Jump to content
antoniss

Ελαιολαδο Στην Μοκετα

Recommended Posts

απλα μην ρωτατε τι και πως

θα σας πω οτι εχω κανα 3+ λιτρα αγνο παρθενο ελαιολαδο στα πατακια και σε ολοκληρη την "λεκανη" που σχηματιζετε εκει στα ποδια του πισω οδηγου.

χεσε μεσα

εχω βαλει μια πετσετα του μπανιου να ρουφαει

πως θα το βγαλω απο εκει?

βασικα αν δεν προχωρησει στα καθισματα δεν θα φαινεται τιποτα λογο οτι ειναι μαυρη η μοκετα

αυτο που με ανυσηχει ειναι η βρωμα που θα κολλαει αν δεν εχει βγει αρκετη ποσοτητα λαδιου

εχετε να προτεινετε κατι ε?

Link to comment
Share on other sites

Πήγαινε στο LIDL και αγόρασε "Πολυκαθαριστικό ενάντια στα λίπη" W5 (πορτοκαλί μπουκάλι).

Υπάρχει βέβαια και ο "Διαβολάκος του λεκέ" για λάδι γράσο κτλ. που θα το βρεις στα σούπερ μάρκετ αλλά είναι ακριβός και η συσκευασία του έχει μικρή ποσότητα.Και τα 2 προιόντα κάνουν τέλεια δουλειά.;)

Link to comment
Share on other sites

Εγω προτεινω επαγγελματια κατευθειαν και ασε τους πειραματισμους αφου δεν εχεις πειρα.Δεν ξερω κατα ποσο το λαδι που ειναι παχυρευστο θα εχει εισχωρησει στον κετσε που βρισκεται κατω απο τη μοκετα.Αν εχει εισχωρησει (που πολυ το φοβαμαι) ακομα κι αν καθαρισεις τη μοκετα απο πανω, το λαδι που βρισκεται απο κατω δεν θα το βγαλεις με τιποτα αν δεν σηκωσεις τη μοκετα ωστε να εχεις προσβαση στον κετσε.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

απλα μην ρωτατε τι και πως

θα σας πω οτι εχω κανα 3+ λιτρα αγνο παρθενο ελαιολαδο στα πατακια και σε ολοκληρη την "λεκανη" που σχηματιζετε εκει στα ποδια του πισω οδηγου.

χεσε μεσα

εχω βαλει μια πετσετα του μπανιου να ρουφαει

πως θα το βγαλω απο εκει?

βασικα αν δεν προχωρησει στα καθισματα δεν θα φαινεται τιποτα λογο οτι ειναι μαυρη η μοκετα

αυτο που με ανυσηχει ειναι η βρωμα που θα κολλαει αν δεν εχει βγει αρκετη ποσοτητα λαδιου

εχετε να προτεινετε κατι ε?

Καταρχήν κουράγιο!!!Η αλήθεια είναι οτι έχεις θέμα.

Το λάδι είναι φετινό? Από ποια περιοχή? :lol::lol::lol:

  • Like 1
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα αγόρασε καινούργια μοκέτα για το πάτωμα όπως είχε κάνει και το μέλος VW_GOLF2 εδώ http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=34677&st=0

και άλλαξε την πριν ειναι αργά και τραβήξει και τιποτε αλλο λάδι ...

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Για εμένα αγόρασε καινούργια μοκέτα για το πάτωμα όπως είχε κάνει και το μέλος VW_GOLF2 εδώ http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=34677&st=0

και άλλαξε την πριν ειναι αργά και τραβήξει και τιποτε αλλο λάδι ...

Δε χρειαζεται να αλλαξει μοκετα.Αρκει ενας βιολογικος καθαρισμος της.Το προβλημα δεν ειναι η μοκετα.Το προβλημα ειναι το μονωτικο υλικο που βρισκεται απο κατω της και ειναι αποροφητικο πιο πολυ κι απο σφουγγαρι.Ειμαι παθων απο πλυμμηρισμενο πατωμα....

Link to comment
Share on other sites

Δε χρειαζεται να αλλαξει μοκετα.Αρκει ενας βιολογικος καθαρισμος της.Το προβλημα δεν ειναι η μοκετα.Το προβλημα ειναι το μονωτικο υλικο που βρισκεται απο κατω της και ειναι αποροφητικο πιο πολυ κι απο σφουγγαρι.Ειμαι παθων απο πλυμμηρισμενο πατωμα....

