Jump to content
VWmk6

Προβλημα Σε Λακουβες..Με Μικρη Ταχυτητα

Recommended Posts

καλησπερα...προσφατα αγορασα ενα golf 1.6fsi. .. το θεμα ειναι οτι αρχισα να το συμμαζευω σιγα σιγα... το προβλημα που μου παρουσιαζει ειναι οτι οταν κινουμαι με μικρη ταχυτητα.. 20-40 περιπου και πατησω σε καποια ανωμαλια του δρομου μικρη η μεγαλη κανει ενα θορυβο μπροστα σα κατι να χτυπαει... αλλαξα βασεις μηχανης οπου οι 2 ηταν ετοιμεσ για αλλαγη αλλα το προβλημα επιμενει. γνωριζετε τι μπορει να ειναι?? το αυτοκινητο εχει 90,000χλμ.. εχει παρουσιαστει κατι αναλογο σε καποιον αλλο?

Link to comment
Share on other sites

κατι τετοιο κανει φιλε μου. απλα αν και κοβω στις λακουβες για να μη χτυπαει το αυτοκινητο αυτος ο ηχος ακουγεται..σαν κατι να ταλαντευεται. διαβασα το προβλημα σου αλλα εγω σημερα εβγαλα τη γεφυρα για να αλλαξω βασεις μηχανης και ολες οι βιδες ηταν ενταξει.αρα καπου αλλου θα ειναι το προβλημα. εσυ το εχεισ λυσει??

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα...προσφατα αγορασα ενα golf 1.6fsi. .. το θεμα ειναι οτι αρχισα να το συμμαζευω σιγα σιγα... το προβλημα που μου παρουσιαζει ειναι οτι οταν κινουμαι με μικρη ταχυτητα.. 20-40 περιπου και πατησω σε καποια ανωμαλια του δρομου μικρη η μεγαλη κανει ενα θορυβο μπροστα σα κατι να χτυπαει... αλλαξα βασεις μηχανης οπου οι 2 ηταν ετοιμεσ για αλλαγη αλλα το προβλημα επιμενει. γνωριζετε τι μπορει να ειναι?? το αυτοκινητο εχει 90,000χλμ.. εχει παρουσιαστει κατι αναλογο σε καποιον αλλο?

Εγω στο τεσσαρι μου οταν ειχα το ιδιο προβλημα αλλαξα τα λαστιχα ζυγαριας και μετα... ησυχασα!

Link to comment
Share on other sites

Εγω στο τεσσαρι μου οταν ειχα το ιδιο προβλημα αλλαξα τα λαστιχα ζυγαριας και μετα... ησυχασα!

θα το κοιταξω αυριο και αυτο το ενδεχομενο.. ποσο κοστισαν?

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου ειχα παθει και εγω το ιδιο... σε εμενα ειχε φθγει μαι βιδα μεσα στο θολο της μπροστα ζαντας που κραταει τα πλαστικα απο κατω... για πηγαινε στο θολο και χτυπησε το πλαστικο με το χερι σου να δεις αν στο κανει.. μηπως σου ξεκουμπωσε η βιδα

Link to comment
Share on other sites

εγω λεω να τα αλλαξω ολα πακετο να μην μεινει τιποτα

Εισαι σιγουρος πως για 2 βιδες θα τους αφησεις να βαλουν χερι σε ολο το συστημα διευθυνσης? Προσωπικα ακολουθω την ιδια λογικη που εχω και με τους γιατρους, οσο λιγοτερο πειραζουν οι μαστορες το αυτοκινητο μου τοσο καλυτερα!

Το ιδιο προβλημα εχω και εγω, αρχικα νομισα οτι ηταν απο την ποδια που λογω μερικων πεζοδρομιων ειχε σακατευτει. Λλλαχτηκε μ σφιχτηκαν και ολες οι βιδες στον προφυλακτηρα αλλα τιποτα. Τωρα ειμαι σιγουρος πως ο θορυβος ειναι απο μεταλλα new_sugkrotima.gif ...

Συντομα παω να τσεκαρω τις βιδες και βλεπουμε.

Link to comment
Share on other sites

παντως τετοιο θεμα ειναι για τα 5αρια Σ Π Α Ν Ι Ο!

