Jump to content
nasos_ea

Γυαλιστικα Ελαστικων

Recommended Posts

Χθες πηγα να αλλαξω τα ελαστικα του αυτοκινητου αφου ειχαν επανω τους τρια χρονια και 52.000 χλμ κυριως σε εθνικη.Η κατασταση του πελματος ηταν μια χαρα αλλα οσο ναναι ειχε ξεραθει και δεν ηταν πλεον ασφαλες.Το ελαστικο ηταν το michelin energy κι εβαλα τα PS3.Επιασα κουβεντα με τον λαστιχα και τον ρωτησα αν τα γυαλιστικα προστατευουν καθολου.Η απαντηση του ηταν οτι δε μπρει να μου πει γενικα για ολα τα γυαλιστικα καθοτι καθενα εχει διαφορετικα συστατικα.Παντως επειδη γνωριζει τα michelin πολυ καλα και τα "δουλευει" χρονια, μου ειπε οτι δεν ειχε δει ελαστικο 3 ετων με τοσα σκασιματα στο πλαινο.Οντως το ελαστικο παιδια ηταν χαλια.Το αυτοκινητο αν και παρκαρεται στο δρομο, δε μενει παρκαρισμενο στον ηλιο.Η περιοχη που μενω δεν εχει προβλημα παρκαρισματος και το αυτοκινητο το παρκαρω παντα στον ισκιο κι οταν προκειται να το πιασει ηλιος το μετακινω παλι σε ισκιο.Το προσεχω παρα πολυ απο τον ηλιο και παρολα αυτα τα σκασιματα ηταν πολλα.Υποψιαζομαι το γυαλιστικο καθοτι εβαζα συχνα.Κυριως εβαζα μετα το πλυσιμο αλλα και μερικες φορες χωρις να το εχω πλυνει.Τον ρωτησα για βαζελινη ή σπρει σιλικονης και μου απαντησε θα το ψαξει και θα μου πει τι μπορω να βαζω.Εχει κανεις αποψη;

Υ.Γ. Τα γυαλιστικα που χρησιμοποιουσα ηταν επωνυμων εταιριων.

Link to comment
Share on other sites

Εγω χρησιμοποιω για γυαλισμα ενα γαλακτωμα που περναω τα πλαστικα στο εσωτερικο του αυτοκινητου και με εχει αφησει ικανοποιημενο τα λαστιχα διατηρουνται μαλακα και οταν βρεχει δεν λερωνονται καθολου διοτι γλυστραει το νερο απο πανω τους. σου συνιστω να κανεις το ιδιο και θα με θυμηθεις. τα michelin οταν περασουν τα 3 χρονια αρχιζουν και ανοιγουν τα πλαινα και εγω που φοραγα τα pilot sport το ιδιο επαθα αλλα απο κρατηματα ηταν αψογα.

Edited by stavros g
Link to comment
Share on other sites

Χθες πηγα να αλλαξω τα ελαστικα του αυτοκινητου αφου ειχαν επανω τους τρια χρονια και 52.000 χλμ κυριως σε εθνικη.Η κατασταση του πελματος ηταν μια χαρα αλλα οσο ναναι ειχε ξεραθει και δεν ηταν πλεον ασφαλες.Το ελαστικο ηταν το michelin energy κι εβαλα τα PS3.Επιασα κουβεντα με τον λαστιχα και τον ρωτησα αν τα γυαλιστικα προστατευουν καθολου.Η απαντηση του ηταν οτι δε μπρει να μου πει γενικα για ολα τα γυαλιστικα καθοτι καθενα εχει διαφορετικα συστατικα.Παντως επειδη γνωριζει τα michelin πολυ καλα και τα "δουλευει" χρονια, μου ειπε οτι δεν ειχε δει ελαστικο 3 ετων με τοσα σκασιματα στο πλαινο.Οντως το ελαστικο παιδια ηταν χαλια.Το αυτοκινητο αν και παρκαρεται στο δρομο, δε μενει παρκαρισμενο στον ηλιο.Η περιοχη που μενω δεν εχει προβλημα παρκαρισματος και το αυτοκινητο το παρκαρω παντα στον ισκιο κι οταν προκειται να το πιασει ηλιος το μετακινω παλι σε ισκιο.Το προσεχω παρα πολυ απο τον ηλιο και παρολα αυτα τα σκασιματα ηταν πολλα.Υποψιαζομαι το γυαλιστικο καθοτι εβαζα συχνα.Κυριως εβαζα μετα το πλυσιμο αλλα και μερικες φορες χωρις να το εχω πλυνει.Τον ρωτησα για βαζελινη ή σπρει σιλικονης και μου απαντησε θα το ψαξει και θα μου πει τι μπορω να βαζω.Εχει κανεις αποψη;

