Jump to content
amnik

Golf 5 - Μπροστινά Φανάρια (Λύσεις, Oem, Aftermarket Κλπ)

Recommended Posts

σκέφτομαι να κάνω μια αλλαγή στις λάμπες μου σε xenon και θα ήθελα να ρωτήσω τι τύπου είναι.

Έχω ένα Golf MKV (2007). Είδα ότι έχει και κάτι ψιρούλες (πορείας) στα φανάρια για την μεγάλη σκάλα. Θα μπορούσα να τις αλλάξω με κάποιες xenon like έτσι ώστε να φαίνονται ομοιόμορφα με τα xenon?

Λογικά θα πρέπει να βάλω ένα set για την μεσαία και ένα set για την μεγάλη σκάλα σωστά?

Εγώ έβαλα Philips Diamond Vision H7 5000Kelvin το Ζεύγος 25 ευρώ απο http://www.saveltrade.gr/main.php και για τα ψειράκια εμπρός Philips Crystal Vision W5W Xenon απο το ίδιο κατάστημα 3 ευρώ,απο ebay Σιγκαπούρης http://cgi.ebay.co.uk/ws/eBayISAPI.dll?Vie...em=360151012085 Philips Diamond Vision HΒ4 5000Kelvin το ζεύγος 40 ευρώ.Αρκετά Crystal λευκό φως και λίγο πιο δυνατό σε ένταση απο τα μαμά και όλες οι λαμπες made in Germany.

ας προτεινει καποιος ενα καλο τυπο Η7 λαμπας ρε παιδια. μπηκα στο www.saveltrade.gr και εχει σε λαμπες τυπου xenon ενα σωρο...

στις philips εχει 6 διαφορετικους τυπους: philips vision plus +50%, philips crystal vision, philips bluevision, philips extreme vision +80%, philips diamonde vision, philips silver vision. πια απ ολες να διαλεξω??

μ ενδιαφερει να εχει καθαρο λευκο φως (οχι μπλε) και οσο το δυνατον δυνατο φως.

ας μας πει καποιος που εχει κανει δοκιμες με λαμπες η εχει συγκρινει καποιους τυπους λαμπων.

Link to comment
Share on other sites

ας προτεινει καποιος ενα καλο τυπο Η7 λαμπας ρε παιδια. μπηκα στο www.saveltrade.gr και εχει σε λαμπες τυπου xenon ενα σωρο...

στις philips εχει 6 διαφορετικους τυπους: philips vision plus +50%, philips crystal vision, philips bluevision, philips extreme vision +80%, philips diamonde vision, philips silver vision. πια απ ολες να διαλεξω??

μ ενδιαφερει να εχει καθαρο λευκο φως (οχι μπλε) και οσο το δυνατον δυνατο φως.

ας μας πει καποιος που εχει κανει δοκιμες με λαμπες η εχει συγκρινει καποιους τυπους λαμπων.

Crystal Vision.... Κατασπρο ιδανικο φως.... Αλλωστε τα Kelvin που εχει (4300) ειναι το σημειο που η λαμπα αποδιδει ασπρο φως, απο 'κει και πανω αρχιζει και μπλεδιζει!

Link to comment
Share on other sites

Crystal Vision.... Κατασπρο ιδανικο φως.... Αλλωστε τα Kelvin που εχει (4300) ειναι το σημειο που η λαμπα αποδιδει ασπρο φως, απο 'κει και πανω αρχιζει και μπλεδιζει!

+1000 και από μένα συνάδελφε!!!

Link to comment
Share on other sites

Crystal Vision.... Κατασπρο ιδανικο φως.... Αλλωστε τα Kelvin που εχει (4300) ειναι το σημειο που η λαμπα αποδιδει ασπρο φως, απο 'κει και πανω αρχιζει και μπλεδιζει!

η Crystal Vision, δεν εχει κατασπρο φως σαν τα ξενον,κιτρινιζει λιγο,αλλα καλη λαμπα,κοντα στην αποχρωση των ξενον ειναι diamond, τις δοκιμασα χτες κ τις 2,αλλα σε ντιζαιν ταιριαζει καλυτερα με τα ξενον,η diamond.
Link to comment
Share on other sites

η Crystal Vision, δεν εχει κατασπρο φως σαν τα ξενον,κιτρινιζει λιγο,αλλα καλη λαμπα,κοντα στην αποχρωση των ξενον ειναι diamond, τις δοκιμασα χτες κ τις 2,αλλα σε ντιζαιν ταιριαζει καλυτερα με τα ξενον,η diamond.

