Jump to content
nikoskallithea

Vw-7088(Old Model) Or Mt-6501(New Model) Multimedia System

Recommended Posts

...Τι έγινε ρε παιδιά το βαλε κανείς άλλος το μηχάνημα?? πείτε εντυπώσεις-προβλήματα τι περιμένετε? ....

..Πραγματι αν παρελαβε κανεις αλλος θα ηταν πολυ χρησιμη η πληροφορηση για το συνολικο κοστος τοποθετημενο και η εκτιμηση του για ποιοτητα ηχου και για τη λειτουργικοτητα του γιατι το συγκεκριμενο φαινεται αξιολογο.

Link to comment
Share on other sites

..Πραγματι αν παρελαβε κανεις αλλος θα ηταν πολυ χρησιμη η πληροφορηση για το συνολικο κοστος τοποθετημενο και η εκτιμηση του για ποιοτητα ηχου και για τη λειτουργικοτητα του γιατι το συγκεκριμενο φαινεται αξιολογο.

Λοιπόν, το μηχάνημα το τοποθέτησα εδώ και μία εβδομάδα και περίμενα να δω την συμπεριφορά του για να γράψω εντυπώσεις.

  • Από εμφάνιση φαντάζομαι δεν χρειάζομαι να αναφέρω κάτι περισσότερο, είναι πραγματικά πολύ όμορφο, γεμίζει η κονσόλα και νομίζω δίνει και μία πιο ''ακριβή'' αίσθηση.
  • Σχετικά με το θέμα της μπαταρίας μία εβδομάδα που το έχω επάνω δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα. Ακόμη και όταν άφησα το αμάξι για 3 μέρες ακίνητο.
  • Η συμβατότητα με το CAN-BUS είναι καλή, εννοώντας πως μπορώ να χρησιμοποιώ τα χειριστήρια στο τιμόνι μου. Παρουσιάζει βέβαια μια μικρή καθυστέρηση στις εντολές μου αλλά δεν νομίζω πως είναι πρόβλημα αυτό.
  • Σε συνέχεια της συμβατότητας με CAN-BUS αναφέρω πως εμφανίζονται οι ρυθμίσεις του κλίμα στο καντράν της μονάδας. Έχει άλλο περιβάλλον από αυτό που είχε το RCD 310 αλλά τις εμφανίζει.
  • Εγώ δεν έβαλα κάμερα οπισθοπορείας καθώς είχα ήδη parktronic αλλά κάθε φορά που βάζω όπισθεν παρουσιάζει ενδείξεις παρκαρίσματος.
  • H λειτουργία του GPS (IGO :thumbsup:είναι απλά εκπληκτική. Την δοκίμασα λίγο και ήταν πολύ εύχρηστη και πρακτική.Δεν θέλει πτυχίο πανεπιστημίου.
  • Το bluetooth είναι σχετικά καλό. Τοποθέτησα και το μικρόφωνο που είχε στην θέση του μαμα μικροφώνου και μπορώ να πω πως ακούγομαι από μέτρια έως καλά.Εγώ πάντως ακούω καμπάνα!!!Συνδέεται με δύο το πολύ συσκευές και επίσης είναι πολύ εύκολο.
  • Από γραφικά και λοιπά δεν είμαι ιδιαίτερα μεγάλος γνώστης αλλά μία ταινία που έβαλα, έπαιζε πολύ καλά.
  • Μεγάλη απογοήτευση η λειτουργία της tv. Μέχρι στιγμής δεν έχω καταφέρει να πιάσω έστω και ένα μικρό σήμα σταθμού. Καλά το ότι ήταν MPEG-2 και ότι δεν θα έπαιζε το γνώριζα αλλά διατείνεται πως έχει και αναλογικό δέκτη οπότε κάτι δεν έπρεπε να πιάσω???? Πάντως είναι κάτι πάνω από αναγκαία η τοποθέτηση DVB-T MPEG-4, άμεσα.
  • Το ραδιόφωνο κανονικό με όλα τα γνωστά βοηθήματα που συναντάμε σε όλα.

Και για να μην μακρυγορώ περισσότερο, η αγορά θεωρώ πως ήταν καλή κρίνοντας απο τα χρήματα που δαπάνησα και το αντικείμενο που αγόρασα. Αυτό το μπου.....sillyhorse1rb5.gifλο το κράτος να μην με μαχαίρωνε με τελωνείο, (71 ευρώ) θα ήταν όλα καλύτερα.thumbsdown.gif

Υ.Γ. Η τοποθέτηση δεν είναι και τόσο εύκολη υπόθεση. Εγώ προσωπικά δεν ασχολήθηκα φοβούμενος κακές επιπτώσεις και το πήγα στον ηλεκτρολόγο μου. Αυτά.

