Jump to content
sakis_vwgolf

Golf 5 - Αλλαγή σε Προφυλακτήρα Gti (χωρίς αλλαγή μετώπης) -190€ (Λύσεις Aftermarket)

Recommended Posts

Καλησπέρα στο forum. Έβαλα και εγώ τον προφυλακτήρα της X-parts και έχω μια ερώτηση σε όσους τον φοράνε. Κάνει περισσότερο αεροδυναμικό θόρυβο τώρα; Εμένα μετά τα 50km/h ξεκινάει ένα βουητό και κορυφώνετε στα 80-110. Όσο ανεβαίνει η ταχύτητα ανεβαίνει και το βουητό. Σε σημείο που την μηχανή δεν την ακούω αν δεν περάσει τις 4000rpm+. Υποθέτω ότι ίσως είναι από τις κυψέλες στα προβολάκια που είναι ανοιχτές (στον γνήσιο νομίζω δεν είναι). Το έχει παρατηρήσει άλλος; Ο θόρυβος ξεκίνησε μετά την εγκατάσταση του προφυλακτήρα.

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου βγήκε 186€ μαζί με τα μεταφορικά. και 100€ το βάψιμο.

Το παρήγγειλα με σίτες για προβολάκια και έκατσε ακριβώς.

devilako κανένα θόρυβο δεν έχω εγώ. Μήπως στο πέρασμα δεν έκατσε καλά?

Link to comment
Share on other sites

kattt τι να μην κάθισε καλά, αφού μπαίνει όπως είναι. Δεν τον τοποθέτησα εγώ, φανοποιός τον έβαλε οπότε δεν θεωρώ ότι μπορεί να φταίει αυτό. Μπορεί όμως και να κάνω λάθος. Τι μπορώ να κοιτάξω; Καμία γνώμη κανείς;

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας παιδιά και ευχαριστούμε για τις πληροφορίες που δίνετε. Η ερώτηση η δική μου έχει να κάνει, με το αν στο συγκεκριμένο Look-like-GTI προφυλακτήρα μπορούν μετέπειτα να τοποθετηθούν Lips όπως τα παρακάτω, τα οποία προορίζονται για το κανονικό GTI και αν όχι πόση δουλειά πιθανών να χρειάζεται για να μπούν :

http://www.rieger-tuning.de/shop/article/details/artno/00059400 (όχι το carbon κομμάτι τέρμα κάτω)

http://www.abt-sportsline.gr/el/category/3935313637/product/393631303536/productdetails.aspx

Link to comment
Share on other sites

Δεν μπορεί να γίνει κάτι τέτοιο. To lip σε αυτόν τον προφυλακτήρα είναι ενιαίο και δεν αφαιρείται. Εαν παραπέρα σκεύτεσαι να το κόψεις και να το αντικαταστήσεις, τότε με το κόψιμο θα χάσει τελείως την φόρμα του και δεν πρόκειται ούτε να ταιριάξει μεγαλύτερο lip ούτε να μπεί σωστά στο αμάξι.

Μην ξεχνάς τέλος, ότι ο προφυλακτήρας δέχεται αφενός μεγάλη αεροδυναμική πίεση και αφετέρου ακουμπά εύκολα στο οδόστρωμα.. άρα πρέπει να είναι γερός, σταθερός και καλά βιδωμένος στο αμάξι. Το κάτω lip έχει 8 βίδες στήριξης και ουσιαστικά είναι τα σημεία που τον συγκρατούν γερά στην θέση του. Μιά πατέντα με κόλες, προσθήκες κλπ θα σου βγεί off με την πρώτη δοκιμασία..

