Jump to content
Argie58

Καψιμο Λαδιων Golf V 140Ps

Recommended Posts

Φίλε ta6ape για όλα αυτα που μου αριθμείς έχω απαντήσει παραπάνω αν διαβάσεις εκτός απο το κρύωμα του κινητήρα! Πάντα λίγο πρίν φτάσω σπίτι το δουλεύω πολυ χαμηλάγια "ξεκούραση" τουρμπίνας και το αφηνω για3 λεπτα με το ρολόι και μετά το σβήνω! Γενικά το προσέχω το αμάξι..το ότι το δουλεύω ψηλά και το φτάνω στ;α όρια δεν σημαίνει ότι ούτε το σέβομαι ούτε το προσέχω!Σε καμια ωρίτσα θα πάω στο συνεργείο της vw και θα έχω νέα!

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν μόλις γύρισα από το συνεργείο...Κατ'αρχήν μου ήρθε βλασιά και πριν παω συνεργείο θυμήθηκα ότι ένας φίλος του αδερφού μου έχει ένα ίδιο με το δικό μου... Έτσι ποιπόν είπα να τουρίξω ένα τηλ. Ο τύπος κάνει κάθε μέρα 165κμ για να πάει δουλειά, όπου ένα μεγάλο μέρος του δρόμου είναι ανάβαση με στροφιλίκια και μου λεει: Εμένα το γεμίζουν στην εγκοπη και όταν μετά από 10.0000κμ που αλλάζω λάδια είναι στην αρχή στο δυχτάκι περίπου(το αμάξι του έχει 114.000κμ), και κάθε μέρα που πάω δουλειά το δουλεύω πιο πολύ με 3η και πάντα πάνω από 5.000στροφες! Μου είπε και αυτός να κοιτάξω κάποια πράγματα όπως ρίγμα στην τουρμπίνα και τέτοια!

Ξεκινάω και παω συνεργείο..

Μου λένε ότι δεν υπάρχει περίπτωση να μου το είχαν γεμήσει πάνω από την εγκοπή! Τους λέω λοιπόν ότι τα λάδια τα είχα κοιτάξει μια μέρα μετά το σέρβις κρυο σε ευθεία και όλα αυτά και ότι ήμουν σύγουρος ότι τόσο μου το είχαν γεμήσει...Αφού λοιπόν με έβγαλαν τρελο και μάλιστα ο υπάλληλος μου λέει αποκλείεται και πάει να φύγει τον ρωτάω για την κατανάλωση των λαδιών! Και μου είπε ότι δεν παίζει και πολύ ρόλο αν το σκίζεις...Τα λογικά πλαίσια είναι να μένουν λάδια από το δυχτάκι και πάνω! ¶ν δω ότι πέσουν πιο χαμηλά κάτι τρέχει!

Τώρα εγώ έχω κάνει γύρω στα 5.000κμ και έχει μέχρι το δυχτάκι(θέση 3 στην οικόνα)....Θα το δουλέψω τώρα μέχρι το επόμενο σέρβις και βλέπουμε! Αυτά!!!

Link to comment
Share on other sites

δλδ τα fsi είναι φριτέζες ? Το σκίσιμο που του ρίχνει δεν παίζει ρόλο ? Για τυχόν διαρροές από τα ελατήρια των πιστονιών, τις τσιμούχες , αντλία λαδιού κλπ τα κοίταξες ?

επιδει εχω στην κατοχη μου και 5αρι fsi αλλα και tsi 6 αρι μπορω να πω οτι ειναι αρκετα φριτεζες τα fsi

Edited by kiwi
Link to comment
Share on other sites

Ωραία,

Αλλά δεν μας είπες ακόμα την μάρκα των λαδιών που σου βάλανε! Και αν σου βάλανε παραπάνω λάδι είναι φυσικό να το κάψει...

Και κάτι τελευταίο: η θέση 3 που μας δείχνεις στη πρώτη φωτό σου είναι και η σωστή θέση στάθμης λαδιών, οπότε παρακολούθα του όπως λες και ενημέρωσέ μας!