Ναι εχεις δικιο οτι οι Diamond πλησιαζουν πιο κοντα στο φωτισμο των xenon, αλλα σαν απλη λαμπα αλογονου ειναι ιδανικη για καποιον που θελει να μην εχει αυτον τον ελαχιστο τονο μπλε χρωματος της Diamond.. Εχω Diamond στα μεσαια και Crystal στα μεγαλα και καταλαβαινω αυτο που λες..

Link to comment
Share on other sites

Crystal Vision.... Κατασπρο ιδανικο φως.... Αλλωστε τα Kelvin που εχει (4300) ειναι το σημειο που η λαμπα αποδιδει ασπρο φως, απο 'κει και πανω αρχιζει και μπλεδιζει!

Ακριβώς! Κι εγώ αυτές φοράω. Ο φωτισμός είναι λευκός σε σημείο που κάποιοι το μπερδεύουν με ξένον!

Link to comment
Share on other sites

Ναι εχεις δικιο οτι οι Diamond πλησιαζουν πιο κοντα στο φωτισμο των xenon, αλλα σαν απλη λαμπα αλογονου ειναι ιδανικη για καποιον που θελει να μην εχει αυτον τον ελαχιστο τονο μπλε χρωματος της Diamond.. Εχω Diamond στα μεσαια και Crystal στα μεγαλα και καταλαβαινω αυτο που λες..

ετσι ειναι,καλος συνδιασμος αυτος που εβαλες.εγω θα δοκιμασω κ μια λουκας που την διαφημιζε το burn out,την εχει δοκιμασει κανεις,Lukas Super Star λεει αποδοση 8.500 Κ, την εχει δοκιμασει κανεις να μας πει,στο περιοδικο λεει καλα λογια,δεν ξερω ομως τι φως βγαζει/

Link to comment
Share on other sites

ετσι ειναι,καλος συνδιασμος αυτος που εβαλες.εγω θα δοκιμασω κ μια λουκας που την διαφημιζε το burn out,την εχει δοκιμασει κανεις,Lukas Super Star λεει αποδοση 8.500 Κ, την εχει δοκιμασει κανεις να μας πει,στο περιοδικο λεει καλα λογια,δεν ξερω ομως τι φως βγαζει/

Αλογονου ειναι; Δεν την γνωριζω αλλα εχω διαβασει πολυ καλα λογια σε ξενα forums για τις GP thunder.. Βγαζει 3 τυπους λαμπας αλογονου, Gold, Crystal και Blue με 3500,7500 και 8500 kelvin αντιστοιχα..

Link to comment
Share on other sites

Αλογονου ειναι; Δεν την γνωριζω αλλα εχω διαβασει πολυ καλα λογια σε ξενα forums για τις GP thunder.. Βγαζει 3 τυπους λαμπας αλογονου, Gold, Crystal και Blue με 3500,7500 και 8500 kelvin αντιστοιχα..

την εχει το burn out του ιανουαριου,ριξε της μια ματια.γραφουν HALOGEN BULB

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

σκευτομαι να αγορασω αυτα τα φωτα.

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/06-07-Golf-Jetta-V-5-Projector-Headlights-Halo-DEPO-08_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem255882ae84QQitemZ160398749316QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAccessories#ht_3068wt_941

τι λετε να τα παρω?

ποιοτικα καλα λετε να ειναι?

αυτα τα ΗΑLLO ON-OFF που λει ειναι τα δαχτυλιδακια που εχει στους προβολεις και τον projector?

πως τα ανοιγεις και πως τα κλινεις?

μπορω να βαλω εκει LED η γενικα να βγαλω καπως λευκο φως?

αυτα

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

Αφου ρωτας, εγω λεω να μη τα παρεις (δε μ'αρεσουν).

Ποιοτικα ολα ειναι τα ιδια πανω/κατω, οπως σου κατσει.

Τα HALLO ειναι ακριβως αυτο που λες τα δαχτυλιδακια, ανοιγο/κλεινουν κανονικα απο τον διακοπτη (μικρη σκαλα).

