Jump to content
amnik

Golf 5 - Μπροστινά Φανάρια (Λύσεις, Oem, Aftermarket Κλπ)

Recommended Posts

αυριο θα εχω ενα σετακι crystal vision.

θα τις βαλω μονος ελπιζω να τα καταφερω.

υπαρχει περιπτωση οι λαμπες να μην κατσουν καλα και να πρεπει να ευθυγραμισω τις λαμπες η κατι τετοιο?

¶μα δεν πειράξεις τις βίδες για ευθυγράμμιση δεν χρειάζεται ρύθμιση στις λάμπες. Όταν πας στην αντιπροσωπία άμα θες πες τους να τις ρίξουν μια ματιά για να είσαι σίγουρος ότι είναι πλήρως ευθυγραμμισμένες.

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει τις Philips Xtreme Power +80%. Όντως φέγγουν δυνατά και κάπως κίτρινα.

Τώρα είμαι ανάμεσα σε Philips Crystal Vision και Osram Nighrbraker +90%.

Απ όσο γνωρίζω η πρώτη είναι πιό λευκή και η δεύτερη πιό δυνατή.

Τις έχει συγκρίνει κανείς?

Link to comment
Share on other sites

Έχω δοκιμάσει τις Philips Xtreme Power +80%. Όντως φέγγουν δυνατά και κάπως κίτρινα.

Τώρα είμαι ανάμεσα σε Philips Crystal Vision και Osram Nighrbraker +90%.

Απ όσο γνωρίζω η πρώτη είναι πιό λευκή και η δεύτερη πιό δυνατή.

Τις έχει συγκρίνει κανείς?

Εγώ θα σου πρότεινα αν θες δυνατό φως να επιλέξεις τις Philips Xtreme Power +80% αν είναι να βάλεις Osram Nighrbraker +90%. ¶μα θες λευκό φώς χρώματος σαν εργοστασιακό xenon βάλε Crystal Vision.

Link to comment
Share on other sites

Εγώ θα σου πρότεινα αν θες δυνατό φως να επιλέξεις τις Philips Xtreme Power +80% αν είναι να βάλεις Osram Nighrbraker +90%. ¶μα θες λευκό φώς χρώματος σαν εργοστασιακό xenon βάλε Crystal Vision.

Την Xtreme Power την έχω δοκιμάσει. Στην απόχρωση διαφέρουν με την Osram Nightbraker?

Link to comment
Share on other sites

Μολις γυρισα απο βολτα με τα νεα μου λαμπιονια. Εχουμε και λεμε:

Βαλε Η7 μεσαια και μεγαλη σκαλα (4 δηλαδη λαμπες) OSRAM NIGHTBRAKER +90%.

Aπίστευτο λευκο και ενταση. Καμια ενοχληση στους απεναντι και τοσο εντονη δεσμη σε ενταση και διαχυση που μαλλον δεν χρειαζεται σχεδον καθολου η μεγαλη σκαλα!!!

Στις ψειρες εβαλα κατι noname λευκες w5w για να αποφυγω τη διχρωμια στο φαναρι και πραγματι το πετυχα.

Εκεινο που δεν αλλαξα γιατι δεν με ικανοποιησε noname λυση είναι τα ΗΒ4 στα προβολακια οπου θα ψαχτω ακομα για να βαλω κατι καλο κι εκει μιας και οι NIGHTBRAKER δεν εχουνε ΗΒ4 ;(

ps Oi OSRAM NIGHTBRAKER +90% ειναι τελικα πιο λευκες απο τις PHILIPS CRYSTAL KAI XTREME.

Googlarιστε λιγο για να ειτε φωτος που το αποδυκνυουν...

Link to comment
Share on other sites

ps Oi OSRAM NIGHTBRAKER +90% ειναι τελικα πιο λευκες απο τις PHILIPS CRYSTAL KAI XTREME.

Googlarιστε λιγο για να ειτε φωτος που το αποδυκνυουν...

Ποιο λευκή από την Philips Crystal Vision δεν είναι φίλε. H Philips Crystal Vision έχει 4.300Κ ενώ η Osram Nightbreaker και η Philips Xtreme Power έχουν κάτω από 4.000Κ.

les-kelvin-scale.jpg

osram.jpg

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

http://www.honda-tech.com/showthread.php?t=2689221

Οι φωτος που σας ελεγα για το κιτρινακι.....