Όταν έρχονται από το εργοστάσιο καινούρια αυτοκίνητα το λάδι βρίσκεται στη μέση του διχτυού, πριν βάλει το χέρι του ο Ελληνάρας στα εξουσιοδοτημένα και το τιγκάρει με λάδι!!!

Link to comment
Share on other sites

επιδει εχω στην κατοχη μου και 5αρι fsi αλλα και tsi 6 αρι μπορω να πω οτι ειναι αρκετα φριτεζες τα fsi

Ήταν μια σειρά πλαισίων που είχαν πρόβλημα στις γραμμώσεις των κυλίνδρων που ακολουθούσαν την κίνηση του πιστονιού (πάνω-κάτω), και όχι όλα τα FSI.

Link to comment
Share on other sites

επιδει εχω στην κατοχη μου και 5αρι fsi αλλα και tsi 6 αρι μπορω να πω οτι ειναι αρκετα φριτεζες τα fsi

Off Topic

δλδ τα fsi , όσα τούρμπο και οσα tsi που καίνε λάδι είναι φριτέζες ... δλδ το 70-80% είναι φριτέζες .. οκ , αλλά εγώ έχω άλλη άποψη ....

επίσης το αρχικό πρόβλημα με τα fsi ήταν αυτό ακριβώς που γράφει ο ta6ape ...

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Εεεεεεε ναι το θέμα μας όμως δεν έιναι αν το fsi είναι φριτέζα!!χαχαχαχαχα!!! Η =σωστή στάθμη φίλε kiwi είναι στο 3!! Παίδες θα το παρεακολουθήσω και θα σας γράψω νέα από βδομάδα αφου την πέμπτη έχω ένα ταξιδάκι και του κατεβάζω τα μούτρα κάτω!!!χαχαχαχαχα!

Link to comment
Share on other sites

Μην τρελένεστε. Η σωστή χρήση και το σωστό ζέσταμα είναι άλλο θέμα.

Αν θέλει ο συμφορουμίτης να δει γιατί του τα καίει, ας δει τα αντίστοιχα τόπικς κι ας βγάλει αποτέλεσμα μόνος του.

Εγώ θα πω ότι ο Argie58 καλά έκανε και μας είπε πώς δουλεύει το αμάξι του για να ξέρει ο επόμενος αγοραστής του οχήματος, πώς το δούλευε ο πρώην ιδιοκτήτης του. Προσωπικά θεωρώ ότι δεν είναι σωστή χρήση (από αυτά που διαβάζω τουλάχιστον) αλλά δε μου πέφτει λόγος! Περί ορέξεως..

Απλά να ξέρουν πολλοί ότι μιλάμε για βαρύ γκολφ με νορμάλ άλογα, όχι για μια καθαρόαιμη κατασκευή.

Link to comment
Share on other sites

Τα έχω γράψει από την αρχή τα 5-30! Τα λάδια είναι σωστά το ξέρω!!Προφανώς μου έκαψε τα πολύ παραπάνω που μου είχαν βάλει!!

File dokimase ta ladia

"TOTAL" 10W 50

gia mena ta kalitera ever...

kai ase ta 5w 30

Link to comment
Share on other sites

File dokimase ta ladia

"TOTAL" 10W 50

gia mena ta kalitera ever...

kai ase ta 5w 30

Αυτά που μας γράφεις φίλε μου είναι απαγορευτικά για κινητήρες τούρμπο!!! Για άλλου τύπου κινητήρες και ατμοσφαιρικούς μπορεί να κάνουν.

Εάν θέλει να παίξει με άλλου τύπου λάδια κάποιος μπορεί να δοκιμάσει τα 5W40 ή τα 0W40 της Mobil για τους TSI.

Τα 10W 50 είναι λάθος προδιαγραφών (κοινώς είναι χοντρό λάδι)

Θα γίνω ενοχλητικός αλλά φίλε μου Argie58 δεν μας έχεις πει ακόμα την Μάρκα των λαδιών που σου βάλανε!!!!

