Jump to content
laris

Λυση Στο Ηλεκτρογκαζο

Recommended Posts

Γεια σας τελικα μετα απο πολυ ψαξιμο οσον αφορα την βελτιωση στην αποκριση γκαζιου,κατεληξα και εβαλα το sprint booster του μπουλεκου (το καινουριο με την δυνατοτητα ενεργοποιησης-απενεργοποιησης).Το αυτοκινητο μεταμορφωθηκε κυριολεκτικα,και αμεση αποκριση στο γκαζι αλλα ο κινητιρας τωρα φαινετε τις πραγματικες δυνατοτητες που ειχε κρυμενες.Αυτο που σου κανει το sprint booster δεν μπωρεις με τιποτα να το κανεις χωρις αυτο,οσο γκαζι και αν πατουσες πριν.Μεγαλη εκτιναξη στο πατημα του γκαζιου που νομιζεις οτι το αμαξι εχει τουλαχιστον 20 αλογα παραπανω.Απλα perfect!

Link to comment
Share on other sites

+1

Οντως ειναι απο τα λεφτα που δινεις και ποιανουν τοπο...και να φανταστεις οτι υπαρχουν ατομα που χωρις να το εχουν δοκιμασει μολις ακουν το κοστος βγαζουν αμεσως συμπερασμα οτι ειναι πεταμενα λεφτα.!!

Ναι ετσι ειναι φιλε μου αν δεν δοκιμασεις κατι απλα δεν μπωρεις να εκφρασεις και αποψη ειδικα οταν καπιος χριαζετε μια γνησια πληροφορια.

Link to comment
Share on other sites

Με κάτι παραπάνω από τα διπλά λεφτα βάζεις πρόγραμμα και μπορείς να πειράξεις απο εκεί τη απόκριση του γκαζιού, χώρια την αύξηση στην απόδοση.

Link to comment
Share on other sites

Aυτο το εχουμε συζητησει και αλλου αλλα τουλαχιστον απο την εμπειρια μου με 3 προγραμματα που εχω βαλει ποτε δεν εγινε ακομα και αν το ζητησα. Ουτε απο customατζηδες. Δεν πειραζεται ευκολα το ηλεκτρογκαζο και οτιδηποτε αισθηση σου δινει το προγραμμα ειναι καθαρα απο την αυξηση ροπης.

Ας βγει καποιος που βαζει προγραμματα κονσερβα η οχι και να υποστηριξει οτι γινεται γιατι αν ειναι ετσι τοτε παω πισω στην Ρεβο/overload/etuners και τους λεω να μου το κανουν ετσι, αλλα δεν πιστευω οτι ισχυει.

Link to comment
Share on other sites

Θα αφήσω μια πιθανότητα να κάνω λάθος, αλλά αυτή την εντύπωση έχω.

Κάποιος προγραμματιστής θα μπορούσε να μας πει σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

Σε εμένα το έκαναν τα παιδιά κανονικά (etuners).

Στο επόμενο ραντεβού μας μάλιστα θα ρυθμιστεί έτσι ώστε να γίνει ακόμη αγριότερο, μιας και τώρα είμαστε στο +20% περίπου στην απόκριση ;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω οταν ειχα βαλει προγραμμα απο etuners (πριν 1μιση χρονο) δεν υπηρχε ρυθμιση. Εκτος αν κατι αλλαξε.

Προσοχη παλι, μιλαω μονο για προγραμμα. Αν εχεις εισαγωγη/εξατμιση τοτε ισως απο μονο του να εχει καλυτερη αποκριση.

Απ'οτι ξερω στο ηλεκτρογκαζο δεν μπορουν να επεμβουν μεσω εγκεφαλου. Το να δωσουν λιγο περισσοτερο αβανς δεν παει να πει οτι επεμβαινουν στο ηλεκτρογκαζο.

Link to comment
Share on other sites

Νομίζω το λέω ξεκάθαρα :yahoo:

Επεμβαίνεις μέσω προγράμματος.

Παρόλα αυτά, με το Sprint Booster έχεις την δυνατότητα να επιλέγεις ανα πάσα στιγμή την απόκριση :p

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν το εχεις καταργησει πληρως απο την αρχη αφου γινεται?

Αν και εγω ως απιστος Θωμας θα περιμενω επιβεβαιωση απο Κριτωνα αν διαβαζει.

Μακαρι να ειναι ετσι.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει της Chiptronic το σύστημα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος ,είναι και ρυθμιζόμενο με τρεις θέσεις .Καταλαβαίνεις την διαφορά από το πρώτο πάτημα.Απόλυτα ασφαλές γιατί έχει τις εργοστασιακές φισες .

http://www.chiptronic.gr/Tuning_pedal.php

Link to comment
Share on other sites

Γιατι δεν το εχεις καταργησει πληρως απο την αρχη αφου γινεται?

