Jump to content
kiwi

Περι Τριπ Ο Λογος (Καταναλωση)

Recommended Posts

Μηπως γνωριζει κανεις γιατι ενω φουλαρω βενζινα το τριπ κατανάλωσης δεν μου διχνει πχ 600 700 χμ που απομενουν αλλα μου διχνει 320 και μενει σταθερο για τα επομενα 200 300 χμ και μετα αρχιζει και λειτουργει , ειναι φυσιολογικο η μας φουλαρουνε αέρα ?

Link to comment
Share on other sites

Μηπως γνωριζει κανεις γιατι ενω φουλαρω βενζινα το τριπ κατανάλωσης δεν μου διχνει πχ 600 700 χμ που απομενουν αλλα μου διχνει 320 και μενει σταθερο για τα επομενα 200 300 χμ και μετα αρχιζει και λειτουργει , ειναι φυσιολογικο η μας φουλαρουνε αέρα ?

σου δειχνει αποτι ξερω ποσα χιλιομετρα υπολογιζει το τριπ οτι εχεις να κανεις αναλογα με την βενζινη που εχει μεσα, αλλα και αναλογα την τελευταια ενδειξη μεσης καταναλωσης που εχεις κανει.

δηλαδη αμα του πιεις το αιμα και δειξει μεση καταναλωση 20λιτρα/100km με βαση αυτο σου υπολογιζει ποσα χιλιομετρα εχεις να κανεις. λογικα για παραδειγμα τα 300 χλμ. με την μιση μεση καταναλωση για παραδειγμα (10λιτρα/100km) θα σου εδειχνε οτι εχεις 600 χλμ.

Link to comment
Share on other sites

Τι μενει σταθερο... Ειχα στο τριπ 130 χλιομετρα πηγα θεσσ/νικη και εδειχνε 140! sillyhorse1rb5.gif

ναι λογικο ειναι ομως. αν τα 130 σου τα εδειχνε αφου πριν το εσκιζες :whistling: τοτε μετα πηγαινεις θεσσαλονικη με 6η και 2000 στροφες η μεση καταναλωση επεσε απο τα 30 λιτρα/100χλμ :o σε 8 λιτρα/100χλμ και βουαλα τα +10 χιλιομετρα παροτι εχεις παει θεσσαλονικη..

Link to comment
Share on other sites

μαλλων δε το εθεσα σωστα λοιπων δε μιλαω για την καταναλωση μεσο όρο κτλ αλλα το νουμερο τον χιλιομετρων που απομενει πχ με ενα φουλαρισμα αντι να μου διξει οτι εχω να δυανισω ακομη 500 αυτο δε παει πανω απο 320

υ.π Ταξιδευω με cc 120 130 οχι παραπανω

δηλ ειμαι σταματημενος παω 200 μετρα στο βενζιναδικο και βαζω 55 ευρω βενζινα περιπου ε αυτο που μετραει ποσα χιλιομετρα απομενουν παει στο 320 μαξ! που κανονικα επρεπε να διχνει 500 παρολαυτα ομως τα πρωτα 180 χμ το τριπ παραμενει στα 320 !

Edited by kiwi
Link to comment
Share on other sites

μωρε σωστα το εθεσες και καταλαβαμε. απλα αυτο που σου λεει ποσα χιλιομετρα εχεις ακομα για να διανυσεις (τα 320 για παραδειγμα που λες οτι σου δειχνει), υπολογιζονται απο την μεση καταναλωση σου. με βαση αυτην υπολογιζονται. απο την στιγμη που η μεση καταναλωση σου πεσει, τοτε θα σου δειξει οτι εχεις περισσοτερα χιλιομετρα να κανεις (λογικο, καις λιγοτερο εχεις περισσοτερα χιλιομετρα να κανεις)

Link to comment
Share on other sites

μα ενω εχω φουλαρει και γενικα δε τρεχω ειναι λογικο να μου βγαζει 320 χμ full ?

κοιτα στο δικο μου δεν εχω τριπ! οποτε δεν μου εχει τυχει κατι αντιστοιχο να σου πω. το μονο που τυχαινει ειναι να μην ανεβαινει αμεσως η βελονα αλλα σιγα σιγα. και παλι ομως κατι αντιστοιχο να συμβαινει τα 300 με τα 500 χιλιομετρα παραδειγμα ειναι μεγαλη αποκλιση!

το μονο που μπορεις να κανεις ειναι να δεις μεση καταναλωση απο το τριπ πριν βαλεις και να την ελεγχεις και μετα, οποτε να δεις αν κατεβαινει-ανεβαινει και αν ειναι απο κει.

βεβαια μην ανησυχεις ετσι; να λες καλα που τουλαχιστον ανεβαινει εστω κ μετα! :o

Link to comment
Share on other sites

Λογικο ειναι και εμενα μου εχει συμβει οταν ξεκινας να πας καπου εκτος πολης στα πρωτα χιλιομετρα (που εισαι ακομα εντος με υψηλη καταναλωση) σου δειχνει μικροτερη εμβελεια.Μολις ομως βγεις εθνικη και αν πηγαινεις συνετα σιγα σιγα θα πεσει η καταναλωση και μπορει να σου δειξει και μεγαλυτερη εμβελεια!

