Jump to content
amnik

Golf 5 - Μπροστινά Φανάρια (Λύσεις, Oem, Aftermarket Κλπ)

Recommended Posts

Μετα απο 9 περιπου χρονια χρησης των xenon μου ( Kaixen ,H7 ,6000K  ,12v ,k2 ballast type) η μια απο τις 2 λαμπες κιτρινισε. γνωριζει κανεις τι γινεται απο εκει κ μετα? ή ποιο το προβλημα της ?

ευχαριστω

Αλλάζεις λάμπες! 9 χρόνια είναι πάρα πολλά έτσι κι αλλιώς, πιθανότατα οι λάμπες είχαν πέσει σε απόδοση καιρό πριν αλλά γίνεται σταδιακά και δε το καταλαβαίνεις εύκολα...

 

Εγώ αλλάζω κάθε 3 χρόνια περίπου αλλά δουλεύουν υπερωρίες αφού το αυτοκίνητο κυκλοφορεί πολύ νύχτα

 

Sent from my SM-G950F using Tapatalk

 

 

 

Link to comment
Share on other sites

Kαλησπερα παιδια
2 ερωτησεις θελω να κανω
1)Ψαχνω φαναρια hella xenon look αλλα δεν μπορω να βρω,υπαρχει κανα λινκ?
2) τα hella xenon look τα εχει δοκιμασει κανενας με LED λαμπες?
Ευχαριστω πολυ για τον χρονο σας :) !

Link to comment
Share on other sites

Η Hella έχει σταματήσει την παραγωγή των xenon look φαναριών για τα ΜΚ5, οπότε ή μεταχειρισμένα ή ψάχνεις για DEPO. Στα DEPO είχα βάλει και εγώ ξένον αλλά έχοντας δοκιμάσει led σε άλλα αυτοκίνητα θεωρώ τα led καλύτερη επιλογή.

Link to comment
Share on other sites

Καταλαβα,οποτε και με λεντ ενταξει θα ειναι.
Σου βγαλαν κανενα θεμα τα depo?
Σε ευχαριστω και παλι!

Link to comment
Share on other sites

Γενικά δεν είχαν κάποιο θέμα. Κάποιες σκιές που δημιουργούνται στη δέσμη δεν με ενόχλησαν και πιστεύω ότι με δυνατές led λάμπες θα έχεις καλύτερο φωτισμό σε σχέση με τα 35w xenon. Στο παρόν θέμα θα βρεις αρκετές πληροφορίες για τα DEPO.

Link to comment
Share on other sites

Καλημερα σας!

 

Θελω να αλλαξω προβολεις στο golf v tsi που εχω!

Εχω βρει Depo και Dectane και οι δυο μαυροι GTi look!

Ti προτεινετε? Εχει κανενας απο εσας προβλημα με τους παραπανω??

 

 

 

 

Ευχαριστω!

 

Link to comment
Share on other sites

Υποθέτω εννοείς τα φανάρια ε; Αν ναι τότε όπως θα είδες τα DEPO είναι ΟΕΜ xenon look ένω τα Dectane αλλάζουν στυλ και εμφάνιση εντελώς. Εγώ είχα βάλει DEPO μαζί με xenon kit και δεν έχω να αναφέρω κανένα πρόβλημα.

 

Υπάρχει και αυτό το θέμα αν δεν το είδες

Edited by koge
εισαγωγή συνδέσμου για υπάρχων θέμα
Link to comment
Share on other sites

On 28/9/2018 at 5:50 ΜΜ, koge said:

Υποθέτω εννοείς τα φανάρια ε; Αν ναι τότε όπως θα είδες τα DEPO είναι ΟΕΜ xenon look ένω τα Dectane αλλάζουν στυλ και εμφάνιση εντελώς. Εγώ είχα βάλει DEPO μαζί με xenon kit και δεν έχω να αναφέρω κανένα πρόβλημα.

 

Υπάρχει και αυτό το θέμα αν δεν το είδες

ok!

ευχαριστω!

