Jump to content
amnik

Golf 5 - Μπροστινά Φανάρια (Λύσεις, Oem, Aftermarket Κλπ)

Recommended Posts

Αν πήρες angel eyes τύπου FK που στο κάθε δακτυλίδι υπάρχουν ψείρες περιμετρικά, αν το κάθε φανάρι είναι με δύο δακτυλίδια, τότε μιλάμε σύνολο κοντά στα 30 με 40 λαμπάκια. Το κόστος είναι γύρω στα 50 με 70 ευρώ. Είναι αρκετά δύσκολο να βρεις λευκά και δεν έχω ιδέα πόσο θα κρατάνε μέχρι να καούν ώστε να ξέρω αν αξίζουν τα χρήματά τους.

Αν πήρες angel eyes που έχουν το κανονικό σύστημα που έχουν και οι bmw (hella) τότε δεν ξέρω αν είναι κ πολύ εύκολη η αλλαγή τους. Ίσως χρειάζεται να ανοιχτεί το φανάρι. Πάντως τέτοια θα βρεις αρκετά φτηνά σε σε διάφορους φωτισμούς.

μιλαμε κ για τα 2 φαναρια 30 με 40 led ετσι??????????

Link to comment
Share on other sites

ανοιξα τα προβολακια και ειδα οτι φορα h11 (fsi /2004).

αξιζει να βαλω χενον στους προτζεκτορες στα προβολακια??

Link to comment
Share on other sites

λοιπον...να πω και εγω το προβλημα μου...οταν παραγγειλα το αμαξι εβαλα μεσα και κιτ φωτων χενον στον παζαροπουλο το οποιο περιειχε μονο τις λαμπες με τα canbus ktl οχι φαναρια...τοτε το χρωμα ηταν ελαφρως μπλεδιζον ειδικα οταν εκαναν το πρωτο σκασιμο στο αναμα τα φωτα...πριν κανα 2μηνο εβαλα φαναρια με προτζεκτορα και το χρωμα μπορω να πω ασπρισε αρκετα...το θεμα ειναι οτι τωρα δεν ξερω τις λαμπες να βαλω στο υπολοιπο συστημα φωτων για να δεσουν ομορφα.....συντομα και φωτογραφιες.....

Link to comment
Share on other sites

παιδια και εγω θελω να αλλαξω λαμπες.απ οτι βλεπω οι crystal vision einai oi pio konta sto xenon look..αλλα ειναι μπλε.και οταν ειναι σβηστο το φαναρι θα φενετε μπλε και δεν μου αρεσει αυτο.ποιες αλλες υπαρχουν που να ειναι κανονικες αλλα οταν αναβουν να μπλεδιζουν προσοχη δεν θελω να ειναι βαμενες μπλε οπως οι philips.ευχαριστω.

Link to comment
Share on other sites

παιδια και εγω θελω να αλλαξω λαμπες.απ οτι βλεπω οι crystal vision einai oi pio konta sto xenon look..αλλα ειναι μπλε.και οταν ειναι σβηστο το φαναρι θα φενετε μπλε και δεν μου αρεσει αυτο.ποιες αλλες υπαρχουν που να ειναι κανονικες αλλα οταν αναβουν να μπλεδιζουν προσοχη δεν θελω να ειναι βαμενες μπλε οπως οι philips.ευχαριστω.

δυστυχως ολες οι λαμπες του τυπου xenon ειναι μπλε. αν θες να δεις πραγματικα καλη ποιοτητα και να ειναι κοντα στα xenon σου,παρε τις mtec cosmo blue xenon,που ειναι στα 4750κ, πραγματικα καθαρο λευκο φως με τονο προς το μπλε, αμα τις βαλεις διπλα στις κιτρινες τις υπαρχον θα νομιζεις οτι ειναι xenon με ballast κανονικα.

http://cgi.ebay.co.uk/MTEC-H7-12v-55w-Cosmos-Blue-HID-class-xenon-gas-bulbs-/370327297898?cmd=ViewItem&pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item56393a1f6a

Edited by nick_1987
Link to comment
Share on other sites

παιδια και εγω θελω να αλλαξω λαμπες.απ οτι βλεπω οι crystal vision einai oi pio konta sto xenon look..αλλα ειναι μπλε.και οταν ειναι σβηστο το φαναρι θα φενετε μπλε και δεν μου αρεσει αυτο.ποιες αλλες υπαρχουν που να ειναι κανονικες αλλα οταν αναβουν να μπλεδιζουν προσοχη δεν θελω να ειναι βαμενες μπλε οπως οι philips.ευχαριστω.

