Jump to content
amnik

Golf 5 - Μπροστινά Φανάρια (Λύσεις, Oem, Aftermarket Κλπ)

Recommended Posts

να πεσει τηλ στο δημο και να παρεται και τιμη και να μας πειτε...και να μαζευτουμε πολλοι ωστε να κανουμε και γκρουπ...με δικη μας προσωπικη ευθυνη χωρις να εχει ευθυνη ο ανθρωπος..εννοειται

Edited by quicksilver
Link to comment
Share on other sites

αμα το κανεις Βολο παρε τηλ να ερθω.

αμα το κανεις Φλωρινα δυσκολα...

http://www.vwclub.gr/vwforum/index.php?showtopic=43625&st=0

εχω και ενα φαναρι στην αποθηκη μου για να παιξω λιγο.

ειναι σπασμενο απο την πισω πλευρα λιγο (ραγισμενο)

αλλα δεν μας ενδιαφερει αυτο.

στα προβολακια μεμβρανη βαλε ανεστη.

αλλα πολυ Αμερικανια ρε φιλε..

δεν ξερω.

εγω ΑΝ το εκανα ισως κοκκινα μονο.

στο βολο θα το κανω..φλωρινα τελος!!αρχες μαρτιου ομως με το που κατεβω απο φλω οριστικα.

Link to comment
Share on other sites

ξερει κανενας καποιον στην αθηνα για να την κανει αυτη την δουλεια??

Πρεπει να μπορει να το κανει ο κυριος Δημος.

AUTOPAINT.GR

δες το σχετικο τοπικ.

ολοι εκει παμε!

απο οτι μου ειχε πει το εχει ξανακανει, παρε τηλ να μας πεις.

Ανεστη ωραια, αν θελεις παρε τηλ να ερθω απο Λαρισα να φερω και το φαναρι να παιξουμε.

Link to comment
Share on other sites

Γιατί να τα κάνεις κίτρινα; Δεν θα στο πρότεινα... Δεν είναι κ τόσο ωραίο... + του ότι τα προβολάκια μετά θα φωτίζουν ακόμα πιο κίτρινα(αν δεν έχεις xenon...)!

Βέβαια σε ομίχλη μπορεί να κάνει δουλειά!

Πάντως το φανάρι σε μαύρο γυαλιστερό μ'αρέσει! Άλλα θέλει κάτι ασημί να σπάει η μαυρίλα...Οι γραμμές κάτω ας πούμε σαν το μαύρο φανάρι από GTi/GT Sport... Υπάρχει καμιά τέτοια φωτό;

Edited by Stam GT
Link to comment
Share on other sites

Και πού και πόσο μπορούμε να βρούμε τα φανάρια ρε σεις;

Πάνε πολύ,ε;

Έτοιμα με xenon τοποθετημένα με αυτόματη ρύθμιση ύψους; Μια τιμή;

Edited by Stam GT
Link to comment
Share on other sites

k pou k poso boroume na ta vroume re seis ta fanaria?

pane polu,e? etoima me xenon topothetimena k automati ruthmisi upsous? gia rikste mia timi...

Για mk5:

380 € τα hella xenon look (όχι bi xenon όπως είναι τα μαμά)

50 € αντάπτορες

390 € auto-leveling

150-200 € ballast για να βάλεις xenon

----------

1.020 €

ίσως να χρειαστείς και εγκέφαλο CECM γύρω στα 200-300 € δλδ πάμε στα 1.320 € και άλλα πράγματα που μπορεί να μου διαφεύγουν ...

βάλε και εργασία κανένα 200 € δλδ πάμε στα 1.500€ ...

εάν πεις ότι βάζεις τα μαμά φανάρια δλδ περίπου 800 € μεταχειρισμένα πας σύνολο 1.400€

αλλά για καινούργιο φανάρι ούτε συζήτηση... πας για πάνω από 2.000 €

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Τόσο φτηνά,ε;

Να πάρω 2-3 να χω... :thumbsup2:

Κι άμα δεν πετύχει η εγχείριση δηλαδή τα κλαίμε... :thumbsup2:

αμα δεν πετύχει η εγχείριση απλά σπαταλας μερικα ακομη € για να δουλεψει τελικα ...