Link to comment
Share on other sites

Το μετέφερα.

Link to comment
Share on other sites

μιας και ετοιμάζομαι και εγώ για φανάρια έβαλα ένα set xenon και στο δεξί δεν μπορώ να ρυθμίσω την δέσμη στην σύγκλιση και να του δώσω λίγο ύψος... κοίταζα για τα depo 
Όσοι τα έχετε από αντοχή πως τα πάνε? το κρύσταλλο αντέχει η ασπρίζει εύκολα? επίσης έχω ακούσει ιστορίες με φανάρια που παίρναν υγρασία (όχι depo μάλλον noname κινεζιες πρέπει να ήταν)

Link to comment
Share on other sites

Μιας και δεν έχω κάνει ακόμα την αγορά και ψάχνομαι έχω δει φανάρια με λάμπες D2S στα μικρά και Η7 στα μεγάλα αξίζει κάτι τέτοιο?

λογικά θα χρειαστώ και ανταπτορες για να συνδέσω τις D2S με τα balast

Πάντως τη συγκεκριμένη μάρκα δεν την έχω ξαναδεί 
https://www.antallaktikaonline.gr/abakus/8350775
https://www.antallaktikaonline.gr/abakus/8350067

Link to comment
Share on other sites

1 hour ago , Deus164 said:

Μιας και δεν έχω κάνει ακόμα την αγορά και ψάχνομαι έχω δει φανάρια με λάμπες D2S στα μικρά και Η7 στα μεγάλα αξίζει κάτι τέτοιο?

λογικά θα χρειαστώ και ανταπτορες για να συνδέσω τις D2S με τα balast

Πάντως τη συγκεκριμένη μάρκα δεν την έχω ξαναδεί 
https://www.antallaktikaonline.gr/abakus/8350775
https://www.antallaktikaonline.gr/abakus/8350067

αυτά είναι aftermarket σε περιπτωση που έχεις γνήσια φανάρια bi-xenon

Link to comment
Share on other sites

Χρόνια πολλά σε όλους! 

 

Πριν 3 μέρες μου κάηκε η λάμπα xenon στο Golf 5 GTI. Καλά λέω, πάω να πάρω καινούρια (D2S Philips). Πάω την αγοράζω, πάω σε γνωστό γείτονα ηλεκτρολόγο αυτοκινήτων την αλλάζει φεύγω.

Προχθές έχω βγεί και τα πίνω και 2μιση το βράδυ την κάνω.

Έλα που δεν άναψε όμως η λάμπα....

Αρχίζω και φορτώνω...

Ανοίγω καπό και αρχίζω και ξεκουμπώνω τα καπάκια απ'το φανάρι και με πιάνει μυρωδιά καμμένου... 

Φορτώνω περισσότερο...

Βγάζω ballast και λάμπα... 

Καμμένο το ballast και η βάση της λάμπας... 

Ε, εκεί ξεβαφτίστηκα... Χρονιάρες μέρες! Το τί κατέβασα δε λέγεται...

Από κακή τοποθέτηση και που δεν είχαν κουμπώσει όλα σωστά υπήρξαν απώλειες και έλιωσαν όλα.

Το αποτέλεσμα; Σήμερα παρήγγειλα καινούριο ballast από αντιπροσωπία 177€... Και 2 καινούριες λάμπες 124€. Και μια τσάμπα κατεστραμμένη λάμπα 65€.

Σύνολο 366€ ζημιά από έναν "γνώστη"...

Edited by Alexander The Sailor
Link to comment
Share on other sites

Καθυστέρησα την αγορά φαναριών γιατί ήθελα πρώτα να αλλάξω λάστιχα να κάνω service και με την ευκαιρία να φρεσκάρω τις ζάντες βάψιμο διαμανταρισμα και ψιλοισιωματα....

Στο μεταξύ το έψαχνα βρήκα 2 set hella το ένα μεταχειρισμένα αλλα με βάση τους κωδικούς ήταν για δεξιοτιμονο και άλλο ένα set σε μαγαζί καινούρια για αριστεροτιμονο αλλα με τιμή φαρμάκι 355eu  έκαστος...

