Jump to content
xristinouita

Θαμπωμα Χρωματοσ

Recommended Posts

Καλημέρα σας!

Θα ήθελα τη βοήθεια σας σε ένα θέμα καθώς οι αντιπροσωπείες που απευθύνθηκα κόντεψαν να με τρελλάνουν.....

Έχω ένα POLO 1.4 του 2005 ΜΑΥΡΟ.

Το χρώμα του ξεκίνησε σταδιακά να σπάει (να θαμπώνει για την ακρίβεια). Όταν στις αρχές ρώτησα την αντιπροσωπεία εάν πρέπει να ανησυχήσω μου είπε 'όχι και άλλωστε εάν συμβεί οτιδήποτε έχεις 6 χρόνια εγγύηση'. Από το καλοκαίρι το πρόβλημα έχει οξυνθεί και το αποτέλεσμα είναι το καπώ και ο ουρανός να έχουν θαμπώσει ΕΝΤΕΛΩΣ.

Το πήγα την προηγούμενη εβδομάδα στην αντιπροσωπεία για να δούμε τι θα κάνουμε (αφού είμαι και μέσα στην εγγύηση) και προσπαθούσαν να με πείσουν ότι εγώ το έκανα! ότι εριξα κάποιο χημικό και δεν το θυμάμαι! ότι κάποιος από την οικογένεια μου το πήγε σε πλυντήριο και χάλασε.... αστειότητες δηλαδή...!

Και η ερώτηση μου είναι....

Τι να κάνω??

Να πάω ξανά και να τα σπάσω όλα εκεί μέσα??

Να πάω να το βάψω και να μην ασχοληθώ άλλο μαζί τους?

ή να πάω να το γυαλίσω με κερί (διάβασα κάποια σχετικά post εδώ..)?

Ευχαριστώ εκ των προτέρων...

χριστίνα

Link to comment
Share on other sites

Δεν θα βγάλεις άκρη με την αντιπροσωπεία. Οπότε το ξεχνάς. Θα σου πούνε χίλια δύο.

Ακόμα και ότι φταίει ο ήλιος και άλλα που έχουμε ακούσει κατα καιρούς.

Η εγγύηση χρώματος έχει κάποιες παραμέτρους που θα πατήσουν εκεί πέρα και δεν μπορείς να κάνεις τίποτα.

Το πιο πιθανό και λογικό είναι να ψάξεις 1 καλό φανοβαφείο και να βάψεις το σημείο που έχεις πρόβλημα.

Link to comment
Share on other sites

Το πρόβλημα στον ουρανό προκλήθηκε από βούρτσα… λογικά το βάζεις σε πλυντήρια που έχουν παλιές και φθαρμένες βούρτσες και η τρίχα τους γρατζουνάει το χρώμα…

Σχετικά με το χρώμα δε θα βγάλεις άκρη αν δεν έχεις κάνει όλα τα service στην αντιπροσωπεία…

Αν δεν έχεις κάποιον δικό σου μέσα, καλύτερα να ξεχάσεις εντελώς και την εγγύηση…

Βρες ένα φανοποιείο καλό και βάψε το σημείο που έχει πρόβλημα…

Σχετικά με το κερί θα σου πρότεινα να βάλεις αλλά δεν πρέπει να το πλένεις σε βούρτσα το αμάξι ή να ακουμπάει η γνωστή «σκούπα» επάνω παρά μόνο σφουγγάρι(υπάρχει στην αγορά ένα είδος σφουγγαριού με μικρο ίνες που μοιάζει η υφή του με πετσέτα και δεν χαράζει) και αν γίνεται να μην έχει χρησιμοποιηθεί πολλές φορές…

Κέρωμα 110¤ για όλο το αμάξι…

Βάψιμο 150¤ για τον ουρανό…

Πάνω κάτω ίδιες είναι οι τιμές στην αγορά…

Σίγουρη λύση είναι το βάψιμο στον ουρανό και μετά κέρωμα σε όλο το αμάξι που το χρώμα όλου του αυτοκινήτου θα μοιάζει με καινούργιο για το πρώτο 4μηνο…

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ πολύ για τις απαντήσεις!