Για τα λεντ ρωτα καλυτερα τον πωλητη να σου πει σιγουρα, αλλα (κατα 99% πρεπει να εχει 2-3 W5W απο μεσα και αν υσχει αυτο θα χριαστεις και αντοιστασεις ή ψειρακια με ενσωματομενο canbus κ οι τιμες σ'αυτα τσουζει λιγο)

Link to comment
Share on other sites

Θα συμφωνησω με τον tominio, η καλυτερη βελτιωση στα φαναρια του Golf 5.. Απο τοτε που βγηκαν τα angel eyes ή leds εχουν κορεστει απο αυτοκινητα που δεν τους αρμοζουν και εχασαν τον χαρακτηρα τους..

Link to comment
Share on other sites

οκ ειχα ενδιασμους αλλα τωρα με ξενερωσατε.

δεν ξερω τι επαθα βγηκε παλι αυτο το Αυσταλιανο ζωακι που κανει αλματα απο μεσα μου.

ευτυχως το κοιμισα μετα τα ποστ σας.

θα κρατησω αυτα που εχω. μαυρα gt sport και ισως παιξω με καμια αλαγη στη λαμπα crystal vision η κατι τετοιο προς το παρον

Link to comment
Share on other sites

οκ ειχα ενδιασμους αλλα τωρα με ξενερωσατε.

δεν ξερω τι επαθα βγηκε παλι αυτο το Αυσταλιανο ζωακι που κανει αλματα απο μεσα μου.

ευτυχως το κοιμισα μετα τα ποστ σας.

θα κρατησω αυτα που εχω. μαυρα gt sport και ισως παιξω με καμια αλαγη στη λαμπα crystal vision η κατι τετοιο προς το παρον

Αυτός είσαι :pardon:

Link to comment
Share on other sites

Καλησπερα.

σκευτομαι να αγορασω αυτα τα φωτα.

http://cgi.ebay.com/ebaymotors/06-07-Golf-Jetta-V-5-Projector-Headlights-Halo-DEPO-08_W0QQcmdZViewItemQQhashZitem255882ae84QQitemZ160398749316QQptZMotorsQ5fCarQ5fTruckQ5fPartsQ5fAccessories#ht_3068wt_941

τι λετε να τα παρω?

ποιοτικα καλα λετε να ειναι?

αυτα τα ΗΑLLO ON-OFF που λει ειναι τα δαχτυλιδακια που εχει στους προβολεις και τον projector?

πως τα ανοιγεις και πως τα κλινεις?

μπορω να βαλω εκει LED η γενικα να βγαλω καπως λευκο φως?

αυτα

η original, η τιποτα αλο απο αυτες τις καραμεντασιοναρες που κυκλοφορουνε.

πστευω οτι δεν θα ειναι πoιοτικα, και σιγουρα δεν θα εχουν σωστη δεσμη.

ειχα μπει και γω στο λουκι να παρω ακριβως τα ιδια, αλλα ευτυχως, βρηκα τα original φιμε (απο το gt sport) απο ebay και μαλιστα με λαμπες philips crystal vision μεσα!!! ειναι πολυ καλυτερα απο τα ιμητασιον σιγουρα.

Link to comment
Share on other sites

η original, η τιποτα αλο απο αυτες τις καραμεντασιοναρες που κυκλοφορουνε.

πστευω οτι δεν θα ειναι πoιοτικα, και σιγουρα δεν θα εχουν σωστη δεσμη.

ειχα μπει και γω στο λουκι να παρω ακριβως τα ιδια, αλλα ευτυχως, βρηκα τα original φιμε (απο το gt sport) απο ebay και μαλιστα με λαμπες philips crystal vision μεσα!!! ειναι πολυ καλυτερα απο τα ιμητασιον σιγουρα.

Πώς είσαι τόσο σίγουρος για αυτό που λες???Με ποιά κριτήρια στηρίζεις την άποψη σου????Πριν συνεχίσεις ρίξε μια ματιά σε αυτό το TOPIC και ειδικά προς τις τελευταίες σελίδες που έχουν ανέβει και φωτό!!!Και αν ακόμα έχεις την ίδια άποψη το συζητάμε!!!Εντελώς φίλικά χωρίς να θέλω το παίξω έξυπνος!!! :):p

Link to comment
Share on other sites

Πώς είσαι τόσο σίγουρος για αυτό που λες???Με ποιά κριτήρια στηρίζεις την άποψη σου????Πριν συνεχίσεις ρίξε μια ματιά σε αυτό το TOPIC και ειδικά προς τις τελευταίες σελίδες που έχουν ανέβει και φωτό!!!Και αν ακόμα έχεις την ίδια άποψη το συζητάμε!!!Εντελώς φίλικά χωρίς να θέλω το παίξω έξυπνος!!! :) :)

Το στιριζω στο εξης,

1) χωρις καμια αμφιβολια, οτιδηποτε ιμητασιον δεν μπορει να συγκριθει με τιποτα με το αντιστιχο original. αυτο ειναι στανταρ, και δεν χωραει περεταιρω αναλυση!