 

Μιας και τα 710 euro για φανάρια είναι απαγορευτική τιμή για αυτοκίνητο 11ετίας είπα να παραγγείλω τα depo 

 

Στο κατάστημα που τηλεφώνησα για τη παραγγελια μου είπε ότι έχει φέρει φανάρια 190 euro το ζευγάρι made in taiwan δεν είναι κάποιας μάρκας δεν γραφουν κάτι και δίνει 6 μήνες εγγύηση,  στη συζήτηση που είχαμε μου τόνισε μερικές φορες ότι είναι ποιο ποιοτικά από τα depo

Ξέρει κανεις περί τίνος πρόκειται? πιστευτέ αξίζει να τα πάρω η θα φάω καμια φόλα και θα είναι μονο για να φαίνομαι και όχι να βλέπω στον δρόμο?



 

Link to comment
Share on other sites

18 λεπτά πριν , Alexander The Sailor said:

Χρόνια πολλά σε όλους! 

 

Πριν 3 μέρες μου κάηκε η λάμπα xenon στο Golf 5 GTI. Καλά λέω, πάω να πάρω καινούρια (D2S Philips). Πάω την αγοράζω, πάω σε γνωστό γείτονα ηλεκτρολόγο αυτοκινήτων την αλλάζει φεύγω.

Προχθές έχω βγεί και τα πίνω και 2μιση το βράδυ την κάνω.

Έλα που δεν άναψε όμως η λάμπα....

Αρχίζω και φορτώνω...

Ανοίγω καπό και αρχίζω και ξεκουμπώνω τα καπάκια απ'το φανάρι και με πιάνει μυρωδιά καμμένου... 

Φορτώνω περισσότερο...

Βγάζω ballast και λάμπα... 

Καμμένο το ballast και η βάση της λάμπας... 

Ε, εκεί ξεβαφτίστηκα... Χρονιάρες μέρες! Το τί κατέβασα δε λέγεται...

Από κακή τοποθέτηση και που δεν είχαν κουμπώσει όλα σωστά υπήρξαν απώλειες και έλιωσαν όλα.

Το αποτέλεσμα; Σήμερα παρήγγειλα καινούριο ballast από αντιπροσωπία 177€... Και 2 καινούριες λάμπες 124€. Και μια τσάμπα κατεστραμμένη λάμπα 65€.

Σύνολο 366€ ζημιά από έναν "γνώστη"...

έχω καεί και εγώ από γνωστες μάστορες που υποτίθεται ήταν μάστορες με a@@@ αλλα τελικά αποδείχθηκαν a@@ μάστορες...!

 

Spoiler

 

πριν χρονια σε άλλο ατοκίνητο που είχα μετά τη μηχανική βελτίωση πήγα και έβαλα APEXi powerFC stand alone ecu υποτίθεται το είχε ρυθμίσει σωστά αλλα ο wideband μου έγραφε ότι το μείγμα ήταν φτωχό...

το έλεγα στον a@@το μάστορα αλλα αυτός επέμενε ότι πάει με το μηχάνημα του και όλα ok σωστά ... σε λιγότερο από 1 μηνα έσπασε 2 πιστόνια
όταν του τηλεφώνησα ότι έσπασε και μόλις το φτιάξω θα πάω για να το ρυθμίσει σωστά (δεν του ζήτησα κάποια ευθύνη αποζημίωση η κάτι άλλο μονο να το κάνει σωστά) μου είπε δεν ανακατεύομαι δεν ξέρω τίποτα εκεί φόρτωσα και πήγα αυτοπροσώπως στο μαγαζί και γίναμε κουβάρια...
 

μετά με θυμήθηκε έκατσε να ασχοληθεί και να το φτιάξει όπως έπρεπε σωστά

 

 

Link to comment
Share on other sites

On 28/12/2018 at 1:09 ΠΜ, Deus164 said:

έχω καεί και εγώ από γνωστες μάστορες που υποτίθεται ήταν μάστορες με a@@@ αλλα τελικά αποδείχθηκαν a@@ μάστορες...!