Edited by ta6ape
Link to comment
Share on other sites

Αυτά που μας γράφεις φίλε μου είναι απαγορευτικά για κινητήρες τούρμπο!!! Για άλλου τύπου κινητήρες και ατμοσφαιρικούς μπορεί να κάνουν.

Εάν θέλει να παίξει με άλλου τύπου λάδια κάποιος μπορεί να δοκιμάσει τα 5W40 ή τα 0W40 της Mobil για τους TSI.

Τα 10W 50 είναι λάθος προδιαγραφών (κοινώς είναι χοντρό λάδι)

File einai xontro ladi gia germanies kai agglies....

Gia kypro kai ellada me toso psiles thermokrasies

mia xara ine...Min s po oti einai to IDANIKO

kai einai mesa stis prodiagrafes afou einai

gia kinitires TURBO kai kinitires me PSILES APODOSIS

kai oles autes tis paparies me tis prodiagrafes

ego den tis akouo giati min xexnas pezontai terastia

simferonta kato apo to trapezi

Den milo g sena alla min akous ton kathe asxeto

pou kathete piso apo to pliktra kai papagalizei

oti vlepei sto internet apo ki k apo do

kai kani kai ton gnosti meta thumbsdown.gif

Link to comment
Share on other sites

File einai xontro ladi gia germanies kai agglies....

Gia kypro kai ellada me toso psiles thermokrasies

mia xara ine...Min s po oti einai to IDANIKO

kai einai mesa stis prodiagrafes afou einai

gia kinitires TURBO kai kinitires me PSILES APODOSIS

kai oles autes tis paparies me tis prodiagrafes

ego den tis akouo giati min xexnas pezontai terastia

simferonta kato apo to trapezi

Den milo g sena alla min akous ton kathe asxeto

pou kathete piso apo to pliktra kai papagalizei

oti vlepei sto internet apo ki k apo do

kai kani kai ton gnosti meta thumbsdown.gif

Φίλε μου δεν διαφωνώ με το σκεπτικό σου και την καχυποψία που επιβάλλεται να έχουμε στις μέρες μας και στον κλάδο των αυτοκινήτων!

Όμως το 10W50 είναι χοντρό λάδι για τα διάκενα των κινητήρων TSI 140,160,170 ίππων, και λάθος SAE!

Το λάδι όπως θα ξέρεις δεν παίζει μόνο τον ρόλο της λίπανσης στους κινητήρες μας! Αλλά και τον ρόλο της μόνωσης, και τον ρόλο της μείωσης των ρύπων, και τον ρόλο του καθαρισμού!

Όταν λοιπόν μου βάλεις ένα πιο χοντρό λάδι και με λάθος SAE -που δεν μπορεί να βρίσκεται σε όλα τα απαραίτητα σημεία του κινητήρα και κάτω από όλες τις συνθήκες για να παίξει όλους αυτούς τους ρόλους- τότε το μόνο που καταφέρνεις είναι να δημιουργείς πρόβλημα στον κινητήρα εκεί που δεν υπάρχει!

Συμφωνώ στο θέμα της θερμοκρασίας που γράφεις αλλά υπάρχει η λύση με το 5W40 και 0W40 που υπάρχουν στην αγορά και μπορούν να ανταποκριθούν σε υψηλότερες θερμοκρασίες.

Όταν δούλευα ως τεχνικός σύμβουλος σε εξουσιοδοτημένο της VW, είχα πελάτες με Polo 16V του 2002-2003 που τους έκαιγε λάδι. Τους συμβούλεψα λοιπόν να βάλουν 5W40 (ενώ πριν έβαζαν 5W30). Από εκεί και στο εξής σε άλλους μειώθηκε κατά πολύ η κατανάλωση και σε άλλους εξαλείφθηκε! Και μιλάω για συχνούς πελάτες, δεν ήρθαν μια φορά και μετά τέλος! Τους είχα για χρόνια έτσι όσο δούλευα εκεί! Όσοι βάλανε 10W40 για να λύσουν το πρόβλημα, μετά και μέχρι το πρώτο σέρβις δεν τους έκαψε σταγόνα αλλά στο δεύτερο ήθελαν ρεκτιφιέ γιατί οι κύλινδροι είχαν γίνει μ***ί!