Η αλήθεια είναι δεν το έχω πάει ποτέ σε πλυντήριο. Το πλένω με ειδικό σαπούνι και έχω και ειδικό (μαλακό) σφουγγάρι...

Θα ακολουθήσω τις συμβουλές σας όμως....

Λέτε να υπάρχει κάποια πιο μόνιμη λύση? ή για να φαίνεται αξιοπρεπώς θα πρέπει κάθε 4 μήνες να κάνω αυτό που λες?...

Link to comment
Share on other sites

Κοιτα εγω θα σου προτεινα να τα σπασεις ολα. Ειδικα αφου δεν το πας σε πλυντηριο με βουρτσες και το προσεχεις τοσο ειναι ανεπιτρεπτο να ξεθωριαζει το χρωμα. Δεν χανεις τιποτα να τους κανεις καβγα, τζάμπα ειναι. Μπορει εν τέλη να μην βγει τιποτα αλλα εγω δεν εχανα την ευκαιρια να τους τα χωσω αφου ειναι ολοι τους λαμογια και απατεωνες. Μετα το κοιτας για φαναρτζιδικο.

Link to comment
Share on other sites

Μου κανει τρομερη εντυπωση ποσο ευκολα καποιοι της λετε να υποχωρησει ετσι απλα, τη στιγμη που προφανως υπαρχει προβλημα με το χρωμα.Πολυς κοσμος παει σε πλυντηρια αλλα αν ηταν να ξεθωριαζει σε ολους το χρωμα μεσα σε 5 χρονια θα τα ειχαν καταργησει τα πλυντηρια.Οσο για τον φιλο που ανεφερε τα περι πλυντηριων να πληροφορησω οτι οι πλαινες βουρτσες ασκουν την ιδια πιεση με την βουρτσα στο πανω μερος συνεπως αν ηταν θεμα βουρτσας θα ειχε ξεθωριασει ολο το αμαξι.Αν αμφιβαλλεις ρωτα καποιον με πλυντηριο.Βεβαια η κοπελα αποτι λεει δεν το χει παει σε πλυντηριο οποτε κακως το συζητουμε.Εγω Χριστινα προτεινω να το κυνηγησεις το θεμα.Η αντιπροσωπεια ακομα και για μηχανικη βλαβη εντος εγγυησης, παντα προσπαθει να αποφυγει την επισκευη εντος εγγυησης.Ειναι παγια τακτικη τους να αποφευγουν οσο μπορουν τις δωρεαν επισκευες στα πλαισια εγγυησης.Τους εχουμε μαθει πλεον.Αν δε φωναξεις δεν βγαζεις ακρη.Τα περι σερβις στην αντιπροσωπεια που αναφερθηκε πιο πανω μονο ως αστειο μπορω να το εκλαβω.Τι σχεση εχει πού εκανε τα σερβις;Οτι δηλαδη επειδη θα ηταν καλος πελατης τους θα της εκαναν τη χαρη να το περασουν εγγυηση;Δεν προκειται για χαρη, προκειται για δικαιωμα της.Ή μηπως η συντηρηση του χρωματος εχει καποια σχεση με τα σερβις;Οσο για τον ηλιο ενταξει, η αληθεια ειναι οτι Χριστινα φταις που ζεις σε πλανητη που φωτιζεται απο τον ηλιο τι να πω;Μετακομισε καλυτερα.Αλλιως επρεπε με την αγορα του αυτοκινητου να σου δωσουν και καποιες πληροφοριες ποσες ωρες τη μερα μπορεις να το αφηνεις στον ηλιο.Για να σοβαρευτουμε,προτεινω να το πας αντιπροσωπεια να ζητησεις ελεγχο του χρωματος.Βαζουν καποιο μηχανημα αποτι ξερω απο αλλη περιπτωση μελους με το ιδιο προβλημα.Και σε αυτον εκαναν τους δυσκολους αλλα τελικα υποχωρησαν.Τελοσπαντων.Το δικιο με το μερος σου το εχεις.Διεκδικησε το και ασε την ηττοπαθεια στην ακρη.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Μου κανει τρομερη εντυπωση ποσο ευκολα καποιοι της λετε να υποχωρησει ετσι απλα, τη στιγμη που προφανως υπαρχει προβλημα με το χρωμα.Πολυς κοσμος παει σε πλυντηρια αλλα αν ηταν να ξεθωριαζει σε ολους το χρωμα μεσα σε 5 χρονια θα τα ειχαν καταργησει τα πλυντηρια.Οσο για τον φιλο που ανεφερε τα περι πλυντηριων να πληροφορησω οτι οι πλαινες βουρτσες ασκουν την ιδια πιεση με την βουρτσα στο πανω μερος συνεπως αν ηταν θεμα βουρτσας θα ειχε ξεθωριασει ολο το αμαξι.Αν αμφιβαλλεις ρωτα καποιον με πλυντηριο.Βεβαια η κοπελα αποτι λεει δεν το χει παει σε πλυντηριο οποτε κακως το συζητουμε.Εγω Χριστινα προτεινω να το κυνηγησεις το θεμα.Η αντιπροσωπεια ακομα και για μηχανικη βλαβη εντος εγγυησης, παντα προσπαθει να αποφυγει την επισκευη εντος εγγυησης.Ειναι παγια τακτικη τους να αποφευγουν οσο μπορουν τις δωρεαν επισκευες στα πλαισια εγγυησης.Τους εχουμε μαθει πλεον.Αν δε φωναξεις δεν βγαζεις ακρη.Τα περι σερβις στην αντιπροσωπεια που αναφερθηκε πιο πανω μονο ως αστειο μπορω να το εκλαβω.Τι σχεση εχει πού εκανε τα σερβις;Οτι δηλαδη επειδη θα ηταν καλος πελατης τους θα της εκαναν τη χαρη να το περασουν εγγυηση;Δεν προκειται για χαρη, προκειται για δικαιωμα της.Ή μηπως η συντηρηση του χρωματος εχει καποια σχεση με τα σερβις;Οσο για τον ηλιο ενταξει, η αληθεια ειναι οτι Χριστινα φταις που ζεις σε πλανητη που φωτιζεται απο τον ηλιο τι να πω;Μετακομισε καλυτερα.Αλλιως επρεπε με την αγορα του αυτοκινητου να σου δωσουν και καποιες πληροφοριες ποσες ωρες τη μερα μπορεις να το αφηνεις στον ηλιο.Για να σοβαρευτουμε,προτεινω να το πας αντιπροσωπεια να ζητησεις ελεγχο του χρωματος.Βαζουν καποιο μηχανημα αποτι ξερω απο αλλη περιπτωση μελους με το ιδιο προβλημα.Και σε αυτον εκαναν τους δυσκολους αλλα τελικα υποχωρησαν.Τελοσπαντων.Το δικιο με το μερος σου το εχεις.Διεκδικησε το και ασε την ηττοπαθεια στην ακρη.