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν, το μηχάνημα το τοποθέτησα εδώ και μία εβδομάδα και περίμενα να δω την συμπεριφορά του για να γράψω εντυπώσεις.

  • Από εμφάνιση φαντάζομαι δεν χρειάζομαι να αναφέρω κάτι περισσότερο, είναι πραγματικά πολύ όμορφο, γεμίζει η κονσόλα και νομίζω δίνει και μία πιο ''ακριβή'' αίσθηση.
  • Σχετικά με το θέμα της μπαταρίας μία εβδομάδα που το έχω επάνω δεν έχει παρουσιάσει κανένα πρόβλημα. Ακόμη και όταν άφησα το αμάξι για 3 μέρες ακίνητο.
  • Η συμβατότητα με το CAN-BUS είναι καλή, εννοώντας πως μπορώ να χρησιμοποιώ τα χειριστήρια στο τιμόνι μου. Παρουσιάζει βέβαια μια μικρή καθυστέρηση στις εντολές μου αλλά δεν νομίζω πως είναι πρόβλημα αυτό.
  • Σε συνέχεια της συμβατότητας με CAN-BUS αναφέρω πως εμφανίζονται οι ρυθμίσεις του κλίμα στο καντράν της μονάδας. Έχει άλλο περιβάλλον από αυτό που είχε το RCD 310 αλλά τις εμφανίζει.
  • Εγώ δεν έβαλα κάμερα οπισθοπορείας καθώς είχα ήδη parktronic αλλά κάθε φορά που βάζω όπισθεν παρουσιάζει ενδείξεις παρκαρίσματος.
  • H λειτουργία του GPS (IGO -_-είναι απλά εκπληκτική. Την δοκίμασα λίγο και ήταν πολύ εύχρηστη και πρακτική.Δεν θέλει πτυχίο πανεπιστημίου.
  • Το bluetooth είναι σχετικά καλό. Τοποθέτησα και το μικρόφωνο που είχε στην θέση του μαμα μικροφώνου και μπορώ να πω πως ακούγομαι από μέτρια έως καλά.Εγώ πάντως ακούω καμπάνα!!!Συνδέεται με δύο το πολύ συσκευές και επίσης είναι πολύ εύκολο.
  • Από γραφικά και λοιπά δεν είμαι ιδιαίτερα μεγάλος γνώστης αλλά μία ταινία που έβαλα, έπαιζε πολύ καλά.
  • Μεγάλη απογοήτευση η λειτουργία της tv. Μέχρι στιγμής δεν έχω καταφέρει να πιάσω έστω και ένα μικρό σήμα σταθμού. Καλά το ότι ήταν MPEG-2 και ότι δεν θα έπαιζε το γνώριζα αλλά διατείνεται πως έχει και αναλογικό δέκτη οπότε κάτι δεν έπρεπε να πιάσω???? Πάντως είναι κάτι πάνω από αναγκαία η τοποθέτηση DVB-T MPEG-4, άμεσα.
  • Το ραδιόφωνο κανονικό με όλα τα γνωστά βοηθήματα που συναντάμε σε όλα.

Και για να μην μακρυγορώ περισσότερο, η αγορά θεωρώ πως ήταν καλή κρίνοντας απο τα χρήματα που δαπάνησα και το αντικείμενο που αγόρασα. Αυτό το μπου.....sillyhorse1rb5.gifλο το κράτος να μην με μαχαίρωνε με τελωνείο, (71 ευρώ) θα ήταν όλα καλύτερα.thumbsdown.gif

Υ.Γ. Η τοποθέτηση δεν είναι και τόσο εύκολη υπόθεση. Εγώ προσωπικά δεν ασχολήθηκα φοβούμενος κακές επιπτώσεις και το πήγα στον ηλεκτρολόγο μου. Αυτά.

καλοριζικο φιλε...για πες απο που το παρηγγειλες και ποσο σου πήγε μαζί με το τελωνείο? επισης σε ποιο μαγαζι το πηγες να στο τοποθετησει?

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

Μόλις εχθές το παρήγγειλα απο την φημισμένη Μόνικα...!!!!Τιμή 454,57 USD με τα μεταφορικά και με ψηφιακό δέκτη για τηλεόραση. Νίκο δλδ όταν το βάλω θα χρειαστώ κωδικοποίηση με VAG-COM?