για μοντέλα 2008 και μετά καθόλου σπάνιο :p

Link to comment
Share on other sites

για μοντέλα 2008 και μετά καθόλου σπάνιο :p

δεν το'πιασες το υπονοουμενο.

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγω το ελυσα το προβλημα στο αυτοκινητο... αρχικα πιστευα πως ηταν βασεισ μηχανης..αλλαξα τις δυο που ηταν διαλλυμενες αλλα ο θορυβος συνεχιζε.. εψαξαν στο συνεργειο ολο το αυτοκινητο να δουν τι φταιει αλλα τιποτα..μου λενε τελευταια επιλογη τα αμορτισερ να ειναι χαλασμενα..στο βιβλιο service ομως του αυτοκινητου γραφει οτι αλλαχτηκαν μεσα στ φιλοσιδη στισ 73000. δλδ εχουν μολις 20,000χλμ. . τα μετρησα σε αμορτισερομετρο και ηταν μια χαρα. και ομωσ στα μπροστινα ειχε κενα ι μουκαλα και εκανε αυτο το θορυβο... ετσι αλλαχτηκαν με δυο καινουργια sachs. αυτο που παρατηρησα ειναι οτι τα πισω οταν σηκωνω το αυτοκινητο στο γρυλο ειναι σαν το αυτοκινητο να συνεχιζει να παταει στο εδαφοσ.. λεσ και δε σηκωθηλε καθολου.. ισωσ να ειναι σκληρα τα αμορτισερ δε ξερω... παντως τωρα στο αυτοκινητο δε χτυπαει τπτ...

Link to comment
Share on other sites

παιδιά εγω το ελυσα το προβλημα στο αυτοκινητο... αρχικα πιστευα πως ηταν βασεισ μηχανης..αλλαξα τις δυο που ηταν διαλλυμενες αλλα ο θορυβος συνεχιζε.. εψαξαν στο συνεργειο ολο το αυτοκινητο να δουν τι φταιει αλλα τιποτα..μου λενε τελευταια επιλογη τα αμορτισερ να ειναι χαλασμενα..στο βιβλιο service ομως του αυτοκινητου γραφει οτι αλλαχτηκαν μεσα στ φιλοσιδη στισ 73000. δλδ εχουν μολις 20,000χλμ. . τα μετρησα σε αμορτισερομετρο και ηταν μια χαρα. και ομωσ στα μπροστινα ειχε κενα ι μουκαλα και εκανε αυτο το θορυβο... ετσι αλλαχτηκαν με δυο καινουργια sachs. αυτο που παρατηρησα ειναι οτι τα πισω οταν σηκωνω το αυτοκινητο στο γρυλο ειναι σαν το αυτοκινητο να συνεχιζει να παταει στο εδαφοσ.. λεσ και δε σηκωθηλε καθολου.. ισωσ να ειναι σκληρα τα αμορτισερ δε ξερω... παντως τωρα στο αυτοκινητο δε χτυπαει τπτ...

Ωραία ! Είσαι τυχερός που δεν βγήκε καμία κρεμαργιέρα (1500)! Καλές τσάρκες από εδω και πέρα !

Link to comment
Share on other sites

Πηγαινε το σε ενα τσογομετρο οπως αυτα που εχουν στα κτεο, και θα σου πει αν ειναι απο αναρτησεις ή απο που ειναι.

στο δικο μου αυτοκινητο το μηχανημα εδειχνε οτι οι αναρτησεις ηταν καινουργιες... αλλα ειχα προβλημα... το οποιο δε φαινοταν... ευτυχως που επεσα σε καλο και επιμονο μαστορα..