+1000 Ορμα Χριστίνα και καντους ανω κατω :drinks:.

Link to comment
Share on other sites

+1000 Ορμα Χριστίνα και καντους ανω κατω :drinks:.

+1000000000000000 κανε τους κ ρεζιλι ειδικα αν ειναι κ αλλοι πελατες μπροστα κ εκει να δεις πως θα σε εξυπηρετησουν..δοκιμασμενο απο μενα. :good:

χως τα κανονικοτατα.εχεις καθε δικαιωμα για την περιουσια σου.

Link to comment
Share on other sites

σιγα τα αιματα ρε μοβοροι! :)

Χριστινα αν θες πες με τι σαμπουαν(ελπιζω οχι σαπουνι οπως ανεφερες)πλενεις το αμαξι σου.ισως ειναι ακαταλληλο και ευθυνεται για το θαμπωμα που βλεπεις το οποιο παρεπιπτωντος ειναι θαμπωμα στο βερνικι και οχι στο χρωμα.αν το σαμπουαν δεν εχει ουδετερο ph ή εστω κοντινο με το 7 ph,τοτε δυναται να ειναι ειτε πολυ αλκαλικο ειτε πολυ οξινο το οποιο σε μικρες αραιωσεις ειναι πραγματικα καταστροφη για το βερνικι.αρα το προβλημα σου ειναι στο βερνικι το οποιο επαναφερεται σχετικα ευκολα με ενα γυαλισμα σε επαγγελματια detailer και με μικροτερο μαλιστα κοστος απο το να βαφτει ξανα η επιφανεια.