Αυτό το μπου.....sillyhorse1rb5.gifλο το κράτος να μην με μαχαίρωνε με τελωνείο, (71 ευρώ) θα ήταν όλα καλύτερα.thumbsdown.gif

Υ.Γ. Η τοποθέτηση δεν είναι και τόσο εύκολη υπόθεση. Εγώ προσωπικά δεν ασχολήθηκα φοβούμενος κακές επιπτώσεις και το πήγα στον ηλεκτρολόγο μου. Αυτά.

καλοριζικο φιλε...για πες απο που το παρηγγειλες και ποσο σου πήγε μαζί με το τελωνείο? επισης σε ποιο μαγαζι το πηγες να στο τοποθετησει?

ευχαριστω

Έχει γράψει πόσο και από που!!!!

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ειχε περασει και καιρος και ψιλοχαθηκα..να ρωτησω σου στελνουν μαζι cd με το igo?και αν ναι το μενου του gps ειναι στα ελληνικα? δηλαδη τους δρομους τους εμφανιζει στα ελληνικα η grenglish?

Link to comment
Share on other sites

ευχαριστω ειχε περασει και καιρος και ψιλοχαθηκα..να ρωτησω σου στελνουν μαζι cd με το igo?και αν ναι το μενου του gps ειναι στα ελληνικα? δηλαδη τους δρομους τους εμφανιζει στα ελληνικα η grenglish?

Θα απαντήσω πάλι εγώ

Τα Ελληνικά του igo ή οποιουδήποτε προγράμματος πλοηγήσεις δεν εχουν καμιά σχέση με το μηχάνημα, είναι επιλογή του προγράμματος.

Το μηχάνημα έρχεται σκέτο νέτο, ούτε igo ούτε τίποτα, να σου πω ακόμα οτι είναι "open" και μπορείς να τρέξεις οτι εσυ θέλεις απο ναβι, παιχνίδια μέχρι και να πας στην πλατφόρμα των windows.

ΥΓ αυτό που αναφέρεται στις προδιαγραφές του μηχανήματος σαν γλώσσες "2, Support Italian,German,English,French,Spain,Russia,Portugal." αφορά στις λειτουργίες και τα μενού τoυ πχ ραδιο, της sd κλπ.

Link to comment
Share on other sites

ειναι συμβατο το μηχανημα με canbus 2010? δεν θελω να το παραγγειλω και να το μετανιωσω μετα...το νεο πολο 2011 θα το εχω αρχες Μαρτη...περιμενω απαντηση απο καποιον που ξερει σιγουρα...

ευχαριστω

Link to comment
Share on other sites

οσοι εχετε παραπονεθεί για την ποιότητα της κεραίας, εχετε βάλει (συνήθως αγοράζεται σαν έξτρα) κεραία για την TV?

το εχω παραγγείλει και εγώ απο ebay, λιγο πιο ακριβό απο την γνωστή Μόνικα, απο Αγγλία.(γλυτώνω το πιθανό τελωνείο) μαζι με την κεραία έφτασε 440(μας εκανε κάποια μείωση στην τιμή γιατι πήραμε παραπάνω απο 1 κομάτια ταυόχρονα)..

το λινκ ειναι αυτό http://cgi.ebay.co.uk/ETO-VW-Gold-Edition-Car-DVD-Stereo-GPS-Sat-Nav-VW7088-/270685176600?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f06180318

Edited by panaua
Link to comment
Share on other sites

οσοι εχετε παραπονεθεί για την ποιότητα της κεραίας, εχετε βάλει (συνήθως αγοράζεται σαν έξτρα) κεραία για την TV?

το εχω παραγγείλει και εγώ απο ebay, λιγο πιο ακριβό απο την γνωστή Μόνικα, απο Αγγλία.(γλυτώνω το πιθανό τελωνείο) μαζι με την κεραία έφτασε 440(μας εκανε κάποια μείωση στην τιμή γιατι πήραμε παραπάνω απο 1 κομάτια ταυόχρονα)..

το λινκ ειναι αυτό http://cgi.ebay.co.uk/ETO-VW-Gold-Edition-Car-DVD-Stereo-GPS-Sat-Nav-VW7088-/270685176600?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f06180318

Μπορεί να το παρήγγειλες απο το αγγλικό ebay φίλε, αλλά θα σου έρθει απο Hong Kong.

Με το καλό να έρθει να μας πείς και εσύ εντυπώσεις !

Link to comment
Share on other sites

αγγλια ερχεται 10000% σιγουρος.

ανταλλάξαμε 30!! περίπου μαιλ, και στα 20 :hyper: μας ανεφερε οτι ερχεται απο Αγγλια.

