Jump to content
alexis golf 5 122Ps

Τοποθετηση Φρενων Golf 5 Gti Σε Golf 5 Tsi Gt Sport 122Ps

Recommended Posts

Καλησπέρα παιδιά .Λογω του οτι κανω μεγαλες αποστασεις (σχεδον 120 χιλ την μερα... ) θελω να βαλω λόγω ασφάλειας , τα φρένα του gti v στο δικό μου golf gt sport 122 . Ξέρω οτι εγώ φοράω 288 μπροστά αεριζόμενα ενώ το gti 312 μπροστα επίσης αεριζόμενα.Πίσω φοράω 255(διορθώστε με αν κανω λαθος γτ δεν ειμαι σιγουρος) ενώ το gti 286 . Θέλω να ρωτήσω καταρχήν α) άν μπροστά και πισω φοράμε τις ιδιες δαγκάνες, β) αν χρειαστεί να πάρω και βάσεις εκτός απο τις δαγκανες , τις δισκοπλακες , τακάκια και τα σωληνακια. Επίσης σε αυτή την διασταση σαν του gti υπαρχει κιτακι φρενων που να μην ξεφευγει πολυ στην τιμή;

Για πείτε γνώμες ...

Ν α και το τουτου μ.. (λειπουν οι ανακλαστηρες του προφ)

post-12733-128880811501_thumb.jpg

Edited by -alextsis-
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα παιδιά .Λογω του οτι κανω μεγαλες αποστασεις (σχεδον 120 χιλ την μερα... ) θελω να βαλω λόγω ασφάλειας , τα φρένα του gti v στο δικό μου golf gt sport 122 . Ξέρω οτι εγώ φοράω 288 μπροστά αεριζόμενα ενώ το gti 312 μπροστα επίσης αεριζόμενα.Πίσω φοράω 255(διορθώστε με αν κανω λαθος γτ δεν ειμαι σιγουρος) ενώ το gti 286 . Θέλω να ρωτήσω καταρχήν α) άν μπροστά και πισω φοράμε τις ιδιες δαγκάνες, β) αν χρειαστεί να πάρω και βάσεις εκτός απο τις δαγκανες , τις δισκοπλακες , τακάκια και τα σωληνακια. Επίσης σε αυτή την διασταση σαν του gti υπαρχει κιτακι φρενων που να μην ξεφευγει πολυ στην τιμή;

Για πείτε γνώμες ...

Ν α και το τουτου μ.. (λειπουν οι ανακλαστηρες του προφ)

post-12733-128880811501_thumb.jpg

A ) Οι δαγκάνες σου είναι διαφορετικές και εμπρός και πίσω σε σχέση με το Golf GTI.

Λοιπόν μπροστά φοράς 288mm μπροστά και 253mm πίσω .

Το Golf GTI φοράει 312mm μπροστά και πίσω 282mm.

B ) Χρειάζεσαι και βάσεις νομίζω εκτός από όλα αυτά που σωστά είπες.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου υπαρχουν ολοκληρα σετ μπροστινων (δισκοι/δαγκανες/βασεις/τακακια) απο gti, μεταχειρισμενα φυσικα, απο 200 ευρω. Τα παιρνεις και τα βαζεις οπως ειναι χωρις να ανησυχεις για τιποτα. Εχω και εγω ενα τετοι σετ αν ενδιαφερεσαι.Τα πισω ειναι λιγο πιο δυσκολα να βρεθουν γιατι συνηθως ολοι αλλαζουν μονο μπροστινα. Ο συνδυασμος παντως εμπροσ-πισω ειναι ο καλυτερος.

Link to comment
Share on other sites

Στις 16άρες Sportline πχ χωράνε κανονικά.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.