Jump to content
midkin

Πλήρης Απενεργοποιήση Esp Και Abs

Recommended Posts

Είναι κρίμα να έχετε ένα τέτοιο αμάξι και να μην έχετε απενεργοποιημένα esp & abs!!! Δεν λέω άμα πιάσουν οι βροχές και τα χιόνια τα ξανά ενεργοποιήτε αλλά όχι ακόμα!

Έτοιμη να κάνετε το αμάξι σας fun to drive?

Βεβαιωθείτε πως το κλειδί του αμαξιού δεν είναι στη μίζα!

Λοιπόν ανοίξτε το καπό και βρείτε το κουτί με τις ασφάλειες!

58660968.jpg

Στη συνέχεια ανοίξτε το!

94053535.jpg

Και αφαιρέστε τη μεγάλη πορτοκαλί ασφάλεια με τον αριθμό 40!

59048899.jpg

Με τον τρόπο αυτό απενεργοποιούνται πλήρως τα ESP και ABS.

*Αν θέλετε να τα ξανά ενεργοποιήσετε, απλά τοποθετήστε την ασφάλεια στη θέση της και κάντε 10 μέτρα δρόμο με το αμάξι σας(για να σβήσουν τα σφάλματα από το κοντέρ!) Τόσο απλά...*

Edited by Speedy
αλλαγή γραμματοσειράς από 1 σε 2 διότι ήταν δυσδιάκριτη
Link to comment
Share on other sites

Και μακριά από σκάσιμο λάστιχου :(sillyhorse1rb5.gif

Ε, Νίκο ? :whistling:

Δεν σε καταλαβαίνω καθόλου! :whistling:

Χαχαχαχα! :drinks:

Link to comment
Share on other sites

ποια η διαφορα απο το να το απενεργοποιησεις απο το κουμπι???ή δεν εχει???

Ότι απενεργοποιούνται πλήρως ενώ με το κουμπί ή καθόλου ή μερικώς, δεν είμαι σίγουρος!

Link to comment
Share on other sites

ποια η διαφορα απο το να το απενεργοποιησεις απο το κουμπι???ή δεν εχει???

Ότι με το κουμπί απενεργοποιείται το ESP και το ASR, αλλά μέχρι μια συγκεκριμμένη ταχύτητα (50χλμ/ώρα νομίζω) ή στα νεότερα μοντέλα απενεργοποιείται μόνο το ASR. Όμως το ΑBS παραμένει ενεργό.

Βγάζοντας την ασφάλεια απλά δεν παίρνει ρεύμα η αντλία (και ο εγκέφαλος) του ABS οπότε αν είχες ABS, ESP, ASR, EDL, hill-holder, EBD, BAS ή οτιπήποτε παρεμφερές πριν, τώρα πολύ απλά δε θα δουλεύει. Ίσως ακούγεται καλό για πίστα, αλλά μην ξεχνάτε ότι την ισορροπία πέδησης μπρος-πίσω την καθορίζει συνεχώς η προαναφερθείσα αντλία, οπότε αν την έχετε εκτός ρεύματος, παπαλα η καλύτερη κατανομή.

Link to comment
Share on other sites

Κανένα τρόπο για πλήρη απενεργοποίηση ESP-ASR χωρίς περαιτέρω απώλειες βρήκαμε ή μπα;

Link to comment
Share on other sites

Κανένα τρόπο για πλήρη απενεργοποίηση ESP-ASR χωρίς περαιτέρω απώλειες βρήκαμε ή μπα;

Παίζει να γίνεται με κωδικοποίηση να απενεργοποιήσεις το ESP-ASR χωρίς να απενεργοποιηθεί το ABS. Σε forum του εξωτερικού το είχα δει αν θυμάμε καλά.

Link to comment
Share on other sites

Αν το ξανά πάρει το μάτι σου στείλε κανένα λινκ!

Εδώ είσαι : http://www.sciroccocentral.co.uk/forum/viewtopic.php?f=25&t=7136&sid=2ed6763144bad3f10d3b80b7f08ab13f#p80709

Χρωστάς χάρη :p

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Κάτι θα σκεφτώ , χαχαχα ! :laugh:

Αν το δοκιμάσεις ενημέρωσε.

Το απενεργοποίησα! Όλα καλά δεν έχω ESP και ASR αλλά έχω ABS.

Το κακό είναι πως σε εμένα δεν ενεργοποιείται το XDS. Αχ ρε γμτ για 2-3 άντε 4 βδομάδες, έχασα τη δυνατότητα του stagging και της ενεργοποίησης του XDS :(((

Link to comment
Share on other sites

Το απενεργοποίησα! Όλα καλά δεν έχω ESP και ASR αλλά έχω ABS.

Το κακό είναι πως σε εμένα δεν ενεργοποιείται το XDS. Αχ ρε γμτ για 2-3 άντε 4 βδομάδες, έχασα τη δυνατότητα του stagging και της ενεργοποίησης του XDS :sad:((

Με την κωδικοποίηση που έκανες δεν λειτουργεί το XDS, το γράφει και στο link που σου έστειλα. Μόνο με ενεργοποιημένο το ESP έχεις XDS.

Link to comment
Share on other sites

Να πάρει. Κάτι έπαθε είτε το καλώδιο, είτε ο εγκέφαλος.

Δεν σώζονται οι αλλαγές που κάνω από το καλώδιο... Checkάρω π.χ. το XDS και μου λέει αν θέλω να κάνω την αλλαγή. Πατάω save και μου λέει πως οι αλλαγές έγιναν αλλά τζίφος!!!

Πλέον δεν μπορώ ούτε το XDS να ενεργοποιήσω ούτε το ESP να απενεργοποιήσω... Τι να φταίει ρε γμτ....

Link to comment
Share on other sites

Να πάρει. Κάτι έπαθε είτε το καλώδιο, είτε ο εγκέφαλος.

Δεν σώζονται οι αλλαγές που κάνω από το καλώδιο... Checkάρω π.χ. το XDS και μου λέει αν θέλω να κάνω την αλλαγή. Πατάω save και μου λέει πως οι αλλαγές έγιναν αλλά τζίφος!!!

Πλέον δεν μπορώ ούτε το XDS να ενεργοποιήσω ούτε το ESP να απενεργοποιήσω... Τι να φταίει ρε γμτ....

Πιθανώς να φταίει το κινέζικο καλώδιο. Βρες κάποιον με αυθεντικό και κατά 99% θα γίνονται όλα σωστά. Ξέρω περιπτώσεις όπου με τα κινέζικα δεν γίνονται κωδικοποιήσεις σωστά.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.