η οποία αποτελείται από πέντε κομμάτια που το ένα μπαίνει μέσα στο άλλο για εξοικονόμηση χώρου τόσο για τις αποσκευές, όσο και για τους πίσω επιβάτες. Σημείο που η VW παίρνει 10 με τόνο.

Συμπέρασμα: Το Eos μπορεί να υιοθετεί έτοιμες λύσεις - ακόμη και εμφανισιακά - από τη "γκαρνταρόμπα" της μαμάς Volkswagen, αλλά έχει τη δική του ξεχωριστή και, όμορφη κατά τη γνώμη μας, προσωπικότητα. Μοιάζει με όλα τα υπόλοιπα της φίρμας, χωρίς να ενοχλεί και κυρίως να... κανιβαλίζει (σ.σ. να ανταγωνίζεται ομόσταυλα μοντέλα). Δυναμικό στο δρόμο, σβέλτο, θα ικανοποιήσει και με το παραπάνω τον αγοραστή και ειδικά το καλοκαίρι. Δεν είναι τυχαία η εποχή αποφάσισαν στο Βόλφσμπουεργκ να λανσάρουν στη χώρα μας το Εos.

λινκ

Link to comment
Share on other sites

Και ενω ακομα δεν εχει προλαβει να κυκλοφορησει η JE Design φροντισε να βγαλει την δικια της εκδοχη.

Με 1150 ευρω το 2.0TDI παιρνει αλλα 36 αλογακια και απο 140 παει στα 176, ενω με 1500 ευρω το 2.0 TFSI παει στα 244 αλογα απο τα 200

je_eos_450.jpg

je_eos_2_450.jpg

je_eos_3_450.jpg

Link to comment
Share on other sites

Guest kathgti

Ειδα τον προηγούμενο μήνα 2 EOS μαζί στην Ν. Μάκρη και δεν ξετρελάθηκα να είμαι ειλικρινείς, εξακολουθώ να πιστεύω οτι το concept r αν βγει θα σαρώσει και θα είναι πολυ πιο όμορφο. Τι να πεις γούστα είναι αυτά...... :lol:

Link to comment
Share on other sites

Το Eos το έχω παραγγειλει απο την VW της βάρης Αutonet σχεδόν εδώ και 3 μηνες ανεπίσημα βεβαια!!και το περιμενώ αν όλα πανε καλα μεσα στην βδομάδα θα το εχω στα χέρια μου και λογικά θα είμαι απο του πρώτους!επειδη το ειδα και απο κοντά οταν ειχαν έρθει καποιοι γερμανοί με 3 Eos στην εταιρία!πιστεύω οτι ειναι ενα αυτοκίνητο το οποίο δεν περνάει και απαρατηριτο και ειναι τρομερά όμορφο!

εσείς τι λέτε???

Link to comment
Share on other sites

Αν και πραγματι ειναι πανεμορφο, εχω την εντυπωση οτι δεν τραβαει και τοσο πολυ τα βλεμματα επανω του. Μη με ρωτησεις τι και πως, απλως εχω αυτη την εντυπωση.

Εαν το πηρες με τον 1.600αρι κινητηρα, ειναι εκνευριστικα αργο, γιατι ειναι πολυ βαρυ.

Link to comment
Share on other sites

Καλά πότε πρόλαβες και το παρήγγειλες??? :DB)

Καλωσήρθες, καλορίζικο και με το καλό να το πάρεις στα χέρια σου :baby::thumbsup::thumbsup:

Πανέμορφο αυτοκίνητο και πιστεύω θα εκτοπίσει εμπορικά τα διάφορα CC, Twintop κλπ. κλπ... upyours.gifsmurf2.jpg

Link to comment
Share on other sites

Το Eos το έχω παραγγειλει απο την VW της βάρης Αutonet σχεδόν εδώ και 3 μηνες ανεπίσημα βεβαια!!και το περιμενώ αν όλα πανε καλα μεσα στην βδομάδα θα το εχω στα χέρια μου και λογικά θα είμαι απο του πρώτους!επειδη το ειδα και απο κοντά οταν ειχαν έρθει καποιοι γερμανοί με 3 Eos στην εταιρία!πιστεύω οτι ειναι ενα αυτοκίνητο το οποίο δεν περνάει και απαρατηριτο και ειναι τρομερά όμορφο!

εσείς τι λέτε???

Καλωσόρισες στην παρέα μας!

Εγώ θεωρώ ότι έκανες πολύ καλή επιλογή, ακόμη και αν το πήρες με τον 1.6 κινητηρα.

Όταν με το καλό το πάρεις θα δεις πώς θα συγκεντρώνεις όλα τα βλέματα πάνω σου!

Link to comment
Share on other sites

Κατι βασικο: εαν δεν το εχεις ηδη κανει, βαλε οπωσδηποτε αισθητηρες παρκαρισματος.

Πανακριβοι αυτοι που βαζει η VW, αλλα απαραιτητοι με τον τροπο που ανοιγει η οροφη...

Link to comment
Share on other sites

Guest super sayian

καλοριζικο το τουμπανο πιστεψε με θα μετραει πολυ το αμαξι στο δρομο το ειδα απο κοντα κ εγω

Link to comment
Share on other sites

Το αυτοκινητο το παρακολουθουσα εδω και παρα πολυ καιρο, το ειχα ερωτευτει,ως που 3μηνες πριν γνωρισα καποιον ανθρωπο μεσα απο την vw auto net ο οποιος με εξθπηρετισε παρα πολυ μπορω να πω και ετσι με καθοδηγησε ηρθαν και 2 eos με γερμανους και ετσι ειχα την ευκαιρια να το δω στην autonet και να παιξω με την οροφη του!!!!!σημερα ειδη μιλησα μαζι του και απο δευτερα θα μου πει ποτε θα το εχω στα χερια μου!Η εκδοση ειναι η 2.0 fsi με τα 150hp της ζαντες le mans 17'' με σπορτ πακετο αναρτησης, μπεζ δερματινα με πολυ διακριτικη ξυλινη επενδυση,park pilot,ηχοσυστημα με τα 8ηχεια,και το χρωμα του αμαξοματος ειναι το σιελ το μπλε!(θα ηθελα και τα xenon και το navigator αλλα ξεφευγα πολυ)!αχ!ανυπομονω μου εχει γινει εμμονη!τωρα ειμαι ανοικτος και για την γνωμη σας!!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.