Αν και εγω ως απιστος Θωμας θα περιμενω επιβεβαιωση απο Κριτωνα αν διαβαζει.

Μακαρι να ειναι ετσι.

Εξαρχής και μέσω προγράμματος δεν θέλω να γίνει διότι θέλω να το κυκλοφορώ και μέσω switch με νορμάλ απόκριση. Μέσα στην πόλη δεν μπορείς να κυκλοφορείς με "ντίζα" και 200φεύγα άλογα, είναι κουραστικό πιστεύω :thumbsup:

Link to comment
Share on other sites

Εγώ έχω βάλει της Chiptronic το σύστημα και είμαι απόλυτα ευχαριστημένος ,είναι και ρυθμιζόμενο με τρεις θέσεις .Καταλαβαίνεις την διαφορά από το πρώτο πάτημα.Απόλυτα ασφαλές γιατί έχει τις εργοστασιακές φισες .

http://www.chiptronic.gr/Tuning_pedal.php

και ποιο είναι το κόστος?

Link to comment
Share on other sites

+1 στον kirra, τελικά τα προγράμματα δε νομίζω ότι προσφέρουν κάτι στην απόκριση, παρά τα λεγόμενα πολλών. Επίσης το sprint booster μήπως στερείται αναλογικότητας στο πάτημα του γκαζιού (όχι ότι είναι και το μαμά ιδιαίτερα αναλογικό...); Ίσως ενοχλητικότερο ακόμα από την απόκριση στο πάτα είναι η υστέρηση στο άσε, που συνεχίζει να δίνει για κάμποσο, βέβαια αυτά ενοχλούν μόνο σε πολύ γρήγορη οδήγηση και μιας και το golf δεν είναι sport αμάξι δικαιολογείται.

Link to comment
Share on other sites

λεγε δλδ να το βαλω? πες και μια τιμη...

Φιλε μου βαλτο και μετα απο καθε πατημα του γκαζιου,το χαμογελο στα χυλει σου ειναι εγγυημενο.τιμη 200 ευρο.

Link to comment
Share on other sites

Με κάτι παραπάνω από τα διπλά λεφτα βάζεις πρόγραμμα και μπορείς να πειράξεις απο εκεί τη απόκριση του γκαζιού, χώρια την αύξηση στην απόδοση.

Με τα διπλα λεφτα δεν βαζεις καπιο σιγουρο προγρμμα αλλα μαλλον με καμια 800-900 ευρο,ασε που και σε κανενα προγρμμα που εχω ρωτιση.(γνωστο η μη),η απαντηση απο ολους ητν ιδια δλδ οτι δεν γινονται κ θαυματα.Η δικη μου γνωμη ειναι ενα καλο προγραμμα γνωστης εταιριας και ενα sprint-booster θα εχεις στη κυριολεξια αλλο αμαξι.

Link to comment
Share on other sites

Με τα διπλα λεφτα δεν βαζεις καπιο σιγουρο προγρμμα αλλα μαλλον με καμια 800-900 ευρο,ασε που και σε κανενα προγρμμα που εχω ρωτιση.(γνωστο η μη),η απαντηση απο ολους ητν ιδια δλδ οτι δεν γινονται κ θαυματα.Η δικη μου γνωμη ειναι ενα καλο προγραμμα γνωστης εταιριας και ενα sprint-booster θα εχεις στη κυριολεξια αλλο αμαξι.

Κανένας προγραμματιστής δεν προτεινει sprint booster μαζι με πρόγραμμα.

Τι εννοείς λέγοντας σίγουρο πρόγραμμα? Ειναι πολλές οι επιλογές πλέον σήμερα.

Edited by stef80
Link to comment
Share on other sites

Tο sprint booster σιγουρα βοηθαει αρκετα την αποκριση και το λεω απο προσωπικη πειρα σε αλλο αυτοκινητο μου (ατμοσφαιρικο). Εχει και τα αρνητικα του που ειναι η λιγο μεγαλυτερη καταναλωση και το καπως ποιο αποτομο αρπαγμα του κινητηρα που σε κανει να σπινιαρεις ευκολα. Δεν ξερω ομως τι γινεται στα αυτοκινητα με προγραμμα (εννοω τουρμπατα οχι ατμοσφαιρικα) αν και ενα μελος, δεν ξερω αν ειναι ακομα γιατι κοιταζε να αλλαξει αυτοκινητο kospas1234 καπως ετσι αν θυμαμαι, ειχε βαλει και ειχε και προγραμμα και οι εντυπωσεις του ηταν πολυ θετικες, ελεγε οτι ηταν πλεον αλλο αυτοκινητο.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.