η αντ/πια ειναι αδυνατο να γνωριζει τις συνθηκες χρησεις του αυτοκινητου γι'αυτο και δυσκολα θα παραδεχτει καποιο εργοστασιακο failure στο χρωμα.

Link to comment
Share on other sites

Καλημέρα Χριστίνα, εύχομαι καλή χρονιά σε όλους. Τελικά τι έγινε με το αυτοκίνητο? Εγώ θα σου πρότεινα να στείλεις και ένα email στην Γερμανία αναφέροντας το περιστατικό, έτσι για να υπάρχει, ανεξαρτήτου αποτελέσματος με την αντιπροσωπεία.

Link to comment
Share on other sites

τι λετε ρε παιδια? τοσο εύκολο το έχετε το βάψιμο? εγώ θα πρότεινα αυτο που ειπαν και οι περισσότεροι... πήγαινε ξανα απο κει και πριξε τους, και αν δεν γινει τιποτα παλι απο την αρχή... Παρε και τον αδερφο-πατερα-αγορι ή οτιδήποτε γιατι βλέπουν κοπέλα και λενε "οτι και να της πουμε θα το πιστέψει...σιγα μη νιώθει απο αυτοκινητα" και αν δεν βγάλεις άκρη φτάσε στην kosmocar...

Link to comment
Share on other sites

παιδια καλημερα,χθες ετρειψα με γυαλοχαρτο 1200-1500 και με νερακι την επιφανεια της πορτας του οδηγου διοτι ειχε κατι σταμπες,ομως στην συνεχεια εφοσον ειχε στεγνωσει θαμπωσε(εφυγε το βερνικι) OXI ομως το χρωμα,ξερετε τι μπορω να κανω;με καποια αλοιφη η κατι αν στρωσει χωρις να χρειαστει φανοποιο;HELP ΜΕ!!!

Edited by telis+georgia
Link to comment
Share on other sites

Κάποιο κερί carnauba θα μπορούσε να βοηθήσει.Είχα κάποτε ένα ARMOR ALL στρόγγυλο με σφουγγαράκι από πάνω.Το είχα πάρει 15-20 ευρώ.Αν το τρίψεις καλά με αυτό πιστεύω να γυαλίσει πάλι

Link to comment
Share on other sites

πιστευω απο την στιγμη που εχει φυγει μονο βερνικι και οχι χρωμα οτι κατι μπορει να γινει,ετσι δεν ειναι;

Link to comment
Share on other sites

πηγα σε εναν με χρωματα αυτοκινητου και μου εδωσε μια αλοιφη κερι της marva αν δεν κανω λαθος και μου ειπε σε αυτο το σημειο να το κανω απαλα,εσυ τι ψιλη αλοιφη λες;λες να μην κανει αυτη που μου εδωσε;

Link to comment
Share on other sites

δεν ειδα κανενα ονειρο,απλα ειχε κατι σταμπες που δεν εβγαιναν με καμια αλοιφη που δοκιμασα,δεν το περασα ομως και με κανενα γυαλοχαρτο 100αρι,το περασα με 1500 με νερο,δεν εχει φυγει χρωμα

Link to comment
Share on other sites

Φιλε rouleman ακουσα την συμβουλη σου και πηγα και πηρα χοντρη,μιας και ψιλη μου εδωσε χθες αυτος,οσο για αυτο που ρωτησες δεν εφτασε χρωμα..ειδε την πορτα και μου λεει βαλε χοντρη και μετα ψιλη και θα στρωσει,εκανα αυτο που ειπες εσυ κ εκεινος και τελος,αυτο ηταν!!!!!!!! :clapping: να ρωτησω κατι ομως;μπορω να πλυνω το αμαξι αυριο η οχι;μηπως παιζει ρολο;

Edited by telis+georgia
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.