H μόνη λύση αλλά είναι ακριβή : PIAA Intense White http://www.piaa.com/Bulbs/Bulbs-H7.html

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

H μόνη λύση αλλά είναι ακριβή : PIAA Intense White http://www.piaa.com/Bulbs/Bulbs-H7.html

Στελιο,και αυτες που λεω εγω ειναι εξισου καλες και δοκιμασμενες,εχω δοκιμασει του κοσμου τις λαμπες σε τυπου χενον,αλλα καμια δεν ηταν σαν και αυτη! οσο για της PIAA...ουδεν σχολιο,γιατι με αναλογο ποσο παιρνεις και χενον αυθεντικα... :p

Edited by nick_1987
Link to comment
Share on other sites

δυστυχως ολες οι λαμπες του τυπου xenon ειναι μπλε. αν θες να δεις πραγματικα καλη ποιοτητα και να ειναι κοντα στα xenon σου,παρε τις mtec cosmo blue xenon,που ειναι στα 4750κ, πραγματικα καθαρο λευκο φως με τονο προς το μπλε, αμα τις βαλεις διπλα στις κιτρινες τις υπαρχον θα νομιζεις οτι ειναι xenon με ballast κανονικα.

http://cgi.ebay.co.uk/MTEC-H7-12v-55w-Cosmos-Blue-HID-class-xenon-gas-bulbs-/370327297898?cmd=ViewItem&pt=UK_CarsParts_Vehicles_CarParts_SM&hash=item56393a1f6a

αυτες δεν ειναΙ ΜΠΛΕ απ οτι βλεπω..ωραιες φενονται..αλλα δυστυχος δεν εχω καμια σχεση με αγορες e bay...sthn ελλαδα μπορω να τις βρω??στελιο οι piaa exoyn kana 100ari re file...με εχει πιασει οικονομικη κριση..χαχαχαχα..παντως ειναι απο τις κορυφαιες η piaa.

Link to comment
Share on other sites

αυτες δεν ειναΙ ΜΠΛΕ απ οτι βλεπω..ωραιες φενονται..αλλα δυστυχος δεν εχω καμια σχεση με αγορες e bay...sthn ελλαδα μπορω να τις βρω??στελιο οι piaa exoyn kana 100ari re file...με εχει πιασει οικονομικη κριση..χαχαχαχα..παντως ειναι απο τις κορυφαιες η piaa.

Φίλε Ane-fastrabbit και εγώ για PIAA πήγαινα και τελικά έβαλα Philips Crystal Vision γιατί οι PIAA ήταν πανάκριβες. Πάντως οι Crystal Vision δεν μπλεδίζουν.

Link to comment
Share on other sites

Φίλε Ane-fastrabbit και εγώ για PIAA πήγαινα και τελικά έβαλα Philips Crystal Vision γιατί οι PIAA ήταν πανάκριβες. Πάντως οι Crystal Vision δεν μπλεδίζουν.

φιλε εννοω οταν την ημερα κοιτας το αμαξι δεν φενετε το φαναρι μπλε??οταν ειναι σβηστο το φως.αφου απ οτι ειδα η λαμπες εχουν χρωμα μπλε...γι αυτο στο λεω..δεν μου αρεσει να φενετε μπλε το φαναρι την ημερα.

Link to comment
Share on other sites

φιλε εννοω οταν την ημερα κοιτας το αμαξι δεν φενετε το φαναρι μπλε??οταν ειναι σβηστο το φως.αφου απ οτι ειδα η λαμπες εχουν χρωμα μπλε...γι αυτο στο λεω..δεν μου αρεσει να φενετε μπλε το φαναρι την ημερα.

ανε και γω ετσι ελεγα αλλα τελικα τις εβαλα και το μπλε δεν ειμαι τοσο ωρατο παρα μονο αν θες πραγματικα να το δεις...

οι crystal βγαζουν καταλευκο φως αν και εγω ηθελα λιγο μπλε ειναι πολυ καλες και πολυ δυνατες

Link to comment
Share on other sites

φιλε εννοω οταν την ημερα κοιτας το αμαξι δεν φενετε το φαναρι μπλε??οταν ειναι σβηστο το φως.αφου απ οτι ειδα η λαμπες εχουν χρωμα μπλε...γι αυτο στο λεω..δεν μου αρεσει να φενετε μπλε το φαναρι την ημερα.

Όχι δεν φαίνεται μπλε το φανάρι. Δοκίμασε ένα ζευγάρι λάμπες μιας και είναι φθηνές και θα δεις.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

με πεισατε...τωρα απο που ομως θα τις προμηθευτω???

Έκανα ένα search στο Google : http://www.technoantallaktiki.gr/index.php?option=com_content&view=article&id=82&Itemid=83.

http://www.driven.gr/el/parts/electrical/lambsphilips

http://www.ketselidis.gr/view_product.asp?partid=568485

Πολύ καλή τιμή με ψείρες μαζί : http://www.saveltrade.gr/prd_details.php?id=169

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

thanks man..alla ειμαι φλωρινα τωρα!!!θα ψαξω απο εβδομαδα στο βολο που θα ειμαι για αρκετες μερες..ελπιζω να τις βρω σε κανενα καταστημα!