Κώστας

dsc3685e.jpg

Edited by COSTAS_
  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Κώστα για τη διευκρίνιση. Δε σκόπευα έτσι και αλλιώς σε κοπτοραπτική. Επειδή έχεις ασχοληθεί αρκετά με αυτό το κομμάτι, look-like GTI προφυλακτήρας (μπράβο και για το DIY), αυτός ο προφυλακτήρας

http://www.gabriel-brothers.de/product/Golf-5/Frontstossstange-GTI-Look--Schuerze-Grill.html

με τα ελάχιστα Γερμανικά που κατέχω (δεν κατέχω καθόλου, απλά από τις εικόνες έβγαλα ένα μικρό συμπέρασμα), υποθέτω δίνει τη δυνατότητα μετέπειτα αντικατάστασης του κάτω χείλους. Πως το βλέπεις, έχοντας αρκετή εμπειρία παραπάνω και φυσικά αν γνωρίζεις και Γερμανικά;

Edited by nikos_88
Link to comment
Share on other sites

Σήμερα τοποθέτησα προφυλακτήρα GTI look. Για after market έκατσε πολύ καλά, τόσο που δεν το περίμενα. Το θέμα είναι με το σήμα VW το οποίο δεν ταιριάζει του απλού προφυλακτήρα γιατί το απλού είναι κουμπωτό ενώ του GTI βιδωτό-γυριστό. Ξέρει κανείς που θα βρω ή κάποιο part number να δω στην αντιπροσωπεία πόσο κάνει?

Link to comment
Share on other sites

Σε ευχαριστώ Κώστα για τη διευκρίνιση. Δε σκόπευα έτσι και αλλιώς σε κοπτοραπτική. Επειδή έχεις ασχοληθεί αρκετά με αυτό το κομμάτι, look-like GTI προφυλακτήρας (μπράβο και για το DIY), αυτός ο προφυλακτήρας

http://www.gabriel-brothers.de/product/Golf-5/Frontstossstange-GTI-Look--Schuerze-Grill.html

με τα ελάχιστα Γερμανικά που κατέχω (δεν κατέχω καθόλου, απλά από τις εικόνες έβγαλα ένα μικρό συμπέρασμα), υποθέτω δίνει τη δυνατότητα μετέπειτα αντικατάστασης του κάτω χείλους. Πως το βλέπεις, έχοντας αρκετή εμπειρία παραπάνω και φυσικά αν γνωρίζεις και Γερμανικά;

 

Σε τηλεφωνική επικοινωνία μου είπαν αυτό, ότι το κάτω χείλος αλλάζει και δεν είναι ενιαίο όπως σε άλλους aftermarket. Επίσης μου είπαν ότι ο προφυλακτήρας είναι έτοιμος με υπόστρωμα αν και όπως είπαν οι ίδιοι , μερικοί πελάτες τους ήθελαν παραπάνω υπόστρωμα. Επίσης κατα δήλωση τους τα προβολάκια απο το απλό tsi δεν ταιριάζουν , αν και διαφωνώ, και το κόστος μαζί με τα μεταφορικά είναι 205€

Link to comment
Share on other sites

Τον άλλαξα τελικά και εγώ. . Κόστος 150 αγορά και 80 βαφή. Προβολάκια προς το παρόν άφησα τα παλιά. Η εφαρμογή είναι πολύ καλή αλλά το υπόστρωμα είναι για γέλια, οπότε ξαναπεράστηκε. Τώρα έμειναν 18αρες να βρώ απο gti και να είναι άλλο ένα totally black golfακι

Edited by Stamos T
Link to comment
Share on other sites

καλησπερα.θελω να βρω προφυλακτηρα που το κατω χειλακι να βγαινει.αυτο απο x-parts ειναι ενα κομματι.ξερετε καποιον?να ειναι καλησ ποιοτητασ?ειδα καποιον απο gabriel brothers που βγαινει το κατω κομματι.για το υποστρωμα που λετε ποιο πανω τι ειναι?

Edited by ΓΙΩΡΓΟΣ-VAGARIOUS
Link to comment
Share on other sites

Το υπόστρωμα είναι η προεργασία που έχει για το βάψιμο.

Link to comment
Share on other sites

λέω να αγοράσω αυτό τον προφυλακτήρα

http://www.ebay.co.uk/itm/Golf-5-V-GTI-Look-Front-Bumper-MK5-NEW-Grill-with-Red-Border-Grill-Fog-Lights-/321199206811?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&fits=Car+Make%3AVW|Model%3AGolf|Plat_Gen%3AMK+V&hash=item4ac8f6f19b

Από τις φωτογραφίες του πωλητή το κάτω χείλος φαίνεται να είναι ένα με τον προφυλακτηρα δεν είναι ξεχωριστό κομμάτι, είναι όντως έτσι η μήπως οι φωτογραφιες δεν το δειχνουν σωστα?
Τώρα έχει τον απλό προφυλακτήρα με προβολείς ομίχλης εργοστασιακούς ταιριαζουν στον παραπάνω ιμιτασιόν gti look η θέλει από gti?