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν διαφωνώ με το σκεπτικό σου και την καχυποψία που επιβάλλεται να έχουμε στις μέρες μας και στον κλάδο των αυτοκινήτων!

Όμως το 10W50 είναι χοντρό λάδι για τα διάκενα των κινητήρων TSI 140,160,170 ίππων, και λάθος SAE!

Το λάδι όπως θα ξέρεις δεν παίζει μόνο τον ρόλο της λίπανσης στους κινητήρες μας! Αλλά και τον ρόλο της μόνωσης, και τον ρόλο της μείωσης των ρύπων, και τον ρόλο του καθαρισμού!

Όταν λοιπόν μου βάλεις ένα πιο χοντρό λάδι και με λάθος SAE -που δεν μπορεί να βρίσκεται σε όλα τα απαραίτητα σημεία του κινητήρα και κάτω από όλες τις συνθήκες για να παίξει όλους αυτούς τους ρόλους- τότε το μόνο που καταφέρνεις είναι να δημιουργείς πρόβλημα στον κινητήρα εκεί που δεν υπάρχει!

Συμφωνώ στο θέμα της θερμοκρασίας που γράφεις αλλά υπάρχει η λύση με το 5W40 και 0W40 που υπάρχουν στην αγορά και μπορούν να ανταποκριθούν σε υψηλότερες θερμοκρασίες.

Όταν δούλευα ως τεχνικός σύμβουλος σε εξουσιοδοτημένο της VW, είχα πελάτες με Polo 16V του 2002-2003 που τους έκαιγε λάδι. Τους συμβούλεψα λοιπόν να βάλουν 5W40 (ενώ πριν έβαζαν 5W30). Από εκεί και στο εξής σε άλλους μειώθηκε κατά πολύ η κατανάλωση και σε άλλους εξαλείφθηκε! Και μιλάω για συχνούς πελάτες, δεν ήρθαν μια φορά και μετά τέλος! Τους είχα για χρόνια έτσι όσο δούλευα εκεί! Όσοι βάλανε 10W40 για να λύσουν το πρόβλημα, μετά και μέχρι το πρώτο σέρβις δεν τους έκαψε σταγόνα αλλά στο δεύτερο ήθελαν ρεκτιφιέ γιατί οι κύλινδροι είχαν γίνει μ***ί!

Eno re aderfe me tis olokathares vezines pou vazoume

mono kalo kanoyme e...?

Re file asto na pai o kathenas kani tis epiloges

tou ...Ego auto to ladi to sinisto anepifilaxta sta 200+ aloga

Link to comment
Share on other sites

Καταρχας αδερφε γραφε με ελληνικα συμφωνα με τους ορους χρησης.

Παμ'παρακατω..Επειδη βαζουμε κακες βενζινες θα τα γ***σουμε ολα?Τι θα πει ο καθενας κανει τις επιλογες του και

εσυ ο EDITION 30 συνιστας ανεπιφυλακτα κιολας 10-40 και αν χαλασει κατι εξαιτιας αυτου? Αναλαμβανεις ευθυνη? Ο κατασκευαστης λεει 5-30 και τελος. ΑΝ κανει ο καθενας τις επιλογες του μετα οταν σπαει ή χαλαει κατι να λεει Ααα δικια μου επιλογη ηταν καλα να παθω. Και οχι οπως μερικοι μερικοι (καμια σχεση με τον δημιουργο του θεματος) που κλαιγονται μετα και τα βγαζουν αχρηστα..

Link to comment
Share on other sites

Φίλε μου δεν διαφωνώ με το σκεπτικό σου και την καχυποψία που επιβάλλεται να έχουμε στις μέρες μας και στον κλάδο των αυτοκινήτων!

Όμως το 10W50 είναι χοντρό λάδι για τα διάκενα των κινητήρων TSI 140,160,170 ίππων, και λάθος SAE!