το θεμα ειναι εαν γινει κανενα τετοιο ..... οπου η μεικτή(εαν εχεις) λογικα δεν θα στα καλύψει γιατι δεν ηταν στον εργοστασιακο εξοπλισμο εξ' αρχης, τότε τι γινεται μετα ?

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Μεικτή έχω προσωπικά...

Χτύπα ξύλο μην τύχει σε κανέναν...

Λογικά θα αλλάζουν μόνο το φανάρι με το εργοστασιακό xenon;

Οπότε στην χειρότερη μόνο το βάφεις...

Link to comment
Share on other sites

Μεικτή έχω προσωπικά...

Χτύπα ξύλο μην τύχει σε κανέναν...

Λογικά θα αλλάζουν μόνο το φανάρι με το εργοστασιακό xenon;

Οπότε στην χειρότερη μόνο το βάφεις...

σε κανέναν να μην γίνει ποτέ ! αλλά καλύτερα θα ήταν να τα είχες από εργοστάσιο και να έπρεπε μόνο να τα βάψεις ....

γι αυτό λέγαμε σε άλλο θέμα ότι πχ στο golf 6 αν θυμαμαι καλά κάνουν 1.300 € κομπλέ με τα πάντα από το εργοστάσιο και δες πόσα βγαίνουν + ταλαιπωρία για να τα βάλεις μετά ...

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

Για mk5:

380 € τα hella xenon look (όχι bi xenon όπως είναι τα μαμά)

50 € αντάπτορες

390 € auto-leveling

150-200 € ballast για να βάλεις xenon

----------

1.020 €

ίσως να χρειαστείς και εγκέφαλο CECM γύρω στα 200-300 € δλδ πάμε στα 1.320 € και άλλα πράγματα που μπορεί να μου διαφεύγουν ...

βάλε και εργασία κανένα 200 € δλδ πάμε στα 1.500€ ...

εάν πεις ότι βάζεις τα μαμά φανάρια δλδ περίπου 800 € μεταχειρισμένα πας σύνολο 1.400€

αλλά για καινούργιο φανάρι ούτε συζήτηση... πας για πάνω από 2.000 €

Aυτό δεν νομίζω οτι γίνεται! Επειδή το ψάχνω να πάρω και γω φανάρια, τα xenon look της hella έχουν μοτεράκια για τη ρύθμιση του υψους ίδια με τα νορμάλ μαμά φανάρια και δουλεύουν κανονικά με το ρυθμιστικό στην καμπίνα. Οπότε δεν θα ταιριάζουν οι φυσες των φαναριών νομίζω + οτι κάπου είχα διαβάσει οτι τα μαμα bixenon χρησιμοποιούν συνεχές ρεύμα ενω τα κανονικά φανάρια όχι (ή ίσως και το αντίθετο δεν θυμάμαι σίγουρα)

Αν θες να βάλεις autoleveling μονο με τα original φαναρια απ'οσο ξέρω, ασε που λύνεις το μισό αυτοκίνητο....

Edited by and64
Link to comment
Share on other sites

Aυτό δεν νομίζω οτι γίνεται! Επειδή το ψάχνω να πάρω και γω φανάρια, τα xenon look της hella έχουν μοτεράκια για τη ρύθμιση του υψους ίδια με τα νορμάλ μαμά φανάρια και δουλεύουν κανονικά με το ρυθμιστικό στην καμπίνα. Οπότε δεν θα ταιριάζουν οι φυσες των φαναριών νομίζω + οτι κάπου είχα διαβάσει οτι τα μαμα bixenon χρησιμοποιούν συνεχές ρεύμα ενω τα κανονικά φανάρια όχι (ή ίσως και το αντίθετο δεν θυμάμαι σίγουρα)

Αν θες να βάλεις autoleveling μονο με τα original φαναρια απ'οσο ξέρω, ασε που λύνεις το μισό αυτοκίνητο....

επειδή κάποτε ενδιαφερόμουν να βάλω τα xenon look και έκανα την σούμα και είδα το σύνολο, μετά δεν το έψαξα τόσο βαθιά και σταμάτησα εκει, αλλά αυτό για το autoleveling ισχύει σίγουρα ?

δεν θα τυφλώνει τον απέναντι σε μια κατηφόρα, εάν ρυθμίζονται όπως τα απλά, από την καμπίνα δλδ ?