 

  Reveal hidden contents

 

πριν χρονια σε άλλο ατοκίνητο που είχα μετά τη μηχανική βελτίωση πήγα και έβαλα APEXi powerFC stand alone ecu υποτίθεται το είχε ρυθμίσει σωστά αλλα ο wideband μου έγραφε ότι το μείγμα ήταν φτωχό...

το έλεγα στον a@@το μάστορα αλλα αυτός επέμενε ότι πάει με το μηχάνημα του και όλα ok σωστά ... σε λιγότερο από 1 μηνα έσπασε 2 πιστόνια
όταν του τηλεφώνησα ότι έσπασε και μόλις το φτιάξω θα πάω για να το ρυθμίσει σωστά (δεν του ζήτησα κάποια ευθύνη αποζημίωση η κάτι άλλο μονο να το κάνει σωστά) μου είπε δεν ανακατεύομαι δεν ξέρω τίποτα εκεί φόρτωσα και πήγα αυτοπροσώπως στο μαγαζί και γίναμε κουβάρια...
 

μετά με θυμήθηκε έκατσε να ασχοληθεί και να το φτιάξει όπως έπρεπε σωστά

 

 

Πλέον ούτε για να φουσκώνω τα λάστιχα. Και ήθελα να επισκευάσω ζάντες και να αλλάξω λάστιχα τώρα το Δεκέμβρη και με γ@@σε...

 

Άντε καλή χρονιά να έχουμε με υγεία, τύχη και ευτυχία!!

Link to comment
Share on other sites

On 28/12/2018 at 12:36 ΠΜ, Deus164 said:

Καθυστέρησα την αγορά φαναριών γιατί ήθελα πρώτα να αλλάξω λάστιχα να κάνω service και με την ευκαιρία να φρεσκάρω τις ζάντες βάψιμο διαμανταρισμα και ψιλοισιωματα....

Στο μεταξύ το έψαχνα βρήκα 2 set hella το ένα μεταχειρισμένα αλλα με βάση τους κωδικούς ήταν για δεξιοτιμονο και άλλο ένα set σε μαγαζί καινούρια για αριστεροτιμονο αλλα με τιμή φαρμάκι 355eu  έκαστος...

 

Μιας και τα 710 euro για φανάρια είναι απαγορευτική τιμή για αυτοκίνητο 11ετίας είπα να παραγγείλω τα depo 

 

Στο κατάστημα που τηλεφώνησα για τη παραγγελια μου είπε ότι έχει φέρει φανάρια 190 euro το ζευγάρι made in taiwan δεν είναι κάποιας μάρκας δεν γραφουν κάτι και δίνει 6 μήνες εγγύηση,  στη συζήτηση που είχαμε μου τόνισε μερικές φορες ότι είναι ποιο ποιοτικά από τα depo

Ξέρει κανεις περί τίνος πρόκειται? πιστευτέ αξίζει να τα πάρω η θα φάω καμια φόλα και θα είναι μονο για να φαίνομαι και όχι να βλέπω στον δρόμο?



 

 

Πήρα τα τελικά τα φανάρια και μιας που δεν τα έχω βάλει ακόμα είπα να κάνω μια δοκιμη στα πρόχειρα να δω πως είναι η δέσμη επίσης σήμερα που πέρασα από ένα κατάστημα πήρα και μια κόλα Fix All Crystal για να τα σφραγίσω extra γύρω γύρω απλά για να είμαι πιο σίγουρος ότι δεν θα πάρουν υγρασία με τον καιρό

Βρήκα μια παλιά Η7 και ένα πρόχειρο 12v τροφοδοτικό οποτε άσχετα με το φως που είναι αδύναμο πως σας φαίνεται η δέσμη?

Πιστεύω ότι με βάση την τιμή τους έχουν αρκετά καλή συγκέτρωση και cutoff


r5ROuip.jpg

Edited by Deus164
Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.