Στελιο ριξε μια ματια

Τις είδα τις Photos. Δεν ξέρω ποια απο τις Osram Nightbreaker και Philips Xtreme Power είναι πιο λευκές. Ένα είναι σίγουρο, ότι οι Philips Crystal Vision είναι πιο λευκές από αυτές. :p

Link to comment
Share on other sites

τις παρελαβα.

το απογευμα θα δοκιμασω να τις βαλω...

φοβαμε μη σπασω τοιποτα ρε παιδια ομως.

υπαρχει κανεις απο Λαρισα να γνωριζει να βρεθουμε να κερασω καφε να τις αλαξουμε?

Link to comment
Share on other sites

τις παρελαβα.

το απογευμα θα δοκιμασω να τις βαλω...

φοβαμε μη σπασω τοιποτα ρε παιδια ομως.

υπαρχει κανεις απο Λαρισα να γνωριζει να βρεθουμε να κερασω καφε να τις αλαξουμε?

καλοριζικες πανο!

μη φοβασαι ρε,τιποτα δε σπαει,ουτε καμια ιδιαιτερη ευθυγραμμιση θελουν..

ειδες αν ειναι με βιδωτο ντουι η με συρματακια το φαναρι σου?

ισως κατεβω καμια βολτα αυριο λαρισα,αν εισαι εδω κ χρειαζεσαι βοηθεια,μετα χαρας μου!

Link to comment
Share on other sites

με συρματακι πρεπει να ειναι γιαυτο φοβαμε μη τα σπασω...

αμα δεν τα καταφερω σημερα στηλε μου ενα πμ το τηλ σου αν ερθεις αυριο να σε παρω new_sugkrotima.gif

Link to comment
Share on other sites

Ρε παιδια τις εβαλα ολες.

αρκετα ευκολα μπορω να πω. χαρουμενος για την αλαγη αλλα ακωμη δεν μπορω να καταλαβω μιας και δεν εχει πεσει σκοταδι sillyhorse1rb5.gif

ΑΛΛΑ...

αυτα τα ριμαδια οι ψιρες πως αλαζουν? εβαλα ολες τις λαμπες προβολακια μεγαλη μικρη σε 5 λεπτα και για τις ψιρες παιδευομαι 30 λεπτα!!!

τελικα δεν τις εβαλα και μου χαλανε το συνολο εχω ξενερωσει! πως τις βγαζω?

Link to comment
Share on other sites

Λοιπον.. μετα απο τη βοηθεια του φιλου Ηλια doctordim με pm και του φιλου Κοσμα στο MSN

NAI τα καταφερα να αλαξω τις παλιοψειρες.

απλα ειχα φοβο μη σπασω κατι + οτι δεν μπορουσα να βαλω τα χερια μου εκει μεσα αλλα το μαγικο εργαλεια το βρηκα και ειναι ΑΥΤΟ.

για οσους δεν καταλαβατε ειναι αυτη η βλακεια που εχουμε στον χορο της ρεζερβας για να βγαζουμε τις πλαστικες ταπες στις ζαντες οταν θελουμε να αλαξουμε λαστιχο.

το χρησιμοποιησα σαν εξωλεκα και με ενα μονο τραβηγμα απο μια εγκοπη βγηκαν.

το αποτελεσμα τωρα που το βλεπω βραδυ ειναι απολυτα ψαρωτικο και πιστευω οτι για καποιον που δεν θελει να δωσει πολλα για Xenon και φαναρια ΑΞΙΖΕΙ!

http://i174.photobucket.com/albums/w85/poenakos/IMG_0597.jpg

Edited by poen
Link to comment
Share on other sites

Με γειά. :D

Τις Crystal Vision έβαλες ???

Ευχαριστω φιλε, ΝΑΙ

92 ευρο με εξοδα αποστολης και αντικαταβολη στη Λαρισα απο το www.saveltrade.gr

για ολες τις σκαλες.. εχω και καβατζα ενα σετακι ψειρες :D

Link to comment
Share on other sites

Τελικα τι προτειενε για να βαλω στα προβολακια μου σε ΗΒ4 για να συνδυαζονται ωραια με το λευκο φως των ΟSRMA NIGHTBRAKER Η7 που εχω στη μεσαία και τη μεγαλη σκαλα????

