Jump to content
nikoskallithea

Vw-7088(Old Model) Or Mt-6501(New Model) Multimedia System

Recommended Posts

παιδες καλησπέρα και χρόνια πολλά

Εχω την πηγη vw-7088, και χτες εβαλα ενα sub με ενισχυτή. Συνέδεσα το remote του ενισχυτή με το κοκκινο καλώδιο acc που βγαζει πίσω η πηγη, και με διακλαδωτή τα 2 rca του ενισχυτή στο 1 στην πηγή.

Η ποιότητα της μουσικής αλλαξε προς το καλύτερο, οπως αναμενόταν μιας και τα ηχεια στις πορτες βγαζουν μονο τα μεσαια και τα πρίμα και το sub τα χαμηλά.

Σημερα ομως που πέρασε το βράδυ εμεινα απο μπαταρία. Εχω την εντύπωση πως την ζημιά μου την έκανε το κοκκινο acc.

Η ερώτηση μου ειναι, λοιπόν ειναι μήπως ξέρει κανεις το remote του ενισχυτη σε πιο καλώδιο του rcd να το συνδέσω?

Ευχαριστώ για το χρόνο σας.

Link to comment
Share on other sites

Για ρεύμα υπάρχουν δύο καλώδια. Το κόκκινο και το κίτρινο. Δοκίμασε στο κίτρινο.

Υπάρχει και άλλη μία λύση. Να πάρεις ρεύμα από το μπλέ καλώδιο που δίνει ρεύμα στις κεραίες και όταν κλείνει το μηχάνημα διακόπτει το ρεύμα. Αλλά δεν ξέρω αν σηκώνει το sub.

Edited by kattt
Link to comment
Share on other sites

το μπλε το δοκιμασα. δεν δουλευε.

το κιτρινο τι γραφει?

δοκιμασα και το πορτοκαλι και δεν δουλευε ουτε αυτο..

1. Όταν κλείνεις το διακόπτη του αυτοκίνητου, κλείνει ο ενισχυτής του sub?

2. Και αν κλείνει μέτρησες μήπως εχεις κατανάλωση στο sub απο την κύρια τροφοδοσία που έρχεται απο την μπαταριά?

Edited by nikoskallithea
Link to comment
Share on other sites

Με το κοκκινο acc ο ενισχυτης κλεινει. δεν μετρησα ομως με πολυμετρο την τροφοδοσια.. θα το κοιταξω αυριο.

δοκιμασα και το κιτρινο (γραφει Β+) αλλα οταν κλεινω τον διακοπτη μενει ανοιχτος ο ενισχυτης.

Link to comment
Share on other sites

Με το κοκκινο acc ο ενισχυτης κλεινει. δεν μετρησα ομως με πολυμετρο την τροφοδοσια.. θα το κοιταξω αυριο.

δοκιμασα και το κιτρινο (γραφει Β+) αλλα οταν κλεινω τον διακοπτη μενει ανοιχτος ο ενισχυτης.

Aν κλεινει ο ενισχυτής η πηγη και η συνδεση ειναι οκ, δες την δευτερη περιπτωση, δηλαδη το ρευμα της μόνιμης τροφοδοσίας του ενισχυτή με το κλειδι εκτος διακοπτη.

Link to comment
Share on other sites

Καλησπέρα,

Το κινεζάκι ενός φίλου σε eos '09 μοντέλο του τρώει την μπαταρία αν μίνει σε ακινησία το αυτοκίνητο πάνω απο 6-7 μέρες. Υπάρχει κάποιος τρόπος να το διορθόσουμε? Έιχα διαβάσει κάπου για κόψίμο κάποιου καλωδίου...Γνωρίζει κάποιος???

Link to comment
Share on other sites

Η πατέντα του Δημήτρη εδώ: http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=53561

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους δυο σας για της απαντήσεις. Ψάχνώ όμως να βρώ κάτι πιο απλό και αν γίνετε να δουλευει και στην θέση 0.

Πιο παλία είχα διαβάσει για κόψίμο του καλωδίου CAN-. Ίσχυει κάτι τέτοιο??

Link to comment
Share on other sites

Ευχαριστώ και τους δυο σας για της απαντήσεις. Ψάχνώ όμως να βρώ κάτι πιο απλό και αν γίνετε να δουλευει και στην θέση 0.

Πιο παλία είχα διαβάσει για κόψίμο του καλωδίου CAN-. Ίσχυει κάτι τέτοιο??

ναι ισχύει το είχα κανει εγω στο παλιο κινεζακι κόψε το can - και θα είσαι μια χαρά.

για να παιζει στη θεση 0 και να σταματαει με το που βγαζεις το κλειδι δεν ειχα βρει λυση

Link to comment
Share on other sites

ναι ισχύει το είχα κανει εγω στο παλιο κινεζακι κόψε το can - και θα είσαι μια χαρά.

για να παιζει στη θεση 0 και να σταματαει με το που βγαζεις το κλειδι δεν ειχα βρει λυση

Επιδή με μπερδεψες λιγο... Κοβοντας το can- σταματαει να τρωει την μπαταρια οταν ειναι σε ακηνισια, αλλα ΔΕΝ κλεινει οταν βγαλεις το κλειδι;;;

Link to comment
Share on other sites

δεν τρώει μπαταρία κόβοντας το can- .

εάν το δικό σου για να παίξει πρέπει να βάλεις το κλειδί στη θέση 1 και με το που το βάζεις στη θέση 0 κλείνει για αυτό δεν ειχα βρει λύση για αυτο το λογω βασικά πηρα αλλο κινεζακι μου την εσπαγε στα νευρα

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα σε ολους......

Μετ ααπο 1,5 χρονο με το Multimedia μονο καλα λογια εχω να πω.....

Εκτος απο 2 θεματα που εχω.

1)Αλλαξα συσκευη και δνε συνδεεται.Πηρα ενα Iphone 5 ομως δεν παιζει ενω το παλιο μου nokia Παιζει κανονικα.

Μηπως θελει αναβαθμιση?Και αν ναι απο που μπορω να την κανω?

2)Η θυρα sd διπλα απο τους χαρτες δεν παιζει.

Ενω δεν την εχω μεταχειριστει πολυ ξιαφνικα μια ημερα σταματησε να παιζει.

 

Τι να κανω?

 

Εχω στειλει πολλα μηνυματα στην μονικα αλλα δεν μου απανταει.

Link to comment
Share on other sites

Παδια καλησπέρα  , μετά από 5 χρόνια  με  αυτό το  μηχάνημα  που πήρα από την Μονικα  (η κάπως έτσι) , σκέφτομαι να το αλαξω .

το μόνο πρόβλημα του είναι οτι δεν παίζει πλέον (εδω και κανένα χρόνο ) το dvd και ο ήχος του blue toth  που από την αρχή δεν ήταν κάλος έως  κακός. (δεν ξέρω εαν  ήταν το μηχάνημα η αν ειναι ολα  τα κινεζικα   ετσι )

σκέφτομαι  αυτά με adroint  και με ποιο μεγάλη οθόνη γιατί λόγο ηλικίας δεν βλέπω και καλά  .

προτείνετε  τίποτα ? και από που ?

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.