και τέλος στο tracking number, ξεκινάνε απο Αγγλία. Το πρωί που το κοιταξα ηταν Γερμανια..

Μολις τα πάρω στα χέρια μου θα πώ τι και πώς..

Link to comment
Share on other sites

οσοι εχετε παραπονεθεί για την ποιότητα της κεραίας, εχετε βάλει (συνήθως αγοράζεται σαν έξτρα) κεραία για την TV?

το εχω παραγγείλει και εγώ απο ebay, λιγο πιο ακριβό απο την γνωστή Μόνικα, απο Αγγλία.(γλυτώνω το πιθανό τελωνείο) μαζι με την κεραία έφτασε 440(μας εκανε κάποια μείωση στην τιμή γιατι πήραμε παραπάνω απο 1 κομάτια ταυόχρονα)..

το λινκ ειναι αυτό http://cgi.ebay.co.uk/ETO-VW-Gold-Edition-Car-DVD-Stereo-GPS-Sat-Nav-VW7088-/270685176600?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item3f06180318

Μπορεί να το παρήγγειλες απο το αγγλικό ebay φίλε, αλλά θα σου έρθει απο Hong Kong.

Με το καλό να έρθει να μας πείς και εσύ εντυπώσεις !

+1000

Ακριβώς ετσι ειναι οπως τα λεει ο φιλος @tominio, εδωσες 100 ευρω παραπάνω χωρις κανενα λογο

Να προσέχετε με το εβαυ, απο κατω λεει "Item location: HK, Hong Kong"

Πες μας οταν την παραλάβεις.

Link to comment
Share on other sites

την μονάδα την παρέλαβα, κανονικά σε 3 μέρες παρακαλώ με dhl.

ΔΕΝ ΠΕΡΑΣΕ ΤΕΛΩΝΙΟ, ΔΙΟΤΙ ΗΡΘΕ ΑΠΟ ΑΓΓΛΙΑ...

Προτήμησα να πληρώσω λίγο παραπάνω, αλλα πλήρωσα με paypal.

Δεν ειχε στόκ την κεραία της TV, και την εχει στείλει απο Κινα.οπότε θα αργήσει λίγο παραπάνω. (TV δεν πιάνει ακόμα)

Την έβαλα την μονάδα πάνω, ειναι λίγο διαφορετική απο αυτην του πρώτου πόστ, οσον αφορα τα μικρόφωνα και το δέκτη για το χειριστήριο.. Μπορείτε να το προσέξετε και στο λινκ πιο πάνω.

Μερικές ερωτήσεις.. Το έβαλα πρόχειρα πάνω, αλλα παρατήρησα οτι δεν κρατάει την μνήμη της ώρας (τους σταθμούς τους κρατάει), και το bluetooth- συνδεση με κινητό, οταν βγάλω το κλειδί και ξανανοίξω.

Στην συνδεσμολογία, κουμπωσα τις φίσες κανονικά , εκτος απο την κεραία εχει 2 βίσματα, αλλα μπορούσες να συνδέσεις μονο το 1, το αλλο έπρεπε να το τροποποιήσεις...

Και απο τα καλώδια εκτος τις φύσες, συνέδεσα και τα πορτοκαλι (νομίζω) μεταξύ τους.

Χρειάζεται να συνδέσεις κάποιο καλώδιο, για να μην χάνει την μν΄μη τηλεφώνου και bluetooth?

επίσης αν θέλω να βάλω κάμερα οπισθοπορείας, υπάρχει κάποια ετοιμη φίσα απο την VW ή πρεπει να τραβήξω καλωδίοση- ξυλώνοντας το αυτοκινητο?

Edited by panaua
Link to comment
Share on other sites

Τελος καλο ολα καλα!!!!

Καλορίζικη καλες ακροάσεις, και προπάντων πλοηγήσεις ;)

Αργότερα πες μας εντυπώσεις, να :baby: και καμια φωτο απο το αυτοκινητο.

Εδιτ

Θα σου απαντησω εδω για να γνωριζουν και οι υπόλοιποι.

1.Γιατι δεν κρατάει μνημη ρολογιου?

Γιατι παιρνει σημα απο τον δορυφόρο και την αλλαζει αυτοματα, δες το σεταπ για την ζωνη ωρα στην οποια και ανήκουμε +2 δηλαδή (πονεμενη ιστορία)

2.Γιατι δεν κρατάει μνημη bluetooth?

Αυτο δεν το κατάλαβα να σου πω την αληθεια.

3.το μπλε καλώδιο ή επρεπε να συνδέσω άλλο?

Το μπλε καλωδιο το συνδεεις με την κεραια της TV ετσι ωστε να παίρνει ταση ο ενισχυτής της.