+1000...το μονωτικό ειναι πολυ αποροφυτικο ομοιοπαθών με ελαιολαδο!! δεν ξεμυρισε μετα απο 2 χρονια κ συχνό πλύσιμο η μοκέτα του πορτμπαγκαζ ούτε ύστερα απο βιολογικό! πρωτινω για να απαλαγεις απο τιν "μυρωδιά" του ελαιολάδου να την αλλάξεις!!

Edited by xristos/red tornado
Link to comment
Share on other sites

+1000...το μονωτικό ειναι πολυ αποροφυτικο ομοιοπαθών με ελαιολαδο!! δεν ξεμυρισε μετα απο 2 χρονια κ συχνό πλύσιμο η μοκέτα του πορτμπαγκαζ ούτε ύστερα απο βιολογικό! πρωτινω για να απαλαγεις απο τιν "μυρωδιά" του ελαιολάδου να την αλλάξεις!!

Φιλε μου αν εκανες βιολογικο καθαρισμο στη μοκετα και αφησες τον ιδιο κετσε δεν εκανες τιποτα.Η μυρωδια προερχεται απο το μονωτικο.Εγω μετα απο πλημμυρα με λασπονερα αλλαξα μονωτικο κι εκανα βιολογικο καθαρισμο στη μοκετα.Ουτε μυρωδια ουτε τιποτα πλεον.Η μοκετα ειναι λεπτη, καθαριζεται και στεγνωνεται ευκολα χωρις να μενουν νερα, λαδια κλπ.Το μονωτικο ειναι το θεμα.

Link to comment
Share on other sites

Φιλε μου αν εκανες βιολογικο καθαρισμο στη μοκετα και αφησες τον ιδιο κετσε δεν εκανες τιποτα.Η μυρωδια προερχεται απο το μονωτικο.Εγω μετα απο πλημμυρα με λασπονερα αλλαξα μονωτικο κι εκανα βιολογικο καθαρισμο στη μοκετα.Ουτε μυρωδια ουτε τιποτα πλεον.Η μοκετα ειναι λεπτη, καθαριζεται και στεγνωνεται ευκολα χωρις να μενουν νερα, λαδια κλπ.Το μονωτικο ειναι το θεμα.

εκει εχω καταλήξει κ εγω!! το τι vanich εχει φαει η μοκετα δεν λέγετε!!απλα δεν τιν εχω αλαξει ακομα γiaτi μεταφερω λαδι συχνα! το μονοτικο φτεει! απλα το λεω γιατί αυτο εχω διαπιστώσει! μην πεδευετε κ τζαμπα ο ανθρωπος! βεβαια σε αρχικό στάδιο καλα θα ηταν να το πολεμήσει μονός του με καθαριστικά μπας και.... αλλά δεν ... νομίζω να κάνει κάτι!

(άτιμε κετσέ B) )

Edited by xristos/red tornado
Link to comment
Share on other sites

εκει εχω καταλήξει κ εγω!! το τι vanich εχει φαει η μοκετα δεν λέγετε!!απλα δεν τιν εχω αλαξει ακομα γiaτi μεταφερω λαδι συχνα! το μονοτικο φτεει! απλα το λεω γιατί αυτο εχω διαπιστώσει! μην πεδευετε κ τζαμπα ο ανθρωπος! βεβαια σε αρχικό στάδιο καλα θα ηταν να το πολεμήσει μονός του με καθαριστικά μπας και.... αλλά δεν ... νομίζω να κάνει κάτι!

(άτιμε κετσέ B) )

Το βγαλσιμο της μοκετας προυποθετει ξηλωμα του κατω μερους του πισω καθισματος, μπροστινων καθισματων, κεντρικης κονσολας, χειροφρενου και πλαινων πλαστικων μαρσπιε.Ειναι μια διαδικασια που χρειαζεται ειδικο αλλα εφοσον ο φιλος εχει προβλημα μονο σε ενα σημειο και δεν ειναι γενικευμενο, θεωρω κατι τετοιο λαθος.Αυτο που θα εκανα εγω θα ηταν να βγαλω το πισω καθισμα και τα πισω μαρσπιε και να ανασηκωσω τη μοκετα.Να κοψω το μονωτικο γυρω απο το σημειο που εχει λερωθει, να βαλω καινουριο κετσε ως μπαλωμα, να κανω ενα βιολογικο καθαρισμο στο συγκεκριμενο σημειο της μοκετας και να τα ξαναβαλω ολα στη θεση τους.Μονωτικο υλικο (κετσε)μπορει να βρει οπουδηποτε ασχολουνται με ταπετσαριες.Δεν εχει καποιο ιδιαιτερο μονωτικο το δικο μας.Σαν ολα τα αλλα ειναι.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