 

 

Link to comment
Share on other sites

λέω να αγοράσω αυτό τον προφυλακτήρα

http://www.ebay.co.uk/itm/Golf-5-V-GTI-Look-Front-Bumper-MK5-NEW-Grill-with-Red-Border-Grill-Fog-Lights-/321199206811?pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&fits=Car+Make%3AVW|Model%3AGolf|Plat_Gen%3AMK+V&hash=item4ac8f6f19b

Από τις φωτογραφίες του πωλητή το κάτω χείλος φαίνεται να είναι ένα με τον προφυλακτηρα δεν είναι ξεχωριστό κομμάτι, είναι όντως έτσι η μήπως οι φωτογραφιες δεν το δειχνουν σωστα?

Τώρα έχει τον απλό προφυλακτήρα με προβολείς ομίχλης εργοστασιακούς ταιριαζουν στον παραπάνω ιμιτασιόν gti look η θέλει από gti?

 

 

Δεν αξίζει πλεον το εβαυ ξεπεράστηκε

http://zefkas-motorsport.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/view/1401799/

Link to comment
Share on other sites

Δεν αξίζει πλεον το εβαυ ξεπεράστηκε

http://zefkas-motorsport.*μη επιτρεπόμενο @ URL*/parts/view/1401799/

Νίκο τον εμπιστευόμαστε όμως ;

Sent from my iPhone using Tapatalk

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς τον εμπιστευόμαστε, ενας εμπορος ειναι τι να εμπιστευτούμε, πας εκει τον φορτώνεις πληρώνεις και φεύγεις.

 

 

Πρόσφατα πηρα και εγω εναν γιατι μου έσπασαν τον δικο μου

Link to comment
Share on other sites

Τι εννοείς τον εμπιστευόμαστε, ενας εμπορος ειναι τι να εμπιστευτούμε, πας εκει τον φορτώνεις πληρώνεις και φεύγεις.

 

 

Πρόσφατα πηρα και εγω εναν γιατι μου έσπασαν τον δικο μου

 

εννοουσα τον προφυλακτήρα γιατί είναι aftermarket από ότι κατάλαβα εκτός και αν είδα λάθος.

Link to comment
Share on other sites

σαφως και ειναι aftermarket και το θεμα σε aftermarket προφυλακτήρα αναφέρετε και ολοι οι ποσταρισμενοι προφυλακτήρες aftermarket ειναι.

 

 

Τελος παντων σου λεω εγω τον έβαλα και ειναι ακριβώς ιδιος με αυτον που ειχα φέρει απο Γερμανία πριν 3-4 χρόνια

Link to comment
Share on other sites

σαφως και ειναι aftermarket και το θεμα σε aftermarket προφυλακτήρα αναφέρετε και ολοι οι ποσταρισμενοι προφυλακτήρες aftermarket ειναι.

 

 

Τελος παντων σου λεω εγω τον έβαλα και ειναι ακριβώς ιδιος με αυτον που ειχα φέρει απο Γερμανία πριν 3-4 χρόνια

Ωραία αυτό ήθελα, βασικά, αν εχουν καλή εφαρμογή γιατί παλιότερα διάβαζα ότι πολλοί immitation δεν ήταν ποιοτικά καλοί.

Σε ευχαριστώ!

Link to comment
Share on other sites

Ωραία αυτό ήθελα, βασικά, αν εχουν καλή εφαρμογή γιατί παλιότερα διάβαζα ότι πολλοί immitation δεν ήταν ποιοτικά καλοί.

Σε ευχαριστώ!

Δεν το νομίζω.. ABS Πλαστικό ήταν. Από Γερμανία που είχα πάρει ήταν και είναι καλής ποιότητας.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.