Jump to content
nasos_ea

Γυαλιστικα Ελαστικων

Recommended Posts

Glukerini aderfia kai ta myala sta kagkela.oute petrelaia,oute eponumes etairies( dn krinw kanenan,min pareksigithw..tin apopsi mou lew).1,5 eurw to mpoukali.eite to araiwneis se nero eite etsi opws einai.H analogia einai 1 lt glukerinis se 10 litra nero.auto kanoune ta perissotera pluntiria alla ksereis oti tin epomeni mera to lastixo tha exei stegnosei.ama tin peraseis etsi,krataei polu perissotero.

Link to comment
Share on other sites

Glukerini aderfia kai ta myala sta kagkela.oute petrelaia,oute eponumes etairies( dn krinw kanenan,min pareksigithw..tin apopsi mou lew).1,5 eurw to mpoukali.eite to araiwneis se nero eite etsi opws einai.H analogia einai 1 lt glukerinis se 10 litra nero.auto kanoune ta perissotera pluntiria alla ksereis oti tin epomeni mera to lastixo tha exei stegnosei.ama tin peraseis etsi,krataei polu perissotero.

Πολλά (+) στον MasterMindD 8)

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά νιώθω ότι τόσο καιρό με έπιαναν κορόιδο.Έχω δώσει από 10-50 ευρώ για γυαλιστικό ελαστικών και έχω δοκιμάσει πάνω από 5-6 εταιρίες.Όμορφα αποτελέσματα από όλα,κάποια λίγο πιο εντυπωσιακά από τα άλλα.Λέω για πλάκα να δοκιμάσω το γυαλιστικό της Care Care Magic που πουλάνε στα jumbo με 1.99 ευρώ το μπουκάλι.Λέω σιγά,θα δοκιμάσω για πλάκα κ άμα δεν κάνει 2 ευρώ ήταν,δεν χάθηκε και ο κόσμος!Εε λοιπόν,σήμερα μετά το πλύσιμο το έβαλα,και μιλάμε ήταν φοβερό!Καμία σχέση με άλλα γυαλιστικά που χρησιμοποιούσα!Αφήνει αυτό το μαύρο στο λάστιχο,αλλά φαίνεται σαν να είναι ακόμα υγρό ενώ στα άλλα ναι μεν ήταν μαύρο αλλά δεν ήταν τόσο έντονο!Προσωπικά θα αγοράσω καμιά κούτα τέτοια να έχω :yahoo: Αύριο αν θυμηθώ θα ανεβάσω φωτό να δείτε!

Είναι πολύ απλό στην χρήση του:σε στεγνό λάστιχο ψεκάζεις κυκλικά 4-5 φορές,το λάστιχο γίνεται μπλε(εκεί τρόμαξα λίγο :laugh: ),το σκουπίζεις με ένα πανί στεγνό και έτοιμο!Απλά πανέμορφο!

Edited by prisoner
Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά νιώθω ότι τόσο καιρό με έπιαναν κορόιδο.Έχω δώσει από 10-50 ευρώ για γυαλιστικό ελαστικών και έχω δοκιμάσει πάνω από 5-6 εταιρίες.Όμορφα αποτελέσματα από όλα,κάποια λίγο πιο εντυπωσιακά από τα άλλα.Λέω για πλάκα να δοκιμάσω το γυαλιστικό της Care Care Magic που πουλάνε στα jumbo με 1.99 ευρώ το μπουκάλι.Λέω σιγά,θα δοκιμάσω για πλάκα κ άμα δεν κάνει 2 ευρώ ήταν,δεν χάθηκε και ο κόσμος!Εε λοιπόν,σήμερα μετά το πλύσιμο το έβαλα,και μιλάμε ήταν φοβερό!Καμία σχέση με άλλα γυαλιστικά που χρησιμοποιούσα!Αφήνει αυτό το μαύρο στο λάστιχο,αλλά φαίνεται σαν να είναι ακόμα υγρό ενώ στα άλλα ναι μεν ήταν μαύρο αλλά δεν ήταν τόσο έντονο!Προσωπικά θα αγοράσω καμιά κούτα τέτοια να έχω :yahoo: Αύριο αν θυμηθώ θα ανεβάσω φωτό να δείτε!

