Jump to content
granset

Dot - Ημερομηνια Παραγωγης Ελλαστικου

Recommended Posts

Δεδομενο πως το χρονικο διαστημα για την αλλαγη ελαστικων ειναι κατι σχετικο (εξαρτατε απο τροπο οδηγησης, φθορα, χιλιομετρα) τα νεα ελαστικα που θα μπουν τι ημερομηνια παραγωγης (DOT) πρεπει να εχουν? Σιγουρα οσο πιο "φρεσκα" γινεται αλλα μεχρι ποσο "παλια" ανεχομαστε?

Link to comment
Share on other sites

Νίκο, καλησπέρα :)

Για πολλοστή φορά παραθέτω την άποψη των ειδικών.

Όλη η Ευρώπη γελάει με την εμμονή του Έλληνα στα "φρέσκα" λάστιχα

Γελάει και για άλλα βέβαια, αλλά γελάει ΚΑΙ γι' αυτό

http://www.conti-online.com/generator/www/de/en/continental/automobile/themes/news/archive/2009/pr_2009_04_16_reifenalterung_en.html

Link to comment
Share on other sites

Το πολυ ενος χρονων, βαρια βαρια. Παραπερα του χρονου ειναι σαν να αγοραζεις λιγμενο γιαουρτι.!! Αν υπολογισεις οτι στα δυο χρονια συνεχης χρησης χανουν μεγαλο ποσοστο απο τις ιδιοτητες τους ασχετα αν εχουν αρκετο πελμα.

Οι λαστιχαδες που δεν στοκαρουν πολυ πραμα συνηθως εχουν 2-3 μηνων λαστιχα.

Φίλε Karaman, με πρόλαβες sillyhorse1rb5.gif

Ειδικά για το γιαούρτι, μιλάει η Continental παρακάτω :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω διαφορετικες αποψεις αν καταλαβαινω καλα..Οτι εχω ακουσει δηλαδη. Αλλοι λενε μεχρι και 1-2χρονια ειναι OK κ αλλοι λενε να ειναι παραγωγης εντος του ετους.

Η αληθεια Βαγγελη ειναι πως το εχω παρατηρησει και εγω αυτο που λες, αλλωστε σε γνωστο site που πουλαει λαστιχα αναφέρει ευθεως σε πελατες στην Ελλαδα και Ισπανια δεν ειναι δυνατο να τους πει DOT..

Link to comment
Share on other sites

Βλεπω διαφορετικες αποψεις αν καταλαβαινω καλα..Οτι εχω ακουσει δηλαδη. Αλλοι λενε μεχρι και 1-2χρονια ειναι OK κ αλλοι λενε να ειναι παραγωγης εντος του ετους.

Η αληθεια Βαγγελη ειναι πως το εχω παρατηρησει και εγω αυτο που λες, αλλωστε σε γνωστο site που πουλαει λαστιχα αναφέρει ευθεως σε πελατες στην Ελλαδα και Ισπανια δεν ειναι δυνατο να τους πει DOT..

Σου λέω ότι έχουμε γίνει ρόμπες!!! :rolleyes:

Link to comment
Share on other sites

Και να συμπληρώσω και κάτι ακόμα

Όσοι παραγγέλνουν από site του εξωτερικού και τους έρθουν λάστιχα του '09 ή του '08, το κάνουν γαργάρα και όλα είναι καλά-καμωμμένα.

Όταν έρχονται όμως στο μαγαζί, τα πιάνουνε τα λάστιχα, τα γυρνάνε από δω τα γυρνάνε από κει, λες και είναι σουβλάκια και άμα δουν ότι είναι 7-8 μηνών πετάνε ένα "δεν είναι φρέσκα" και άντε γεια.

Ε ρε βούρδουλα που θέλουμε sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

Και να συμπληρώσω και κάτι ακόμα

Όσοι παραγγέλνουν από site του εξωτερικού και τους έρθουν λάστιχα του '09 ή του '08, το κάνουν γαργάρα και όλα είναι καλά-καμωμμένα.

Όταν έρχονται όμως στο μαγαζί, τα πιάνουνε τα λάστιχα, τα γυρνάνε από δω τα γυρνάνε από κει, λες και είναι σουβλάκια και άμα δουν ότι είναι 7-8 μηνών πετάνε ένα "δεν είναι φρέσκα" και άντε γεια.

Ε ρε βούρδουλα που θέλουμε sillyhorse1rb5.gif

Ε, καλα αυτο εννοειται...Ξερεις κανενα ελληνα που να εχει χασει λεφτα σε παραγγελια απο ιντερνετ? Ολοι ποσο φτηνα και ποσο καλο ειναι! Αμα κατι παει στραβα η χασουρα ειναι οπως τα λες

Link to comment
Share on other sites

koumpare εσύ που είσαι και του επαγγέλματος τελικά που έχεις καταλήξει??? Πόσο καιρό να είναι το λάστιχο??

Πριν 20 μέρες τα continental που έβαλα στο πεζουδάκι που έχω, ήταν με dot 0409

Μια χαρά πάνε sillyhorse1rb5.gif

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.