Link to comment
Share on other sites

επειδή κάποτε ενδιαφερόμουν να βάλω τα xenon look και έκανα την σούμα και είδα το σύνολο, μετά δεν το έψαξα τόσο βαθιά και σταμάτησα εκει, αλλά αυτό για το autoleveling ισχύει σίγουρα ?

δεν θα τυφλώνει τον απέναντι σε μια κατηφόρα, εάν ρυθμίζονται όπως τα απλά, από την καμπίνα δλδ ?

Aπ'οσο το χω ψάξει ετσι ειναι, έχω στείλει και message σε μερικούς sellers στο ebay και περιμένω απαντήσεις:frantics: Αν κινείσαι σε κατηφόρα/ανηφόρα ναι θα τυφλώνεις αλλά αν είναι μεγάλη η διαδρομή (ανεβαίνεις βουνό πχ) τα κατεβάζεις 1 σκάλα απο το ρυθμιστικό.

Πάντως και το autoleveling δεν προλαβαίνει πάντα να διορθώσει τη δέσμη, είχα φάει αρκετο παίξιμο φώτων με το a4 που είχε bixenon εργοστασιακά...

Link to comment
Share on other sites

του κολητου μου το gti και μελλος εδω...το μοναδικο εξτρα που εχει βαλει οταν το πειρε ητανε τα ξενον..παρα πολλες φορες τυφλωνει τους απεναντη και ας μην το θελει..το autoleveling πιστευω σε μεγαλο φορτιο λειτουργει..εχει παει ποσες φορες στον φιλοσ*** στην αντιπροσωπια για ρυθμιση και ολο τα ιδια..επησεις δεν ειναι ο μονος.οσους ξερω με εργοστασιακα xenon τα ιδια..ητε vw hte mercedes(to diko mou) hte audi..klp...πιστευω η καλυτερη λυση ειναι να βαλεις hella που κρατανε την ηλεκτρικη ρυθμιση και να βαλεις ενα κιτακι ξενον.ετσι οποτε θελεις τα κατεβαζεις.π.χ του billgr το 5αρι με τα χελλα δεν τυφλωνει..ουτε τα fk με ξενον του bbp.

Link to comment
Share on other sites

Aπ'οσο το χω ψάξει ετσι ειναι, έχω στείλει και message σε μερικούς sellers στο ebay και περιμένω απαντήσεις;) Αν κινείσαι σε κατηφόρα/ανηφόρα ναι θα τυφλώνεις αλλά αν είναι μεγάλη η διαδρομή (ανεβαίνεις βουνό πχ) τα κατεβάζεις 1 σκάλα απο το ρυθμιστικό.

Πάντως και το autoleveling δεν προλαβαίνει πάντα να διορθώσει τη δέσμη, είχα φάει αρκετο παίξιμο φώτων με το a4 που είχε bixenon εργοστασιακά...

εάν είναι έτσι τότε αλλάζει το θέμα ... δλδ πάμε γύρω στα 900 € με εργασια...

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

του κολητου μου το gti και μελλος εδω...το μοναδικο εξτρα που εχει βαλει οταν το πειρε ητανε τα ξενον..παρα πολλες φορες τυφλωνει τους απεναντη και ας μην το θελει..το autoleveling πιστευω σε μεγαλο φορτιο λειτουργει..εχει παει ποσες φορες στον φιλοσ*** στην αντιπροσωπια για ρυθμιση και ολο τα ιδια..επησεις δεν ειναι ο μονος.οσους ξερω με εργοστασιακα xenon τα ιδια..ητε vw hte mercedes(to diko mou) hte audi..klp...πιστευω η καλυτερη λυση ειναι να βαλεις hella που κρατανε την ηλεκτρικη ρυθμιση και να βαλεις ενα κιτακι ξενον.ετσι οποτε θελεις τα κατεβαζεις.π.χ του billgr το 5αρι με τα χελλα δεν τυφλωνει..ουτε τα fk με ξενον του bbp.