Link to comment
Share on other sites

ΗΒ4 philips bluevision.

ΗΒ4 philips bluevision ή HB4 philips crystal?????

Φοβαμαι μην το κανω τρικολορε ρε γμτ.

Καποιος αλλος που εβαλε osram nightbraker στη μεσαια και μεγαλη, τι εβαλε στα προβολάκια ΗΒ4????

Eπίσης τι να βαλω για led πινακιδας???

Link to comment
Share on other sites

ΗΒ4 philips bluevision ή HB4 philips crystal?????

Φοβαμαι μην το κανω τρικολορε ρε γμτ.

Καποιος αλλος που εβαλε osram nightbraker στη μεσαια και μεγαλη, τι εβαλε στα προβολάκια ΗΒ4????

Eπίσης τι να βαλω για led πινακιδας???

ΗΒ4 philips bluevision να βάλεις όπως είπε ο "Professor" γιατί με την HB4 philips crystal θα φαίνεται μεγάλη διαφορά.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια παρηγγειλα απο powerbulbs Philips Blue Vision 9006 (HB4) και απο λαθος τους μου στειλανε Philips Blue Vision 9005 (HB3). Κανουνε για το Golfακι μου ?

Φαινονται ιδιες αλλα δεν ξερω αν ειναι....

Τι να κανω? Να τις στειλω πίσω?

Link to comment
Share on other sites

ρε παιδια παρηγγειλα απο powerbulbs Philips Blue Vision 9006 (HB4) και απο λαθος τους μου στειλανε Philips Blue Vision 9005 (HB3). Κανουνε για το Golfακι μου ?

Φαινονται ιδιες αλλα δεν ξερω αν ειναι....

Τι να κανω? Να τις στειλω πίσω?

Ποιο Golf 5 έχεις ??? Ποιου έτους είναι ???

ΗΒ4 πρέπει να πέρνει, όπως και το Golf 6.

Edited by STELIOS_GOLF 6 TSI
Link to comment
Share on other sites

Παιδια θελω να αλαξω τις λαμπες στα μπροστα φαναρια μου στο Flash/Alarm.

θελω λευκο φως οπως επισης και στους καθρεπτες..

θελω τη γνωμη σας αρχικα αν θα ειναι αντιλιπτο το οτι βγαζω flash η εχω alarm αν το κανω καθως επισης και τι τυπους λαμπας πρεπει να βρω!!!

Link to comment
Share on other sites

ξερεισ κανεις τι led περνουν τα δαχτυλιδια για τα angel eyes? ρωταω γιατι απο οτι ξερω οταν αγοραζεις τα φαναρια το χρωμα των led ειναι κιτρινο.. ξερει κανεις πτι led ειναι κ ποσο εχουν περιπου??

Link to comment
Share on other sites

ξερεισ κανεις τι led περνουν τα δαχτυλιδια για τα angel eyes? ρωταω γιατι απο οτι ξερω οταν αγοραζεις τα φαναρια το χρωμα των led ειναι κιτρινο.. ξερει κανεις πτι led ειναι κ ποσο εχουν περιπου??

Αν πήρες angel eyes τύπου FK που στο κάθε δακτυλίδι υπάρχουν ψείρες περιμετρικά, αν το κάθε φανάρι είναι με δύο δακτυλίδια, τότε μιλάμε σύνολο κοντά στα 30 με 40 λαμπάκια. Το κόστος είναι γύρω στα 50 με 70 ευρώ. Είναι αρκετά δύσκολο να βρεις λευκά και δεν έχω ιδέα πόσο θα κρατάνε μέχρι να καούν ώστε να ξέρω αν αξίζουν τα χρήματά τους.

Αν πήρες angel eyes που έχουν το κανονικό σύστημα που έχουν και οι bmw (hella) τότε δεν ξέρω αν είναι κ πολύ εύκολη η αλλαγή τους. Ίσως χρειάζεται να ανοιχτεί το φανάρι. Πάντως τέτοια θα βρεις αρκετά φτηνά σε σε διάφορους φωτισμούς.

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.