καταρχην ευχαριστω για απαντησεις

επειδη δεν παιζει ρευστο, ουτε για βιολογικο καθαρισμο, αν το αφησω ως εχει, υπαρχει περιπτωση να βγαλει καποιου ειδους προβλημα? τεχνικο λεω

η μυρωδια δεν ειναι ανυποφορη και το λαδακι 0 οξεα :thumbsup:

αυτο που ανυσηχω ειναι μηπως κολλαει η σκονη και το χωμα στη μοκετα και δημιουργει λασπη. το τι γινετε απο κατω δεν με πειραζει δεδομενου οτι δεν θα βγαλει αλλα προβληματα

η πετσετα εβγαλε πολυ λαδακι.τωρα θα βαλω χαρτι κουζινας σε φυλλα και με κατι βαρυ απο πανω σε ολη την επιφανεια και συχνες αλλαγες θα απαλλαγω απο την επιφανειακη ζημια.

το ερωτημα παραμενει.θα βγαλει κατι αλλο?παιζει να σαπησει κατι, μιας και το λαδι δεν εξατμιζεται ? (...εξατμιζεται??)

Link to comment
Share on other sites

καταρχην ευχαριστω για απαντησεις

επειδη δεν παιζει ρευστο, ουτε για βιολογικο καθαρισμο, αν το αφησω ως εχει, υπαρχει περιπτωση να βγαλει καποιου ειδους προβλημα? τεχνικο λεω

η μυρωδια δεν ειναι ανυποφορη και το λαδακι 0 οξεα :rolleyes:

αυτο που ανυσηχω ειναι μηπως κολλαει η σκονη και το χωμα στη μοκετα και δημιουργει λασπη. το τι γινετε απο κατω δεν με πειραζει δεδομενου οτι δεν θα βγαλει αλλα προβληματα

η πετσετα εβγαλε πολυ λαδακι.τωρα θα βαλω χαρτι κουζινας σε φυλλα και με κατι βαρυ απο πανω σε ολη την επιφανεια και συχνες αλλαγες θα απαλλαγω απο την επιφανειακη ζημια.

το ερωτημα παραμενει.θα βγαλει κατι αλλο?παιζει να σαπησει κατι, μιας και το λαδι δεν εξατμιζεται ? (...εξατμιζεται??)

Αποψη μου ειναι να μην το αφησεις ετσι.Περα απο τη μυρωδια, να ξερεις οτι το μονωτικο ειναι πολυ απορροφητικο.Καθε φορα που καποιος θα καθεται πισω και θα πιεζει με τα ποδια του, το λαδι θα ανεβαινει.Το μονωτικο εχει κρατησει σιγουρα αρκετο λαδι,μη σε ξεγελα η μοκετα.Αν τη σηκωνες κι εβαζες χερι απο κατω θα καταλαβαινες τι εννοω.Ειλικρινα η διαδικασια να βγουν τα πλαστικα μαρσπιε και το κατω μερος του καθισματος δεν ειναι τιποτα.Μετα ανασηκωνεις τη μοκετα, κοβεις το μονωτικο και βαζεις αλλο αφου πρωτα καθαρισεις τη λαμαρινα απο υπολλειματα λαδιου.Ο βιολογικος καθαρισμος ειναι φθηνος.Εγω για ολη τη μοκετα εδωσα 15 ευρω, αν και πιστευω οτι ενα απλο πλυσιμο της μοκετας στο σημειο εκεινο απο ενα πλυντηριο αρκει.

Edited by NASOS_ea
Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου χύθηκε λάδι για το υδραυλικό στο πορτπαγκάζ μόνο στο κάτω χαλάκι. Δεν είναι μοκέτα, είναι εκείνο το γκρι που μοιάζει με τσόχα. Τι προτείνετε για τη δικιά μου περίπτωση? Δεν είναι πολύ μεγάλη επιφάνεια, 30Χ30cm περίπου. Το σπρέι για τα χαλιά μετά από πολύ DRY-CLEAN θα κάνει ή υπάρχει περίπτωση να το χαλάσω?

Link to comment
Share on other sites

Εμένα μου χύθηκε λάδι για το υδραυλικό στο πορτπαγκάζ μόνο στο κάτω χαλάκι. Δεν είναι μοκέτα, είναι εκείνο το γκρι που μοιάζει με τσόχα. Τι προτείνετε για τη δικιά μου περίπτωση? Δεν είναι πολύ μεγάλη επιφάνεια, 30Χ30cm περίπου. Το σπρέι για τα χαλιά μετά από πολύ DRY-CLEAN θα κάνει ή υπάρχει περίπτωση να το χαλάσω?

Κανε ενα στεγνο καθαρισμα σε εναν επαγγελμπατια να τελειωνεις.Δεν ειναι ακριβο.