4.Και τέλος αν ξέρεις για καμερα οπισθοπορείας?

Θα σου πρότεινα να το αποφύγεις και να βαλεις αισθητήρες παρκαρίσματος.

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=43670&st=0

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Νίκο εισαι ΘΕΟΣ :baby:

τελικά το καλώδιο που σύνδεσα ειανι τα πορτοκαλί μεταξύ τους...

η ώρα ειναι πλέον σωστή χωρίς να κάνω κάτι... ;)

εσένα σου κρατάει στο bluetooth την συσκευή?

και πάλι ευχαριστώ

Link to comment
Share on other sites

Εγω εχω το ΒΤ του ΤΛΦ μονιμα ΟΝ, οπότε όποτε μπω στο αυτοκίνητο μετα 5-6" συνδέομαι με την μοναδα αυτόματα, για να γίνεται αυτο πρεπει να δώσεις εξουσιοδότηση στην μονάδα απο το ΤΛΦ και να πεις (στο ΤΛΦ πάντα) να συνδεεται με αυτην την συσκευή αυτόματα.

Link to comment
Share on other sites

Καλα ολα αυτα ρε παιδια αλλα ποιος μπορει να μου πει αν κανει για το νεο Polo?Ειμαι σε διλημμα να το παραγγειλω η οχι?Νικο εχεις καμια γνωμη?

Edited by g-e-g-o
Link to comment
Share on other sites

Καλα ολα αυτα ρε παιδια αλλα ποιος μπορει να μου πει αν κανει για το νεο Polo?Ειμαι σε διλημμα να το παραγγειλω η οχι?Νικο εχεις καμια γνωμη?

Στειλε ενα μαιλ στην Μονικα, ειναι πολύ καλη στην δουλεια της και θα σου απαντήσει αμεσως.

ΥΓ Ενημέρωσε μας

Link to comment
Share on other sites

οκ θα της στειλω μηνυμα αλλα τι γινεται σε περιπτωση που κανει λαθος η Μονικα και ερθει το μηχανημα και δεν συνεργαζεται με το καινουριο can bus του πολο?

Μηπως να περιμενω μεχρι το Μαρτη που θα ρθει το αμαξι μηπως εχει βγει καμια πηγη με ενσωματωμενο mpeg4?

Edited by g-e-g-o
Link to comment
Share on other sites

οκ θα της στειλω μηνυμα αλλα τι γινεται σε περιπτωση που κανει λαθος η Μονικα και ερθει το μηχανημα και δεν συνεργαζεται με το καινουριο can bus του πολο?

Μηπως να περιμενω μεχρι το Μαρτη που θα ρθει το αμαξι μηπως εχει βγει καμια πηγη με ενσωματωμενο mpeg4?

Αυτο δεν προκειται να γινει, γιατι οι συσκευες αυτες ειναι εξωτερικες.

Link to comment
Share on other sites

οκ τελικα.

ηταν θέμα ρυθμίσεων..

ευχαριστώ και πάλι

στο 310 δουλευαν τα πλήκτρα δεξια-αριστερά, στο δεξί μερος της οθόνης, και με πήγαινε στους αποθηκευμένους σταθμούς.

πλέον δεν κάνουν τπτ αυτα, αλλα τα αντίστοιχα στην αριστερή πλευρά, δεξιά- αριστερά, για scanαρισμα σταθμών, μη αποθηκευμένων, με τη σειρά...

ελπίζω να ειναι και αυτό ρύθμιση

Link to comment
Share on other sites

τελικα δεν καταφερα να βρω καποια ρύθμιση για τα κουμπιά του τιμονιού.

στα 2010 μοντέλα ισως να ειναι ετσι..

στα προηγούμενα, ο φίλος μου που το εβαλε του δουλευουν κανονικά.

κατα τα αλλα ειναι τίμιο πιστεύω..

Link to comment
Share on other sites

Στειλε ενα μαιλ στην Μονικα, ειναι πολύ καλη στην δουλεια της και θα σου απαντήσει αμεσως.

ΥΓ Ενημέρωσε μας

Της εχω στειλει 2 email απο τη Παρασκευή και ακομα καμια απαντηση...τι γινεται?

Link to comment
Share on other sites

Μου απαντησε...

Dear George,

Thanks for your email!

Our unit can install in VW polo,but the canbus can't compatible completely at this moment,and our engineer are working on it for a new canbus,and it is not finished yet.

best wishes!

monica

οπότε όσοι έχετε το καινούριο Polo ΜΗΝ το αγοράσετε....

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.