Link to comment
Share on other sites

thanks man..alla ειμαι φλωρινα τωρα!!!θα ψαξω απο εβδομαδα στο βολο που θα ειμαι για αρκετες μερες..ελπιζω να τις βρω σε κανενα καταστημα!

Ρώτα στο τελευταίο link για μεταφορικά. Έχουν πολύ καλή τιμή λάμπες Η7 μαζί με ψείρες.

Link to comment
Share on other sites

δες το τελευταιο λινκ που δινει ο stelios απο εκει τις πηρα.

ειναι η χαμηλοτερη τιμη που παιζει.

ουτε καρτες ουτε τπτ παρε τηλ και ζητα τες στις στελνουν και τις πληρωνεις στην πορτα σου!

στελνουν σε ολη την Ελλαδα εγω σε 2 μερες τις ειχα λαρισα

Link to comment
Share on other sites

τελικα παιδια εβαλα τις hella blue light και ειναι πολυ καλες..την ημερα που ειναι σβηστα τα φωτα δεν μπλεδιζει το φαναρι και την νυχτα βγαζουν ενα καταλευκο φως σαν τα μαμα ξενον..δοκιμασα και τισ philips πολυ καλες αλλα οταν ειναι σβηστο το φαναρι μπλεδιζει.και αυτες βγαζουν αυτον τον καταλευκο φωτισμο το βραδυ.η τιμη ηταν ιδια στα 30 ευρο και οι 2.οριστε και το λινκ για τις hella.. HELLA

Link to comment
Share on other sites

ειναι ευκολο να μου πει καποιος η να μου δωσει καποιο link για το πως αλλαζουμε τις λαμπες και τα προβολακια σε golf 5 του 2008?? ευχαριστω πολυ!!

κανεις?? κριμα..

Edited by pathos
Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτει λίγο και χρειάζομαι βοηθεια.

Έχω το Golf VI χωρίς xenon φώτα.

Το αμάξι μπροστά παίρνει τις παρακάτω λάμπες? :

1) Προβολάκια κάτω χαμηλα

2) Φώτα ημέρας

3) Φώτα θέσεως (τα μικρά όταν γυρνάμε το διακόπτη στη πρώτη σκάλα)

4) Φώτα διασταυρώσεος (τα κανονικά που χρησιμοποιούμε συνέχεια)

5) Φώτα πορείας (η μεγάλη σκάλα)

Πώς γινεται ο διαχωρισμος μεταξύ στο 4 και στο 5? Σε άλλα αμάξια είναι μία η λάμπα. Εμάς γιατί έχει δύο?

Link to comment
Share on other sites

Έχω μπερδευτει λίγο και χρειάζομαι βοηθεια.

Έχω το Golf VI χωρίς xenon φώτα.

Το αμάξι μπροστά παίρνει τις παρακάτω λάμπες? :

1) Προβολάκια κάτω χαμηλα

2) Φώτα ημέρας

3) Φώτα θέσεως (τα μικρά όταν γυρνάμε το διακόπτη στη πρώτη σκάλα)

4) Φώτα διασταυρώσεος (τα κανονικά που χρησιμοποιούμε συνέχεια)

5) Φώτα πορείας (η μεγάλη σκάλα)

Πώς γινεται ο διαχωρισμος μεταξύ στο 4 και στο 5? Σε άλλα αμάξια είναι μία η λάμπα. Εμάς γιατί έχει δύο?

Δες το post #70 : http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=34029&st=60 .

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια , επειδη εδω ειναι το σωστο topic για οσους ειναι απο Θεσσαλονικη μπορουν να προμηθευτουν ΟΛΗ την γκαμα των λαμπων της philips ακομα και τις LED T10 απο την ΛΙΤΟΧΩΡΟΥ 37 τηλ 2310-216670 ειναι διπλα στο Painbull ακριβως περιοχη Λοιμωδων. Οι τιμες φυσιολογικοτατες...!

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα παιδια , επειδη εδω ειναι το σωστο topic για οσους ειναι απο Θεσσαλονικη μπορουν να προμηθευτουν ΟΛΗ την γκαμα των λαμπων της philips ακομα και τις LED T10 απο την ΛΙΤΟΧΩΡΟΥ 37 τηλ 2310-216670 ειναι διπλα στο Painbull ακριβως περιοχη Λοιμωδων. Οι τιμες φυσιολογικοτατες...!

Το κατάστημα ας βάλει τις τιμές και τα προιόντα του εδώ : http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showforum=129

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.