Link to comment
Share on other sites

Επανερχομαι, σημερα πηγα απο τον μηχανικο. Οι βιδες της ζυγαριας ηταν μια χαρα οποτε το αμαξι εφυγε για τζογομετρο. Εκει ο ''τζογας..." ειπε πως τα σινεμπλοκ παιζουν . Σκεφτηκαμε να τα αλλαξουμε και να βαλω του cupra που ειναι ενισχυμενα, αλλα ο μαστορας δεν πειστηκε ακομα οτι ειναι αυτο και θελει να κοιταξουμε τα 'γραβατακια' η καπως ετσι γιατι πιστευει πως αμα ηταν τα σινεμπλοκ τοτε θα ειχα και στο φρεναρισμα καποιο συμπτωμα. Οποτε η συνεχεια απο βδομαδα που θα ξαναπαω.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γιατι δεν κοιτατε το πιο απλο? Βασεις αμορτισερ? Κι εγω ειχα το ιδιο προβλημα. Αλλαξα, βασεις μηχανεις, σινεμπλοκ κι ακομα ακουγοτανε.

Μετα αλλαξα και βασεις αμορτισερ και ηρεμησα. Αυτος ο ηχος σαν να χτυπαει κατι ακουγεται και οταν ανεβαινετε σε ραμπα γκαραζ με στριμενο το τιμονι?

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα. αλλαξα αμορτισερ, συνεμπλοκ και ολα τα σχετικα. ο θορυβος παρεμεινε μεχρι που αλλαξα ελατηρια. απο την στιγμη που μπηκαν τα καινουργια και πατηθηκαν ο θορυβος σταματησε. τα μαμα ελατηρια ειναι μαλακα και με τα χιλιομετρα πεφτουν και δημιουργουν κενα.

Link to comment
Share on other sites

καλησπερα. ειχα ακριβως το ιδιο προβλημα. αλλαξα αμορτισερ, συνεμπλοκ και ολα τα σχετικα. ο θορυβος παρεμεινε μεχρι που αλλαξα ελατηρια. απο την στιγμη που μπηκαν τα καινουργια και πατηθηκαν ο θορυβος σταματησε. τα μαμα ελατηρια ειναι μαλακα και με τα χιλιομετρα πεφτουν και δημιουργουν κενα.

dhladh ean allaksw ta elathria o thorivos tha stamathsei?

Link to comment
Share on other sites

dhladh ean allaksw ta elathria o thorivos tha stamathsei?

Στα μηνύματα που αναρτώνται θα πρέπει να υπάρχει σαφήνεια, λιτότητα, ουσία και να είναι ευανάγνωστα. Να χρησιμοποιούνται Ελληνικά ΜΙΚΡΑ γράμματα (Ελληνικές γραμματοσειρές - χαρακτήρες) και όχι Greeklish. Μέλος/επισκέπτης που δεν μπορεί να εφαρμόζει την ελληνική γραφή οφείλει να ενημερώσει τον διαχειριστή προκειμένου να ληφθεί υπόψη το πρόβλημα που παρουσιάζεται, διαφορετικά το μέλος/επισκέπτης μπορεί να αποβληθεί προσωρινά ή μόνιμα.
Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

κατι παρομοιο ακουγεται και στο δικο μου 1,6 fsi. το πηγα στη αντιπροσωπια και μου ειπαν οτι στα περισσοτερα sportline ακουγεται μετα απο χιλιομετρα επιδη εχουν σκληρη αναρτηση σε σχεση με τις αλλεσ εκδοσεις. αλλα μου ειπαν οτι σφηξανε κατι βηδες (πιατο??). εμενα παντως μου ακουγεται.

Link to comment
Share on other sites

Παιδια γιατι δεν κοιτατε το πιο απλο? Βασεις αμορτισερ? Κι εγω ειχα το ιδιο προβλημα. Αλλαξα, βασεις μηχανεις, σινεμπλοκ κι ακομα ακουγοτανε.

Μετα αλλαξα και βασεις αμορτισερ και ηρεμησα. Αυτος ο ηχος σαν να χτυπαει κατι ακουγεται και οταν ανεβαινετε σε ραμπα γκαραζ με στριμενο το τιμονι?

Αυτό μού είπαν και στον Γρατσία,που πήγα το δικό μου.

Ιδίως στη ράμπα του γκαράζ και με το τιμόνι στριμένο,κάνει πολύ θόρυβο,ο οποίος ακούγεται στο εσωτερικό του αυτοκινήτου πιο έντονος από ότι έξω!

Ίσως όμως ο φίλος που άνοιξε το θέμα να περιγράφει κάτι άλλο....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.