2) οπως ειπα ενδιαφερομουν και γω να παρω ακριβως τα ιδια, μιας και ειναι μια φθηνη λυση για να πω οτι εβαλα και γω xenon,

ομως μετα απο πολλυ ψαξιμο και μια συζητηση με καποιο μελος του club που τα ειχε βαλει, δεν ειχε τις καλυτερες ενυπωσεις.

3) ετυχε να δω μια αγγελια στο *μη επιτρεπόμενο @ URL* απο ενα παλικαρι που πουλουσε ΜΚ5 και ειχε αυτα τα φαναρια περασμενα. επικοινωνησα μαζι του γιαυτο το λογο και μονο, και εντελως αντικειμενικα μου ειπε οτι μονο εφε κανουν και τιποτα παραπανω.

δυστυχως σταρβωνουν κοσμο, γιατι δημιουργουν αντανακλασεις και ανεπυθυμητες ανταυγειες.

Πιστευω να σε καλυψα! εντελως φιλικα και χωρις να θελω να επηρεασω αρνητικα κανεναν που θελει να τα βαλει.

Link to comment
Share on other sites

Πώς είσαι τόσο σίγουρος για αυτό που λες???Με ποιά κριτήρια στηρίζεις την άποψη σου????Πριν συνεχίσεις ρίξε μια ματιά σε αυτό το TOPIC και ειδικά προς τις τελευταίες σελίδες που έχουν ανέβει και φωτό!!!Και αν ακόμα έχεις την ίδια άποψη το συζητάμε!!!Εντελώς φίλικά χωρίς να θέλω το παίξω έξυπνος!!! :) :)

το λινκ που παρεθεσες μακη αφορα στο group buy των hella που καναμε..δεν αναφερεσαι σε καποια απομιμηση απ'οτι βλεπω,οποτε γιατι αμφιβαλλεις?? φιλικα παντα κι εγω! ;)

Link to comment
Share on other sites

Το στιριζω στο εξης,

1) χωρις καμια αμφιβολια, οτιδηποτε ιμητασιον δεν μπορει να συγκριθει με τιποτα με το αντιστιχο original. αυτο ειναι στανταρ, και δεν χωραει περεταιρω αναλυση!

2) οπως ειπα ενδιαφερομουν και γω να παρω ακριβως τα ιδια, μιας και ειναι μια φθηνη λυση για να πω οτι εβαλα και γω xenon,

ομως μετα απο πολλυ ψαξιμο και μια συζητηση με καποιο μελος του club που τα ειχε βαλει, δεν ειχε τις καλυτερες ενυπωσεις.

3) ετυχε να δω μια αγγελια στο *μη επιτρεπόμενο @ URL* απο ενα παλικαρι που πουλουσε ΜΚ5 και ειχε αυτα τα φαναρια περασμενα. επικοινωνησα μαζι του γιαυτο το λογο και μονο, και εντελως αντικειμενικα μου ειπε οτι μονο εφε κανουν και τιποτα παραπανω.

δυστυχως σταρβωνουν κοσμο, γιατι δημιουργουν αντανακλασεις και ανεπυθυμητες ανταυγειες.

Πιστευω να σε καλυψα! εντελως φιλικα και χωρις να θελω να επηρεασω αρνητικα κανεναν που θελει να τα βαλει.

Να σε ρωτήσω...μιλάμε για τα ίδια φανάρια???

Εγώ μιλάω για της hella(που είναι σχεδόν ίδια με τα εργοστασιακά,με projector) και μου λες πως τα έβαλε ένα παιδί και στραβώνει κόσμο???Ή εννοείς τα απλά φανάρια με ανακλαστήρες??Γτ μου είναι δύσκολο να πιστέψω πως φανάρι με projector και να είναι ρυθμιζμένο βγάζει μάτι!!!Όπως σου παρέθεσα το λινκ με το group buy που κάναμε με τα παιδιά αγοράσαμε αυτά τα φανάρια και είμαστε ικανοποιημένοι από όσο ξέρω!!!Και επίσης ανεβάσαμε και κάποιες φωτό για την δέσμη που κάνουν για να δουν και οι υπόλοιποι(μιας και τα έβαλα πρώτος)!!!Εννοείται πως τα εργοστασιακά δεν συγκρίνονται απλά μου έκανε εντύπωση!!!Εκτός και αν είμαι λάθος και αναφέρεσαι στα απλά φανάρια με ανακλαστήρες!!!!