διορθωσε με εάν κάνω λάθος αλλά τα hella είναι look xenon γιατί μέσα στον projector δεν έχουν το "shutter" ή καπως έτσι δηλαδή αυτό που κόβει τη δεσμη στα xenon φώτα

Link to comment
Share on other sites

του κολητου μου το gti και μελλος εδω...το μοναδικο εξτρα που εχει βαλει οταν το πειρε ητανε τα ξενον..παρα πολλες φορες τυφλωνει τους απεναντη και ας μην το θελει..το autoleveling πιστευω σε μεγαλο φορτιο λειτουργει..εχει παει ποσες φορες στον φιλοσ*** στην αντιπροσωπια για ρυθμιση και ολο τα ιδια..επησεις δεν ειναι ο μονος.οσους ξερω με εργοστασιακα xenon τα ιδια..ητε vw hte mercedes(to diko mou) hte audi..klp...πιστευω η καλυτερη λυση ειναι να βαλεις hella που κρατανε την ηλεκτρικη ρυθμιση και να βαλεις ενα κιτακι ξενον.ετσι οποτε θελεις τα κατεβαζεις.π.χ του billgr το 5αρι με τα χελλα δεν τυφλωνει..ουτε τα fk με ξενον του bbp.

ναι εννοείται , για hella γίνεται η συζήτηση .. ;)

Link to comment
Share on other sites

διορθωσε με εάν κάνω λάθος αλλά τα hella είναι look xenon γιατί μέσα στον projector δεν έχουν το "shutter" ή καπως έτσι δηλαδή αυτό που κόβει τη δεσμη στα xenon φώτα

οχι κανεις λαθος.η δεσμη εστιαζετε απο το παραβολικο κρυσταλο δλδ προτζεκτορας.απλα η χελλα λεει οτι δεν επιτρεπεται να τοποθετησεις ξενον για ευνοητους εμπορικους λογους.και νομικους οσον αφορα το αυτορυθμιστικο και την συσκευη πλυσης φανων.

Link to comment
Share on other sites

οχι κανεις λαθος.η δεσμη εστιαζετε απο το παραβολικο κρυσταλο δλδ προτζεκτορας.απλα η χελλα λεει οτι δεν επιτρεπεται να τοποθετησεις ξενον για ευνοητους εμπορικους λογους.και νομικους οσον αφορα το αυτορυθμιστικο και την συσκευη πλυσης φανων.

δηλαδή με 350€ που έχουν τα hella και ενα σετ εμπορίου xenon εισαι οκ? και θα ρυθμίζονται κανονικα από μέσα όπως τα κλασικά φώτα?

ελπίζω να μην σε ζάλισα με τις ερωτήσεις μου

Link to comment
Share on other sites

με αυτα που ανεφερες ναι εισαι ενταξη φιλε..και ρυθμιζονται απο μεσα απλα πρεπει να εχεις το νου σου συνεχεια..δλδ αν βαλεις ατομα πισω η φορτωσεις αποσκευες να χαμηλωσεις την δεσμη.

Link to comment
Share on other sites

διορθωσε με εάν κάνω λάθος αλλά τα hella είναι look xenon γιατί μέσα στον projector δεν έχουν το "shutter" ή καπως έτσι δηλαδή αυτό που κόβει τη δεσμη στα xenon φώτα

νομίζω δεν έχουν shutter ώστε να βγάζει μικρή και μεγάλη σκάλα από τον progector ... έχω μπει σε 5άρι με μαμά bi xenon φανάρια και έπαθα χοντρή πλάκα με το που τα άναψε ...

δείτε τα μαμά φανάρια ...

μικρή και μεγάλη σκάλα σε μαμά bi xenon:

1143xenonlowbeamfogroad.jpg

1143xenonhighbeam1.jpg

οι φωτογραφίες είναι από το tdiclub.com

Edited by Speedy
Link to comment
Share on other sites

ψάχνοντας από το επίσημο site της Hella είδα ότι δεν είναι xenon απλα look παραθέτω και το link. ψάχνομαι γιατί σε καμία περίπτωση δεν θέλω να τυφλώνω τους άλλους κάτι που παθαίνω εγώ επειδή ταξιδεύω τις περισσότερες φορές βράδια από που έχουν βάλει ότι ναναι

http://b2c.hella.com/b2c_hella/b2c/init.do?language=en&country=en&shop=de_com&scenario.xcm=hella_com&areaID=B88C024BD166265BE10000000A089C70

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.



×
×
  • Create New...

Important Information

We have placed cookies on your device to help make this website better. You can adjust your cookie settings, otherwise we'll assume you're okay to continue.