Jump to content
midkin

Σχεδιάζοντας Το Τέλειο Dp

Recommended Posts

Εκει εισαι.

Δεν αξιζει ρε παιδια τοσα λεφτα και τοση ταλαιπωρια γι'αυτο.

Ειναι αστεια πραγματα, μην μπαινετε στο τριπακι αυτο για να γεμιζουν οι τσεπες των επιτηδειων.

Αυτα τα αλογα ουτε που θα τα καταλαβεις, τερμα και τελεια.

Φυσιολογικα εχεις 210 αλογα και 30+ ροπη με 95αρα. Ουτε νορμαλ gti δεν εχει τετοια νουμερα.

Μην τρελαινομαστε με εξατμισεις/φιλτρα/σκουπες/φαρασια κλπ.

Εκτος και αν τα λεφτα περισσευουν και πρεπει να τα κινησουμε!

Link to comment
Share on other sites

Εκει εισαι.

Δεν αξιζει ρε παιδια τοσα λεφτα και τοση ταλαιπωρια γι'αυτο.

Ειναι αστεια πραγματα, μην μπαινετε στο τριπακι αυτο για να γεμιζουν οι τσεπες των επιτηδειων.

Αυτα τα αλογα ουτε που θα τα καταλαβεις, τερμα και τελεια.

Φυσιολογικα εχεις 210 αλογα και 30+ ροπη με 95αρα. Ουτε νορμαλ gti δεν εχει τετοια νουμερα.

Μην τρελαινομαστε με εξατμισεις/φιλτρα/σκουπες/φαρασια κλπ.

Εκτος και αν τα λεφτα περισσευουν και πρεπει να τα κινησουμε!

διαφωνω.... ειδικα το downpipe ελευθερωνει παρα πολυ και βελτιωνει και τη διαρκεια ζωης της τουρμπινας γιατι αποφευγονται οι μεγαλες θερμοκρασιες!

στην ουσια η εξατμιση ειναι το downpipe...

τωρα για το φιλτρο ισως εχεις δικιο οτι καποιες πολυ ακριβες εισαγωγες να μην αξιζουν τοσο και ενα απλο φιλτρο πιο ελευθερο στη μαμα θεση να αρκει η εστω μια απλη χοανη στη σωστη θεση...

Link to comment
Share on other sites

Εκει εισαι.

Δεν αξιζει ρε παιδια τοσα λεφτα και τοση ταλαιπωρια γι'αυτο.

Ειναι αστεια πραγματα, μην μπαινετε στο τριπακι αυτο για να γεμιζουν οι τσεπες των επιτηδειων.

+1 .... και όσο για το "τριπάκι"....

!! and more and more and more !!
Link to comment
Share on other sites

1.4tsi160 αν βαλω μονο dp(miltek) κ καταλυτη 100 η 200 κ αφησω την υπολοιπη μαμα εξατμιση θα γινει τιποτα απο θεμα αποδοσης η θα το πνιγει η υπολοιπη μαμα εξατμιση?

Link to comment
Share on other sites

παιδια σκευτομαι να αλλαξω μονο τον καταλυτη με ενα αλλο 200αρι.δηλαδη να βγαλω τον μαμα κ στη θεση του να βαλω τον 200αρι με το μαμα downpipe.το χει κανει κανεις?αξιζει ή ειναι καλυτερο ν αλλαχω κ το downpipe με κατι aftermarket?εχω golf v gt sport με προγραμμα κ με ρυθμηση για 100αρα βενζινη.

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα τούρμπο αμάξι το dp + cat είναι το 80% της εξάτμισης, σκέτο dp (decat δλδ) είναι το 85% :clapping:

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα τούρμπο αμάξι το dp + cat είναι το 80% της εξάτμισης, σκέτο dp (decat δλδ) είναι το 85% :clapping:

το αφησες δεcat δλδ? το σκεφτομαι και γω..ποια ειναι τα θετικα και τα αρνητικα μιας και το εχεις κανει?

Link to comment
Share on other sites

το αφησες δεcat δλδ? το σκεφτομαι και γω..ποια ειναι τα θετικα και τα αρνητικα μιας και το εχεις κανει?

Αρνητικα υπαρχουν μονο για την υγεια.

κανενα αλλο..

στο αμαξι δεν κανεις το παραμικρο κακο..

και εγω ημουν στο τσακ ωταν εφτιαξα το Dp να μην τον βαλω αλλα τελικα εβαλα.

ισως καποια στιγμη τον βγαλω...

το ντουμανι παντως που τρως θα ειναι θανατος

Link to comment
Share on other sites

το αφησες δεcat δλδ? το σκεφτομαι και γω..ποια ειναι τα θετικα και τα αρνητικα μιας και το εχεις κανει?

λαμπακι αναψε η οχι(ακομη)?

Link to comment
Share on other sites

λαμπακι αναψε η οχι(ακομη)?

Σε εμένα με Revo, ανάβει κάθε 1000-1500 χλμ και το σβήνω με το vag com!

Link to comment
Share on other sites

μπορειτε να το γεφυρωσετε και να μην αναβει??

Γίνεται με ανταπτοράκι να μην ανάβει αλλά δεν με πολύ ενδιαφέρει, πρώτον γιατί δεν μου είναι κόπος να το σβήνω κάθε 2-3 μήνες και δεύτερον γιατί είναι θέμα χρόνου να πάω σε costum... Θέμα χρημάτων μάλλον... Προς το παρών πήρα το iphone και είμαι ταπί! :S

Link to comment
Share on other sites

Έχω πει πολλές φορές πως σφυρί το αμάξι δεν θα γίνει άμα δεν κάψει πιστόνι :p

Σκέφτομαι προσωρινά να πάω σε φτερωτή K04 και μόλις μαζευτεί το απαραίτητο ποσό σε κάποια τουρμπίνα. Προς το παρών όμως, το ταμείον είναι μείον!

Link to comment
Share on other sites

σημερα εβαλα το dp επιτελους,εβαλα 100αρη καταλυτη MagnaFlow,δεν αναψε κανενα λαμπακι,οσο προλαβα να το καψω το αμαξι πηγαινε πολυ καλα,στροφαρει παρα πολυ ψηλα,μονο που μου πεταγε συνεχεια το κολαρο απ το intercooler.

Link to comment
Share on other sites

σημερα εβαλα το dp επιτελους,εβαλα 100αρη καταλυτη MagnaFlow,δεν αναψε κανενα λαμπακι,οσο προλαβα να το καψω το αμαξι πηγαινε πολυ καλα,στροφαρει παρα πολυ ψηλα,μονο που μου πεταγε συνεχεια το κολαρο απ το intercooler.

καλοριζικο! ποσο πηγε ο καταλυτης μαζι με το downpipe?

Link to comment
Share on other sites

Σε ένα τούρμπο αμάξι το dp + cat είναι το 80% της εξάτμισης, σκέτο dp (decat δλδ) είναι το 85% :rolleyes:

δηλαδη αν καταλαβα καλα το cat-back δεν αξιζει καλυτερα ενα dp & καταλητη και η υπολοιπη μαμα? τι προτινεται

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.




×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.