Το λάδι όπως θα ξέρεις δεν παίζει μόνο τον ρόλο της λίπανσης στους κινητήρες μας! Αλλά και τον ρόλο της μόνωσης, και τον ρόλο της μείωσης των ρύπων, και τον ρόλο του καθαρισμού!

Όταν λοιπόν μου βάλεις ένα πιο χοντρό λάδι και με λάθος SAE -που δεν μπορεί να βρίσκεται σε όλα τα απαραίτητα σημεία του κινητήρα και κάτω από όλες τις συνθήκες για να παίξει όλους αυτούς τους ρόλους- τότε το μόνο που καταφέρνεις είναι να δημιουργείς πρόβλημα στον κινητήρα εκεί που δεν υπάρχει!

Συμφωνώ στο θέμα της θερμοκρασίας που γράφεις αλλά υπάρχει η λύση με το 5W40 και 0W40 που υπάρχουν στην αγορά και μπορούν να ανταποκριθούν σε υψηλότερες θερμοκρασίες.

Όταν δούλευα ως τεχνικός σύμβουλος σε εξουσιοδοτημένο της VW, είχα πελάτες με Polo 16V του 2002-2003 που τους έκαιγε λάδι. Τους συμβούλεψα λοιπόν να βάλουν 5W40 (ενώ πριν έβαζαν 5W30). Από εκεί και στο εξής σε άλλους μειώθηκε κατά πολύ η κατανάλωση και σε άλλους εξαλείφθηκε! Και μιλάω για συχνούς πελάτες, δεν ήρθαν μια φορά και μετά τέλος! Τους είχα για χρόνια έτσι όσο δούλευα εκεί! Όσοι βάλανε 10W40 για να λύσουν το πρόβλημα, μετά και μέχρι το πρώτο σέρβις δεν τους έκαψε σταγόνα αλλά στο δεύτερο ήθελαν ρεκτιφιέ γιατί οι κύλινδροι είχαν γίνει μ***ί!

Σωστός. Επιτέλους κι ένας (έστω και πρώην) τεχνικός σύμβουλος που γνωρίζει.

Μού θυμίζεις μια φορά που ένας γνωστός έβαλε λίγο "μέλι" (ξέρεις το θεόπηχτο λάδι) στο μοτέρ του για να σταματήσει να καίει.

Τού είχα πει ότι θα είχε πρόβλημα. Μετά από πολλά χλμ, μού είπε ότι χάλασε τα κουζινέτα με τις βάσεις των μπιελών. Όταν είχα τονίσει ότι θα φράξει και αυτές τις τρύπες και το νορμαλ λάδι του δε θα περνάει, δε με άκουγε....

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες τύπυ λαδιών δεν αλλάζω στο αμάξι για κανένα λογο... Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον...Με ρωτάτε τί μάρκα λαδιών μου έβαλα(φίλε ta6ape δεν γίνεσε ενοχλητικός)... Δεν είχε κάποιο διακριτικό επάνω όπως castrol,divinol....Ήταν ένα μπουκαλάκι με μπλε ετικέτα που έλεγε vw και τον τύπο των λαδιών και τέτοια!! Εσάς στο συνεργείο της vw όχι έξω σε άλλα τί βάζουν;;

Link to comment
Share on other sites

Λοιπόν παίδες τύπυ λαδιών δεν αλλάζω στο αμάξι για κανένα λογο... Ευχαριστώ πάντως για το ενδιαφέρον...Με ρωτάτε τί μάρκα λαδιών μου έβαλα(φίλε ta6ape δεν γίνεσε ενοχλητικός)... Δεν είχε κάποιο διακριτικό επάνω όπως castrol,divinol....Ήταν ένα μπουκαλάκι με μπλε ετικέτα που έλεγε vw και τον τύπο των λαδιών και τέτοια!! Εσάς στο συνεργείο της vw όχι έξω σε άλλα τί βάζουν;;

Επέμενα έτσι γιατί φοβήθηκα μη σου βάλανε κανένα "ελαιόλαδο"... new_lol.gif

Στο θέμα μας: Το λάδι αυτό που σου βάλανε είναι φτιαγμένο από την Castrol, οπότε είσαι εντάξει!