Υ.Γ. Τα γυαλιστικα που χρησιμοποιουσα ηταν επωνυμων εταιριων.

http://www.meguiarsdirect.com/product_detail.asp?T1=MEG+G7516

Link to comment
Share on other sites

Να σου πω την αληθεια ειμαι επιφυλακτικος πλεον.Δε θελω να ξαναπαθω τα ιδια.Το προηγουμενο ελαστικο ειχε μικρα σκισιματακια ακομα και στο σημειο λιγο πριν τη ζαντα.

Link to comment
Share on other sites

Υπάρχει Ελλάδα ή το παραγγέλνουμε από το site?

edit: Το βρήκα στο ebay.co.uk

Edited by spooky
Link to comment
Share on other sites

Εγω παιδες βαζω στα ελαστικα μου εδω και 3 χρονια γλυκερινη σε υγρη μορφη και ειναι κομπλε,1,50 γιουρα το μπουκαλακι εχει απο φαρμακειο.

και το αποτελεσμα ειναι πολυ καλο! ;)

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Περνεις ενα σφουγκαρακι να ειναι βρεμενο οχι παρα πολυ,και βαζεις γλυκερινη και περνασ τα ελαστικα σου φιλε μου.με την δοσολογια παιζω με το ματι δεν βαζω παρα πολυ,και ετσι εχεις ενα παραπολυ καλο αποτελεσμα και οικονομικο και κραταει και το μπουκαλακι και για αλλα πλυσιματα ;)

Link to comment
Share on other sites

Γλυκερίνη και νεράκι φίλε μου και είσαι άρχοντας! Πας στο φαρμακίο, πέρνεις το μικρό το μπουκαλάκι γλυκερίνης (1.5euro max) και αδειάζεις το μισό σε ένα μικρό μπουκαλάκι νερού, μετά γεμίζεις το μπουκαλάκι μέχρι λίγο πιο κάτω απο την μέση, παίρνεις το σφουγγαράκι σου και κάνεις δουλειά.

Link to comment
Share on other sites

Τη γλυκερινη την εχετε δοκιμασει για χρονια;Η κατασταση του πλαινου του ελαστικου ειναι καλη;

Link to comment
Share on other sites

Νασο, μην το ψαχνεις.. Εμενα στη superb που δεν εχει μπει ουτε μια φορα γυαλιστικο στα λαστοιχα, που την εχω παντα σε κλειστο υπογειο ιδιοκτητο γκαραζ που δεν το βλεπει καθολου ο ηλιος, ειμαι στους 20 μηνες και τα λαστοιχα εχουν αρχισει να σκανε... Εχουμε σκατοκλιμα στον Πυργο...

Link to comment
Share on other sites

Νασο, μην το ψαχνεις.. Εμενα στη superb που δεν εχει μπει ουτε μια φορα γυαλιστικο στα λαστοιχα, που την εχω παντα σε κλειστο υπογειο ιδιοκτητο γκαραζ που δεν το βλεπει καθολου ο ηλιος, ειμαι στους 20 μηνες και τα λαστοιχα εχουν αρχισει να σκανε... Εχουμε σκατοκλιμα στον Πυργο...