Είναι πολύ απλό στην χρήση του:σε στεγνό λάστιχο ψεκάζεις κυκλικά 4-5 φορές,το λάστιχο γίνεται μπλε(εκεί τρόμαξα λίγο :laugh: ),το σκουπίζεις με ένα πανί στεγνό και έτοιμο!Απλά πανέμορφο!

φιλε μου επειδη τα λαστιχα που φοραμε παιζουν στο 600 αρι καλο θα ηταν οτι αγοραζουμε να εχει και ενα feedback ωστε να ξερουμε και τις επιδρασεις του μακροχρονια!

Link to comment
Share on other sites

Η αλήθεια είναι οτι πολλές φορές τρώμε παραμύθι και πληρώνουμε τις μάρκες σαν χρυσάφι. Το ίδιο σκέφτηκα για το γυαλιστικο των πλαστικών. Θα συγκρίνω τη χημική σύσταση με το επώνυμο που ήδη έχω και θα σας πω.

Link to comment
Share on other sites

Πραγματικά νιώθω ότι τόσο καιρό με έπιαναν κορόιδο.Έχω δώσει από 10-50 ευρώ για γυαλιστικό ελαστικών και έχω δοκιμάσει πάνω από 5-6 εταιρίες.Όμορφα αποτελέσματα από όλα,κάποια λίγο πιο εντυπωσιακά από τα άλλα.Λέω για πλάκα να δοκιμάσω το γυαλιστικό της Care Care Magic που πουλάνε στα jumbo με 1.99 ευρώ το μπουκάλι.Λέω σιγά,θα δοκιμάσω για πλάκα κ άμα δεν κάνει 2 ευρώ ήταν,δεν χάθηκε και ο κόσμος!Εε λοιπόν,σήμερα μετά το πλύσιμο το έβαλα,και μιλάμε ήταν φοβερό!Καμία σχέση με άλλα γυαλιστικά που χρησιμοποιούσα!Αφήνει αυτό το μαύρο στο λάστιχο,αλλά φαίνεται σαν να είναι ακόμα υγρό ενώ στα άλλα ναι μεν ήταν μαύρο αλλά δεν ήταν τόσο έντονο!Προσωπικά θα αγοράσω καμιά κούτα τέτοια να έχω :yahoo: Αύριο αν θυμηθώ θα ανεβάσω φωτό να δείτε!

Είναι πολύ απλό στην χρήση του:σε στεγνό λάστιχο ψεκάζεις κυκλικά 4-5 φορές,το λάστιχο γίνεται μπλε(εκεί τρόμαξα λίγο :laugh: ),το σκουπίζεις με ένα πανί στεγνό και έτοιμο!Απλά πανέμορφο!

φιλε και εγω απο εκει αγορασα

+1000

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, στο μπουκαλάκι του γυαλιστικού από το jumbo δεν αναφέρει τα συστατικά του προϊόντος. Ωστόσο αυτό που σκέφτομαι, σε σχέση με τον προβληματισμό του φίλου Golfioo, είναι οτι οι ρύποι με τους οπίους έρχονται σε επαφή τα λάστιχά μας καθημερινά στην άσφαλτο, είναι τόσο τοξικοί που ακόμη και ένα χαμηλής ποιότητας γυαλιστικό φαντάζει σαν ταϊλανδέζικο μασάζ (έχετε κάνει? :acute: ). Για να μην αναφέρω και την επίδραση του ήλιου... Και όλα αυτά βέβαια με την προϋπόθεση οτι δεν κάνεις πολλά χλμ και θα κρατήσεις τα λάστιχα 3-4 χρόνια (γιατί άν τα αλλάζεις κάθε 1-2 δεν έχει καμία σημασία ..)

Link to comment
Share on other sites

Να επαναφέρω λίγο το θεματάκι, όχι τόσο όσον αφορά το γυάλισμα, αλλά τη συντήρηση των ελαστικών.

 

Έχω ένα ζευγάρι Continental Sport Contact , τα οποία έχουν κλείσει 5ετία αλλά από πέλμα είναι σε αρκετά καλή κατάσταση.
Το πρόβλημα είναι όμως ότι έχουν ξεραθεί τα πλαϊνά τους σε αρκετό βαθμό. Έχουν κάνει ρωγμές.