Στο συνεργείο που δούλευα (2006-2008) βάζανε Valvoline και τώρα βάζουν Aral... αλλά αν ζητούσε ο πελάτης του δίνανε αυτά της VW που βάλανε εσένα!

Link to comment
Share on other sites

Χαίρετε κα πάλι! Σας είχα υποσχεθεί μία ενημέρωση μετά από ενα ταξίδι που θα έκανα! Λοιπόν ξυπνάω χθες το πρωΐ, κοιτάω τα λαδάκια μου κομπλέ(θέση 3). Ανάβω πέφτουν οι στροφές ξεκινάω σιγά σιγά χτυπάω το φρεντάκι μου και συνεχίζω! Κάνω τα πρώτα 40κμ περίπου 15λεπτά ταξίδι νορμάλ μέχρι 2.500 στροφές και αρχίζω να το φορτωνω μέχει τα 200κμ! Πληρώνω διόδια και ξεκινάμε!! 1η κόφτη,2η κόφτη και πάει λέγοντας έκανα κάπου στα 70κμ με τέζα το γκάζι στην μοκέτα!! Προς το τέλος της διαδρομής χαμηλές στροφές να ξεκουραστεί η τουρπίνα,παρκάρισμα το αφήνω 2 λεπτάκια αναμενο και το σβήνω!κοιτάω σήμερα το πρωΐ όλα κομπλέ!Ούτε σταγόνα δεν έκαψε!! Δεν το πιστεύω! Κι όμως! Βασικά θα το παρακολουθώ αλλα στο σέρβις που έρχεται στα 60.000κμ θα ακολουθήσω την συμβουλή του φίλου ta6ape και θα ζητήσω 5-40 λαδάκια! Αυτά προς το παρόν!!! Σας ευχαριστώ όλους για το ενδιαφέρον και sorry αν σας κούρασα!

Edited by Argie58
Link to comment
Share on other sites

Εφόσον δεν υπάρχει θέμα με τα λάδια προς το παρόν , εύχομαι να χαίρεσαι το αμάξι σου κάθε στιγμή με σεβασμο ! :drinks:

:whistling:

Link to comment
Share on other sites

Ήταν μια σειρά πλαισίων που είχαν πρόβλημα στις γραμμώσεις των κυλίνδρων που ακολουθούσαν την κίνηση του πιστονιού (πάνω-κάτω), και όχι όλα τα FSI.

ετσι ετσι....

δεν καινε λαδια ολλα τα fsi....μην τα ισοπεδωνουμε ολλα!!!!!

τα περισοτερα απλα ....ΔΕΝ ΚΑΙΝΕ!!!!!!

Link to comment
Share on other sites

Γειά σας!!Καλό μήνα σε όλους!!Γυρίζω μετά από καιρό στο θέμα αυτο για να πω τι έγινε με αυτο το θέμα...Λοιπόν έκανα μια αλλαγή λαδιών βάζοντας mobil esp formula και μαντέψτε!!Ελάχιστη κατανάλωση!!Με οποιονδήποτε τρόπο οδήγησης(πάντα μετά από καλό ζέσταμα!)...Αν και το λάδι ήταν καινούριο για το μοτεράκι μου,μου έκαψε στην αλλαγή των 15,000km όσα μου έκεγε πρίν στα πρώτα 5,000km μόνο!!!(castrol στην αντιπροσωπία).Ήταν δηλαδή θέμα λαδιού και όχι κάποιας φθοράς του μοτέρ ή τουρμπίνα ή τρόπου οδήγησης!!Τώρα έχω κάνει άλλη μια αλλαγή και έχω κάνει ήδη άλλα 3,500km και ούτε σταγόνα!!!Το μόνο που παρατήργσα ήταν λιγότερη κατανάλωση βενζίνης, 0,2-0,5 λίτρα/100km(μηδαμινό) και ότι το μοτέρ "κροταλίζει" λίγο περισσότερο από πριν!!!!Αυτά!!

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.