το λινκ που παρεθεσες μακη αφορα στο group buy των hella που καναμε..δεν αναφερεσαι σε καποια απομιμηση απ'οτι βλεπω,οποτε γιατι αμφιβαλλεις?? φιλικα παντα κι εγω! :)

To topic αυτό το άνοιξε ο poen με αφορμή να αγοράσει κάποια φανάρια,angel eyes στην προκειμένη,αλλά είναι με projectors!!!!Οπότε απόρησα με τον φίλο που λέει είτε εργοστασιακά είτε τπτ ενώ ξέρουμε πως και τα hella που είναι με projectors είναι πολύ καλά!!!Αυτό!!!Δεν υπάρχει θέμα παρεξηγήσεως εδώ!!!Απλά να καταλάβει ο φίλος και εμείς!!!!

Το ξαναλέω,εκτός αν εννοεί τα απλά φανάρια ή τα εργοστασιακά!!!Απλά δεν κατάλαβα την λέξη original που λέει!!! :)

Edited by turbomakis
Link to comment
Share on other sites

τα hella με τα original εκ πρωτης οψεως δεν εχουν καποια διαφορα κοιτουσα τα δικα μου με του peolinio.δεν καθησα βεβαια να τα κοιταξω ως την παραμικρη λεπτομερεια

οσον αφορα το φως ειμαι σιγουρος οτι το χασμα τιμης καπου θα οφειλεται εκτος το γεγονος οτι το ενα ειναι κ@λοπιασαδικο λογο γνησιου ανταλλακτικου.τα κρυσταλλα απο το τον προτζεκτορα πρεπει να ειναι αλλης ποιοτητας.δεν ξερω αν η ποιοτητα που κερδιζεις αξιζει τα εξτρα χρηματα.φυσικα το αλλο που κερδιζεις ειναι οτι τα γνησια ειναι bi xenon ενω τα hella οχι.

εγω εβαλα τα γνησια γιατι ειμαι οπαδος του ΟΕΜ αλλα δεν μπορω να σας πω με σιγουρια οτι αξιζουν ισως αν τα βαλω διπλα διπλα με τα hella κ τα εχουμε αναμμενα...

Link to comment
Share on other sites

τα hella με τα original εκ πρωτης οψεως δεν εχουν καποια διαφορα κοιτουσα τα δικα μου με του peolinio.δεν καθησα βεβαια να τα κοιταξω ως την παραμικρη λεπτομερεια

οσον αφορα το φως ειμαι σιγουρος οτι το χασμα τιμης καπου θα οφειλεται εκτος το γεγονος οτι το ενα ειναι κ@λοπιασαδικο λογο γνησιου ανταλλακτικου.τα κρυσταλλα απο το τον προτζεκτορα πρεπει να ειναι αλλης ποιοτητας.δεν ξερω αν η ποιοτητα που κερδιζεις αξιζει τα εξτρα χρηματα.φυσικα το αλλο που κερδιζεις ειναι οτι τα γνησια ειναι bi xenon ενω τα hella οχι.

εγω εβαλα τα γνησια γιατι ειμαι οπαδος του ΟΕΜ αλλα δεν μπορω να σας πω με σιγουρια οτι αξιζουν ισως αν τα βαλω διπλα διπλα με τα hella κ τα εχουμε αναμμενα...

Αν τα κοιτάξεις θα δεις πως έχουν μια διαφορά που φαίνεται!!!Δεν σου λέω ποια είναι!!!! :p

Επίσης στον φωτισμό εν στάση δεν ξέρω αν θα δεις μεγάλη διαφορά μιας και εκεί παίζει ρόλο η ποιότητα της λάμπας!!!!Στον δρόμο όμως έχει διαφορά!!!Τα εργοστασιακά έχουν αυτόματους ρυθμιστές ύψους!!!Τα hella όχι!!! ;)

Link to comment
Share on other sites

Angel eyes και ξερο ψωμι...

Τις φωτο που ανεβασα πιο πανω απλα τις κοιταω εδω και κανα μισαωρο.. worthy.gif;):p

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.