Ναι αλλα για να λεει ο λαστιχας οτι δεν εχει δει ξανα michelin σε τετοια κατασταση μαλλον φταινε και τα γυαλιστικα εν μερει.

Link to comment
Share on other sites

Όποιος βρει πλαϊνό ελαστικού, που να είναι σε χειρότερη κατάσταση από ένα michelin, να μου το φέρει.

Μετά από μερικούς μήνες τα πλαϊνά τους έχουν όψη σαν σκοροφαγωμένα.

Με ή χωρίς χρήση γυαλιστικών.

Με ή χωρίς τριβές σε πεζοδρόμια.

Πολλές φορές δυσκολεύεσαι να διαβάσεις τη διάσταση επάνω τους.

Τα νούμερα έχουν σχεδόν εξαφανιστεί.

Link to comment
Share on other sites

Πολλές φορές δυσκολεύεσαι να διαβάσεις τη διάσταση επάνω τους.

Τα νούμερα έχουν σχεδόν εξαφανιστεί.

Υπερβολικο μου ακουγεται να μη μπορεις να διαβασεις διασταση.Εγω δεν ειχα τετοιο προβλημα απλα ειχε πολλες μικρες ρωγμες το ελαστικο στο πλαινο του.Γιατι να μη φαινονται τα γραμματα τα οποια ειναι αναγλυφα;Το πλαινο δεν ειναι πελμα να φθαρει.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Υπερβολικο μου ακουγεται να μη μπορεις να διαβασεις διασταση.Εγω δεν ειχα τετοιο προβλημα απλα ειχε πολλες μικρες ρωγμες το ελαστικο στο πλαινο του.Γιατι να μη φαινονται τα γραμματα τα οποια ειναι αναγλυφα;Το πλαινο δεν ειναι πελμα να φθαρει.

Υπερβολικό ?

Περίμενε, σε λίγο θα φωτογραφήσω ένα (ή μάλλον δύο) και θα το δεις :p

Link to comment
Share on other sites

Υπερβολικό ?

Περίμενε, σε λίγο θα φωτογραφήσω ένα (ή μάλλον δύο) και θα το δεις :whistling:

Οκ Κουμπαρε.Αν τα πιεζεις τοσο που τρως και πλαινο δεν πιανει χαχα :p

Link to comment
Share on other sites

Στην 1η φωτό ένα primacy hp. Παρατηρείστε τις χιλιάδες μικρορογμές που έχει το πλαϊνό και τα νούμερα που παρ' όλο που είναι τεράστια ειδικά τα δύο πρώτα έχουν αλλοιωθεί.

Στη 2η φωτό ένα turanza er300. Παρατηρείστε πόσο γυαλιστερή είναι η επιφάνεια του πλαϊνού, χωρίς ρογμές και πόσο ευδιάκρητα είναι τα νούμερα, παρ' όλο που έχουν το 1/3 του μεγέθους των primacy.

Και τα 2 λάστιχα είναι μεταχειρισμένα.

IMG_0240.jpg

IMG_0239.jpg

Link to comment
Share on other sites

Εμενα το πλαινο ηταν αψογο οσον αφορα την ευδιακριτη κατασταση των γραμματων.Απλα ειχε πολλες ρωγμες μικρες.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ χρησιμοποιώ λίγο πετρέλαιο διαλυμένο σε νερό,και μετά με σφουγγαράκι το περνάω από πάνω.Άψογο αποτέλεσμα,και κρατάει για καιρό :cool:

Link to comment
Share on other sites

Δεν υπάρχει χειρότερο από αυτό που κάνεις,καλύτερα άστα χωρίς ''προστασία''.Τα καύσιμα καταστρέφουν τα ελαστικά.

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.