Link to comment
Share on other sites

Αποψη μου ειναι να μην το αφησεις ετσι.Περα απο τη μυρωδια, να ξερεις οτι το μονωτικο ειναι πολυ απορροφητικο.Καθε φορα που καποιος θα καθεται πισω και θα πιεζει με τα ποδια του, το λαδι θα ανεβαινει.Το μονωτικο εχει κρατησει σιγουρα αρκετο λαδι,μη σε ξεγελα η μοκετα.Αν τη σηκωνες κι εβαζες χερι απο κατω θα καταλαβαινες τι εννοω.Ειλικρινα η διαδικασια να βγουν τα πλαστικα μαρσπιε και το κατω μερος του καθισματος δεν ειναι τιποτα.Μετα ανασηκωνεις τη μοκετα, κοβεις το μονωτικο και βαζεις αλλο αφου πρωτα καθαρισεις τη λαμαρινα απο υπολλειματα λαδιου.Ο βιολογικος καθαρισμος ειναι φθηνος.Εγω για ολη τη μοκετα εδωσα 15 ευρω, αν και πιστευω οτι ενα απλο πλυσιμο της μοκετας στο σημειο εκεινο απο ενα πλυντηριο αρκει.

ειχες δικιο τελικα

οχι οτι ειχα αμφιβολια, αλλα σηκωσα την μοκετα και τα ειδα ολα.πολυ λαδι απο κατω.ευκολο το ξηλωμα και αλλαγη μονωτικου τοπικα.

τωρα παω για καθαρισμο στην μοκετα και τελος.η μυρωδια ηδη εχει μειωθει.

ευχαριστω ολους

Link to comment
Share on other sites

απλα μην ρωτατε τι και πως

θα σας πω οτι εχω κανα 3+ λιτρα αγνο παρθενο ελαιολαδο στα πατακια και σε ολοκληρη την "λεκανη" που σχηματιζετε εκει στα ποδια του πισω οδηγου.

 

ΠΙΣΩ ΟΔΗΓΟΥ!!!f-16 εχεις????καλα μονο σε ελληνικο φορουμ ομως τετοιο προβλημα...παντως πηγαινε σε ενα επαγγελματια συνηθως οι μοκετες εχουν απο κατω και αλλα υλικα οπως μονωτικα και τετοια και εαν εχει ποτισει θες εις βαθος καθαρισμα κατι που μονος σου δυσκολα θα το καταφερεις...

Link to comment
Share on other sites

Αcid,εγώ έφερνα απο το χωριό ένα τενεκέ λάδι 16κιλο στο πατωμα πίσω απο τον οδηγό.

Με "λίγη" επιθετική οδήγηση σε κάτι στροφιλίκια ο τενεκές ετούμπαρε και τα έκανε ποτάνα.

 

Η λύση ήταν για ένα μήνα εφημερίδες για να ρουφήξει τα πολλά και παλιά πανιά,και μετά απο 15 τέτοιες αλλαγές ένα βιολογικό και έγινε κομπλέ.

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

τι κάνετε ρε με τα αμάξια?...με 16 κιλά αφού δεν πότισε και το σασί,,βασικά αφού δεν άνοιξε καμιά πόρτα απ την ορμή..

  • Like 2
Link to comment
Share on other sites

τι κάνετε ρε με τα αμάξια?...με 16 κιλά αφού δεν πότισε και το σασί,,βασικά αφού δεν άνοιξε καμιά πόρτα απ την ορμή..

χαχαχαχχα. Εσύ το πήγες ένα επίπεδο παραπέρα!

Link to comment
Share on other sites

Ψέμματα λέει ότι πήγε για βιολογικό. Κάλεσε όλο του το σόι και μαζί το σόι του γείτονα, κόψανε μέσα και δέκα κιλά τομάτες και πλακωθήκανε όλοι μαζί με το φούρναρη της γειτονιάς και την πραμάτεια του να βουτάνε ψωμάκι στο νοστιμότατο ζουμάκι της σαλάτας μέχρι που δεν έμεινε ίχνος ψωμιού, τομάτας και λαδιού.

 

Αχ!!!

 

Χίλια συγγνώμη ρε παιδιά, αλλά τον τελευταίο καιρό είμαι πολύ πεσμένος και με τα τελευταία σχόλια δεν κρατήθηκα και την έγραψα την ανοησία μου. Φταίχτης για όλα είναι η λέξη "ποτανα" που πρώτος χρησιμοποιησε ο passatoukos, αλλά και η απορία του BluePolo. Ακόμη γελάω με αυτά τα δυο.

..

Edited by stratosg
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.