Link to comment
Share on other sites

Όχι φίλε μου δεν είναι φυσιολογικό αυτό που περιγράφεις. Εγώ κάθε φορά που γεμίζω μου δείχνει ότι απομένουν από 500 έως 580 χιλιόμετρα (ανάλογα με το τι μέση κατανάλωση έχει καταγράψει πριν το φουλάρω)και κατά την κίνηση αρχίζει να πέφτει το υπόλοιπο χιλιομέτρων.

Γιατί δεν το αναφέρεις στο σέρβις;

Link to comment
Share on other sites

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=20942&view=findpost&p=389837

Κοιτα που ειναι η βελονα τις βενζινης και ποσο λεει το τριπ.Στην απο κατω φωτο που δεν ανοιγει new_killpc.gif Ηταν φωτο με μεσο ορο καταναλωσς 7.1 Ε τοτε μπορει να εβγαλα καμια 500ρια χλμ..

Αλλα τοτε πριν βαλω βενζινη το πηγα ηρεμα... (και μονο τοτε sillyhorse1rb5.gif ) αλλα επειδη ο godzilla μου ξερει τι ειμαι μου εβγαλε εκει λιγα χλμετρα μπας και βαλω μυαλο!

Link to comment
Share on other sites

Εμένα αυτήν την δευτέρα μου ήρθε το αμάξι και το παρατήρησα κι εγώ αυτό και με είχε προβληματίσει αρκετά... Αλλά από ότι έχω καταλάβει δεν είναι να το πολυεμπιστεύσαι επειδή το μετράει σύμφωνα με την τελευταία μέση κατανάλωση... Για παράδειγμα την πέμπτη έμπλεξα σε απίστευτη κίνηση στο κέντρο κι έκανα από Ευαγγελισμό μέχρι Φιξ μιάμιση ώρα... Και σε μέση κατανάλωση έφτασα στα 27-28 λίτρα/100km... μόλις βγήκα Συγγρού άνοιξε ο δρόμος και μου έπεσε γύρω στα 17 λίτρα η κατανάλωση.. Πήγα και έβαλα βενζίνη μετά από αυτό στα καπάκια και ενώ μου είχε γεμίσει λίγο κάτω από τα 3/4 μου έδειχνε ότι μπορώ να κάνω 180km μόνο...!! Για τα επόμενα 60km περίπου εξακολουθούσε να γράφει 180km... Και κάπως έτσι έχουν τα πράγματα και στον πατέρα μου που έχει audi και τα συστήματα είναι τα ίδια... Οπότε φίλε μου αν Θες την άποψή μου, πρέπει καλύτερα να δίνουμε περισσότερη σημασία στον δείκτη της βενζίνης παρά στα km που που μας δείχνει ότι μπορούμε να διανύσουμε..

Link to comment
Share on other sites

...Φίλε μου η αλήθεια είναι ότι δεν το έχω δοκιμάσει γιατί δεν το γνώριζα ότι μπορείς να κάνεις restart... Θα το δοκιμάσω πάντως όταν θα είμαι σε δρόμο που δεν θα είμαι σταμάτα-ξεκίνα και θα έχω μια φυσιολογική κατανάλωση για να δω αν θα αλλάξει τίποτα στα km...

Link to comment
Share on other sites

μαλλων δε το εθεσα σωστα λοιπων δε μιλαω για την καταναλωση μεσο όρο κτλ αλλα το νουμερο τον χιλιομετρων που απομενει πχ με ενα φουλαρισμα αντι να μου διξει οτι εχω να δυανισω ακομη 500 αυτο δε παει πανω απο 320

υ.π Ταξιδευω με cc 120 130 οχι παραπανω

δηλ ειμαι σταματημενος παω 200 μετρα στο βενζιναδικο και βαζω 55 ευρω βενζινα περιπου ε αυτο που μετραει ποσα χιλιομετρα απομενουν παει στο 320 μαξ! που κανονικα επρεπε να διχνει 500 παρολαυτα ομως τα πρωτα 180 χμ το τριπ παραμενει στα 320 !

Λοιπόν παιδια...εγω ξεκιναω απο λαμια χθες...βαζω βενζινη κα το range μεσα στην πολη μου δειχνει 300 χιλ. καθως βγαινω εθνικη βαζω την εκτη και πηγαινω σταθερα με 7 λιτρα μεσο ορο περιπου το range φτανει μεχρι τα 450...και απο κει και επειτα κατεβαινει κανονικα μεχρι θεσ/νικη που πηγαινα...το range στο ξεκινημα εδειχνε 300 και μολισ εφτασα στο σπιτι μου εδειχνε 200..!!!!αυτο που ειπαν και τα παιδια συμβαινει..!!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.