Ξέρω ότι η 5ετία είναι το όριο, απλά ήθελα να παρατείνω τη χρήση τους για κάνα δύο μήνες ακόμα (ουσιαστικά τέλη Σεπτεμβρίου)

 

Προμηθεύτικα σήμερα γλυκερίνη αλλά το δίλημμα μου είναι το εξής:
Θα βοηθήσει το ελαστικό να "αντέξει" λίγο παραπάνω
ή επειδή έχει ήδη υποστεί την όποια καταπόνηση (ξηρασία-ρωγμές) , βάζοντας του τη γλυκερίνη , μαλακώνοντας το να το "βοηθήσω" να κατασταφεί πιο γρήγορα;

 

Δεν έχω την εμπειρία να κρίνω την ουσιαστική κατάστασή τους, το σίγουρο είναι ότι δεν έχω ξανασυμβιώσει με τόσο ξεραμένα λάστιχα.

(Αν θέλετε μπορώ να τα φωτογραφίσω , να τα ανεβάσω να μου πέιτε κ σεις καμιά γνώμη)

 

Καμιά πρόταση; (εκτός απ'το ν'αλλάξω τα λάστιχα ! )

Link to comment
Share on other sites

Bάλε καμιά φωτό να δούμε.Τόσο χάλια είναι???Νομίζω για 1-2 μήνες δεν θα έχεις πρόβλημα αν κινείσαι προσεκτικά και με χαμηλές ταχύτητες.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

Το οτι το πελμα ειναι σε καλη κατασταση δεν συμαινει οτι θα συμπεριφερθει και σωστα στον δρομο , σε νερα ή ολισθηρο οδοστρωμα !

 

Η γλυκερινη που προμηθευτηκες δεν θα βοηθησει σε πολλα τα ελαστικα σου , ναι μεν θα μαλακωσουν αλλα δεν θα ανοιξουν στις ρωγμες τους πανω .

Δεν υπαρχει κατι που να μπορεις να κανεις για να παρατηνεις τη διαρκεια ζωης τους αστα οπως ειναι , με προσοχη στον δρομο θα αντεξουν και πανω απο 2 μηνες .

 

***Στο αμαξι που αγορασα ο προκατοχος μου ειχε να αλλαξει ελαστικα απο το 2004 , δεν φανταζεσαι τις ρωγμες που ειχαν , δεν φαινοταν τα χαρακτηριστηκα στο πλαι !!!***

 

Κανε τα κουμαντα σου και αλλαξε τα οταν μπορεσεις ...

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Παραθέτω τις φωτό (αν κ φυσικά δεν φαίνεται καλά)

ewf1.jpg

mp38.jpg1gng.jpg

sacj.jpg

 

Αγόρασα γλυκερίνη από φαρμακείο, χύμα, 0,70 Ευρώ τα 100ml.
Έβαλα στα λάστιχα κ προχτές ταξίδεψα (3 ώρες ταξίδι το μεσημέρι με εξωτερική θερμοκρασία 35+)
Το θετικό είναι ότι δεν κλατάρανε ! tongue.png
Βλέπουμε....

 

Edit: Μλκία, η 1η φωτό "ανέβηκε" κάθετη , γι'αυτό κ φαίνεται τόσο μεγάλη. Αν ενοχλεί, ας τη σβήσουμε.

Edited by FRee-tezas
Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα 

 

για όποιον ενδιαφέρετε ένα καλό γυαλιστηκο για λάστιχα ειναι της  MEGUIAR'S ENDURANCE gel 

 

https://carshop.com.gr/meguiar-s-endurancer-473ml-tire-gel-gualistiko-elastikon-g7516.html 

 

 

ειναι καλό και έχει ωραία γυαλάδα στα λάστιχα του αμαξιού    

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Είναι όντως καλό της Meguiars!

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

5 hours ago , nikdev said:

Είναι όντως καλό της Meguiars!

 

πολύ καλό πραγματικά! βεβαια θα το ηθελα και λιγο ακόμα ποιο παχύρρευστο,  ειναι σε gel μορφή αλλα και λιγο ακόμα παχύρρευστο να ήταν θα ήταν ακόμα καλύτερο.

 

 

πριν από χρόνια είχα αυτο εδώ της armorall 

 

 

 

πλέων δεν υπαρχει στην αγορά από το 2010 

 

 

Και τώρα ως αντιστοίχων ειναι αυτο 

 

   

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.